Poceni Windows licence?

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Dokler ni računalnik v podjetju (in del osnovnih sredstev), lahko doma vsak uporablja te "pol-legalne VL kode" za aktivacijo. Domov ti noben "še" ne sme prit, če nimaš tam registriranega podjetja...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
sem
Dokler ni računalnik v podjetju (in del osnovnih sredstev), lahko doma vsak uporablja te "pol-legalne VL kode" za aktivacijo. Domov ti noben "še" ne sme prit, če nimaš tam registriranega podjetja...

Me je par dni nazaj znanec spraševal na temo veljavnosti WIN v sledečem primeru:
- računalnik v OS na firmi
- računalnik starejši, nek HP z original win7 nalepko, ki je bila nadgrajena na win10 v času ko je to šlo še brez težav
- računalnik crknil, na servisu so mu menjali ploščo, procesor, ram. Disk je zaenkrat ostal še stari ssd, ampak samo dokler podatkov ne pobere dol, potem bodo prestavili vse na M.2 SSD.

V bistvu od starega računalnika ostalo SAMO ohišje in napajalnik. Win so se normalno aktivirali.

In mu v nisem znal odgovorit ali je to še vedno vse legalno ali je to že malce mejno vse skup.
 

gig

Pripravnik
7. apr 2009
676
11
18
Saj za legalno licenco moraš imet neka dokazila, npr. račun o nakupu licence ali račun o nakupu računalnika z licenco. Nalepka na ohišju še ni dokazilo, to je le nalepka s serijsko številko licence. Windowsi sicer delujejo, niso pa legalni.
Ali se motim?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Saj za legalno licenco moraš imet neka dokazila, npr. račun o nakupu licence ali račun o nakupu računalnika z licenco. Nalepka na ohišju še ni dokazilo, to je le nalepka s serijsko številko licence. Windowsi sicer delujejo, niso pa legalni.
Ali se motim?

Ja sej obstaja racun za racunalnik z original win. Kupljen x let nazaj. Vse komponente razen ohisja ze nadgrajene in menjane. Razen ohisja in serijske stevilke na njem.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
sem


Me je par dni nazaj znanec spraševal na temo veljavnosti WIN v sledečem primeru:
- računalnik v OS na firmi
- računalnik starejši, nek HP z original win7 nalepko, ki je bila nadgrajena na win10 v času ko je to šlo še brez težav
- računalnik crknil, na servisu so mu menjali ploščo, procesor, ram. Disk je zaenkrat ostal še stari ssd, ampak samo dokler podatkov ne pobere dol, potem bodo prestavili vse na M.2 SSD.

V bistvu od starega računalnika ostalo SAMO ohišje in napajalnik. Win so se normalno aktivirali.

In mu v nisem znal odgovorit ali je to še vedno vse legalno ali je to že malce mejno vse skup.

Če je OEM licenca potem ni legalno.
Če je retail potem pa je.
Ponavadi so tile imeli OEM licence.


To je tako zabavno področje da moraš poznat vse kar se dogaja na podjetju da lahko poveš če so legalni ali ne...
Ker dvomim da imajo samo en računalnik tam ;)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Če je OEM licenca potem ni legalno.
Če je retail potem pa je.
Ponavadi so tile imeli OEM licence.


To je tako zabavno področje da moraš poznat vse kar se dogaja na podjetju da lahko poveš če so legalni ali ne...
Ker dvomim da imajo samo en računalnik tam ;)

Sem dobil sliko nalepke... Win7pro OA in pa HP piše na njej. Računalnik pred leti kupljen "obnovljen" od podjetja, ki se ukvarja s tem, sedaj mu je crknil in so mu ga popravili z menjavo večine komponent.
Je pa to v enem skladišču nekega s.p.-ja, ki nima nikakršnih licenčnih pogodb ali kaj podobnega. Pač ko potrebuje računalnik kupi nekaj.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
če kupiš mašino z win7 (rabjeno), je to čisto ok. legalno za firmo. imaš račun, na katerem je pc z os-om. in ko nadgradiš na w10, lahko serijsko številko kombiniraš z microsoftovim računom. kar ti navsezadnje mali mehki omogoča. in potem lahko menjaš pol stvari, a še vedno imaš original zadevo. seveda verjetno z službenim naslovom, ne s svojim privat naslovom. tako da...ne vem, meni se zdi to legalno. vsaj na ta način?
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.286
350
83
Kako dejansko zgleda ta pregled, ga je kdo že imel? Jaz sem te zadeve urejal za par strank, ko je microsoft poslal poziv. Ni bilo pa nikoli tržne inšpekcije.... Ne predstavljam si kako to preverjajo (v primeru, ki ga opisuje igi). Tržni nima pojma, če je v kompu vse zamenjano. Če ima nalepko, so win aktivirani, je računalnik na računu skupaj z licenčnimi windowsi je to to, se lahko pod nosom obriše.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Sem dobil sliko nalepke... Win7pro OA in pa HP piše na njej. Računalnik pred leti kupljen "obnovljen" od podjetja, ki se ukvarja s tem, sedaj mu je crknil in so mu ga popravili z menjavo večine komponent.
Je pa to v enem skladišču nekega s.p.-ja, ki nima nikakršnih licenčnih pogodb ali kaj podobnega. Pač ko potrebuje računalnik kupi nekaj.
Dokler je na računu napisano da je kupil win 7 je to to. Legalno ali ne ni več njegov problem. Ampak problem tistega, ki je to prodal.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Kako dejansko zgleda ta pregled, ga je kdo že imel? Jaz sem te zadeve urejal za par strank, ko je microsoft poslal poziv. Ni bilo pa nikoli tržne inšpekcije.... Ne predstavljam si kako to preverjajo (v primeru, ki ga opisuje igi). Tržni nima pojma, če je v kompu vse zamenjano. Če ima nalepko, so win aktivirani, je računalnik na računu skupaj z licenčnimi windowsi je to to, se lahko pod nosom obriše.


Vsako podjetje ponavadi ima eno računalniško podjetje, ki jim to vzdržuje in ti jim tudi uredijo te zadeve.
Pride tu pa tam kaksen zanimiv email, ki lahko vsebuje kakšne kazni za nekaj 7 mestnih številk. Pa se potem zdilajo
za 5-6 mestne cifre.
Njim namreč ni v interesu pokopat podjetja ampak letno pobirati licenčnino. Volk sit in koza cela.
Ko vidiš kakšno podjetje da podarjajo računalnike kakšni šoli itd... Je to to.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Me zanima kje ti dobiš ploščo z winsi :)
Če kupiš prenosnik z Windowsi pomeni, da si plačal licenco. Le ta je vpisana v biosu. Če plata crkne dobiš drugo z drugo licenco. Zato pri instalacijah takih prenosnikov ne rabiš vpisovat licenc. In to je OEM. Seveda se to nanaša na SJTVja ki sprašuje kje je licenca vpisana.

Za ostale ki prinstalirate PCje je pa nakup licenc na ebayu nelegalen. Tisto so licence ki so predmet neke pogodbe, pogojev, regije. Kupec ki jo za nekaj eur kupi ne spada pod to pogodbo ali regijo. Vendar pa ob namestitvi ni problemov. Koda velja in gre skozi.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Kako naj povprečen uporabnik ve, kaj je legalno in kaj ni - če prebereš pogoje storitve - ali to razumeš?
Zakaj je tisto z eBaya nelegalno - inšpektorju vedno lahko pokažeš račun original firme...mar ne?
Kje eksplicitno piše, da se to ne sme uporabljati v Slo oz. da to ni legalno?

Jaz sem (za privat) kupil original računalnik z naloženimi Windows, pa na računu ni nobene serijske številke ne računalnika in ne Windowsov.
Piše na računu tip računalnika in Windows 10 Home edition.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi