Plačevanje preživnine

Principessa

Pripravnik
1. nov 2007
68
0
6
za devetimi gorami
A tako. No, hvala za odgovor.
P. s.: Pa ne govorit o 'očetu', ker bo Car spet jezen ...
d055.gif
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Citat:
Uporabnik garbo pravi:
Poznam primer,ko je moral oče ta denar,ki ga je založil sklad za preživnino odslužiti na Igu.Je pač nezaposlen,preživlja se z občasnimi deli in mu nimajo od kje vzeti.

tudi jaz poznam podoben primer....tako da, se sklad že dokopa do denarcev, ki se jih sstaš, kateremu je bilo dodeljeno skrbništvo, ne bi nikoli.
 

garbo

Pripravnik
8. avg 2007
204
0
16
Ma klinc,oče je pač oče;čeprav imam podobno sranje kot še kdo tukaj,je pač vpisan na rojstnem listu kot oče.Sicer pa vse pride čez 7 let okoli in bo tudi take osebke kaj zadelo.
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Upam, da se zavedaš, da z momentom, ko on tebi plača preživnino, je on upravičen do tvoje "dediščine" (ob plačevanju preživnine se smatra kot starš). Malo se pozanimaj okoli tega.

Država pa tistim, ki ne plačujejo preživnine in nikjer ne delajo ne more narediti nič in ti tudi preživnine ne dobiš. Lahko ga samo še spraviš v zapor, če ti je to neko zadoščenje, od tega pa sam ne boš imel nič.
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
iz zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih

Citat:
129a. člen
(1) Pri odmeri preživnine za otroka mora sodišče upoštevati otrokovo korist, tako da
je preživnina primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja
otroka.
(2) Preživnina mora zajemati stroške življenjskih potreb otroka, zlasti stroške bivanja,
hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih
posebnih potreb otroka.
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Zakon o javnem jamstvenem in preživninskem skladu Republike Slovenije

Citat:



26.a člen

Otrokov zakoniti zastopnik, preživninski zavezanec in njihovi delodajalci, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, centri za socialno delo, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, banke, hranilnice, Klirinško depotna družba d.d., Geodetska uprava Republike Slovenije in Banka Slovenije morajo skladu na njegovo zahtevo dati vse podatke, ki jih potrebuje pri odločanju o pravici do nadomestila preživnine in za izterjavo izplačanih nadomestil s pripadajočimi obrestmi in stroški.

27.č člen

Evidenca o nadomestilih preživnine vsebuje naslednje osebne podatke:
1. za otroka:
– osebno ime;
– rojstne podatke (dan, mesec, leto in kraj);
– enotno matično številko občana;
– davčno številko;
– naslov (stalnega, začasnega) prebivališča;
– krajevno pristojni center za socialno delo;
– državljanstvo;
– podatke o skupnem gospodinjstvu;
– višina preživnine;
– zaposlitev;
– oddaja v rejništvo, namestitev v zavod;
– plačana preživnina v zadnjem letu pred vložitvijo zahtevek po mesecih in
– plačana preživnina v obdobju priznanja pravice do nadomestila preživnine.
2. za zakonitega zastopnika:
– osebno ime;
– enotno matično številko občana;
– davčno številko;
– številko transakcijskega oziroma tekočega računa, hranilne knjižice oziroma nerezidenčnega računa tujca;
– naslov (stalnega, začasnega) prebivališča;
– naslov, na katerega želi prejemati pošto.
3. za preživninskega zavezanca:
– osebno ime;
– rojstne podatke (dan, mesec, leto in kraj);
– enotno matično številko občana;
– davčno številko;
– naslov (stalnega, začasnega) prebivališča;
– državljanstvo;
– podatke o skupnem gospodinjstvu;
– zaposlitev;
– podatke o dohodkih in premoženju (nepremično in premično premoženje, delnice, solastništvo v podjetju, avtorski honorarji in drugi dohodki).

28.a člen

Sklad lahko preživninskemu zavezancu, če ni zaposlen in nima drugih dohodkov, na njegovo zahtevo dovoli odlog ali obročno poplačilo terjatve, vendar ne dlje kot za obdobje šestih mesecev. Sklad lahko preživninskemu zavezancu odpiše dolg delno ali v celoti, kadar izvršba ni bila uspešno končana ali izvršba ne obeta uspeha za poplačilo terjatve.
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
in še nekaj iz istega zakona kot v prejšnjem postu

Citat:


2. Pravice otrok v primeru neplačevanja preživnin

21.a člen

Pravico do nadomestila preživnine po tem zakonu ima otrok:
– ki mu je s pravnomočno sodbo ali začasno odredbo sodišča oziroma z dogovorom pri centru za socialno delo določena preživnina, ki je zavezanec ne plačuje,
– ki je državljan Republike Slovenije in ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji,
– ki je tujec in ima stalno bivališče v Republiki Sloveniji, če je tako določeno z meddržavnim sporazumom ali ob pogoju vzajemnosti,
– ki še ni star 18 let.

21.b člen

Šteje se, da preživninski zavezanec ne plačuje preživnine, če preživnina ni plačana zaporedoma tri mesece ali če jo preživninski zavezanec plačuje neredno.
Za neredno plačevanje preživnine po tem zakonu se šteje, če preživninski zavezanec dolguje skupaj vsaj znesek treh povprečnih mesečnih preživnin v zadnjih 12 mesecih pred vložitvijo zahtevka. Mesec, v katerem zastopnik vloži zahtevo, se ne šteje med zadnjih 12 mesecev.
Pravica do izplačila nadomestila preživnine traja do dopolnjenega 15. leta starosti, oziroma 18. leta starosti otroka, če ni v delovnem razmerju.

21.c člen

Otroku pripada pravica do nadomestila preživnine, če je postopek izvršbe po predpisih, ki urejajo izvršbo in zavarovanje, neuspešno zaključen ali če postopek izvršbe traja več kot tri mesece.
Kadar preživninski zavezanec biva v tujini, se pravica do nadomestila preživnine prizna, če otrokov zakoniti zastopnik skladno z mednarodnimi konvencijami in bilateralnimi sporazumi poda pisno zahtevo za izterjavo preživnine iz tujine.
Otrok pridobi pravico do nadomestila preživnine po tem zakonu od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahtevka.
Nadomestilo preživnine plačuje sklad zakonitemu zastopniku otroka do 15. v mesecu za tekoči mesec.

21.č člen

Nadomestilo preživnine ne pripada otroku, ki:
– živi v skupnem gospodinjstvu s preživninskim zavezancem,
– je oddan v rejništvo,
– je zaradi vzgoje, šolanja ali usposabljanja nameščen v zavod, v katerem ima pretežno brezplačno oskrbo.

21.d člen

Višina nadomestila preživnine po tem zakonu znaša:

– za otroka do 6. leta starosti 10.000 tolarjev,
– za otroka od 6. do 14. leta starosti 11.000 tolarjev,
– za otroka nad 14. letom starosti 13.000 tolarjev.

Kadar je preživnina nižja od zneska iz prejšnjega odstavka, je višina nadomestila preživnine enaka znesku preživnine, določene s sodbo ali začasno odredbo oziroma dogovorom.
Nadomestilo preživnine se zmanjša za znesek morebitne plačane preživnine.
Starostni pogoj iz prvega odstavka tega člena je izpolnjen v mesecu, v katerem otrok dopolni starost iz prvega odstavka tega člena.
Višina nadomestila preživnine se usklajuje na način, ki je s posebnimi predpisi določen za preživnine.
Sklad pisno obvesti otrokovega zakonitega zastopnika o vsakokratni uskladitvi in novem znesku nadomestila preživnine. Obvestilo sklada je skupaj z odločbo o pravici do nadomestila preživnine izvršilni naslov.

21.e člen

Nadomestilo preživnine se ne izplačuje, če je znesek nadomestila preživnine nižji kot 2.000 tolarjev.

21.f člen

Pravica do nadomestila preživnine preneha:
– na zahtevo otrokovega zakonitega zastopnika,
– na zahtevo preživninskega zavezanca, če dokaže, da je plačal vse zapadle preživninske obveznosti in da je za dva meseca vnaprej plačal preživninsko obveznost oziroma sredstva deponiral na sodišču v otrokovo korist, ali če je preživninsko obveznost prevzel dolžnikov dolžnik,
– če niso več izpolnjeni pogoji za pravico do nadomestila preživnine.
 

YOGURT

Pripravnik
11. sep 2007
86
0
6
da ne bomo samo moški "p.izde"



imam 9 let starega sina . plačujem cca 150 eur preživnine na mesec. plačo imam cca 700 eur ( vstrajam pri taki plači, ker se mi v službi prilagodijo glede torkov in četrtkov ter sobot ) . bivša ima plačo cca 1200 eur . Sin je pri meni ob torkih , četrtkih in vsaki drugi vikend ( petek sobota nedelja ) to se pravi polovico časa. ravno tako kot bivšja mu moram zagotoviti streho nad glavo , hrano , obleke ( zaradi komplikacij bivše sem mu kupil čisto vse ) . edin strošek katerega ima bivša več od mene je 15 eur šolske malice . tudi drugače ima vse kar ima običajen otrok, kolo, računalnik . PS , minimoto ( ok , mal je že razvajen ) . Pa ji 150 eur ni zadost, mi je že parkrat rekla, da se bo treba pogovorit o zvišanju . ko sem rekel da ima po mojem zadost in da ne mislim za 9 let plačevat več, mi je rekla, da če bom kompliciral, nebo pustila med tednom več sina k meni . In da nej se kr pozanimam kdo zmaguje pri takih zadevah .



tko da niso sam oh in sploh v redu mame in prasci očetje



PS: pa da mi nebi kdo zdej začel, da se pa ona drugače bolj angažira glede sina . v 4 letih odbar sva z mbivšo narazen ni sem še enkrat pustil sina nikomur v varstvo in sem vedno mu na voljo ko me rabi, ona pa zjutraj ob sedmih gre in se ob 6 zvecer vrne , Sin pa tudi večino prebije pri starših bivše .
 
Nazadnje urejeno:

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
mislim da je višina preživnine čisto zadosti visoka...in samo komentar, sicer res ne poznam ne tebe ne nje, mislim, da te samo skuša strašit glede ''zmagovanja v teh zadevah''....če primerjamo samo tvojo in njeno plačo
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
vem, da je off ampak moram ti reči, da si fotr kot se temu reče. relativno veliko plačuješ za otroka, sploh glede na starost, mislim pa, da če bi šla tvoja bivša na sodišče za zvišanje, upam, da imaš dovolj dobrih prijateljev, ki bi zate "jamčili" da res toliko storiš za otroka, kot si napisal in v tem primeru nebi dosegla zvišanja, sploh ker ma ona višjo plačo kot ti.
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Jah, eni partnerji znajo biti zelo hudobni, kako lahko ženska oz. moški od bivšega partnerja zahteva nerealen znesek preživnine? Če nekoga popolnoma ožameš, s tem narediš največ škode otroku in tega naj bi se vsi starši zavedali....
Upam, da se nea bom ločil...
smirk-1.gif
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
ksz


men se zdi že čist neodgovorno in nemoralno, da starš otroku odreka preživnino.
Če ga je spravil na svet, naj pa še plačuje za preživljanje. Sicer pa danes res ni več tak problem najti preživninskega zavezanca in njegov račun. V nedogled gotovo (vsaj večina) ne more biti nezaposlen, tako da plača prej ali slej pride na račun. CSD-ji itak primerjajo svoje podatke z DURS-om, tako da tu ne bi smelo biti težav, vsaj v večini primerov ne.
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Kar se CSD-ja tiče, sem že na sux-u povedal, kaj se je zgodilo mojemu zelo dobremu prijatelju.

En moj prijatelj je, pač, z eno žensko (hodila sta cca 1/2 leta, medtem je ona zanosila) dobil otroka (BTW, ona je bila prek študenta zaposlena na DURS-u). Prijatelja je že pred rojstvom otroka odpikala. On je plačal vse genetske preiskave in dokazal očetovstvo. Glede na psihične težave te konkretne ženske je hotel, da bi bil otrok v oskrbi pri njemu. Tu pa nastopi veleslavni CSD. Prijatelju so podmetavali vse živo: da je pijanec, kadilec (ona je tudi kadilka), da ne zna kuhat (tedaj je bil pomočnik šefa kuhinje v hotelu Lev!),........ Jest sem se samo čudil, kako lahko nekdo prenese takšne kritike oz. takšna maltretiranja. Njen oče je pač eden od urednikov zelo branega časopisa in ima očitno veze povsod. Najeto so imeli odvetniško družbo Čeferin in ta jim je rihtala vse, kar se tega otroka tiče, v sodelovanju z CSD seveda. Ko je otrok zbolel (rak), je ta moj prijatelj vsak dan preždel nekaj ur v KC in se med drugim pogovarjal z medicinskimi sestrami. Mati njegovega otroka je prišla le 1-2x na teden za par minut. Ko so po svetu iskali darovalca kostnega mozga, ga je on nekako izbrskal v Avstraliji. Presaditev kostnega mozga žal ni bila uspešna, telo ga je zavrnilo in mali Rene je umrl star leto in pol. Potem je sledil nov šok. Mojmu prijatelju sploh niso hoteli povedati, kdaj bo pogreb njegovega sina. Je moral prijateljev odvetnik klicat Čeferinove, da je izvedel kdaj bo pogreb (ob tem je bilo izrečenih kar nekaj hudih besed). Na pogrebu pa je bil dejansko ignoriran, z njene in z strani njenih staršev.

Aja, še to. Cca mesec in pol po pogrebu, je ta prijatelj domov dobil še položnico za preživnino, čeprav je vse redno plačeval. Toliko o CSD. Toliko o DURS-u. Sej ne rečem, običajno uredijo zadeve. AMPAK, če je pa zraven udeležena VIP svinjad, je pa vse skup en velik skret. Povsem nepravično!
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.943
1.098
113
www.adriamedia.si
CSDji so na žalost pri nas večinoma zalega nesposobnežev in delomrznežev. Ker kako gre lahko nekdo ob štirih domov, če pa še ni rešil zadev, ki se tičejo življenja nekega otroka (in je ta recimo vmes pri neprimerni družini ipd) mi ni jasno. Kod da bi zdravnik ob štirih prekinil operacijo ...
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Kot si rekel, navadna banda.

Jaz sem imel srečo (kolikor je v tem lahko sreče), dokler sem pri mami živel je oče plačeval zame, se nasploh zame zanimal in precej let hodil po mene kadar je le lahko. Zdaj tudi mama plačuje zame, le da sem dovolj star da lahko grem sam k njej
smile-1.gif
 

Principessa

Pripravnik
1. nov 2007
68
0
6
za devetimi gorami
Po mojem, da ti, če ga boš TI najel ...
Če dobiš to tožbo (spoznajo tvojo ženo, da je 'kriva'), potem bo ona plačala vse stroške, nastale v zvezi s sodiščem. Vsaj tak je blo pri enem (bivšem) paru, ki ga poznam.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.320
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik Principessa pravi:
Po mojem, da ti, če ga boš TI najel ...
Če dobiš to tožbo (spoznajo tvojo ženo, da je 'kriva'), potem bo ona plačala vse stroške, nastale v zvezi s sodiščem. Vsaj tak je blo pri enem (bivšem) paru, ki ga poznam.
Pričakovano, ampak nič hudega(sicer bi morala uporabiti besede:ko dobiš to tožbo in ne:če dobiš to tožbo)! Primer ni toliko zamotan, da ne bi mogel speljat sam!!! Se bom moral pač malo bolj potruditi, pa bo! Bom gledal malo filme o odvetnikih, pa bo!
hysterical-1.gif