Plačane nadure - da ali ne

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Tokrat se ne bomo pregovarjali o tem, koliko je plačilo nadur ali kakorkoli v tem smislu, ampak zakaj so delavci v proizvodnji plačani za nadure, ljudje na višjih položajih pa ne, pa čeprav velikokrat delajo 9, 10 ur, sploh v mesecu decembru, ko je zaključek poslovnega leta.

Razlog odprtja teme je pogovor z uporabnikom excalibur, sva se nakaj pregovarjala o tem, a do zaključka nisva prišla, zato sem se jaz odločila za odprtje teme in seveda upam na pomoč razjasnitve od vas, dragi souporabniki.

Prosila bi še, da se razni komentarji v smislu tega, da imajo ljudje na višjih položajih že tako ali tako previsoke plače, ali pa to, da nič ne delajo, ne pojavljajo.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Zato ker so delavci v proizvodnji plačani po kolektivni pogodbi,
direktorji pa po individualnih pogodbah.
(in v prvih je pač določeno plačilo nadur, v drugih pa kaj drugega)
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Jurek je podal odgovor v pravi smeri.

Dejstvo je, da se glede na različna delovna mesta delavce različno "finančno" motivira!
Poglejmo par različic:
1.) Delavci v proizvodnji: ve se, koliko se naredi na uro; torej se lahko za vsako dodatno oddelano uro ve, koliko doprinese. Zato plačilo nadur.
2.) Storitve/Svetovanja: približno se ve koliko časa se za kaj porabi. Večinoma se zadeva izvaja projektno. Nagrada je tako pogosto odvisna od uspešnost (stroški vs prihodki)
3.) Vodenje: različno glede na nivo vodenja a podobno kot pri točki 2. pri čemer se dodatno ocenjuje še doseganje ciljev (oddelka, področja, podružnice, ...), primerjalno uspešnost glede na podjetje...
4.) Top management - individualne pogodbe: nagrade so opredeljene v individualnih pogodbah in so stvar dogovora med lastnikom in pogodbenikom. Vključujejo udeležbe na dobičkih, glede na rast poslovanja, glede na ostale kazalce družbe ali področja dela... .

Tako, da enostavnega odgovora pač ni oz. je odgovor: različna motivacija zaposlenih.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.804
4.301
113
Definiraj ljudji na višjih položajih?

jaz delam v prodaji, moj OD je v velikem delu odvisen od prodajne uspešnosti, če presežem plan gre dohodek gor, če plan ni dosežen gre dohodek dol.

Delavec v proizvodnji je pa plačan po drugem ključu, če prodaja ne naredi dovolj prometa ni on kriv in mora biti načeloma plačan za 8 urni delovnik, če pa prodaja proda več kot je tisti čas proizvodnja sposobna narditi je potrebno šponat nadure
in v tem primeru je proizvodnjemu delavcu vsekakor pripadajo nadure ( pošteno plačane). Kako pa to v praksi deluje je pa
spet stvar posameznega podjetja.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Se strinjam z jurekom.

Razlog za to je visok strošek za podjetje, saj v našem oddelku (20+ folka) vsi delamo dlje kot pa tistih 8 ur. Sploh recimo zdaj decembra, ko dosežemo tudi po 20 človek-ur viška na dan (kar pomeni da v povprečju vsi delamo 9 ur dnevno, ali drugače povedano, bi podjetje stalo, kot da bi imeli dva delavca in pol več, kot jih dejansko je).
Te ure lahko koristimo tako, da si vzamemo frej, ko je manj dela (kar itak ni nikoli), sicer se ti vse kar je na koncu meseca več kot 16 ur avtomatično briše. Aja, pa če pridemo pred 7:30 in/ali odidemo po 18:00, se nam ta čas ne šteje v delovni čas in je avtomatično odpisan.
No sicer se da potem posebej iti do tajnic in ti one ročno vnesejo tisto kar ti sistem zavrne, vendar se meni tega ne da prakticirat, ker bi potem skoraj vsak dan moral težiti. Itak pa bi mi tiste ure potem tako ali tako propadle na koncu meseca.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Pod višji položaj sem imela v mislih vse, ki delajo v pisarni, pa čeprav so v tistem podjetju morda na najnižjem mestu na lestvici zaposlenih. Hotela sm pač to razliko med proizvodnimi delavci in ljudmi, zaposlenimi v pisarni.

DrM007: ti morda lahko koristiš ure, poznam osebo, ki jih ne more koristiti, ker nikjer ne piše, da je naredila toliko ur, a vsi vemo, da res dela po 9, 10 ur na dan. Delo mora biti narejeno, najvišjih pa ne zanima, v koliko urah.

Drugače pa mi je sedaj nekako bolj razjasneno vse skupaj
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Zato, ker se špara (neuradni prevod te besede - če imaš ti več, imam jaz manj).



Prej ali slej bo tudi v proizvodnji prišlo do tega, da bodo rekli "Naredi! Koliko časa ti bo to vzelo, je pa tvoj problem.".



Trenutno se pa v proizvodnji še vedno kar precej plačujejo nadure, ker je tam:

a) bolj pameten folk, ki se poserje na to, da se bo komu zameril s svojimi besedami oz. dejanji,

b) največja škoda, če slučajno štrajkajo (tudi zaradi točke a).

 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Zato, ker se špara (neuradni prevod te besede - če imaš ti več, imam jaz manj).

Prej ali slej bo tudi v proizvodnji prišlo do tega, da bodo rekli "Naredi! Koliko časa ti bo to vzelo, je pa tvoj problem.".

Trenutno se pa v proizvodnji še vedno kar precej plačujejo nadure, ker je tam:
a) bolj pameten folk, ki se poserje na to, da se bo komu zameril s svojimi besedami oz. dejanji,
b) največja škoda, če slučajno štrajkajo (tudi zaradi točke a).

Bolj neumnega odgovora pa si nisi mogla zmisliti?
Daj prosim utemelji, da nam bo vsem jasno.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Dečko,

delam v firmi, kjer so se nadure NAJPREJ ukinile delavcem v proizvodnji.

Ker pač niso izpolnjevali pogojev v MOJI točki a.



Toliko o oslarijah, ki si jih napisal pred pol ure (kjer si trdil, da se baje tam vedno plačujejo nadure - KER SE NE!).



Poleg tega se mora cela firma držati določil kolektivne pogodbe (katere, je seveda odvisno od dejavnosti, v katero paše) - ta velja za vse zaposlene v podjetju, od snažilke do top direktorja. Po domače pa to pomeni, da individualna pogodba (ki je baje blazen razlog, zakaj nadur ni) lahko pravice iz kolektivne pogodbe samo ŠIRI, ne pa oža.



Bi zato lahko prosim razložil tvojo drugo oslarijo (po tvojem mnenju je sicer znanost) in sicer na primeru skorpy - pri njej so namreč čudežno ugotovili, da se pri administratorkah (torej DALEČ od tega, da bi te tete imele neke individualne pogodbe, na katere ti vališ krivdo - pa pustimo detajle, da te sploh niso noben razlog za neplačevanje nadur) ni treba matrati s spoštovanjem določil kolektivne pogodbe, pri t.i. delavcih v proizvodnji v njenem podjetju, pa taista kolektivna pogodba kar čudežno velja. Kako hudiča je to mogoče?



In ko boš to končno uspel požreti, boš dojel, da je vse skupaj samo stvar opredelitve, kdo je ovca in kdo volk. In ovce so zato, da se jih striže. Po isti kolektivni pogodbi. In neodvisno od slame, ki si jo natresel okoli pogodbenih del, norm,... In zato sem napisala dejstvo, zakaj se nadure še najpogosteje plačujejo glih v proizvodnji, veliko manj pa drugje. Ker je v proizvodnji še daleč najmanjši delež ovac.



Še to - poserjem se na to, kaj o meni mislijo ljudje, ki so zase prepričani, da vse vedo, hkrati je pa očitno, da nimajo blage veze, ker pač preprosto ne znajo pogledati izven svojega ozkega kurjega dvorišča.
 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Nisi napisala nobenega argumenta povezanega s tovjim prvim postom.

Tam si pisala o splošnem stanju... tukaj pa pišeš o vaši firmi. Morda moraš malo podreti ograjico, ki ti omejuje razmišljanje v okviru tistega, kar si ti do sedaj doživela in moraš pogledati malo širše.

Dolgo sem te imel na ignore in sedaj sem se spomnik zakaj... te bom kar lepo vrnil na ignore. Nekako ne morem prebirati postov ljudi, ki še sami ne vejo kaj pišejo - le, da nekaj napišejo.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ko glih omenjaš, zaposleni imajo individualne pogodbe in je poslovna skrivnost vsake osebe, kolikšna je plača, niti približno nočejo povedat koliko je.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Moja firma je PRVI STAVEK.



Vse ostalo je splošno. Ker - dobro jutro - tudi tvoja firma se mora držati kolektivne pogodbe. Katere ... je pa odvisno od panoge, v katero paše...



In tako dalje in tako naprej ... blablabla... kjer je jasno, da govorim NA SPLOŠNO.



(bova pa zaključila - z nepismenimi ovcami, ki jim glavo že pol ure tiščiš v lavor z vodo, pa še vedno trdijo, da hočejo dokaz, da voda obstaja, je škoda izgubljati čas).
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik skorpy pravi:

ko glih omenjaš, zaposleni imajo individualne pogodbe in je poslovna skrivnost vsake osebe, kolikšna je plača, niti približno nočejo povedat koliko je.




Še enkrat (pišem počasi, zato tudi ti beri počasi):



Temeljni zakon je Zakon o delovnih razmerjih.

Podrejeni akti so kolektivne pogodbe. Kolektivne pogodbe NE SMEJO BITI V NASPROTJU Z ZDR.

Individualne pogodbe se sklepajo na osnovi kolektivne pogodbe. In NE SMEJO BITI V NASPROTJU S KOLEKTIVNO POGODBO.



Osnov prava - torej kaj to konkretno pomeni - se mi pa ne da razlagat.



Je pa na tvojem primeru očitno, zakaj se to dogaja - ker se pustiš striči, čeprav imaš v rokah kup dokumentov, kjer jasno piše, da tega ne smejo početi. A kaj, ko jih ne znaš brati.



Pravna nevednost pač škoduje. In to tistemu, ki je neveden.
 
Nazadnje urejeno:

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ok ok, ne poznam tega, ker trenutno nisem v takem položaju. me je pa čisto informativno zanimalo kako je glede tega, zato ti ni treba biti tako pikra
smirk-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Sorry, ampak če vam napišem, kako svet stoji, vi vsi skupaj pa še vedno trmasto vztrajate, da obstajajo neka blazna pravila, v katerih primerih so nadure in v katerih primerih jih ni...



Tu ni čisto nobenih doktoratov znanosti! Opravljeno delo MORA BITI PLAČANO. Če ste zmenjeni, da se delo plačuje po urah, POTEM MORAJO BITI URE PLAČANE. Če ste zmenjeni, da se plača v kosu (kao projekt), potem pa mora delavec paziti, da s tem projektom časovno ne bluzi.



Samo pokaži mi administratorko, ki je plačna po projektu (ala - "zapisnik sestanka stane toliko", "zabeležka v koledarju toliko", "arhiviranje petih papirjev v fascikel toliko", "izdaja fakture toliko"...
hysterical-1.gif
).



Kako to, da večinoma ravno v administraciji ne plačujejo nadur, četudi so bile oddelane in bi zato morale biti plačane?



Hm, hm.
smirk-1.gif


























































Še pravilen odgovor:



Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:

Se strinjam z jurekom.



Razlog za to je visok strošek za podjetje, saj v našem oddelku (20+ folka) vsi delamo dlje kot pa tistih 8 ur. Sploh recimo zdaj decembra, ko dosežemo tudi po 20 človek-ur viška na dan (kar pomeni da v povprečju vsi delamo 9 ur dnevno, ali drugače povedano, bi podjetje stalo, kot da bi imeli dva delavca in pol več, kot jih dejansko je).

Te ure lahko koristimo tako, da si vzamemo frej, ko je manj dela (kar itak ni nikoli), sicer se ti vse kar je na koncu meseca več kot 16 ur avtomatično briše. Aja, pa če pridemo pred 7:30 in/ali odidemo po 18:00, se nam ta čas ne šteje v delovni čas in je avtomatično odpisan.

No sicer se da potem posebej iti do tajnic in ti one ročno vnesejo tisto kar ti sistem zavrne, vendar se meni tega ne da prakticirat, ker bi potem skoraj vsak dan moral težiti. Itak pa bi mi tiste ure potem tako ali tako propadle na koncu meseca.




BTW - Nimajo ti kaj "brisati ur".
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik skorpy pravi:
ko glih omenjaš, zaposleni imajo individualne pogodbe in je poslovna skrivnost vsake osebe, kolikšna je plača, niti približno nočejo povedat koliko je.

čeprov veš da se ne sme govorit o tem kok ma kdo plače, ti pričakuješ obratno?
bonk.gif


nadure naj bi se plačale, ampak vsi vemo da je to bolj izjema kot pravilo. in višje delovno mesto je tisto kjer so plače višje od recimo 2000€ ( npr vodje oddelkov, managerji...) in ne tisto kjer ima oseba samo mizo, stol in računalnik.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Gospodič pametni
smirk-1.gif
si morda pomislil, da ko sem to vprašala, nisem vedela, da je poslovna skrivnost in da so vsakemu ponudili svoj znesek in da ne smejo povedati drugim za višino plače zaradi tega, da ne bi potem ostali zahtevali višjo plačo (v primeru, da je manjša od osebe, katera je povedala znesek).

Ti priporočam, da občasno pa le premisliš, preden se spraviš koga "napadati" kaj in kako nekdo nekaj sprašuje.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Sicer ne vem, koga si vprašala - ampak, če si vprašala osebo direktno, koliko dobiva plače, potem je to njena volja, ali pove ali ne. Delodajalec ne sme povedati (varovanje osebnih podatkov - ministri,.... blablabla... so izjeme), delavec pa svojo plačo lahko raztrobi komur hoče.
 
Nazadnje urejeno: