Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

007

Pripravnik
4. sep 2009
707
0
16
Citat:
Uporabnik 007 pravi:
oj!

Twinman, bi mi lahko pomagal s kakšnim nasvetom kje kupiti uležano meso za beefsteak v okolici LJ-Kamnik, (vem za coolhouse, mercator, petrin, ?)

Posebej pa, kako ga potem speči na žaru, kakšni majhni triki velikega mojstra?
smile-1.gif


Tnx!

LpT

No tudi nasveta kakšnega drugega znalca se ne branim! da ne bo pomote, samo opazil sem, da je nekako twinman referenca za take zadeve
wink-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Trije kolegi imajo Q120 in en q200, vsi plinske na balkonu.....jaz mam sicer manjši atrij ampak vseeno. Po mojem boš imel več veselja s plinskim, pa še s seboj ga boš lahko vozil naokrog. Naj te ne skrbi, ker je to enako, kot bi imel štedilnik na balkonu,Električni je po mojem samo poskus, da imajo še to v ponudbi.Jaz ga ne bi kupil.

No, sam sem ga nabavil, model 240 in nimam pripomb. Ni kaj dosti razlike med njim in kolegovim plinskim. Plinskega na balkonu ne morem imet, saj mi sonce nabija na balkon od 12h do zahoda...

Zelo sem zadovoljen z njim (vsaj zaenkrat), dela BP
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pride v poštev oglje BP, samo nabavi kagega domačega, da ni samo drobir. Rešitev je tudi, da si omilsiš še eno finejšo mrežo preko spodje originalne. Škoda, ker ne dajejo v vse žare spodnje rešetke enake, kot je v najmanjšem Smokey Joe grillu. V glavnem no problem. Če maš pa brikete se pa najbolj splača prekrit celo dno v v išini dveh briketov. Ni variante, da ne bi pekel vsaj dve uri in pol, tudi s povprečnimi briketi.
Za prižiganje pa uporabi Webrov chimney in Weber kocke (ne smrdijo)
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Steake nabaviš lahko v omenjenih mesnicah in še v Kodila Gourmet na glavni tržnici v Ljubljani v Arkadah. S pečenjem je pa tako. V Weber Kettle žar najbolje da na polovici žara nafilaš prižganih briketov do vrha. Lahko si razmejiš prostor v žaru s šamotnim ceglom. Skratka zmanjšaj razdaljo med rešetko in ogljem na minimum.
Meso vzemi ven kako uro pred pečenjem, da se segreje na sobno temperaturo. Nasoliš in na popraš obe strani mesa, po želji dodaj še kako začimbo na bazi soli, samo ne pretiravaj, ker se vse skuri, če je preveč. Pa nobenih marinad itd. Se skuri.....
Meso naj namazano odstoji še kake pol ure, da se na površini naredi nekaj pasti podobnega(pri min. 21 dni staranih steakih, pri bolj svežih se bo nabirala voda....). Potem odneseš k roštilju.
Na res razpaljen žar in očiščeno reštko daj meso in ga zapeči na vseh straneh do temno rjave barve. To bo šlo zelo hitro, zato pazi kaj delaš. Obrni in drži ga tudi na robovih in kosti, še posebej če imaš velik steak(1kg), na vsaki strani kake 45s sekund oz. do temno rjave zapečene skorjice, med tem procesom ga po obračanju večkrat premaži z mešanico masla, olivnega olja in po želji kakih svežih zelišč in morda malo vina - po želji. Potem pa meso odloži na krožnik in naj počiva 5min do pol ure. Zdaj imaš tako imenovan Black and blue ali pitsbourgh ali pač zelo rare steak
cool-1.gif
.
Po tem lahko nadaljuješ s pečenjem po enakem postopku z obračanjem do željene stopnje pečenosti. Rabiš kak termometer....medium rare je pri nekje 55 - 60 stopinj, medium pa pri 60 - 65 stopinj.
Druga metoda za nadaljevanje peke pa je, da steak položiš na nasprotno stran žara in pokriješ ter zapreš lopute na eno tretjino. Steak tako pečeš kake 10minut in preveriš temperaturo. če je že dovolj prekineš s pečenjem, če ni nadaljuješ 3 minute itd. Računaj, da mora meso po pečenju počivati vsaj 10 minut in da bo temperatura rasla še za cca. 5 stopinj po tem, ko ga vzameš z žara.
Potem pa vzemi leseno dilo in kar ti ostane olja in masla z zelišči polij po deski, dodaš lahko še glavico spasiranega česna in naribano limonino lupino. Na tem potem steak nareži na rezine ali kocke - odvisno kateri steak je - da se vsaka okopa v omakci. Velike steake se servira za več ljudi in taka prezentacija na sredi mize je bomba... dober tek!!!
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Še fotke od nazadnje......vse meso smo tokrat naredili v “pulled“ varianti. Odstranili smo kosti in meso natrgali na čisto male koščke - shred. Potem se to naloži v bombetke in doda omakce, solate itd., super za množice
cool-1.gif



RED HOT WINGS TEAM


BURGERS FOR BROTHERS


CHILLI CON CARNE POT


PULLED PORK BBQ


PULLED CHICKEN BBQ
 
Nazadnje urejeno:

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
ti bi lahko to vedo...

ker mam plinski žar in bi rad malo okusa po pravem žaru me zanima, če maš kakšno idejo kje bi lahko nabavo ti. Wooden chips...nimam pojma kak bi to po slovensko sploh poiskal :D...al bom mogo neko drevo nekje najt in jo nasekat na čipse...mogoče celo vinsko trto
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Dobiš povsod, kjer prodajajo Weber žare in opremo in še na Speci.si prodajajo nekaj tega. Drugače pa je najboljš, če nekje stakneš les češnje, jablane in oreha, hrasta in bukve. Oreh, hrast, bukev za rdeče meso predvsem, sadni les pa za vse ostalo in tudi rdeče meso. Trta je tud v redu, sicer je nisem probal za meso, za ribe pa. Samo kakšnih trpkih grmov ali iglavcev se izogibaj.

Sem že gledal tole tvojo “čikn“, da je mal neenakomerno ofarbana. Kateri žar pa imaš?
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Dobiš povsod, kjer prodajajo Weber žare in opremo in še na Speci.si prodajajo nekaj tega. Drugače pa je najboljš, če nekje stakneš les češnje, jablane in oreha, hrasta in bukve. Oreh, hrast, bukev za rdeče meso predvsem, sadni les pa za vse ostalo in tudi rdeče meso. Trta je tud v redu, sicer je nisem probal za meso, za ribe pa. Samo kakšnih trpkih grmov ali iglavcev se izogibaj.

Sem že gledal tole tvojo “čikn“, da je mal neenakomerno ofarbana. Kateri žar pa imaš?

oj hvala za odgovor, bom probal nekje sfehtat kaki del dreve, saj to rabim cisto malo.

nja glede kure pa tak, premalo sem jo obračal, plus tega sem imel spodaj plato (mogo bi na rešetko dat zadevo), plus tega sem jo delal prvic, plus tega sem bil lacn kot pes in je nisem mogel se bolj enakomerno zapect, plus tega imam pocenski žar, ki nima perfektne distribucije toplote, plus prevec sem gledal noter kako in kaj :D hahah same napake torej, tak da je itaq super izapdla glede na vse to.

žar sem pa kupo ne ebayu, poceni varijanto broil-master s štirimi gorilniki plus zunanji, plato sem dal posebej naredit iz 4mm kotlovske pločevine. ima rostfraj pokrov, pa emajlirano zaščito za gorilnike...sicer sem pa z njim super zadovoljen, z lahkoto ga spravim na 250 stopinj, zahteva pa malo vec prilagajanja, ker je malo neoptimalno narejen (prevelike luknje, prevec cuga skozi...ampak za 100 € je najboljsi nakup...sem razmisljal o weberju...pa me ni prepričal za 800 € da je to to...
 

GrandFelix

Fizikalc
15. feb 2011
1.453
0
36
Tam na slikah vidim, da ima na eni strani posodo na eni pa "oglje". A to velja tudi pri čevapih? To potem pečeš z zaprtim pokrovom ali odprtim? Ker meni vedno en rata da je oglje po clei rešetki in potem nekje kuri bolje nekje manj in je malce smotano, ker je eno meso bolj in tudi prej pečeno kot drugo. Kakšna rešitev za to
smile-1.gif
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik GrandFelix pravi:
Tam na slikah vidim, da ima na eni strani posodo na eni pa "oglje". A to velja tudi pri čevapih? To potem pečeš z zaprtim pokrovom ali odprtim? Ker meni vedno en rata da je oglje po clei rešetki in potem nekje kuri bolje nekje manj in je malce smotano, ker je eno meso bolj in tudi prej pečeno kot drugo. Kakšna rešitev za to
smile-1.gif

jaz uporabljam plinski žar :D in bom s tem lesom samo malo dimil :D... za oglje imam pa okrogli žar, ki ga vedno manj sicer uporabljam ampak tam že vem kak in kje je najbolj vroče:D jaz bi reko izkušnje so vse :D

čevapov pa drugače ne pokrivaš, kuriš direkt, ma tudi ce jih pokrijes s lahko odlicni :D
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik twinman pravi:


ampak za 100 € je najboljsi nakup...sem razmisljal o weberju...pa me ni prepričal za 800 € da je to to...

Pomojem ti Weber ne gine, ker bo ta slej ko prej škripnil ali boš pa ti pop....he he he. Ja pri Webrovih gas grillih pa tudi jaz ne bi začel pod Genesis serijo z dodanim sear station gorilcem. Cena že: 1300€. Jbg....samo je to definitivno to. Tisiti cenejš Spirit mene tudi ne prepričajo, rajši Q serija ali pač oglje.
Za dimljenje si pa mogoče potem omisli smoke box ali pa si ga naredi sam. Naj bo dovolj velik, da boš nafilal samo enkrat.
 
Nazadnje urejeno:

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Citat:
Uporabnik twinman pravi:


ampak za 100 € je najboljsi nakup...sem razmisljal o weberju...pa me ni prepričal za 800 € da je to to...

Pomojem ti Weber ne gine, ker bo ta slej ko prej škripnil ali boš pa ti pop....he he he. Ja pri Webrovih gas grillih pa tudi jaz ne bi začel pod Genesis serijo z dodanim sear station gorilcem. Cena že: 1300€. Jbg....samo je to definitivno to. Tisiti cenejš Spirit mene tudi ne prepričajo, rajši Q serija ali pač oglje.
Za dimljenje si pa mogoče potem omisli smoke box ali pa si ga naredi sam. Naj bo dovolj velik, da boš nafilal samo enkrat.

ja saj to mi je itaq jasno da bo prišlo na vrsto enkrat nekaj dražjega, ne nujno weber. sem malo gledal na spletu pa je kr dosti izbire ko začneš enkrat iskat top shit :D...sicer tudi za pravo ceno...bom vido kak dolgo bo tale zdrzal :D za1x kaze dobro pa se skoz je zunaj ker me ni strah da mi ga vkradejo :D

glede dim ljenja pa bom nabavil ta smoke box, oziroma si ga bom kr sam naredil verjetno, čeprav sem gledal da folk kr lepo take pojštrčke iz folije naredi pa naluknja in tudi super deluje....bom malo experimentiral pa da vidimo :D...jablano sem že zrihtal, tak da zdaj rabim samo še čas :D

sicer mi ni jasno če za smoker rabiš tudi luknjice od spodaj da ogenj pride do lesa, al se to samo počasi žge zaradi temperature?
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
a majo webre konc sezone kje znižane? Bi morda letos kupil enega, na oglje pa vsaj 57.

pa kateri modeli imajo termometer v pokrovu?

weber nima sezone...to ti je tak ko ajfon...nikoli znižano...še najceneje najdeš na kakem ebayu ampak še to redko
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.941
1.097
113
www.adriamedia.si