Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Točno tako. To suho ugašanje briketov je ena od stvari, ki so mi pri Webru res všeč.
Nič več tiste mastne brozge, ki nastane ko se zmešata pepel in voda.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Nekdo mi je poslal ZS kako spečt reberca na žaru Q300. Na žalost sem po nesreči zbrisal sporočilo. Recept zato objavljam tukaj in bom tudi naslednje.

Rabiš eno plato reber. Pa naj bo lepo obrezano skoraj do kosti, ne da bo še debela plast maščobe in mesa na rebrih. To je že bolj kot pečenka. N aspodnji strani pa odstrani tenko membrano, ki prekriva kosti in meso. Saj gre lepo stran samo začeti je težje.

Začimbe po želji. Nujno seveda sol, sladkor, nekaj pekočega(čili paprika, poper) in nekaj aromatičnega(kakšna sladka paprika, kumina, česen) . Rebra se namaže z olivnim oljem in gorčico in potem natre s mešanico prej omenjenih začimb. Količina začimb naj bo znosna. Po dve veliki žlici soli, sladkorja, sladke paprike in česna v prahu. In po eno malo nezvrhano žlico ostalih zadev, predvsem pazi pri pekočih, da ne bo preveč. Začimbe seveda lahko tudi po svoje zrihtaš.
Rošetko prekrijemo z dvema ali tremi plastmi folije in na folijo postavimo neko rešetko od stare pečice ali nekaj podobnega. Toliko, da so rebra dvignjena. Posebna stojala prodajajo tudi kot dodatno opremo, ampak verjetno imate tudi kaj takega doma. Pod to rešetko daš tudi neko nizko zadevo z vodo.
Vklopiš samo zunanji gorilec in loviš temperaturo nekje 150 stopinj. Pečeš najmanj 3,5 ure. Vmes vsake 45 min do 1 ure špricaš s tekočino, jabolčni sok ali kaka mešanica s pivom ali belim vinom. Kar ti je ljubše.
Rebra so narejena, ko gredo od kosti oz. ko jih hočeš s prijemalkami dvignit in se prelomijo. Po kakih dveh urah lahjko opcijsko zaviješ rebra v dvojno folijo v katero zliješ še malo soka in dodaš kako maslo ali olivno olje. Zavito lahko potem 1,5 ure pečeš na isti temperturi. Potem temperturo povišaš, rebra vzameš iz folije in jin na visoki temperturi zapečeš.
Na koncu peke lahko uporabiš BBQ omako po želji. Cca. 15 minu pred koncem, da se ne zažge.

Upam, da uspe.

DOber tek
 
Nazadnje urejeno:

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Imam dve prošnji:

1. Bodi tako prijazen pa tovrstne recepte po defaultu objavljaj tule. Nasploh se mi zdi hecno, da te nekdo sprašuje po PM, obenem pa je tu tema "Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti"

2. A lahko zgornji recept prevedeš oz. prilagodiš na klasičen pokrit žar na oglje?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Iztoks

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Sej sem šel objavit sem, pa obenem napisal, da sem zbrisal sporočilo po nesreči, da ne bo revež čakal. Ne vem pa zakaj je poslal ZS. Bomo že....

Za žar na oglje velja precej podobno. Posoda z vodo na spodnjo rešetko, meso na indirektno stran, temperaturo lovit nekje na 130 - 150 stopinj. Lahko se doda les za dimljenje. Zadnjič smo imeli gotove v 4.5 urah, so pa bile male rebrce ne cela velika plata. Važno je, da se dovolj vlaži in da ni previsoka temperatura. Ujet je treba odprtine in dodat npr. max. pol chimneya prižganih briketov na pol chimneya neprižganih. Če daš vse že prižgane bo temperatura kar uhajala nad 150 stopinj.
 
Nazadnje urejeno:

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Ena naša od včeraj... pripravljeno po twinmanovih navodilih, vsaj 20 % kvalitetne maščobe v masi
cheer.gif

1810921-1-IMG_0762.JPG
 

Priponke

  • 1810921-1-IMG_0762.JPG
    1810921-1-IMG_0762.JPG
    69,3 KB · Ogledi: 605

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Kruh pa ni po twinmanovo... so kao namenske hamburger bombice, nekoliko sladkastega okusa.

Običajno v Tušu vzamem sezamove bombice, tokrat pa je bil ravno American week v Lidlu ali Hoferju (vedno ju mešam), pa smo jih poskusili.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Te bombice (sladke) so sicer za izdelavo hamburgerjev super, še posebej, če jih popečeš pred tem, ker se sladkor karamelizira in potem ni vse skup premočeno, ampak jaz se teh zadev načeloma v širokem loku izogibam.
 

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Jaz sem jih malce popekel po notranji strani.
Karamelizirano sem imel pa praženo čebulo, ki sem ji na koncu dodal malo balzamičnega kisa
smile-1.gif
 

Okram

Zelenc'
9. jul 2013
9
0
1
ok, nabavil sem Weber Q320 in bi prosil izkušene za nekaj hitrih napotkov za peko čevapov, pleskavic, vratovine, zelenjave, rib itd. - temperatura, koliko časa...? Za dober začetek. Hvala!
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Sem prebral celo temo, ampak, kako jih (za)kurite pa niste povedali.

Dobil sem ga za darilo in sem navajen pečt samo na klasiko in v kaminu. Sumljiva mi je namreč rešetka; da mi bo vse zletelo skozi, ko bo delno dogorelo. Pride v poštev klasično, domače oglje ali samo briketi?

Vem, da obstaja gugl, ampak bi raje mnenje od mojstrov, katere "poznam".
smile-1.gif
 

007

Pripravnik
4. sep 2009
707
0
16
oj!

Twinman, bi mi lahko pomagal s kakšnim nasvetom kje kupiti uležano meso za beefsteak v okolici LJ-Kamnik, (vem za coolhouse, mercator, petrin, ?)

Posebej pa, kako ga potem speči na žaru, kakšni majhni triki velikega mojstra?
smile-1.gif


Tnx!

LpT
 

Gaston

skeptik
19. jul 2007
890
2
18
Praviloma naj bi ogjle / briketi goreli oz. tleli od zgoraj navzdol.

Pomeni da na rešetko naložiš brikete, v chimney-u razžariš potrebno količino briketov, ki jih nato razporediš po vrhu. Jakost in posledično temperaturo v nadaljevanju nadzoruješ z loputama.
Če zadevo tako zastaviš, pada skozi rešetko pretežno le pepel. Pa še tega ne prav veliko.

Ko končaš s pečenjem, preprosto zapreš obe loputi in zadeva v doglednem času ugasne. Nato pa malo pretreseš, počistiš drobir preko spodnje lopute, dovolj veliki neporabljeni briketi pa počakajo na naslednjo rundo.

Pa še nekaj o količini porabljenih briketov. Ta vikend sem na indirektni peki svinjskih reberc na cca. 120 stopinjah v dobrih petih urah porabil morda tretjino Lidlovih briketov. Oglje sem imel na eni polovici (TU imaš sliko in navodila.), za začetek pa sem nanj naložil max 10 razžarjenih briketov, raje kakšnega manj.

Še nasvet: po mojih izkušnjah je nadzor nad temperaturo Webra (in mesa) ključnega pomena za končni rezultat.