Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Mojstri, pozdravljeni!

letos je v planu, da se tudi jaz poizkusim v pokritem žaru. Naj povem, da za klasično grilanje sploh nimam občutka, pa naj bo še tako smešno. Po drugi strani pa uživam v na žaru pečenih jedeh, sploh smoked ribs so mi za dol past. In ker je peka v pokritem žaru bolj "klinična in tehnična", ki mi je kot tehniku precej bližje :)
In ker je ravno bil moj RD se je žena ponudila, da mi sponzorira en smoker. Budget si je zastavila nekje v rangu 200€ in v Baubau izbrskala tole:

https://www.bauhaus.at/kingstone-holzkohlegrills/kingstone-grillwagen-black-angus/p/22953861

https://www.bauhaus.at/smoker/grillstar-smoker-missouri/p/25571192

Naj vas ne moti AT stran, oba sta po popolnoma enaki ceni na razpolago tud v Bauhaus Maribor. Na oboje dobim še 5% popusta (Profi card). Po drugi strani pa se na veliko promovira Webra in sem malo v dilemi, da se nebi v štartu "zaklal", sploh ker sem čisto zelen na tem področju. Recimo nekaj takega je dosegljivo v Graz-u:

https://www.bauhaus.at/holzkohlegrills/weber-master-touch-gbs-kugelgrill-pro/p/26502821

Ni mi problem primaknit tistih 40€, če je le vredno.

Naj dodam, da bo gril namenjen samo low and slow peki, za ostalo (čevapi, letance ipd.) imamo dovolj dober gril, katerega zaštarta moj foter...
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
Mojstri, pozdravljeni!

letos je v planu, da se tudi jaz poizkusim v pokritem žaru. Naj povem, da za klasično grilanje sploh nimam občutka, pa naj bo še tako smešno. Po drugi strani pa uživam v na žaru pečenih jedeh, sploh smoked ribs so mi za dol past. In ker je peka v pokritem žaru bolj "klinična in tehnična", ki mi je kot tehniku precej bližje :)
In ker je ravno bil moj RD se je žena ponudila, da mi sponzorira en smoker. Budget si je zastavila nekje v rangu 200€ in v Baubau izbrskala tole:

https://www.bauhaus.at/kingstone-holzkohlegrills/kingstone-grillwagen-black-angus/p/22953861

https://www.bauhaus.at/smoker/grillstar-smoker-missouri/p/25571192

Naj vas ne moti AT stran, oba sta po popolnoma enaki ceni na razpolago tud v Bauhaus Maribor. Na oboje dobim še 5% popusta (Profi card). Po drugi strani pa se na veliko promovira Webra in sem malo v dilemi, da se nebi v štartu "zaklal", sploh ker sem čisto zelen na tem področju. Recimo nekaj takega je dosegljivo v Graz-u:

https://www.bauhaus.at/holzkohlegrills/weber-master-touch-gbs-kugelgrill-pro/p/26502821

Ni mi problem primaknit tistih 40€, če je le vredno.

Naj dodam, da bo gril namenjen samo low and slow peki, za ostalo (čevapi, letance ipd.) imamo dovolj dober gril, katerega zaštarta moj foter...
Uf tole, jest sem se tudi ogreval in grel na offset varjante pol mi je pa en kele na forumu (beri twinman) rekel naj enkrat prilezem na en dogodek. No kmalu za tem sem si prilastil tole igračo
https://www.zarovnije.si/proq-smokerji
Je mal dražje ampak odtehta če že se mi zdi da je za začetek bullet lažji za obvladat.
Pa še za navadne čevape maltretirat, ga lohk ponucaš:cheer::jok:
Sej ga neboš kot ga jaz ne ampak tko je.
Dimim vsaj 2 krat mesečno, je pa to event za družino prijatelje ali pa kar za vse
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sma bila v stiku, ampak žena hoče kupiti novega (ker je pač darilo) in da se najprej sploh vidi ali je stvar primerna za nas in koliko bo sploh v uporabi, koliko bom v tem užival... Zato pač na začetku nekaj v nižjem rangu, pa kljub temu toliko, da pač ne razpade že pri "unboxingu".
V kolikor se izkaže, da je to "to" potem ni težave odšteti tudi par 100€ več za nekaj resnega in trajnega.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
Sma bila v stiku, ampak žena hoče kupiti novega (ker je pač darilo) in da se najprej sploh vidi ali je stvar primerna za nas in koliko bo sploh v uporabi, koliko bom v tem užival... Zato pač na začetku nekaj v nižjem rangu, pa kljub temu toliko, da pač ne razpade že pri "unboxingu".
V kolikor se izkaže, da je to "to" potem ni težave odšteti tudi par 100€ več za nekaj resnega in trajnega.
Pol ti pa priporočam, da si ga za začetek sposodiš sej ti ga kdo odtopi za kako gretje, sam pol jo boš navleku tko k sm jest vse moje, pa navaden žar sploh ne gre več, edino za burgerje ga še zalaufam
 

kremenko123

Pripravnik
6. dec 2017
57
18
8
Moja opažanja po dveh sezonah peke na zaprtem žaru so, da mora biti žar veeeelik in mora imeti kvalitetne rešetke ter dobro regulacijo dovajanja zraka.
Vse ostalo je pa šminka. Osnovni termometer na pokrovu je za začetek dovolj.
Vse naprej je pa samo uživanje v izbiri kosov mesa, začimbah in vsekakor druženju s prijatelji.
 

mihec87

Pripravnik
10. feb 2016
31
4
8
Bi kuril na drva ali oglje?

Offset vsaj za moje pojma mora biti kvaliteten-narejen iz debele pločevine(3-4mm), vrata(ne tako kot na poceni ko je pokrov polovica in ko odpreš odpre tudi na strani), brez nepotrebnih špranj (da ne vleče zrak mimo/uhaja dim) itd.. Z takim verjamem da je užitek potem nalagati drva v kurišče... Samo je tudi cena potem...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Bi kuril na drva ali oglje?

Offset vsaj za moje pojma mora biti kvaliteten-narejen iz debele pločevine(3-4mm), vrata(ne tako kot na poceni ko je pokrov polovica in ko odpreš odpre tudi na strani), brez nepotrebnih špranj (da ne vleče zrak mimo/uhaja dim) itd.. Z takim verjamem da je užitek potem nalagati drva v kurišče... Samo je tudi cena potem...

Iz njega se kadi naprimer takole:

img_20150809_125651-jpg.25951
 

115256

Pripravnik
24. okt 2007
476
2
18
Zadnjic sem pekel svinjska rebra 3 kg na pokritem zaru weber 47 kettle. Na eno stran brikete. Na njih sem dal kos jablane, na drugo stran alu posodo z vodo in nad njo rebra. Pekel priblizno 3 ure na 180 stopinj do 200.po treh urah sem jih vzel ven premazal z bbq omako, jih polozil v alu folijo in nazaj v zar za 1 uro. Po eni uri sem jih vzel iz alu folije in nazaj v zar z pol ure. Torej vse skupaj 4,5 ure. Rebra so bila lepo prekajena in okusna vendar precej bolj trda kot sem mislil da bodo mehka in socna. Kaj sem delal narobe? Spodnji zracnik sem imel odprt na full, zgornji odprt minimalno. Previsoka temperatura mogoce?
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
Zadnjic sem pekel svinjska rebra 3 kg na pokritem zaru weber 47 kettle. Na eno stran brikete. Na njih sem dal kos jablane, na drugo stran alu posodo z vodo in nad njo rebra. Pekel priblizno 3 ure na 180 stopinj do 200.po treh urah sem jih vzel ven premazal z bbq omako, jih polozil v alu folijo in nazaj v zar za 1 uro. Po eni uri sem jih vzel iz alu folije in nazaj v zar z pol ure. Torej vse skupaj 4,5 ure. Rebra so bila lepo prekajena in okusna vendar precej bolj trda kot sem mislil da bodo mehka in socna. Kaj sem delal narobe? Spodnji zracnik sem imel odprt na full, zgornji odprt minimalno. Previsoka temperatura mogoce?
Veliko previsoka temperatura, ko dimim nekje 200F cca 100 malo čez. Časovno uf predolgo za to temperaturo na mojih stopinjah jest fliknem not zjutraj umes mal popenzlam in zavijem jemo popoldan
Lahko je bil tud slab kos mesa, bolj zategu prasc
 

mihec87

Pripravnik
10. feb 2016
31
4
8
Zadnjic sem pekel svinjska rebra 3 kg na pokritem zaru weber 47 kettle. Na eno stran brikete. Na njih sem dal kos jablane, na drugo stran alu posodo z vodo in nad njo rebra. Pekel priblizno 3 ure na 180 stopinj do 200.po treh urah sem jih vzel ven premazal z bbq omako, jih polozil v alu folijo in nazaj v zar za 1 uro. Po eni uri sem jih vzel iz alu folije in nazaj v zar z pol ure. Torej vse skupaj 4,5 ure. Rebra so bila lepo prekajena in okusna vendar precej bolj trda kot sem mislil da bodo mehka in socna. Kaj sem delal narobe? Spodnji zracnik sem imel odprt na full, zgornji odprt minimalno. Previsoka temperatura mogoce?

200stopinj je že hot and fast in 4,5ure je za rebra preveč-pri taki temperaturi bi se lotil tako-pečeš tako dolgo da se naredi "bark" verjetno nekje 2h(ko pokraspaš z nohtom ne gre več stran) zaviješ v folijo in pečeš do mehkega(nekje 1h ko gre zobotrebec noter zelo na rahlo ko v arašidovo maslo) potem pa če želiš iz folije toliko da osuši površino 15-30min....pa še tako uidejo ker je tanek kos mesa.

Zračnike imej zgornjega odprtega ter spodnjega pripiraš

3-2-1 čas je kao osnovna za počasno peko tam na 130stopinj samo ponavadi so po 2h v foliji že preveč razmehčane in leti z kosti tako da 1h v foliji je za poskusit..

Čas je neka okvirna zadeva tu, opazuj meso ko se peče(ne sedaj odpirat vsake 15min) kako nastaja skorja, so kosti že pogledale ven, občutek ko zapikneš zobotrebec itd..