Peč na drva /centralna kurjava

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Saj če bi takim pečem dodali zalogovnike, bi že nekaj naredili. Ne moreš pa konkurirati uplinjakom, ker je m2 izmenjevalca običajno bistveno.manjsa kot pri uplinjakih. Tudi sama.pot do dimnika je lahko preklemansko.kratka.
Pri viadrusu vsega skupaj kakšnih 30cm, pri uplinjevalnih kotlih pa lahko meter in pol.
In pri viadrusu držati nizko TDP je umetnost. Ob solidnem izgorevanju. Najbrž nemogoče.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Ni problem začetna investicija, problem je da navadna (stara) pleh peč za drva zdrži 20-30 let, kakšne kvalitetnejše (litoželezne) pa tudi "večno". Torej 1000 eur stane peč, ki nima nobenega vzdrževanja in nobenih kompleksnih delov, ki bi se pokvarili. Peč s prisilnim vlekom in visokotemperaturnim zgorevanjem pa stane 5k eur, obvezno rabiš zalogovnik, senzorji crknejo na 3-5 let so po par 100EUR, elektronike rade shodijo 500-1000EUR. Peč kot celota pa zdrži 10-15 let, tudi če ne spušča se pokvari kakšen del ki ni več dobavljiv. Skratka prst v rit.

Glede ekologije se povsem strinjam da so male kurilne naprave problem, samo tega se ne rešuje na način kot se ga. Ekosubvencije so v tem primeru povsem nezadostne. Kot rečeno razliko do začetne investicije in obratovalnih stroškov navadne peči tudi približno ne pokrije nobena subvencija.

Ne moreš tako na počez. Deveto sezono imam Eta vplinjaka. Stroškov po montaži do sedaj je bilo natanko 0€. Za primerjavo - na enako stari Termotehnika superduper TČ za sanitarno vodo mi je v tem času 1x odpovedala elektronika in 2x kompresor.

Glede stroškov se pa v vsaki taki debati "ugotovi," da ni catch v strošku ampak v udobju. Tudi pri najnižjih sezonskih temperaturah zakurim samo vsak drugi dan.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
sem kolegu montiral ATMOSA 25 kw in 1500 l zalogovnik
dela vse kot urica zadovoljen v nulo.
prej je imel staro TVT čisto klasiko filanje peči skoraj vsake dve ure
ko je prišel domov vse mrzlo -kuri zopet grej ,zdaj nima problemov -pride domov na toplo zopet doloži peč in to je to
če hočete imeti udobje uplinjevalni kotel montirat ( če imaš svoja drva)
če ni drv pa pelete -govorim za starogradnje
novogradnje talno ogrevanje TČ seveda tudi kamin v dnevno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Strošek oprema + montaža: po redni ceni?
kurilnica je res velika kaj se materiala tiče
peč ,zalogovnik, TČ za vodo,razelilec 3 veje 3x montažni sklopi ( črpalke in mešalni ventili z motorčki )

raztezna ,avtomatika je tako na grobo material ki sem ti ga naštel okrog 7 000 evrov brez vseh fitingov ,ceni in dela

tu so že popusti tudi vračunani
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Če ni denarja, poslušaš na bolhi dobiti kaj pametnega za manj kot 5 jurjev v kpl, pri novi zadevi pa si hitro na 10 jurjev.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Če ni denarja, poslušaš na bolhi dobiti kaj pametnega za manj kot 5 jurjev v kpl, pri novi zadevi pa si hitro na 10 jurjev.

veš to je pač tak
recimo glede peči težko kaj pametnega naj ali so pa cene zasoljene
hranilnikov na bolhi ni -samo novi
TČ so samo stare kot Pohorje
črpalke in ostala oprema se že nekaj najde samo kakšne

res pa je da je kupil vse novo nekaj je bilo rabatov delo zastonj material za povezave smo pač iskali vsi sodelavci skup -je pač padel z njegove strani narezek
drugače pa bi bila kurilnica res kokrog 10 -ke
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
kurilnica je res velika kaj se materiala tiče
peč ,zalogovnik, TČ za vodo,razelilec 3 veje 3x montažni sklopi ( črpalke in mešalni ventili z motorčki )

raztezna ,avtomatika je tako na grobo material ki sem ti ga naštel okrog 7 000 evrov brez vseh fitingov in dela

tu so že popusti tudi vračunani
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Nekaterim (mestnim) ljudem film poči ko se zajebavajo z mokrimi drvi( ali čem drugim) v uplnjevalni peči in se po nekaj letih želijo znebiti tega vraga iz kleti za vsako ceno. Če nabasejo na pravega monterja, potem se jih ta "usmili" in jim jo plača po ceni starega železa, potem pa nekomu proda malo rabljen kpl za 5x nabavne cene.
Nič pametnega zdele sredi sezone ne najdem
Če tole ni vse prekurjeno in če je bilo pravilno montirano in uporabljeni potem bi bilo za.pogledat. je pa res da rabiš še instalacijo za pečjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Nekaterim (mestnim) ljudem film poči ko se zajebavajo z mokrimi drvi( ali čem drugim) v uplnjevalni peči in se po nekaj letih želijo znebiti tega vraga iz kleti za vsako ceno. Če nabasejo na pravega monterja, potem se jih ta "usmili" in jim jo plača po ceni starega železa, potem pa nekomu proda malo rabljen kpl za 5x nabavne cene.
Nič pametnega zdele sredi sezone ne najdem
Če tole ni vse prekurjeno in če je bilo pravilno montirano in uporabljeni potem bi bilo za.pogledat. je pa res da rabiš še instalacijo za pečjo.


letnik 2008 lepo -še malo pa bo oldtajmer !!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Se vrnem malo k temi ,čeprav ste nekateri fino zašli...haha.. Kaj pa toplovodni kamin ? Tu pa dimnikar nima kaj komplicirati. Ogreva se pritlična hiša cca 80-90m2 + bojler za vodo.
Bi pa bil primeren takšen da oddaja čim manj toplote v sam prostor kjer stoji. Da nima "kuhalne plošče" na vrhu ampak kakšno oblogo ,in pa obvezno dimnik zadaj. ?? Obstaja kaj takšnega ?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ali imajo starši drva doma? Če jih kupujejo, ne kupovati novega kotla z nikakršnim izkoristkom. Uredba o prepovedi prodaje in uvoza starega tipa kotlov je pa že v uporabi kakšno leto ali dve. Je pa tudi črni trg. Za starše bi priporočil namenski peletni kotel z visokim izkoristkom ali HT TČ.

Ta odgovor ti je odveč?

2509218363.jpg
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Za kurilnico bi priporočil primarno izbiro inštalaterja, nato izbiro peči. Dober inštalater tako ali tako pokriva cel program. In ta ti bo prišel popravit, nastavit, izpilit strojnico do konca. Sama kotla kot takšna sta dobra. Malo starejša tehnika z izkoristkom nad 90%.

Sam uporabljam podoben derivat, Termomont Toby 30 v navezi z regulacijo iz Maribora, Dialog DEQ. Zelo zadovoljen, priporočam.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
A bomo mal obudil tole temo, da ne bomo smetil vsepovsod po forumu. Z letošnjim letom so se stvari močno spremenile, še posebno pri peletih, ta skok cene je še mene presenetil, pa nad peleti ža tako nikol nisem bil navdušen, očitno z razlogom. Tud Švabe je in še bo minila ekoglupost in je njihova vlada zamenjala lajno in jim zdaj po 25 letih tumbanja na plin govorijo, naj gredo nazaj na biomaso.
Meni je pa končno po 15 letih prepričevanja in po boleči glavi vsak leto, ko sem tankal olje, uspel prepričat stara dva, da je vrag odnesel šalo. Razlika v ceni ogrevanja je bila tokrat prevelika, da bi obstajal še kakršen koli argument proti temu. Če bi blo po moje bi itak uplinjak laufal že 10+ let.

Seltrona Optimo sem po dobrih 10 letih delovanja vrgel ven, zdaj pa čakam peč KWB classicfire 2 z 2000 litrskim zalogovnikom in njihovo regulacijo. Odločil sem se, da tud Seltron WDC20 zamenjam.