Peč na drva

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Ne fantazirajte o 50 kw peceh, ker to se samo paca v peci. Sorodnik ima 42kw kwb, 5m3 zalogovnik, ogreva preko 600m2 (polovica je hisa iz siporexa iz konca juge, kjer zavese plapolajo kot zastave) pa je pec bp lani grela oboje. Je a res da jo je dvakrat dnevno nalagal pri -15 )
Sam imam sicer malo bolje izlorano fasado kot mtl, imam 30kw attacka, v 4 zimah je naredil 2k DU. Torej 500 ur na leto ali 3 ure na dan.

Ce mtl ni problem tudi zjutraj {20x letno) potem ima 20kw polno kapo. Se pa strinjam z velikim kuriscem. Samo potem rabi tudi velik zalogovnik.
Zgornja 42kw pec nafila 5m3 zalogovnik!
Za volumen zalgvnika bi jaz raje vzel volumen kurisca kot moc peci.
Pec je lahko 100kw, kaj ti nuca ce je v njej manj drv kot v 20kw.ce je ne bos vsake pol ure nakladal, bos samo radiatorje malo pogrel in fertik.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Ksz
240m2 tri etaze brez izolacije, nova okna... pec je 30kW navadna na drva + 2000 l zalogovnika. Kuris cca 3 ure da se zalogovnika nafilata in drzita 24 ur oz vec v prehodnem obdobju. Strosek cca 5k EUR
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik seba81 pravi:
Herz 20kw (polna kapa za tvojo hišo) peč z 2x1000L zalogovnikoma, regulacijo, ostalim materialom in pride nekaj manj kot 10jurjev-4jurje subvencije. S taksno kurilnico si potem lahko miren dosti let. Bojler za sanitarno vodo ni vštet v to ceno. Tako je prišel skozi sodelavec v decembru. Je dosti, ni pa veliko.

20kW je pomojem premalo. Toliko vleče hiša že sama od sebe, ne pa da bi filal še 2000l zalogovnik. Da bi imel zalogovnik smisel za namen koriščenja odvečne toplote bi pomojem rabil 35kW. Ampak izgube so tako velike da spet 2000l vode nebi držalo "mrtvega" intervala (recimo da bi kuril samo popoldne ko prideš iz službe) in bi se hiša podhladila če ne kuriš ves čas. Summa je da zalogovnik pri takih izgubah nebi zagotavljal komforta kot bi bil možen, Se pravi je dovolj tudi če je precej manjši (800l) samo toliko da pokrije konice oz. da fura tisti doprinos k izkoristku in ekologiji.

Sam bi v taki sitaciji raje šel na peč ki ima čimvečji volumen kurišča ker si obsojen na to da če želiš toploto mora ves čas v nje goret ... in večje kurišče ti precej zmanjša intervale ko moraš v kurilnici metat polena v peč! Če delaš svoja drva je tudi fino da gredo v peč (vsaj) 50cm polena, ker imaš prihranek časa pri pripravi drv!
zmaga.gif

Narobe si razlagaš glede kw, sem 100% da bo dosti. Manjka pa podatek v katerem delu stoji hiša, glede same peči pa guglaj, če ni dosti 170 L kurišča s poleni pa .......
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Ne pretiravejte s temi kW... Pri nas je podobna zadeva kar se tiče ogrevalne kvadrature, nova okna in izolirana streha; fasada pa tista old school (t.i. sendvič) pa vse skupaj pokrijemo s pečjo na pelete 14 kW moči brez problema.

Pri nas Centrometal peč laufa zdej že 6-to leto (kot je zgoraj omenjeno gre za peč na pelete) in smo z njo zelo zadovolni, pa tudi cenovnoso relativno ugodni.

Kar se pa tiče stikal pa črpalk pa tega pa mislim da rabiš frekvenčno črpalko in pa nek sistem zunanjih in notranjih tipal pa seveda povsod termostatske ventile, ko temp. doseže željeno ventil zapre, tlak naraste in črpalka avtomatsko zmanjša pretok oz. hitrost pumpanja iz zalogovnika. Mislim da gre za nek tak princip; če se motim naj me kdo popravi
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Pri moči peči je treba vedet kaj je nazivna moč in kaj je dejanska moč. Pri pečeh s konstantnim izkoristkom (peč na olje, plin, elektriko, pelete tudi uplinjevalne peči na drva) je izkoristek stalen oz. peč ko zagori daje ves čas nazivno moč oz. neko določeno moč kot je nastavljeno. Pri klasičnih (neuplinjevalnih) kotlih na drva je pa nazivna moč dejansko max. moč oz. to je moč ob optimalnem gorenju neke količine ustreznih drv .. večino časa pa peč dela z nižjo močjo ki pa ni regulirana. Zato tudi ni primerjave med recimo uplinjevalnimi kotli in pa klasičnimi kotli.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Potem ima apollo nekam čudno navadno peč. res da je kakšno uro pozabil dodati pri gorenju (če ima zalogovnik 35-85 C potem je v njem 100 kwh toplote preko palca, nekaj še hiša v teh 3-4 urah porabi (vsaj 5 kwh), ampak.... so pa pri pečeh ki imajo majhne izmenjevalce in visoke temperature dimnih plinov (TDP) pri gorenju na polno lahko precej višje izgube kot pri peči ki gori z okoli 150 TDP.
Verjamem da apollo lahko nafial zalogovnik v 5 urah, če le hiša ni podhlajena in prvi dve uri ne greje samo hiše.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.805
113
Ne gre enačiti peletne peči, s pečjo na drva s prigrajenim zalogovnikom, ker je logika delovanja/kurjenja drugačen.

Peletna peč dela stalno preko celega dneva (in noči) in zgolj dogreva vodo v sistemu.

Pri peči na drva zakuriš enkrat na polno, da segreješ zalogovnik..nato pa se z njega jemlje toplota dokler je na razpolago. Tu je potrebno izbrati ustrezno veliko velikost kurišča (ne toliko kW) ki bo segrela celotno količino vode v zalogovniku z enkratnim nalaganjem.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Ne gre enačiti peletne peči, s pečjo na drva s prigrajenim zalogovnikom, ker je logika delovanja/kurjenja drugačen.

Peletna peč dela stalno preko celega dneva (in noči) in zgolj dogreva vodo v sistemu.

Pri peči na drva zakuriš enkrat na polno, da segreješ zalogovnik..nato pa se z njega jemlje toplota dokler je na razpolago. Tu je potrebno izbrati ustrezno veliko velikost kurišča (ne toliko kW) ki bo segrela celotno količino vode v zalogovniku z enkratnim nalaganjem.

Zadeva jasna in razumljiva in se popolnoma strinjam. Moj namen ni bil da zadevi enačim, zgolj ''za predstavo'' sem napisal kakšen je pri nas primer
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Potem ima apollo nekam čudno navadno peč. res da je kakšno uro pozabil dodati pri gorenju (če ima zalogovnik 35-85 C potem je v njem 100 kwh toplote preko palca, nekaj še hiša v teh 3-4 urah porabi (vsaj 5 kwh), ampak.... so pa pri pečeh ki imajo majhne izmenjevalce in visoke temperature dimnih plinov (TDP) pri gorenju na polno lahko precej višje izgube kot pri peči ki gori z okoli 150 TDP.
Verjamem da apollo lahko nafial zalogovnik v 5 urah, če le hiša ni podhlajena in prvi dve uri ne greje samo hiše.

Hisa se ogreje v 30 min - po toliko casa se je pec prej zaprla in so se drva not kuhala... temperatura v zalogovnikih in sistemu pa je 60 stopinj
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Aja, ce imas 60C v zalogovniku ko zakuris potem pa verjamem da imas v treh urah polno. Jaz kurim pri 40 +- 5C in obicajno kurim do cca 70.
Oziroma odvisno od temperature zunaj in mojih zeljanpo obiskovanju kurilnice. Preko 80 pa ga vedno redkeje segrevam.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Ogrevalo se bo 2x110m2, izolacije skoraj ni, iz oranžnih zidakov. Okna še original, streha izolirana, pod se ravno izolira vse na novo. Ogrevanje bodo radiatorji. V bližnji prihodnosti se bodo še okna zamenjala, zaenkrat ni v planu menjava fasade.
Trenutno se ogreva na peč na drva staro skoraj 40 let in pa posebej še peč na nafto, če drv zmanjka.
Toplotna odpade, peleti odpadejo. Kaj gledat pri nakupu sodobne peči na drva? Baje, da bo treba še dimnik nekaj ''prilagodit''.
Zelo verjetno bo šel zraven zalogovnik, tako da bi lahko peč enkrat zakuril in bi se potem toplota črpala iz zalogovnika.
Je bil kdo v tej situaciji pred kratkim in lahko poda kakšen nasvet?
PS: A peči za drva tudi padejo pod subvencijo?
Hvala.
Brez izolacije je vse skupi bolj en drek, pa nima veze na kaj se greješ.
Imaš na forumu podsvojostreho.net par solidnih tem glede tvoje zadeve, tud okol subvencij, peči in podobno. Na tvojem mestu bi se za fasado prijavil na subvencijo, če maš sploh možnost menjave fasade, to odnese pol stroškov ogrevanja.
Ne se preveč keširat, eno solidno peč na drva, zalogovnik, pol lohk pa po fasadi nadgradiš.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Ja glede moči zagotovo. Moj pojnt je bolj, da se ne splača metat v fensi peč, dokler ni izolacije.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Jah, jaz sem kar nekaj ur prebil ob peci. Zato imam kar nastudirano. Tudi nekaj sem (smo) se igral z manjsimi predelavami. ( podlagal ventilator, dodajal plosce v kurisce in pod njega, menjal turbolatorje za vecje, spreminjal dostop primarnega zraka....)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Ima pa dpx "prenizko, presiroko in dolgo" kurisce v primerjavi s konkurenco. V slx so ze naredili kurisce po vzoru konkurence. Meni sicer ustreza dolgo kurisce, ampak naibrz bi se tudi potrudil da bi zagal bolj natancno klaftro.je razlika ali imas fore 20cm ali pa samo 5.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Vem, sem bral oziroma občasno še berem podstreho. Nizkocenovni vplinjak moraš vzet kot hobi. Teh mam pa že tko preveč in sem tukaj rad komot.
 
Nazadnje urejeno: