Peč na drva /centralna kurjava

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-249
83
A bomo mal obudil tole temo, da ne bomo smetil vsepovsod po forumu. Z letošnjim letom so se stvari močno spremenile, še posebno pri peletih, ta skok cene je še mene presenetil, pa nad peleti ža tako nikol nisem bil navdušen, očitno z razlogom. Tud Švabe je in še bo minila ekoglupost in je njihova vlada zamenjala lajno in jim zdaj po 25 letih tumbanja na plin govorijo, naj gredo nazaj na biomaso.
Meni je pa končno po 15 letih prepričevanja in po boleči glavi vsak leto, ko sem tankal olje, uspel prepričat stara dva, da je vrag odnesel šalo. Razlika v ceni ogrevanja je bila tokrat prevelika, da bi obstajal še kakršen koli argument proti temu. Če bi blo po moje bi itak uplinjak laufal že 10+ let.

Seltrona Optimo sem po dobrih 10 letih delovanja vrgel ven, zdaj pa čakam peč KWB classicfire 2 z 2000 litrskim zalogovnikom in njihovo regulacijo. Odločil sem se, da tud Seltron WDC20 zamenjam.
Kolik okvirno pa pride taka investicija? Koliko kw pec?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ja, to je to, KWB je mercedes. Ne razumem takšnega ROI overkill? KWB je itak super odločitev, samo je super odločitev tudi komplet Seltron vplinjak in regulacija. Upam, da se ti bodo držali predračunov in da boste zadovoljni z investicijo po vseh teh letih. Drva so zdaj okoli 90€ prm.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ja, to je to, KWB je mercedes. Ne razumem takšnega ROI overkill? KWB je itak super odločitev, samo je super odločitev tudi komplet Seltron vplinjak in regulacija. Upam, da se ti bodo držali predračunov in da boste zadovoljni z investicijo po vseh teh letih. Drva so zdaj okoli 90€ prm.
Če odšteješ subvencijo, pa direktni prihranek letos to ni več tok divje pol. Pr seltronu bi bla peč par jurjev cenej, vse ostalo bi blo enako. Če se že ne vozim z Mercedesom, se bom pa vsaj grel na enega ;)

EDIT: KWB peč stane s popustom 8.700 EUR, Seltronova pa nekje 4.000, 4.700 odvisno od popustov. Tko da sem si rekel, da glih za subvencijo lohk dam not Mercedesa. Vsa ostala navlaka z zalogovnikom vred ni KWBjeva in to bi blo potem enako. ETA, pa Froling sta pol mal cenejša. Froling, če se ne motim še vedno vstraja z enojnim kuriščem, KWB in ETA imata že modularno, se prav, zamenjaš tisti del, ki se prekuri in ne kompleta.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Zdaj vidim da sem se lani pravilno odločil da še vedno vztrajam pr peči na drva. Sicer imam še backup na olje. Ampak v hudi krizi tudi grmovje gori..Gre tudi za ,ne toliko staro hišo ,kot pač čisto klasične gradnje brez neke izolacije ,kat je seveda še bolj potratno. Grejem pa vodo hkrati s kurjavo ,tako da se poraba malo kompenzira..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kaj pa kaka kombo varjanta drva peleti. Kaj se splača vzet.
Zdaj smo na olje in drva iz začetka 90-ih. In bo treba zaradi renovacije mansarde menjat dimnik in bom menjal še kurilnico.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Slovenske proizvode! Prva dva, ki mi prideta na pamet: Valher UPX-P, Seltron UKP Smart. Imaš še staro različico kombo varjante, če bo cena odločala: Valher DKP. Tu greš na slabši oz. slab izkoristek obeh energentov, ni turbolatorjev, "vidi" se v dimnik, stara trovlečna izvedba brez vplinjevanja. Greš pa na eko sklad lahko. Imaš sigurno še konkurenco, jaz bi najprej tale dva naštudiral.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Kaj pa kaka kombo varjanta drva peleti. Kaj se splača vzet.
Zdaj smo na olje in drva iz začetka 90-ih. In bo treba zaradi renovacije mansarde menjat dimnik in bom menjal še kurilnico.
Na vrhu lestvice imaš KWB, ETO in Froling. Potem je pa dol za njimi vsega boga, od Stadlerja, do Seltrona, ki je kopija taslabšega Stadlerja, pa Atmosa, pa Centrometala.... Pri prvih treh te mal glava zaboli, ko dobiš predračun, sam to potem špila. Sej špilajo tud cenejši, samo so vedno kompromis, cenejši kot je kotel, več je kompromisa. In ne, pri telih stvareh pa definitivno ne bom gledal, da bo izključno Slovenski proizvod. Tud s Cliotom se ne vozim.
S Seltronom (njihov proizvod je samo elektronika, ostalo so kopije drugih pod njihovo blagovno znamko) imam sicer dobre izkušnje, tako z oljnim kotlom, regulacijo, kot s poprodajno podporo in je bil ta kotel že kr blizu izbiri, sam temu morš ti potem dodat še peletni kotel, ker nima kombinacije. Pol sem povpraševal na Stadler, pa so bli bolj tko tko odzivni. Potem sem se odločil, da dodam tisto višino subvencije zraven in sem vzel Mercedesa (KWB), tud odzivnost KWBja in Muhiča, ki jih montira me je prepričala. Tud kombinacijo na pelete sem imel v mislih in vsaj teli taboljši že pridejo z enostavno možnostjo kasnejše prigraditve peletnega dela, sam sem pol po divji podražitvi pelet to opcijo opustil, če bo pa potreba kdaj kasneje, pa ni to problem, ker kotel že ima prirobnico in se peletni del samo primontira zraven. Bi pa rekel, da je za ta primer, kot ti zdaj uporabljaš oljni kotel boljša varianta toplotne črpalke, kak LG monoblock v kombinaciji z uplinejvalnim kotlom mora bit kr OK kombinacija, pomoje boljša kot peleti.
V glavnem, ko začneš to študirat kr boli glava.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Se strinjam s tem delom ja, v tem trenutku bi tudi sam gledal bolj v smeri vplinjaka, katerega bi preko zalogovnika kombiniral z ZV TČ monoblokom, katerega za razbremenitev investicije lahko dodaš tudi kasneje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ja, sej potem so pa vse ostalo nianse in pač kok denarja si pripravljen dat.