Peč na drva /centralna kurjava

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.024
773
113
Uf. Peletni kotel na obstoječe inštalacije z delom vred ne gre preko 4k. Pa kakšen LG monoblok zmontiran pomojem tudi ne uide daleč preko 6k.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
O teh menjavah sem se pogovarjal s vodovodarjem. Dedi na polno dela in rihta centralne. Je rekel, da ko bo zakon za menjavo starih peči, bo f00k, ker ljudje ne bojo imel denarja. 5 jurjev stroška minimalno so njegove besede. Nevem kako je s zakonom zato spremljam to temo. Vem pa, da so pred dvemi leti avgusta na muč kupovali klasične peči, ker naj bi po tem jih prepovedali prodajat. Za dva vem, da sta to zmešnjavo izkoristila in kupila rabljeno peč. Peči stare par let. Dvomim, da bo zakon, ki bo rekel "Janez peč ven, sodobno not!". Lohk pa bo kak davek na klasečne peči v smislu ekologije.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Ni problem začetna investicija, problem je da navadna (stara) pleh peč za drva zdrži 20-30 let, kakšne kvalitetnejše (litoželezne) pa tudi "večno". Torej 1000 eur stane peč, ki nima nobenega vzdrževanja in nobenih kompleksnih delov, ki bi se pokvarili. Peč s prisilnim vlekom in visokotemperaturnim zgorevanjem pa stane 5k eur, obvezno rabiš zalogovnik, senzorji crknejo na 3-5 let so po par 100EUR, elektronike rade shodijo 500-1000EUR. Peč kot celota pa zdrži 10-15 let, tudi če ne spušča se pokvari kakšen del ki ni več dobavljiv. Skratka prst v rit.

Glede ekologije se povsem strinjam da so male kurilne naprave problem, samo tega se ne rešuje na način kot se ga. Ekosubvencije so v tem primeru povsem nezadostne. Kot rečeno razliko do začetne investicije in obratovalnih stroškov navadne peči tudi približno ne pokrije nobena subvencija.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.888
113
Ni problem začetna investicija, problem je da navadna (stara) pleh peč za drva zdrži 20-30 let, kakšne kvalitetnejše (litoželezne) pa tudi "večno". Torej 1000 eur stane peč, ki nima nobenega vzdrževanja in nobenih kompleksnih delov, ki bi se pokvarili. Peč s prisilnim vlekom in visokotemperaturnim zgorevanjem pa stane 5k eur, obvezno rabiš zalogovnik, senzorji crknejo na 3-5 let so po par 100EUR, elektronike rade shodijo 500-1000EUR. Peč kot celota pa zdrži 10-15 let, tudi če ne spušča se pokvari kakšen del ki ni več dobavljiv. Skratka prst v rit.

Glede ekologije se povsem strinjam da so male kurilne naprave problem, samo tega se ne rešuje na način kot se ga. Ekosubvencije so v tem primeru povsem nezadostne. Kot rečeno razliko do začetne investicije in obratovalnih stroškov navadne peči tudi približno ne pokrije nobena subvencija.

Vse napisano v prvem odstavku velja.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
210
43
Ni problem začetna investicija, problem je da navadna (stara) pleh peč za drva zdrži 20-30 let, kakšne kvalitetnejše (litoželezne) pa tudi "večno". Torej 1000 eur stane peč, ki nima nobenega vzdrževanja in nobenih kompleksnih delov, ki bi se pokvarili. Peč s prisilnim vlekom in visokotemperaturnim zgorevanjem pa stane 5k eur, obvezno rabiš zalogovnik, senzorji crknejo na 3-5 let so po par 100EUR, elektronike rade shodijo 500-1000EUR. Peč kot celota pa zdrži 10-15 let, tudi če ne spušča se pokvari kakšen del ki ni več dobavljiv. Skratka prst v rit.

Glede ekologije se povsem strinjam da so male kurilne naprave problem, samo tega se ne rešuje na način kot se ga. Ekosubvencije so v tem primeru povsem nezadostne. Kot rečeno razliko do začetne investicije in obratovalnih stroškov navadne peči tudi približno ne pokrije nobena subvencija.
Japajade imam lambda peč 2013.... dal sem zanjo 2100 Eur - nizkocenovno pa nisem menjal še nič "trkam na les"
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Prebiram to temo (da bom strokovno podkovan, ko bo potrebno staršem kaj svetovat) in sem se spomnil, da so se pogovarjali, da veliko poteka individualni uvoz peči iz Hrvaške, pa vidim da ni stvar v ceni ampak dobavljivosti.
Če crkne jutri klasična peč za centralno ogrevanje, kaj je nek minimum, ki se ga da danes urediti (v kotlovnici ni ravno veliko prostora) - prostorsko in finančno (klasična ogromna, slabo izolirana hiša, v kateri se ogreva le par sob).
saj če v kotlovnici nimaš veliko prostora, potem tja postaviš samo peč. vse ostalo pa v kak sosednji prostor.
Če pa ne ogrevaš cele hiše, pa če bo tako ostalo, pa kupi nek toplovodni stedilnik ali pa kamin, v kopalnico montiraj malo večji bojler in pač kuriš kamin, štedilnik, pa še tistie 3 radaitaorje greješ z njim preko nekega zalogovnika, ki bo ogrval radiatorje celo noč. REcimo 500l ali 800l. da ne najdeš polm2 m2 v veliki hiše za bojler/ zalogovnik se mi zdi skorajneverjetno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Japajade imam lambda peč 2013.... dal sem zanjo 2100 Eur - nizkocenovno pa nisem menjal še nič "trkam na les"
imaš isto kot jaz, kupil tudi 2013 za dobre dva jurja (attacka) ?
Je pa res da vsi niso take sreče.
Šamote pa se da narediti, ali pa peč predelati na novo pamet ( adruino, ali kako univerzalno (flamtronic) , če se slučajno ne dobi več tovarnišekga dela)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
210
43
Ja, takrat sem še temo na PSS odprl. Kolk misliš da je bilo zmontiranih?
Sem pa pogledal na Slovaško stran... še vedno je taka cena
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
Pri meni je še vedno ta 45 KW montirana 1970
 

Priponke

  • tam-stadler-50kw-slika-132127387.jpg
    tam-stadler-50kw-slika-132127387.jpg
    31,3 KB · Ogledi: 421
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
210
43
Sej letni prihranek v eur recimo 200 eur ni ogromen.... kar se pa udobja tiče pa ni primerjave.