Pametni dom Ikea, Xiaomi, Logitech...

I

Izbrisan uporabnik 474

Dandanes praktično 0. V prejšnjih verzijah se je Domoticz rad "obesil" ampak v zadnjem letu in z novimi verzijami se mi to še ni zgodilo. Pa tudi če se bi, je Raspberry vtaknjen v Smart vtičnico od Xiaomi in znotraj Xiaomi App-a preverjam porabo. Če se recimo Raspberry obesi, pade poraba, Xiaomi to zazna, izklopi vtičnico, počaka 10s in jo nato vklopi nazaj - hard reset Raspberry-ja. Pri Xiaomi Gateway in Yeelight (pravzaprav pri vseh WiFi senzorjih) je treba pazit, da imajo dodeljen svoj IP in ne DHCP, ker potem po vsakem izpadu elektrike ali resetu routerja lahko dobijo nov iP in potem nimaš več podatkov v centralnem kontrolerju.

Je pa res, da večino teh senzorjev ne rabiš. Edino, kar mi je res pomembno, je merilec nivoja KO z opozorilom pod 100l (pošlje SMS in Email), pH meritev za bazen (ker bo v naslednji sezoni urejeno samodejno uravnavanje pH), meritev porabe energije za bazenske črpalke (ker po teh podatkih lahko ugotovim, ali je zmanjkalo soli za generator klora). Pa pri otroku smo na začetku imeli nastavljeno, da če je padla vlaga v zraku prenizko, je vklopilo vlažilec zraka.

Pred kratkim smo dobili še Alexo, pa Google Home je treba še integrirat...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robbit

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Sam ima Samsung Smartthings hub in na njem Xiaomi senzorje, Sonoff stikala, Logitech Harmony, integracija z Amazon Alexo...
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
Dandanes praktično 0. V prejšnjih verzijah se je Domoticz rad "obesil" ampak v zadnjem letu in z novimi verzijami se mi to še ni zgodilo. Pa tudi če se bi, je Raspberry vtaknjen v Smart vtičnico od Xiaomi in znotraj Xiaomi App-a preverjam porabo. Če se recimo Raspberry obesi, pade poraba, Xiaomi to zazna, izklopi vtičnico, počaka 10s in jo nato vklopi nazaj - hard reset Raspberry-ja. Pri Xiaomi Gateway in Yeelight (pravzaprav pri vseh WiFi senzorjih) je treba pazit, da imajo dodeljen svoj IP in ne DHCP, ker potem po vsakem izpadu elektrike ali resetu routerja lahko dobijo nov iP in potem nimaš več podatkov v centralnem kontrolerju.

Je pa res, da večino teh senzorjev ne rabiš. Edino, kar mi je res pomembno, je merilec nivoja KO z opozorilom pod 100l (pošlje SMS in Email), pH meritev za bazen (ker bo v naslednji sezoni urejeno samodejno uravnavanje pH), meritev porabe energije za bazenske črpalke (ker po teh podatkih lahko ugotovim, ali je zmanjkalo soli za generator klora). Pa pri otroku smo na začetku imeli nastavljeno, da če je padla vlaga v zraku prenizko, je vklopilo vlažilec zraka.

Pred kratkim smo dobili še Alexo, pa Google Home je treba še integrirat...
Kapo dol, lepo si to sestavil.Jaz imam raje outofthebox ekosistem od Googla in počasi dodajam različne senzorje in stikala.
Sem pa gledal ta Home Assistent na Google home hubu in zgleda kar zanimivo KLIK
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Problem vseh "out of the box" je v tem, da ne pokrivajo vsega spektra. OK, vtičnice, luči, mogoče Phillips HUE Hub, kaki Logitech, morda Xiaomi... Potem pa se konča (OK, tukaj je še precej drugih 3rd parity kot so Sylvanika, ikea, Belkin, T-Link, ampak probelm je €€€). In veliki večini je to dovolj. Ko pa posežeš pa kakšnih "homebrew" senzorjih (recimo kot moj merilec nivoja KO ali pH merilec), pa je konec lušnega. Tukaj ti ostanejo samo še OpenHAB, HA, Domoticz... Prednost teh sistemov je tudi, da delujejo neodvisno eden od drugega - recimo nekaj avtomatizacij imam narejenih znotraj Xiaomi App-a, Domoticz pa uporabi samo stanje senzorjev za funkcijo kakšnega drugega dela ali obratno.

Alexa, Bixby, Google Home - vse to je OK, ampak ko enkrat začneš to uporabljat, ugotoviš da je lažje pritisnit dobro pozicioniran gumb (sploh če je multifunction, kot recimo Xiaomi), kot pa se skregat z tvojim "virtualnim pomočnikom", ki namesto, da sproži "Sunset" ti ponudi "sladoled" (karikiram).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Gargy ta UZ merilec nivoja deluje za vse vrste tekočin? Ali je potrebna kakšna kalibracija za vsako posebej?

Jaz bom verjetno moral imeti lastno črpališče za kanalizacijo in bi mi tak senzor nivoja "vode" prišel zelo prav :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Gargy ta UZ merilec nivoja deluje za vse vrste tekočin? Ali je potrebna kakšna kalibracija za vsako posebej?

Jaz bom verjetno moral imeti lastno črpališče za kanalizacijo in bi mi tak senzor nivoja "vode" prišel zelo prav :)

Gre za zelo razširjen ultrazvončni senzor HC-SR04. Na spletu je tone DIY projektov, kako narediti senzor nivoja z njim (ali z Arduinom, ali RPI-jem). Natančnost je nekje +/- 3mm. Pomembno je, da imaš zraven še merilec temperature zraka v merjeni posodi (ali kanalu, jarku itd.) ker se hitrost UZ valov spreminja glede na temperaturo.
Če imaš HA, potem lahko podatke iz Arduina pošiljaš preko MQTT brokerja v tvoj Smart Home - če seveda želiš imeti ta podatek tam. Ali pa preprosto na DOUT vežeš kakšen rele ali lučko ali sireno... Saj veš, ko imaš enkrat podatek, lahko z njim manipuliraš kakor ti paše...

Mogoče ti pride prav:
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
še bolj elegantna pa je rešitev s kakim ESP-8266, na katerega naložiš ESPHOME in ga potem enostavno integriraš v home assistant. v kombinaciji z deep sleep funkcijo bi zadeva lahko delovala tudi na baterije.
 

janezpesec

Pripravnik
6. jan 2008
487
0
16
Katere controllerje priporocate? Iscem nekaj, kar bom vtaknil v NUCa, verjetno torej USB. Kolikor sem do sedaj gledal najverjetneje Z-Wave Plus.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Jaz uporabjam Home assistant (HASSio) na Pi 3b+ z okrog 20 sonoff (tasmota firmware) in Shelly produkti. Imam par avtomatizacij, kot je prižig luči, poslati sliko vhodne kamere na gsm in tablico, utrip luči ob zvonenju... Procesor na Pi 3b+ je nekje na 5-10%. Ne uporabljam pa več microSD kartic, ampak sem priklopil SSD. disk.
hassio2.jpgHasio.jpg
Uporabljam pa predelan Lovelace od jimz011.
Portov nimam posredovanih, ampak uporabljam VPN povezavo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Potem z Pi 3b+ ni težav? Bojda je problematičnom če imaš veliko senzorjev in je posledično veliko podatkov za obdelovati in zapisovati v recorder.

Nekateri namesto privzetega recorderja (SQLite) uporabijo MySQL in je bojda precej boljše. SSD pa je itak nuja že zaradi konstantnih zapisov na disk, ki niso najbolj zdravi za SD kartice (slednje nimajo wear-leveling sistema in se lahko določeni sektorji zelo hitro izrabijo).

Glede odpiranja portov... si mogoče razmišljal o varianti preko Cloudflare? Torej da odpreš port samo za Cloudflare IP-je in potem do control panela dostopaš preko domene na Cloudflaru. Na tak način ni možno direktno dostopati do Home Assistant mašine in tudi tvoj IP je skrit navzven. Cloudflare je načeloma free, edino domeno boš najverjetneje moral sam nabaviti.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kako natančni pa so ti merilci porabe? Gledam da imajo nekatere "pametne vtičnice" tudi možnost merjenja porabe. Recimo če gor priklopim nek hladilnik, bo dovolj natančno merilo porabo ali bodo meritve bolj ali manj neuporabne?
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Jaz uporabljam InfluxDB, na NAS strežniku, za bazo. Preko grafane pa doma prikazujem potem vrednosti senzorjev porabe. Imam Mikrotik ruter, tako da direktno z njim vspostavim VPN povezavo, dela tako na računalniku, kot na mobilniku. Nimam potrebe po zunanjih povezavah, želim namreč čim manj uporabljati cloud varijante.
Kar se tiče merilcov porabe, mislim da so kar natančni, sem enkrat testiral in so bili podatki točni. Imam pa na glavnem dovodu PZEM16 preko magneta, kateri preko esp8266 pošilja podatke na HA.

P.S. Pi 3b+ ni problem, problem so microSD kartice in hitri zapisi na njih, zato sem gor priklopil SSD. Na začetku to ni bilo mogoče, to šele verzija 3.5 mislim da omogoča.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kako natančno pa merijo porabo smart plugi? Torej nekaj takega:
Zigbee-smart-power-meter-wall-socket-EU.jpg


Vsi seveda ne omogočajo porabe, ampak samo vklop/izklop naprav.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
Hvala za vse predloge, vidim da je kar nekaj novih stvari... Ker na zalost nimam casa se toliko poglobit, sem sedaj vse nabavil v Ikeji. Kolikor sem zasledil je dokaj kompatibilno, tako da imam nekaj moznosti za nadgradnjo... in osnovno potrebo zadovoljuje.

Sem pa odkril en bug?? Ce zmanjka elektrike in ko se vrne, se zarnice prizgejo in svetijo dokler jih ne ugasnem?? Hmm, zelo neprijetno med dopustom...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
odvisno od tega, kolikokrat ti je v zadnjih letih zmanjkalo elektrike doma, pa tudi, koliko vatov (kilovatov?) ti porabijo svetilke
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Sem pa odkril en bug?? Ce zmanjka elektrike in ko se vrne, se zarnice prizgejo in svetijo dokler jih ne ugasnem?? Hmm, zelo neprijetno med dopustom...

Ni nikjer v aplikaciji za nastavit v katero stanje naj se postavi, ko zmanjka elektrike ?

Sonoff eWeLink ima nastavitve, da ostane prižgano ali ugasnjeno ali v stanje pred izpadom elektrike za vsako napravo posebej.