Pametni dom Ikea, Xiaomi, Logitech...

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Zivjo,

Prosim za malo pomoci kaj vzeti in kako so stavari kompatibilne medseboj.

Imam stari Logitech Harmony one IR daljinec. Vcasih sem z njim ze prizigal/ugasal luci... vendar vidim, da je v tem casu prislo na trg nekaj novih zadev.

Bil sem v ikeji in se mi njihove stvari (zarnice, stikala) dopadejo. Vendar nisem nasel kako je kompatibilno z IR daljincem...

Obetavno zgleda tudi Xiaomi...

Obstaja tudi moznost, da se stari harmony zamenja z novim, ce to kaj pomaga.

Seveda poleg IR daljinca more vse delat preko telefona, tudi dimanje zarnic...
Pa senzorji gibanja, to sem zasledil, da ima xiaomi dobro reseno, ker zna delat " ce se zgodi... naredi to..."

Xiaomi me skrbi, ce kitajci ugasnejo server, bo se vedno delalo v lokalni mrezi?

Pa kje Xiaomi narocit, ker je vse nad 22€, zaradi carine... ??

Hvala
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pozabi na IR, trenutno vse temelji na ZigBee ali Z-Wave. Dobiš hub-e ki podpirajo oba protokola, ampak slednje moraš navadno povezati z nekim home-automation strežnikom. V tem primeru je zadeva v celoti zaprt sistem in deluje tudi offline.

Če pa kupiš out-of-the box komplet pa si seveda odvisen od interneta in njihovih strežnikov. Ampak načeloma lahko vse te naprave povežeš v zaprt sistem z lastnim strežnikom.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Malo sem vmes se pregledal internet. Vidim, da xiaomi dopusca veliko vec modifikacij...

Me pa cudi, da je vse skupaj se vedno enako zakomplicirano kot je bilo pred leti, ce prov na prvi pogleda vse zgleda "plug & play".

Pa se da xiaomi hub laufat na lastnem strezniku na raspberryPI? Ker ne bi imel en pc przgan samo zaradi luci. Sej to razmisljam bolj za backup, ce se kej zgodi, da mi ni treba celga sistema menjat...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Trenutno najbolj popularen home assistant strežnik: https://www.home-assistant.io/
Deluje tudi na raspberry pi, vendar za kaj bolj resnega pa boš verjetno potreboval kaj močnejšega (kak NUC).

Potem pa rabiš še Zigbee + MQTT bridge za podporo Xiaomi pa Ikea (in marsičemu drugemu): https://medium.com/@fedorets.alex/hass-io-zigbee2mqtt-io-the-simplest-way-b7375c9fba22

Je pa ta platforma res zelo fleksibilna in podpira zelo veliko "senzorjev" - niso vsi senzorji fizični senzorji, imaš tudi "virtualne" senzorje, kot na primer zaznavanje prisotnosti na podlagi lokacij telefonov, vreme/padavine na podlagi spletne storitve ipd.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
kot je rekel philips, za začetek si naloži home assistant na raspberry pi. potem pojdi na njihovo stran s komponentami, da vidiš, katere naprave lahko upravljaš (in s kateremi drugimi napravimi jih lahko upravljaš). če ti ni problem DIY in imaš nekaj osnovnega znanja o programiranju ter linuxu, lahko na še forumu pogledaš za množico neuradnih komponent, ki so jih razvili uporabniki. skupnost na forumu je dobra, drugi uporabniki ti veliko pomagajo.
potem pa je samo stvar tvoje domišljije, kaj in kako boš upravljal. jaz imam trenutno nastavljeno, da lahko prižigam/ugašam/upravljam radio, tv, luči, računalnik, mibox, stenski koledar. upravljam lahko preko tablice, glasovni ukazi (snips), fizične tipke (esphome), daljinec od tv.... nabavil sem si tudi IR senzor, tako da ko pritisnem katero od barvnih tipk na daljincu, mi zažene aplikacijo na miboxu (netflix, kodi, ...)
začetni stroški niso visoki, potem pa sproti nadgrajuješ svoj pametni dom. mooraš pa se zavedati, da to ni komercialna zadeva, posledično zadeva deluje recimo 99%, sploh po kakih nadgradnjah zna kaj nehati delati.
 
22. jul 2007
12.797
1.313
113
123
Eden dobro nameren nasvet, ne glede za kakšno varijanto se boš odločil glej, da boš ob internetnem mrku imel backup varijanto v fizični obliki;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Tretja alternativa pa je https://www.openhab.org/
Potem pa se počasi že konča :)

Kolikor sem bral primerjave med OpenHAB, Home Assistant in Domoticz, je slednji precej slabši od prvih dveh. OpenHAB je bolj konzervativen in stabilen, Home Assistant pa je bolj agilen in posledično ponuja več integracij, hitreje dobiva podporo za nove naprave, vendar je posledično tudi manj stabilen. Plus posodobitve so bolj frekventne in skoraj vedno so zraven tudi kakšne "breaking changes".
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Kaj pa aplikacija na telefonu, obstaja za te zgornje variante kaj podobnega, kot je Mi Home? Mi Home dela lepo, moti me edino, ker vse leti preko kitajskih serverjev.
Torej da dobiš push notification, ko ti nekdo odpre vhodna vrata... ipd?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Home Assistant ima aplikacijo samo za iOS, imaš pa tudi spletni dostop, ki pa si ga moraš spet sam urediti - domena, certifikat, odpiranje portov...

Za obvestila pa boš rabil neko integracijo, recimo preko Telegrama.

S tem je kar dela, tako da si moraš vzeti kar precej časa da vse skupaj vzpostaviš.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Si siguren da Mi Home leti preko Kitajske? Jaz imam Yeelight (tudi od Xiaomi) in je v štartu bil server v Singapurju, zdaj pa je zaradi GDPR v Nemčiji.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.657
1.582
113
Meni je to tak smešno...splošno znano je, da usa prisluškuje, krade podatke, prodaja osebne informacije, 100x so jih že zraven dobili, od usa vlade do googla, fb,..., pa je to čisto ok.
Ko pa gre mogoče nekaj preko kitajske, pa smo naenkrat zelo zaskrbljeni za svoje podatke :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kolikor sem bral primerjave med OpenHAB, Home Assistant in Domoticz, je slednji precej slabši od prvih dveh. OpenHAB je bolj konzervativen in stabilen, Home Assistant pa je bolj agilen in posledično ponuja več integracij, hitreje dobiva podporo za nove naprave, vendar je posledično tudi manj stabilen. Plus posodobitve so bolj frekventne in skoraj vedno so zraven tudi kakšne "breaking changes".

Prvič slišim, da bi bil DomoticZ "precej slabši" od od OpenHAB ali HA... Kar se integracij tiče, pri Domoticz "ni da ni."

OpenHAB - krivulja učenja je precej strma, ni ravno "plug and play", veliko "vtičnikov" moraš sam skonfigurirat in skompilirat
HA - zadnje čase vedno bolj popularen, vendar še vedno ni vse "samo po sebi umevno" - pač klikneš in pozabiš.
Domoticz - od prvih, dokaj nestabilnih verzije, je postal res pravi delovni konj. Za moje pojme je konfiguracija in interakcija med napravami precej lažja od prvih dleh, tudi avtomatizacija se lahko dela ali preko LUA skript ali pa preprosto preko puzzle sestavljanke.

Vsi trije lahko tečejo na RPi
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Če bi se danes odločal za platformo, bi glede na vse prispevke izbral Home Assistant. Če pa že imaš delujoč DomoticZ, pa seveda nima smisla menjavati če ti pri njem nič ne manjka :)
 
22. jul 2007
12.797
1.313
113
123
Home Assistant ima aplikacijo samo za iOS, imaš pa tudi spletni dostop, ki pa si ga moraš spet sam urediti - domena, certifikat, odpiranje portov...

Za obvestila pa boš rabil neko integracijo, recimo preko Telegrama.

S tem je kar dela, tako da si moraš vzeti kar precej časa da vse skupaj vzpostaviš.
A za android pa ne mislijo naredit aplikacije?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zadeve gredo v smeri spletne aplikacije (PWA). Si jo lahko dodaš na homescreen in tudi v app draweju jo vidiš.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če bi se danes odločal za platformo, bi glede na vse prispevke izbral Home Assistant. Če pa že imaš delujoč DomoticZ, pa seveda nima smisla menjavati če ti pri njem nič ne manjka :)

Imam vzporedno še eno platformo na HA, ampak me nekak ne potegne noter. Verjetno tudi zato, ker sem bolj vajen Domoticza. Trenutno mi laufa:
- Z-Wave z par stikali, vtičnicami (z merjenjem, porabe), multisenzorji (lux, temp., vlaga, senzorji gibanja), dimmerji in LED RGBW driver
- Z-Wave žarnica
- Z-Wave radiatorske termostane glave
- Xiaomi Gateway z senzorji temp. in vlage, par vtičnic, multi button in cube
- Xiaomi Miflora senzorji za rastline
- Yeelight žarnice
- MiLight WiFi gateway za GU10 RGBW žarnice
- Xiaomi in BLink IR blaster
- Daikin Wifi kontrola
- custom build ultrazvočni senzor za merjenje nivoja kurilnega olja (z kompenzacijo temperature zraka)
- pH senzor, pretok in temperatura za bazen, merjenje porabe za glavno črpalko, toplotno črpalko in klor-generator
- Network ping za določene naprave, če so prisotne (telefoni) oz. kdaj so vključene (TV, PS4, MiBox)
- Domoticz Andorid app z geofencing, da prižge (ali ugasne) luči, ko nekdo pride/odide 100m od hiše

V službi pa imam Domoticz z MiFlora senzorji za pisarniške palme, da ni treba zalivat, skupaj z senzorjem nivoja v kanistru, da javi, kdaj je treba kanister doilat :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: elth

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
home asistant ima tudi aplikacije za android, eno uradno in dve neuradni, samo meni nekako ne sedejo. ariela ima mogoče še največ potenciala.
zato jaz na tablici še vedno upravljam sistem preko spletnega vmesnika
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Meni je to tak smešno...splošno znano je, da usa prisluškuje, krade podatke, prodaja osebne informacije, 100x so jih že zraven dobili, od usa vlade do googla, fb,..., pa je to čisto ok.
Ko pa gre mogoče nekaj preko kitajske, pa smo naenkrat zelo zaskrbljeni za svoje podatke :)

Niti ne toliko za podatke, kot dejstvo, da morajo paketi prepotovati pol sveta do cloud serverja.
Pa se včasih to pozna pri odzivnosti v Mi Home aplikaciji.

philips: ja, za mi home + senzorje za temperaturo, vhodna vrata, stikala...etc je treba nastaviti regijo na kitajsko, drugače jih ni možno izbrati. Razen, če je sedaj kaj drugače?
Sem posnifal promet in vse leti preko čajna serverjev.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Imam vzporedno še eno platformo na HA, ampak me nekak ne potegne noter. Verjetno tudi zato, ker sem bolj vajen Domoticza. Trenutno mi laufa:
- Z-Wave z par stikali, vtičnicami (z merjenjem, porabe), multisenzorji (lux, temp., vlaga, senzorji gibanja), dimmerji in LED RGBW driver
- Z-Wave žarnica
- Z-Wave radiatorske termostane glave
- Xiaomi Gateway z senzorji temp. in vlage, par vtičnic, multi button in cube
- Xiaomi Miflora senzorji za rastline
- Yeelight žarnice
- MiLight WiFi gateway za GU10 RGBW žarnice
- Xiaomi in BLink IR blaster
- Daikin Wifi kontrola
- custom build ultrazvočni senzor za merjenje nivoja kurilnega olja (z kompenzacijo temperature zraka)
- pH senzor, pretok in temperatura za bazen, merjenje porabe za glavno črpalko, toplotno črpalko in klor-generator
- Network ping za določene naprave, če so prisotne (telefoni) oz. kdaj so vključene (TV, PS4, MiBox)
- Domoticz Andorid app z geofencing, da prižge (ali ugasne) luči, ko nekdo pride/odide 100m od hiše

V službi pa imam Domoticz z MiFlora senzorji za pisarniške palme, da ni treba zalivat, skupaj z senzorjem nivoja v kanistru, da javi, kdaj je treba kanister doilat :)

Next level smart home. Noro. Se počutim kar neadertalca, ko imam le kurilnico, alarm preko aplikacije in senzorske luči. To jaz res ne rabim in tudi dalo se mi ne bi vzdrževat. Mi je pa zanimivo! Koliko je po vzpostavitvi padcev naprav, senzorjev in vzdrževanja na splošno?