Oprema

Ss304

Fizikalc
31. jul 2020
112
138
43
Zelo ugodna cena...veliko jih uporablja tudi crpalke rover...jaz imam crpalko za 500eur,pa mislim,da bi tudi rover dobro opravil...
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
Zelo ugodna cena...veliko jih uporablja tudi crpalke rover...jaz imam crpalko za 500eur,pa mislim,da bi tudi rover dobro opravil...
če dam plate chiller pred črpalko načeloma nebi smelo bit problema, zanima me samo če bi hotel vse prej razkužit z vrelo pivino preden bi začel z ohlajanjem ker je to vsaj 100 stopinj. Je kaka druga opcija da se vse temeljito razkuži ali nebi smelo biti problema če pretakam z 100 stopinj? hvala za odgovor.
 

Ss304

Fizikalc
31. jul 2020
112
138
43
Po zdravi kmecki logiki je dovolj temeljito pranje z obicnimi čistili,saj se temperatura pivine gibljle nekje med 95 in 97 stopinj C..nekateri pa gredo prav v detalje..sam se posvetim temeljitemu čiščenju whirlpoola (vrela voda + razkuzilo ko se posoda ohladi) ter fermentorjev (vse pipe,ventili,nivokazi,sonde termometrov,dihtunge dol) vsak kos temeljito ocistit in razkuzit+razkuzit vsak del ob montazi) noter fermentor pa logicno res temeljito pregledat,sploh okrog fitingov(zgornji deli navojnih nastavkov)..
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
V kateri trgovini pri nas se da posamezno dobiti shank (navoj za točilno pipo)?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pozdravljeni, zanima me kje bi se dalo dobit pretočno črpalko za črpanje vroče pivine skozi plate chiller in potem v fermentor. Sprašujem, zato ker večinoma najdem samo pumpe katere niso za pretakanje tekočin nad cca 90 stopinj...naprimer ta pumpa (95stopinj) https://www.polsinelli.it/en/electric-pump-for-beer-beer-novax-20-with-valve-P1477.htm
Hvala za pomoč in lep pozdrav
Jaz uporabljam Rover Novax 20-B. Max temperatura je deklarirana 95C. Že nekrajkrat sem več kot pol ure gnal vrelo pivino skozi njo in je do sedaj še vse OK. Cena 95€
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Ker se sčasoma veča proizvodna piva se odločam za nakup večjega fermentorja, ki pa ob trenutni proizvodnji še ne bi bil 100% izkoriščen. Zato me zanima ali je kakšen problem, če je fermentor napolnjen zgolj do polovice ali še manj? Lahko zaradi tega nastane kakšen problem pri fermentaciji?
 

theory69

Zelenc'
30. sep 2016
28
0
1
za 50L lonec bi rad naredil false bottom pa me zanima,če je perferirana inox pločevina debeline 1,5mm in fi lukenj 3mm vredu, ali je 3mm preveč? Hvala ;)
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
za 50L lonec bi rad naredil false bottom pa me zanima,če je perferirana inox pločevina debeline 1,5mm in fi lukenj 3mm vredu, ali je 3mm preveč? Hvala ;)
Jaz imam 1,5mm luknjice in sem na začetku tudi razmišljal o 3mm. Pri mashu, ko se naredi posteljica iz ječmena, se pretok skozi luknjice zmanjša se mi pod false bottom ustvari podtlak, ki ga naredi močna črpalka Rover Novax 20-b. To vidim tako, da nivo pivine v nivometru pade, oziroma celo izgine. Takrat malo pomešam zrnje in je spet vse ok. To naredim na cca 10 - 15 min.
 

Priponke

  • false bottom.jpg
    false bottom.jpg
    1,4 MB · Ogledi: 221
Nazadnje urejeno:

theory69

Zelenc'
30. sep 2016
28
0
1
Jaz imam 1,5mm luknjice in sem na začetku tudi razmišljal o 3mm. Pri mashu, ko se naredi posteljica iz ječmena, se pretok skozi luknjice zmanjša se mi pod false bottom ustvari podtlak, ki ga naredi močna črpalka Rover Novax 20-b. To vidim tako, da nivo pivine v nivometru pade, oziroma celo izgine. Takrat malo pomešam zrnje in je spet vse ok. To naredim na cca 10 - 15 min.
Potem najboljše, da vzamem neko sredino (2mm-2,5mm). Kako pa imaš potem rešeno z bistrostjo sladice? Pri meni verjetno ne bo težav z podtlakom, ker bom delal zaenkrat brez črpalk. Kje si nabavil inox pločevino,če ni skrivnost :) ,ker z luknjami pod 3 mm je že težje dobit?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Potem najboljše, da vzamem neko sredino (2mm-2,5mm). Kako pa imaš potem rešeno z bistrostjo sladice? Pri meni verjetno ne bo težav z podtlakom, ker bom delal zaenkrat brez črpalk. Kje si nabavil inox pločevino,če ni skrivnost :) ,ker z luknjami pod 3 mm je že težje dobit?
Več kot 2mm jaz ne bi šel. Pločevino sem kupil v Mibra v Hočah.
Sladico po vrenju whirlpoolam. Imam pa električni grelec v loncu, ki zavira rotacijo pivine. Ne naredi se tak idealen kupček na sredini dna lonca, je pa kr ok. Vedno dodam Irish moss in delam cold crush tako, da imam bistro pivo, razen prvi kozarček in zadnji iz sodčka.
 

djozinho

Zelenc'
27. jan 2019
9
1
3
Zdravo,

Je že kdo delal z boel itap under pressure bottle filler? Zgleda mi zelo simpatično, nastaviš ga na kegerator in ni nepotrebne navlake kot z beergunom. Zanima pa me, če je naprava dejansko funkcionalna (penjenje in podobne težave). Vse skupaj izgleda plastično, kateri ne zaupam najbolj.

Klasičen beergun mi sicer opravi svoje delo, vendar se mi ne dopade najbolj. Pri meni je to cel proces, cevi sem ter tja po prostoru, ne najbolj "elastično" glede na razporeditev mojega prostora

V glavnem boel itap anyone?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Top :)

še ena... sicer nimam neki ful problemov z vsedlino, ampak mogoče bi vseeno rad imel manj delcev v fermentorju, prakticira kdo filtriranje ko se gre iz boilerja v fermentor? Malo gledam razne in-line filtre z mrežico, tolko da bi delce hmelja ujel? klik: ebay Je to safe za uporabo ali je slaba ideja? Slišal sem tudi, da se nekakšni taki filtri uporabljajo za dryhop pri pretakanju v sekundar, probal kdo? :)
[/QUOT
Tole se ti bo zabasalo takoj, še tisti taveliki 10" filtri ne delujejo oz. se zabašejo pri večji količini hmelja. Edino efektivno filtriranje je uporaba centrifugiranja in potem previdnega pretakanja "iz strani" tako da ostane usedlinski stožec na sredini.
Jaz uporabljam centrifugiranje in nato še cold crush. Zanima me, ali bi filtriranje po cold crush bilo smiselno. Varim po 50 L. In ali bi se filter pri 50L batch spet prehitro zabasal? Ima kdo izkušnje? Sedaj imam po cold crush po cca 3 tednih v steklenci 2mm usedline. Bi se tega s filtriranjem znebil? Če ja, kateri filter priporočate :)
 

tomaz_m

Pripravnik
19. feb 2019
36
2
8
Sam uporabljam "Trub stopper", centrifugiranje, na koncu še "Cold crash" pa se mi vseeno dozdeva, da se bom moral bolj držati reka "Don't be greedy". Ideja da raje pustiš nekaj več litrov pivine v piskru, kot da se v naslednjih fazah boriš z veliko količino usedlin. Sploh hmelj ki gre iz BK v fermentor se mi zdi da naredi "štalo". Izogibam se raznim filtrom, za katere sem težko 100% prepričan da so sterilni.
kettle.JPG
 
Nazadnje urejeno:

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pa cca 8 zmletih vrečah ječmena, mi mlinček ne vleče več zrnja. Pri zadnjem mletju 12kg se mi je vsaj 10x ustavil. Potipal sem valjčke in so izgubili ostrino (gladki zobci). Znucali so se bemu !?$! . Mlin sem kupil za cca 100€, pozabil sem že s katere trgovine. Spomnim pa se, da so obljubljali stainless steel valjčke, dobil sem črne (predvideval sem da so vsaj kaljeni). Mlinčka nisem vračal, saj sem imel občutek da bo ok. Pa še izbiral sem takšnega, ki bi imel debelejše valjčke in izbral s premerom nekaj čez 30mm.
Sedaj se odločam, ali naj ponovno kupujem mlinček za cca. 100€ (za to ceno so verjetno vsi s kitajske) in reskiram, da bom morda čez pol leta kupoval novega, ali pa kupim Matt Mill ? Včeraj sem ga že imel v košarici Matt Mill basis, a sem se odločil, da še prej povprašam tukaj za mnenje.
Torej: Ima kdo mlinček te znamke in katerega. Koliko časa in kakšne imate izkušnje? Se izplača kupiti tako dragega ali ...
Valjčki pri basis variatni so 17cm dolgi, bo vrtalnik dovolj močan. Imam Makita 18V ?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Pa cca 8 zmletih vrečah ječmena, mi mlinček ne vleče več zrnja. Pri zadnjem mletju 12kg se mi je vsaj 10x ustavil. Potipal sem valjčke in so izgubili ostrino (gladki zobci). Znucali so se bemu !?$! . Mlin sem kupil za cca 100€, pozabil sem že s katere trgovine. Spomnim pa se, da so obljubljali stainless steel valjčke, dobil sem črne (predvideval sem da so vsaj kaljeni). Mlinčka nisem vračal, saj sem imel občutek da bo ok. Pa še izbiral sem takšnega, ki bi imel debelejše valjčke in izbral s premerom nekaj čez 30mm.
Sedaj se odločam, ali naj ponovno kupujem mlinček za cca. 100€ (za to ceno so verjetno vsi s kitajske) in reskiram, da bom morda čez pol leta kupoval novega, ali pa kupim Matt Mill ? Včeraj sem ga že imel v košarici Matt Mill basis, a sem se odločil, da še prej povprašam tukaj za mnenje.
Torej: Ima kdo mlinček te znamke in katerega. Koliko časa in kakšne imate izkušnje? Se izplača kupiti tako dragega ali ...
Valjčki pri basis variatni so 17cm dolgi, bo vrtalnik dovolj močan. Imam Makita 18V ?

Snemi valje, vzemi trikotno pilo, nabrusi med diagonalami, sestavi. Pa boš spet dobr za par vreč. Jaz sem tako delal par let