Oprema

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Tudi če ne daš v hopspiderja, ne bi smelo biti problemov. Jaz jih nimam. Samo naredi dober whirlpool pred pretakanjem (hlajenjem) v fermentor.

Jaz sem prej imel potopni hladilnik. Šlo je počasneje in porabil sem več vode. Kako je v primerjavi s CFC ne vem. MOraš pa pri ploščnem posebno pozornost nameniti čiščenju le-tega.
Pri cfc porabim okrog 200-250 litrov vode za ohladitev na 21 stopinj in cca 20-30 min, odvisno od temp. hladilne vode.
Čiščenje cfc, ga splahnem po uporabi in pred uporabo(spustim za 5 min vrelo pivino čez)
Lahko zaupaš postopek čiščenja in čas ter količino vode pri hlajenju s plate chillerjem?
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kako naredit dober whirlpool, če nimaš pripravljenega lonca zanj? Se pravi ventila s krivino znotraj lonca in grelec na dnu v loncu...
 
Nazadnje urejeno:

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Pa je plate chiller doma. Ampak je pa grdosija, 4 kile in 32 cm!
S čim se zadeva najbolje sčisti, ker nekaj časa ni bila rabljena in je ziher svinjarije not...
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Whirlpool lahko narediš s kuhalnico s katero konkretno zavrtiš pivino po loncu na okoli. Za čiščenje hladilnika pa uporabi vroč oxy katerega pretakaš skozi par minut. Lahko tudi v kontra smeri pretakanja pivie
 
  • Všeč mi je
Reactions: gajba in rookie

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Ti piše na hladilniku max. dovoljena teperatura*? Splakni pod pritiskom par minut da dobiš kar gre ven potem nastavi pečico na tako temperaturo in pusti hladilnik noter (odstrani morebitne plastične konektorje prej!!!) za 2h oz. če se kadi ven dokler se ne neha kadit + 30 min. Potem izdatno operi z vodo in posuši (lahko daš nazaj v pečico ki je od prej segreta, ni potrebno vklapljat, toliko da voda ki je noter izpari).

* če je ploščni hladilnik iz enega materiala ponavadi ni problem temperatura, tako da daš največ kar gre pečica (250C). Če je hladilnik kombinacija inox+cu moraš pazit na zgornjo temperaturo ker so raztezki razlličnih materialov različni in lahko pride do deformacije. Na mojem inox+cu piše da je max. temperatura 225C.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Ti piše na hladilniku max. dovoljena teperatura*? Splakni pod pritiskom par minut da dobiš kar gre ven potem nastavi pečico na tako temperaturo in pusti hladilnik noter (odstrani morebitne plastične konektorje prej!!!) za 2h oz. če se kadi ven dokler se ne neha kadit + 30 min. Potem izdatno operi z vodo in posuši (lahko daš nazaj v pečico ki je od prej segreta, ni potrebno vklapljat, toliko da voda ki je noter izpari).

* če je ploščni hladilnik iz enega materiala ponavadi ni problem temperatura, tako da daš največ kar gre pečica (250C). Če je hladilnik kombinacija inox+cu moraš pazit na zgornjo temperaturo ker so raztezki razlličnih materialov različni in lahko pride do deformacije. Na mojem inox+cu piše da je max. temperatura 225C.
Gre se za model XB 06H-1 30 ...
Torej na 180 stopinj max?
5219580694495232.png
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Ja 180C je max. temperatura medija in tudi tehnično zgornja meja varne temperarture pri segrevanju v pečici. V praksi bi najbrž lahko šel več, ampak 180C je dovolj da pokuri svinarijo predvsem pa je dovolj za "suho sterilizacijo" (170C/1h).
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Dolgo me ni bilo tukaj.

Ja, jaz ga po vsaki uporabi temeljito sperem (priklopim kar vrtno cev) v obe smeri, zlijem not vrelo vodo, star san. Pred vsako uporabo vrela voda in star san. Občasno pečica, oxi.

Pečice in oxija se bom pogosteje posluževal, ker ti res ne vzameta dosti časa. Pečica sama dela, z oxijem pa pripravim chiller med samim kuhanjem (sproti torej).
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Uporablja kdo HERMS spiralo za hlajenje? V HLT lonec dotakaš hladno vodo, s črpalko mešaš, lahko dodaš tudi led. Pivino pa pretakaš po herms spirali skozi.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
ALi mogoče kdo ve kje bi lahko kupil v SLO ali tujini inox lonec 30L ali več z merilno skalo pa brez kakih priključkov?
Doma kuham v loncu 30L in se hecam z palico, da vem koliko litrov sem naredil in sedaj bi rad kupil lonecz merilno skalo.

Žal nikjer ne najdem samo lonce z merlino skalo kateri imajo priključke.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Zdravo vsem.
Lepo prosim za nasvet, pomoč. Imam namen spremeniti način gretja vode (trenutno 300L grejem s plinskim gorilcem in gre zelo.. počasi- cca 5 ur da pridem na 69 st.C). Ker bi rad pohitril razmišljam o nakupu 300L grelnika vode (po domače bojlerja) s katerim bom vodo začel pripravljati dan prej.

Ali ima kdo kakšno boljšo idejo kako zadevo poenostaviti (gretje zaenkrat 300L vode), ker 5 ur stati ob kotlu mi ni glih....
Hvala
 
Nazadnje urejeno:

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Zdravo vsem.
Lepo prosim za nasvet, pomoč. Imam namen spremeniti način gretja vode (trenutno 300L grejem s plinskim gorilcem in gre zelo.. počasi- cca 5 ur da pridem na 69 st.C). Ker bi rad pohitril razmišljam o nakupu 300L grelnika vode (po domače bojlerja) s katerim bom vodo začel pripravljati dan prej.

Ali ima kdo kakšno boljšo idejo kako zadevo poenostaviti (gretje zaenkrat 300L vode), ker 5 ur stati ob kotlu mi ni glih....
Hvala

Električni 9kW grelec. Pogrel ti bo bistveno hitreje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: markolinux