Oporoka

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Evo se posipam - pozabil, da se zakonca "sparita" v prvi dedni red šele po spočetju otroka. PARDON.

Sredstva za preživljanje so kombinacija prvega in drugega DR, ali pa oporoke v drugem DR,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Peter Klepec

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Kdo ti jamči da se na zapuščinski razpravi ne bo pojavil recimo otrok umrlega, ki pa ni otrok vdove, ki je prehitro izpraznila račun?

Vidiš ljubica, sprašuješ neumnosti. Sprašuješ o stvari, katera sploh ni predmet te debate in o kateri se ne pogovarjamo in nima veze z nobenim pooblasilom na noben račun. Če se bo pojavil otrok in to dokazal mu boš pač dala delež ki mu pripada po zakonu. Nevem zakaj vsi že v štartu pokvarjeno razmišljate da bi nekdo izpraznil račun in ta denar porabil/zapil/skril? Nekako se mi le dozdeva da tisti ki ste navzvezen oz. hočete delovati navzven najbolj pošteno, v duši najbolj pokvarjeni.

Torej tukaj se pogovarjamo o popolnoma drugi zadevi in sicer če lahko zakonec v tem primeru dviguje/dvigne sredstva iz računa pokojnika v kolikor je nanj pooblaščen.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Glej, kolega. Ti si lahko čisto v redu človek, ko se gre za pravna vprašanja pa za začetek bodi dovolj moder in se raje pusti kaj še naučiti.

Pa sploh ne od mene, nisem pravnik. Kar pa ne pomeni, da mi bo o pravu solil pamet nekdo, ki prava ne pozna.

Rade volje se učim, tudi prejmem kak nasvet, hvala! Se pa mi je zdelo da boš tako odreagiral, brez argumenta. Torej kot nepravnik strokovnjak bi pač moral vedeti da so zakoni napisani zato da ne pride do zlorab in kjer ni tožnika tudi ni sodnika. Torej če boš ti ta sredstva iz računa na katerega si pooblaščen dvignil in si do njih upravičen ne bo nobenih težav. V kolikor pa nisi upravičen in imaš morda celo goljufiv namen je pa potem za takšne napisana zakonodaja katero s Klepcem pridno citirata. Nima veze.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Vidiš ljubica, sprašuješ neumnosti. Sprašuješ o stvari, katera sploh ni predmet te debate in o kateri se ne pogovarjamo in nima veze z nobenim pooblasilom na noben račun. Če se bo pojavil otrok in to dokazal mu boš pač dala delež ki mu pripada po zakonu. Nevem zakaj vsi že v štartu pokvarjeno razmišljate da bi nekdo izpraznil račun in ta denar porabil/zapil/skril? Nekako se mi le dozdeva da tisti ki ste navzvezen oz. hočete delovati navzven najbolj pošteno, v duši najbolj pokvarjeni.

Torej tukaj se pogovarjamo o popolnoma drugi zadevi in sicer če lahko zakonec v tem primeru dviguje/dvigne sredstva iz računa pokojnika v kolikor je nanj pooblaščen.
dediči so predmet debate o dedovanju, tebe je pa razumeti, kot da bi vse naj dedovala vdova. Tudi če ni otrok, dedujejo starši umrlega. Torej imam mogoče vsaj čisto malo več pojma o zadevi, kot ti.
In ne, nisem tvoja ljubica.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ne razumeš, malo si glupa, težave imaš z razumevanjem :) Ne govorim jaz tebi da nimaš prav to o čemer nabijaš v prazno, govorim ti samo da se pogovarjamo o situaciji če lahko žena (vdova) pooblaščenka dvigne denar iz TRR moža ki je pokojen. Ne govorimo o tem kako se bo ta znesek kasneje uradno delil. Sicer jaz nevem v katerem delu te "teme" se ti giblješ ampak nazadnje smo bili pri situaciji uporabnika "bizi" in od tam ven trenutno izhajamo. Če pa imaš ti v glavni preskoke je pa to problem ki se rešuje drugje. Fak, narod glupi :valjamse::bonk:
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ne razumeš, malo si glupa, težave imaš z razumevanjem :) Ne govorim jaz tebi da nimaš prav to o čemer nabijaš v prazno, govorim ti samo da se pogovarjamo o situaciji če lahko žena (vdova) pooblaščenka dvigne denar iz TRR moža ki je pokojen. Ne govorimo o tem kako se bo ta znesek kasneje uradno delil. Sicer jaz nevem v katerem delu te "teme" se ti giblješ ampak nazadnje smo bili pri situaciji uporabnika "bizi" in od tam ven trenutno izhajamo. Če pa imaš ti v glavni preskoke je pa to problem ki se rešuje drugje. Fak, narod glupi :valjamse::bonk:
Ko že omenjaš Bizijev primer. Njegova znanka se denarja ni niti pritaknila in ja, ravnala je po zakonu. Pravnem in moralnem, če prav razumem zgodbo.

A brez zmerjanja in žaljivk pa nisi zmožen napisati posta?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ja pa kaj če se ga ni dotaknila? Govorimo o tem ali se ga lahko dotakne ali se ga ne sme, kakšne so možnosti in kakšne so morebitne sankcije. Potem pa te naj človek ima lepo? :nigladek: Lepo je rekel nekdo v eni drugi temi da je škoda energije s teboj.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ja pa kaj če se ga ni dotaknila? Govorimo o tem ali se ga lahko dotakne ali se ga ne sme, kakšne so možnosti in kakšne so morebitne sankcije. Potem pa te naj človek ima lepo? :nigladek: Lepo je rekel nekdo v eni drugi temi da je škoda energije s teboj.
Tretjič in upam da zadnjič. Ne sme.
Linkam NKBM, zakoni so pa za vse državljane RS enaki, zatorej veljajo na vseh bankah enaka pravila.

https://www.nkbm.si/vodic-postopanje-smrtni-slucaj

In zakaj te sploh zanimajo sankcije, če je nekaj že v osnovi nezakonito?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Mene ne zanimajo sankcije ker v tem primeru ni sankcij, kot sem ti že povedal, če si edini dedič lahko to storiš in ne bo nobenih sankcij (pustimo zdaj kaj je moralno in kaj je prav, govorim kaj je praktično če se stredstva nujno potrebujejo). Brez tožnika ni sodnika. Če se izkaže da še kak dedič obstaja se kasneje denar vrne v zapuščinsko maso. Če denarja nočeš vrniti v zapuščinsko maso pa se začnejo problemi, takrat je več opcij, ali te dedič toži ali pa dobiš ovadbo za goljufijo.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Mene ne zanimajo sankcije ker v tem primeru ni sankcij, kot sem ti že povedal, če si edini dedič lahko to storiš in ne bo nobenih sankcij (pustimo zdaj kaj je moralno in kaj je prav, govorim kaj je praktično če se stredstva nujno potrebujejo). Brez tožnika ni sodnika. Če se izkaže da še kak dedič obstaja se kasneje denar vrne v zapuščinsko maso. Če denarja nočeš vrniti v zapuščinsko maso pa se začnejo problemi, takrat je več opcij, ali te dedič toži ali pa dobiš ovadbo za goljufijo.
Le pazi da se ti ne bo zgodilo, da te bo kdo pri dediščini prehitel. Me zanima kako hitro in kako zelo se boš potem skliceval na zakone :evil:
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Mene ne zanimajo sankcije ker v tem primeru ni sankcij, kot sem ti že povedal, če si edini dedič lahko to storiš in ne bo nobenih sankcij (pustimo zdaj kaj je moralno in kaj je prav, govorim kaj je praktično če se stredstva nujno potrebujejo). Brez tožnika ni sodnika. Če se izkaže da še kak dedič obstaja se kasneje denar vrne v zapuščinsko maso. Če denarja nočeš vrniti v zapuščinsko maso pa se začnejo problemi, takrat je več opcij, ali te dedič toži ali pa dobiš ovadbo za goljufijo.


Praktično je tud streljat, če te kdo ogroža. Če te noben ne vidi, se lahko celo izmažeš. pa tud če te, se lahko izgovarjaš na samoobrambo in mogoče ti celo rata. Ampak, kljub temu nekako ne govorimo, da je koncept "prvo pucaj onda pitaj" pravi in edini recept za take primere... Tko kot si ti pa še par prjatlov razlagal, da je najbl pametno preventivno račun izpraznit. No, smo zdej ugotovil, da ni, al boste še par strani trolal? ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Peter Klepec

sad

Guru
24. avg 2007
20.483
9.186
113
V info: sestra je po bratovi smrti plačala strošek pogreba in še nekatere druge stroške iz njegovega bančnega računa, na katerem ni bila pooblaščena.
Ali je to v skladu z zakonom ali ne, pa ne vem.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Zakon veleva da se po smrti lahko plačujejo položnice pokojnika in stroški povezani z njegovo imovino. Zdaj pa če mora biti pa kdo za to pooblaščen pa se mi ne ljubi iti iskati. Ampak koga briga zopet v tem primeru kaj veleva zakon, na koncu je itak vse enako, gre iz njegove zapuščinske mase (zdaj pa če to sestra prej založi sama in dobi potem ali plača direkt iz njegovega računa) :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nič se ne more plačevat iz pokojnikovega računa, ker se ta zablokira takoj ko kdo obvesti banko (teoretično najkasneje z naslednjo penzijo).

Smo bili v taki poziciji in ko smo po treh mesecih na sodišču predlagali, da se sprosti del sredstev zaradi plačila stroškov, je sodnica mrtvo hlasdno izjavila - saj boste itak vse dobili - ja čez 6 mesecev.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ja saj si sam sebi odgovoril, sodnica vam ni ugodila, zakaj vam ni ugodila nevem (verjetno je vidla da ste polni in se ji ni dalo ukvarjati s pisanjem raznih sklepov :evil:). Hipotetično, pokojnik je sam, položnice in davki prihajajo, sredstva ima na računu. Sigurno bo sodišče ugodilo da se poravnavajo tekoči stroški, ne bo dovolilo da se začnejo izvršbe, sploh če se zadeva malo zavleče.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Torej trdiš da se motim da lahko sodnik/sodnica z sklepom ugodi/določi da se do konca zapuščinske postopka iz njegovega TRR-ja plačujejo stroški ki so vezani na imovino pokojnika?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Motiš se o naloudanosti in načelno trdim da redko dovolijo koriščenje zapuščine. Lahko izdvoji del sredstev iz zapuščine, določi skrbnika le-teh in namen uporabe - pa to sploh ni nujno, da je bodoči dedič. Recimo banalnost: sklep o dedovanju je pravnomočen ko se plača taksa sodišču - nekomu to predstavlja velik strošek - računi se prenesejo - pazi zdaj v do 7 dneh (NKBM) po predložitvi pravnomočnega sklepa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

sad

Guru
24. avg 2007
20.483
9.186
113
Nič se ne more plačevat iz pokojnikovega računa, ker se ta zablokira takoj ko kdo obvesti banko (teoretično najkasneje z naslednjo penzijo).

Smo bili v taki poziciji in ko smo po treh mesecih na sodišču predlagali, da se sprosti del sredstev zaradi plačila stroškov, je sodnica mrtvo hlasdno izjavila - saj boste itak vse dobili - ja čez 6 mesecev.
Še enkrat: sestra je plačala stroške pogreba iz TR na katerem ni bila pooblaščena. Mislim, da se je na banki izkazala s smrtovnico ali ne vem že kom. To točno ne vem. Račun očitno NI bil blokiran. Ali pa je bila to izjema. Pojma nimam.
TO JE BILO V PRAKSI: ali je to po zakonu pa ne bi vedel. Bilo je pa 3 mesece nazaj. Vmes je bila tudi že zapuščinska in s strani sodišča ni bilo nobenih komplikacij zaradi teh dvigov. Ali groženj o zaporu in ne vem še čem.