Oporoka

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
za ostale pa pojasnilo:
če s smrtjo ugasnejo trajniki, dolg ostane, a ne , ostali najbrž razumete..
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
ah , pustmo to, ti nisi nekdo od tistih, ki sem jih označil da se spoznajo na dedno pravo ...
Račun umrlega je potrebno zapreti do zapuščinske razprave, torej direktne obremenitve ne morejo biti sprovedene. Zdaj ali v praksi upniki prijavljajo terjatve v zapuščinske postopke, ne bi vedela.
Če pa misliš Vaskršiča in njegovih 124 evrov, pa ga raje ne bom komentirala. Mislim pa si svoje.

In še bistveno.
Umrli imajo ponavadi svojce, ti pa lahko gredo na banko in uredijo vse potrebno za plačilo tekočih obveznosti, če se bojijo da bodo zaradi 128 evrov ostali brez dediščine
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pri njima je bila malen
Kaj pa ti, si se že? ;)
Pa dejmo en link:

http://www.pravnitelefon.si/pravna-...dovanje-premicnih-stvari-in-denarja-na-racunu

Edina posebnost tu je, da morebitno pooblastilo za razpolaganje s sredstvi na računih vašega moža, ki ga je določenim osebam dal za časa njegovega življenja, v trenutku njegove smrti preneha, in takšni pooblaščenci po njegovi smrti z njegovih računov, ne smejo več dvigovati gotovine.

Saj razumes v tem primeru relacijo med pokojnikom ter gospo? Ne gre za pooblastilo tretji osebi.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
To kar si napisal, so ene navadne gluposti moralistov. Na smrtnici pokojnika so navedene osebe (potencialni dediči), kateri lahko prevzamejo skrb nad pokojnikovim premoženjem do pravnomočnosti sklepa o dedovanju. Tudi vozilo lahko uporabljajo, še več ... vozilu lahko tudi podaljšajo registracijo na umrlo osebo.

Sodnica ga je vprašala, če bi rad šel v zapor? :bonk:
To foter otroka vpraša, če sošolcubarvico ukrade. Ne pa sodnica nekega dediča. :bonk:
Skrb nad premoženjem ali razpolaganje z njim?
To sta dva različna pojma.
Primer.
Skrb za hišo. Prideš vsake toliko in preveriš, da je vse ok.
Razpolaganje. Prideš vsake toliko in zraven odpelješ še za cel avto robe, če ne še kaj več.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Kaj ti naj recem drugega? Glej, ce jaz vem da nekaj meni pripada po zakonu ne bom cakal na to (na nek dan na doloceno obravnavo ob doloceni uri), da mi bo nekdo rekel kar ze vem in sicer "to je po zakonu tvoje". Vse te zakonske varovalke so pac narejene zato da se zadev ne izkorisca in da v kolikor bi prislo do kaksne zlorabe da so pravila in sankcije vnaprej dolocene. Ti pa ce bos kdaj v tej pociji pa bodi ovca in cakaj. Zakljucimo to debato.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Kaj ti naj recem drugega? Glej, ce jaz vem da nekaj meni pripada po zakonu ne bom cakal na to (na nek dan na doloceno obravnavo ob doloceni uri), da mi bo nekdo rekel kar ze vem in sicer "to je po zakonu tvoje". Vse te zakonske varovalke so pac narejene zato da se zadev ne izkorisca in da v kolikor bi prislo do kaksne zlorabe da so pravila in sankcije vnaprej dolocene. Ti pa ce bos kdaj v tej pociji pa bodi ovca in cakaj. Zakljucimo to debato.

Rimsko pravo je izumilo načelo, da nepoznavanje prava škoduje.

Ampak boš pa lepo povedal, da ti nisi mati Tereza in, da že veš, kako je prav, ker ne boš ovca.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Z bratom - dedičem - sva se dogovorila, da sprazniva kjižico. Ker je bil pooblaščen je to stroil. Vendar je to tudi vse, kar je naredil. Sodnica - Anja Gregorič Lozej - je pri moji opombi o tej stvari rekla, zakaj pa sem se strinja z izpraznitvijo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Ne razumem čisto: si se strinjal, potem pri sodbici se pa nisi več strinjal ali kako? A te je brat nategnil?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Res je, drži to načelo rimskega prava in sicer da nepoznavanje prava škoduje, prav tako škoduje če si po naravi butast, še bolj pa škoduje dobesedno jemanje oz. razumevanje členov zakona (posamezno kot vsakega zase) v kolikor si jih ne znaš tolmačiti oz. jih ne znaš povezati z ostalimi členi in ostalimi akti določenega zakonika. Prav tako je fino če veš kaj pomeni sodna praksa in kakšna je v določenem primeru. Zakon, sami členi določenega zakona in sodna praksa se zelo veliko krat bistveno razlikujejo.

Primer: Mož in žena poročena 20 let, žena je gospodinja, mož dela. Imata pač urejeno da imata en bančni račun odprt na njegovo ime, žena je pooblaščena. Mož umre, ženi v trenutku zmanjka denarja za življenje, za kredit itd... na računu so privarčevana sredstva. Žena dvigne denar ter ga uporabi za življenje in tekoče stroške. Torej daj mi primer sodne prakse (saj znaš verjetno iskati po sodni praksi, si verjetno pravnik in imaš plačane vse dostope do iusinfo in ostalih baz, ne samo javno dostopne) da je bila žena ali obratno mož v takšnem primeru obsojen ali na kakršen koli način kaznovan.

Se takoj javno posipam s pepelom ter te razglasim za guruja prava. Skratka ni treba biti bolj papežki od papeža. Kot sem rekel, nič ne škoduje bolj od lastne neumnosti. Rop je kaznivo dejanje, razmišljanje o ropu pa pač ne.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Res je, drži to načelo rimskega prava in sicer da nepoznavanje prava škoduje, prav tako škoduje če si po naravi butast, še bolj pa škoduje dobesedno jemanje oz. razumevanje členov zakona (posamezno kot vsakega zase) v kolikor si jih ne znaš tolmačiti oz. jih ne znaš povezati z ostalimi členi in ostalimi akti določenega zakonika. Prav tako je fino če veš kaj pomeni sodna praksa in kakšna je v določenem primeru. Zakon, sami členi določenega zakona in sodna praksa se zelo veliko krat bistveno razlikujejo.

Primer: Mož in žena poročena 20 let, žena je gospodinja, mož dela. Imata pač urejeno da imata en bančni račun odprt na njegovo ime, žena je pooblaščena. Mož umre, ženi v trenutku zmanjka denarja za življenje, za kredit itd... na računu so privarčevana sredstva. Žena dvigne denar ter ga uporabi za življenje in tekoče stroške. Torej daj mi primer sodne prakse (saj znaš verjetno iskati po sodni praksi, si verjetno pravnik in imaš plačane vse dostope do iusinfo in ostalih baz, ne samo javno dostopne) da je bila žena ali obratno mož v takšnem primeru obsojen ali na kakršen koli način kaznovan.

Se takoj javno posipam s pepelom ter te razglasim za guruja prava. Skratka ni treba biti bolj papežki od papeža. Kot sem rekel, nič ne škoduje bolj od lastne neumnosti. Rop je kaznivo dejanje, razmišljanje o ropu pa pač ne.
Ne, sploh ni treba biti bolj papeški od papeža, ker obstajajo zakoni.
Kdo ti jamči da se na zapuščinski razpravi ne bo pojavil recimo otrok umrlega, ki pa ni otrok vdove, ki je prehitro izpraznila račun?
Pa še nekaj razmišljam (sicer nisem pravnik). Kaj ne pride v gornjem primeru umrlega brez otrok v poštev drugi redni ded, se pravi da dedujejo žena in starši umrlega? Se pravi polovico zakonec, ostalo polovico pa v četrtini vsak od staršev?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Res je, drži to načelo rimskega prava in sicer da nepoznavanje prava škoduje, prav tako škoduje če si po naravi butast, še bolj pa škoduje dobesedno jemanje oz. razumevanje členov zakona (posamezno kot vsakega zase) v kolikor si jih ne znaš tolmačiti oz. jih ne znaš povezati z ostalimi členi in ostalimi akti določenega zakonika. Prav tako je fino če veš kaj pomeni sodna praksa in kakšna je v določenem primeru. Zakon, sami členi določenega zakona in sodna praksa se zelo veliko krat bistveno razlikujejo.

Primer: Mož in žena poročena 20 let, žena je gospodinja, mož dela. Imata pač urejeno da imata en bančni račun odprt na njegovo ime, žena je pooblaščena. Mož umre, ženi v trenutku zmanjka denarja za življenje, za kredit itd... na računu so privarčevana sredstva. Žena dvigne denar ter ga uporabi za življenje in tekoče stroške. Torej daj mi primer sodne prakse (saj znaš verjetno iskati po sodni praksi, si verjetno pravnik in imaš plačane vse dostope do iusinfo in ostalih baz, ne samo javno dostopne) da je bila žena ali obratno mož v takšnem primeru obsojen ali na kakršen koli način kaznovan.

Se takoj javno posipam s pepelom ter te razglasim za guruja prava. Skratka ni treba biti bolj papežki od papeža. Kot sem rekel, nič ne škoduje bolj od lastne neumnosti. Rop je kaznivo dejanje, razmišljanje o ropu pa pač ne.

Glej, kolega. Ti si lahko čisto v redu človek, ko se gre za pravna vprašanja pa za začetek bodi dovolj moder in se raje pusti kaj še naučiti.

Pa sploh ne od mene, nisem pravnik. Kar pa ne pomeni, da mi bo o pravu solil pamet nekdo, ki prava ne pozna.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne, sploh ni treba biti bolj papeški od papeža, ker obstajajo zakoni.
Kdo ti jamči da se na zapuščinski razpravi ne bo pojavil recimo otrok umrlega, ki pa ni otrok vdove, ki je prehitro izpraznila račun?
Pa še nekaj razmišljam (sicer nisem pravnik). Kaj ne pride v gornjem primeru umrlega brez otrok v poštev drugi redni ded, se pravi da dedujejo žena in starši umrlega? Se pravi polovico zakonec, ostalo polovico pa v četrtini vsak od staršev?
Ne in ne!

Če se pojavi nezakonski otrok umrlega (ali iz predhodnega zakona - verjetno bi vdova to vedela) mora pod A najprej dokazati, da je dejansko otrok in če ni oporoka je enakovreden drugim dedičem prvega dednega reda (žena/mož, otroci, vnuki, pravnuki,...).
Če obstaja dedič prvega dednega reda, ni drugega dednega reda RAZEN če bi kdo iz drugega dednega reda uspel dokazati, da nima lastnih sredstev za preživljanje in je pokojni skrbel zanj (zelo mala verjetnost uspeha).
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ne in ne!

Če se pojavi nezakonski otrok umrlega (ali iz predhodnega zakona - verjetno bi vdova to vedela) mora pod A najprej dokazati, da je dejansko otrok in če ni oporoka je enakovreden drugim dedičem prvega dednega reda (žena/mož, otroci, vnuki, pravnuki,...).
Če obstaja dedič prvega dednega reda, ni drugega dednega reda RAZEN če bi kdo iz drugega dednega reda uspel dokazati, da nima lastnih sredstev za preživljanje in je pokojni skrbel zanj (zelo mala verjetnost uspeha).
sem šla gledat:

beri 14. člen
https://zakonodaja.com/zakon/zd/b-odsek-drugi-dedni-red
ničesar ni zapisanega o sredstvih za preživljanje.