OLED TV

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Vprasanje; OLED 65’’ razdalja za gledanje 315cm. Bo 65’’ prevec ali raje 60’’?
Vecina teh TVjev ima ze VLC v meniju...predvaja tudi h265? Vecino film
Kolebam se malo med OLED in QLED (ni cisto temna soba- dnevna)...!?
Za to razdaljo ne bo 65" nič preveč. Za OLED ne potrebuješ temne sobe. Jaz LG C8 gledam pri normalni svetlobi, in imam svetilnost nastavljeno od 0-100 na 40, pa imam še vedno občutek, da je na HDR slika nekoliko presvetla.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Točno tako, kot si zapisal. QLED je še vedno LCD z LED osvetljavo ozadja. Izboljšava je samo QD sloj, ki omogoča višjo svetilnost in širši barvni spekter. Naziv QLED je všečno ime, prevara, da bi kupci to zamenjali za OLED. Tudi druge firme nudijo TVeje s QD nanosom, Sony to imenuje Triluminos, LG NanoCell, Hisense ULED... Ti TVeji dosegajo nekoliko višjo svetilnost od OLEDa, črnino pa prikažejo precej slabše, poleg tega se v temnih scenah pri LCDeju zelo hitro izgubljajo barve, in to prikaže kot sivino.

Pa je znano zakaj Samsung ni sposoben oz. zakaj noče delati OLED-ov? Namreč malo čudno za takšnega velikana na trgu displayev?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.956
113
Glede na to da je Oled prvi priplejal v svet telefonov, bi rekel da ni keč v njegovi nesposobnosti.
O kvaliteti slike QLEDa pa si pejte v trgovino pogledat. Ja ni enak OLEDu, je pa top med LCDji. So tudi iz modela v model boljši, kar se tiče kota gledanja. In nankoncu, lahko ga imaš prižganega 24 ur.... saj vemo zakaj...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Pa je znano zakaj Samsung ni sposoben oz. zakaj noče delati OLED-ov? Namreč malo čudno za takšnega velikana na trgu displayev?
Vrjemi da bi delali, če bi znali. Kolikor vem so probali in pred časom tudi predstavili prototipe, ampak jim enostavno ni uspela masovna proizvodnja večjih panelov, zato so se fukusirali na QLED.

OLED panele trenutno tako ali tako dela samo LG.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.956
113
Samsung je dalnega leta 2013 bil prepričan da oled tehnologija ni primerna za TV po lastnih izkušnjah iz GSM sveta. Takrat so izstopili iz te vojne, ne ker nebi bili sposobni narediti tak pamel, ampak ker so se zavedali da je proizvodnja predraga, tehnologija pa zaradi burnina kritična. LG je vstrajal, razvijal in iz začetne cene 15k po 65 panelu prišel do danes vzdržne cene. Burn in se je tudi že zmanjšal napram prvim modelom. Če bi Samasung vatrajal, bi danes ali imeli vsi dražje TVje za voljo razvoja, ali pa bi eden izmed akterjev pokleknil.
 
Nazadnje urejeno:

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
Dolgoročno bi pa naj imel tu Samsung prednost, razvija vzporedno več tehnologij, LG stavi vse na OLED.

Čeprav glede na napovedane modele Samsung v 2020 nima več ambicij prodajat lcdjev sploh :cool: samo še 8k qled, ki je roko na srce dosti cenejši za izdelavo kot oled, me pa skrbi da že praktično 3 leta isto stvar kažejo po sejmih kar se tiče microled, vsako leto pač spustijo kak meter bližje ljudi, tak da tu smo verjetno še kakih 5+ let do consumer cen.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Pa je znano zakaj Samsung ni sposoben oz. zakaj noče delati OLED-ov? Namreč malo čudno za takšnega velikana na trgu displayev?
Oba, tako kot Samsung in LG sta nekaj let razvijala OLED displeje za TV, različnih tehnologij. Samsung je razvijal RGB OLED, LG pa WOLED.Leta 2012 sta na CIS predstavila prve 55" modele. Po kvaliteti slike med njima ni bilo razlike. Zato so nagrado podelili tistemu, ki bi jih še v letu 2012 ponudil na tržišču. Samsung je dal to obljubo in prejel nagrado. Kmalu se je iskazalo, da Samsung zaradi prevelikega škarta ne more pričeti s proizvodnjo, in je opustil nadaljni razvoj. Potem je med LGejem in Samsungom prišlo do prave vojne s sabotažami, v LGeju je razneslo reaktor OLED materiala, kar je za nekaj mesecev zamaknilo proizvodnjo, bilo je nekaj mrtvih. Prvi LG OLEDi so prišli na tržišče leta 2013.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Hvala za razlage! Torej za razmislit... iz povedanega lahko sklenem da je QLED precenjen in predrag.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Samsung je dalnega leta 2013 bil prepričan da oled tehnologija ni primerna za TV po lastnih izkušnjah iz GSM sveta. Takrat so izstopili iz te vojne, ne ker nebi bili sposobni narediti tak pamel, ampak ker so se zavedali da je proizvodnja predraga, tehnologija pa zaradi burnina kritična. LG je vstrajal, razvijal in iz začetne cene 15k po 65 panelu prišel do danes vzdržne cene. Burn in se je tudi že zmanjšal napram prvim modelom. Če bi Samasung vatrajal, bi danes ali imeli vsi dražje TVje za voljo razvoja, ali pa bi eden izmed akterjev pokleknil.
No, to je bilo nekoliko drugače. Ko je Samsung spoznal, da je njegova OLED tehnologijo spodletela, je začel vojno proti LGeju. Kasneje je še kar nekajkrat poskušal z nadaljnim razvojem, vendar neuspešno. Ko je prišlo pod nadzorom najvišjih državnih oblasti do premirja med LGejem in Samsungom, se je LG zavezal, da bo svojo tehnologijo ponudil Samsungu, samo ta zaradi časti tega ni sprejel. Burn-in je bil v začetku precej prisoten, samo ne v taki meri, kot je to hotel prikazat Samsung in kasneje Rtings. Je pa zanimivo, da ima sedaj Samsung s svojimi modrimi OLEDi veliko večje težave z born -inom , kot jih je imel LG, zaradi česar že tretje leto odlaga s proizvodnjo.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Dolgoročno bi pa naj imel tu Samsung prednost, razvija vzporedno več tehnologij, LG stavi vse na OLED.

Čeprav glede na napovedane modele Samsung v 2020 nima več ambicij prodajat lcdjev sploh :cool: samo še 8k qled, ki je roko na srce dosti cenejši za izdelavo kot oled, me pa skrbi da že praktično 3 leta isto stvar kažejo po sejmih kar se tiče microled, vsako leto pač spustijo kak meter bližje ljudi, tak da tu smo verjetno še kakih 5+ let do consumer cen.
Ja, katero tehnologijo pa razvija Samsung, ki jo nebi tudi LG? Samsung in LG oba ukinjata proizvodnjo LCD panelov, ne pa LCD TVejev. Kar se pa tiče 8k QLEDov, pa lanski modeli niso pokrivali 8k resolucije in so bili občutno slabši od 8k OLEDov.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Q950r je 2019 qled tv v 8k.
Ja to že, samo eden od pogojev za 8k je tudi, stopnja kontrastne modulacije CM, ki mora presegati 50%. Ta Samsung pa dosega samo 12%, kar je krepko pod 50%. Za primerjavo LG 8k OLED in NanoCell dosegata CM 90%, Sonyjev 8k pa 70%.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Eno vprašanje glede OLED Philipsa 804. Zadnje čase me je občasno začel "drkati" z obvestili za kako bi napisal "čiščenje" slike. Da moram to izvesti in mi je dal opcijo cc 20sekund da izberem ali prekličem. Ko me je to nekajkrat obvestilo sem enkrat dal temeljito čiščenje pod funkcijo Počisti ostanke slike, ki traja cc 1h, ker ko ravno nekaj gledam mi ni, da bi za 10minut ugasnil tv.
Nekaj časa je bil potem mir (slab mesec). Danes je pa spet zajamral in mi na koncu sploh ni dal več opcije kot, da se izvede čiščenje in se je tv ugasnil.
Sedaj ne vem a imam kaj narobe nastavljeno. Sam sem bil prepričan, da ko tv ugasneš gre v standby in se takrat izvajaj čiščenje zaslona.
Ne gledam pa kake fiksne slike (pc, playstation,...). Niti ne gledam enih in istih kanalov po pol dneva, da bi bil kak logo problem. Ne gledam CNN. Tako, da ne vem v čem je težava. Ali je kak philips software bonus. :sprasujemse:
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Eno vprašanje glede OLED Philipsa 804. Zadnje čase me je občasno začel "drkati" z obvestili za kako bi napisal "čiščenje" slike. Da moram to izvesti in mi je dal opcijo cc 20sekund da izberem ali prekličem. Ko me je to nekajkrat obvestilo sem enkrat dal temeljito čiščenje pod funkcijo Počisti ostanke slike, ki traja cc 1h, ker ko ravno nekaj gledam mi ni, da bi za 10minut ugasnil tv.
Nekaj časa je bil potem mir (slab mesec). Danes je pa spet zajamral in mi na koncu sploh ni dal več opcije kot, da se izvede čiščenje in se je tv ugasnil.
Sedaj ne vem a imam kaj narobe nastavljeno. Sam sem bil prepričan, da ko tv ugasneš gre v standby in se takrat izvajaj čiščenje zaslona.
Ne gledam pa kake fiksne slike (pc, playstation,...). Niti ne gledam enih in istih kanalov po pol dneva, da bi bil kak logo problem. Ne gledam CNN. Tako, da ne vem v čem je težava. Ali je kak philips software bonus. :sprasujemse:

Heh, mene je to prejšnji teden. Sploh nisem mogel izklopti tega, se je ugasnil in je** **. Oled 803. Prvič mi je to naredil do sedaj. Pa je bil prej ugasnjen celo noč in cel dan, ene 2h prej sem ga prižgal...
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Prej sem se zmotil. Moj je isto 803. Pri meni je to opozorilo dal že kak mesec nazaj. In to kar pogosto samo z opcijo, da odložim.
Potem sem sam dal čiščenje preko menija, ki traja 1h. Potem je bil kak mesec mir. Sedaj je pa prvo ene dvakrat se še dalo prestavit. Potem pa samo čiščenje brez možnosti. Lahko si ga sicer takoj nazaj vžgal a je v kaki minuti spet zajamral. :)
 

sole

Fizikalc
20. jul 2007
1.447
17
38
Prej sem se zmotil. Moj je isto 803. Pri meni je to opozorilo dal že kak mesec nazaj. In to kar pogosto samo z opcijo, da odložim.
Potem sem sam dal čiščenje preko menija, ki traja 1h. Potem je bil kak mesec mir. Sedaj je pa prvo ene dvakrat se še dalo prestavit. Potem pa samo čiščenje brez možnosti. Lahko si ga sicer takoj nazaj vžgal a je v kaki minuti spet zajamral. :)

To je novi software, kjer so dodali funkcijo zaradi preprečevanja burn ina. Meni enako vsek toliko časa zateži.