Okvara alternatorja?

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
hm, zanimivo, pri meni ni nič smrdelo ...
tongue-1.gif

Sej v veliki večini primerov ne smrdi nič ... pri meni je odpovedala ena faza navitja (precej redek primer), tako da se je začel alternator pregrevat.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ne, ni mi še uspelo, ker sem bil na poti na delo v tujino, ko je avto ribnil. in ob 4h zjutraj tudi ni nobenega v desku, da bi lahko kaj uredil ...

plus, da nisem mel avta kam odpeljat, glede na to, da so prazniki in praktično noben mehanik ne dela. sem pa vsaj mojega mehanika danes uspel dobit, da lahko avto pri njemu pustim zdaj čez novo leto ...

glede smradu pa - če bi jermen ne vrtel oz. zdrsoval, bi ravno tako smrdelo, pa ni nič smrdelo. samo ... ni več šla ...
tongue-1.gif
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
po moje je šel akumolator v večena lovišča ( verjetno še prvi in zaradi starosti ne polni več med vožnjo dovolj, malo mrzlega vremena in hop)

jaz priporočam da te nekdo odpelje do svojega avta, odklopiš akumolator in ga poizkusiš napolnit na hobi polnilcu če ga imaš? ( pride zmeraj prav cca 15€ mislim da so jih imeli Hofer, Lidl ...) ga napolniš, pripelješ nazaj zmontiraš in zaverglaš ali nekaj v podobni kominatoriki ( nekdo ti posodi ustrezen akumolator)

največkrat je akumolator!! in to lahko z malo logike in hobi spretnosti sam diagnostificiraš in rešiš

škoda kupovati nov akumolator ali celo alternator brez da ni prej točno določeno kaj je hin

zdej nej me nekdo popravi če se motim ( dizla mislim da ko ga enkrat vžgeš ( pomoč in zagon motorja preko kablov) pelješ tudi z okvarjenim/ praznim akumolatorjem, bencinarja žal ne ker svečke rabijo preveč štorma
 
Nazadnje urejeno:

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
mislim da ma leclerc kr ugodne akumolatorje, če nimaš neke veršterkerije po avtu navešene kupi čim navadnejšega in čim cenejšega, po letnici avta sklepam da ne bo izkoriščena življenska doba novega akumolatorja ( cca 7 let) , za tvoj avto mislim da več kot 50-60€ nebi smelo priti

če si vsaj malo hendi ded bi moral znati menjati akumolator na avtu
grin1.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik stop pravi:
po moje je šel akumolator v večena lovišča ( verjetno še prvi in zaradi starosti ne polni več med vožnjo dovolj, malo mrzlega vremena in hop)

jaz priporočam da te nekdo odpelje do svojega avta, odklopiš akumolator in ga poizkusiš napolnit na hobi polnilcu če ga imaš? ( pride zmeraj prav cca 15€ mislim da so jih imeli Hofer, Lidl ...) ga napolniš, pripelješ nazaj zmontiraš in zaverglaš ali nekaj v podobni kominatoriki ( nekdo ti posodi ustrezen akumolator)

največkrat je akumolator!! in to lahko z malo logike in hobi spretnosti sam diagnostificiraš in rešiš

škoda kupovati nov akumolator ali celo alternator brez da ni prej točno določeno kaj je hin

zdej nej me nekdo popravi če se motim ( dizla mislim da ko ga enkrat vžgeš ( pomoč in zagon motorja preko kablov) pelješ tudi z okvarjenim/ praznim akumolatorjem, bencinarja žal ne ker svečke rabijo preveč štorma

Če ti med vožnjo crknejo luči/avto, ni praktično nikoli kriv akumulator, ampak vedno alternator.

Sicer pa lahko vsak avto, ko ga vžgeš, pelješ s "pokvarjenim" akumulatorjem, pušča pa to negativne posledice na alternatorju ... tipičen primer, kaj se običajno z njim zgodi, je kar moj - odpoved ene faze (ali kakšne izmed diod) zaradi pregrevanja.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Zmeri napetost na prikljuckih z multimetrom, vzgi avto na kleme in glej ce je napetost okol 14V, ce ni je pa alternator hin in od tukaj dalje se ukvarjaj z alternatorjem.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Če je akumulator prvi, potem filanje ne pomaga, enostavno je šel v maloro, celice so se uničile, tako da je potreben nov akumulator.


Če mu je do sedaj avto vžigal, sploh decembra, ko je bilo nekaj dni pod -10 stopinj, pol je akumulator dober. Pod predpostavko, da ni bil avto tiste dni na toplem v garaži. Seveda pa bo šel v maloro, če ga takoj ne napolni. Svinčen akumulator je prazen lahko samo dan ali dva. Kar je več, ga že trajno poškoduje. Svinčen akumulator mora biti stalno poln, zato ga je treba sproti dopolnjevat.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Če mu je do sedaj avto vžigal, sploh decembra, ko je bilo nekaj dni pod -10 stopinj, pol je akumulator dober. Pod predpostavko, da ni bil avto tiste dni na toplem v garaži. Seveda pa bo šel v maloro, če ga takoj ne napolni. Svinčen akumulator je prazen lahko samo dan ali dva. Kar je več, ga že trajno poškoduje. Svinčen akumulator mora biti stalno poln, zato ga je treba sproti dopolnjevat.

To ni nobeno pravilo. Lahko je še včeraj imel dovolj moči za vžig pri -30ºC, danes je pa že "GOTOF".
wink-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.543
9.227
113
Citat:
Uporabnik stop pravi:
če si vsaj malo hendi ded bi moral znati menjati akumolator na avtu
grin1.gif
Upam, da ne bo česa skuril, ko bo menjaval. Potem bo alternator še najmanjša skrb
grin1.gif
.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Če mu je do sedaj avto vžigal, sploh decembra, ko je bilo nekaj dni pod -10 stopinj, pol je akumulator dober. Pod predpostavko, da ni bil avto tiste dni na toplem v garaži. Seveda pa bo šel v maloro, če ga takoj ne napolni. Svinčen akumulator je prazen lahko samo dan ali dva. Kar je več, ga že trajno poškoduje. Svinčen akumulator mora biti stalno poln, zato ga je treba sproti dopolnjevat.

To ni nobeno pravilo. Lahko je še včeraj imel dovolj moči za vžig pri -30ºC, danes je pa že "GOTOF".
wink-1.gif

smile-1.gif
Gotof je res lahko, ko pride kaka celica v kratek stik. Vendar je to vseeno redkost in vsekakor ni pravilo, da je akumulator 100 % zanič kot trdi 8888
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
akumulator je star nekje tri, štiri leta, ker sem ga menjal po kakem mesecu, ko sem imel avto. takrat se avto ni vžgal sam od sebe, preko klem pa in je potem tudi laufal ob vsej možni obremenitvi. dokler ga pač nisem ugasnil.

tokrat pa je med vožnjo začelo vse skupaj odpovedovati in sem posumil na alternator, ker pač ne dovaja dovolj elektrike, akumulator pa se seveda prazni. ko se je vse to začelo dogajat, je bil stalno parkiran zunaj, je pa res, da so bile temperature dokaj ugodne, vse do zadnje noči, pa še to dejansko tiste noči, ko je avto odpovedal ...

akumulator je sedaj že več kot dva dni prazen ...

sam pa se tudi ne bi nekaj igral, da ne naredim še kakšne večje škode ...
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Če je dva dni globoko izpraznjen, potem verjetno res ni več pomoči. Ko is umisliš drugega, pa nujno najprej popravilo/pregled alternatorja, če ne boš moral ponovno menjati še akumulator.

Smotrno bi bilo, da daš v vozilo nov napolnjen akumulator in s takim vozilom pripelješ do avtoelektričarja (nižji stroški). Med vožnjo izklopiš vse možne porabnike štroma(to so ti že rekli kolegi).
Vendar ko prideš do avtoelektričarja, je treba takoj napolniti akumulator. Če ne bo mogel takoj priključiti, raje vzemi akumulator sabo in ga sam nafilaj.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Če je dva dni globoko izpraznjen, potem verjetno res ni več pomoči. Ko is umisliš drugega, pa nujno najprej popravilo/pregled alternatorja, če ne boš moral ponovno menjati še akumulator.

Ne to prehitro govort. Zelo velik indikator je da zmeris volte na akuju, ce bodo tam 10V se da zadevo ponavadi se k zivljenju spravit. 4 leta star aku bi moral delat normalno.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Da se ga napolnit pri 10 V, če je prazen dva dni. Vendar kapaciteta bo zelo verjetno zmajšana, kot tudi zagonski tok. Ko bo hud mraz in bo avto stal nekaj časa, se zna zgodit, da ne bo vžgal. Na žalost. Glede tega bi moral na servis, recimo k gajzarju, da bi se preventivno izmerilo zagonski tok.

Če pa je celica res v kratkem stiku, potem pa pesimizem.
smile-1.gif