Ogrevanje ene sobe

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.656
113
Prednosti in slabosti?
To so konvektorski radiatorji. Imaš tudi druge znamke, ki bi znale biti čenejše. Jaz sem imel včasih v pisarni od Thermora (imajo tudi v Bauhausu).
Prednos proti oljnim je da ko ga prižgeš hitreje ogreje prostor se pa ko ga ugasneš tudi hitreje shladi. Pa bolj zrak izsušuje kot oljni.

Pa pri računanju porabe morati imeti v mislih da grelno telo ni stalno na on ampak se izključi ko doseže določeno temperaturo. Potem je pa od toplotnih izgub odvisno kdaj se spet prižge.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.167
3.090
113
To so konvektorski radiatorji. Imaš tudi druge znamke, ki bi znale biti čenejše. Jaz sem imel včasih v pisarni od Thermora (imajo tudi v Bauhausu).
Prednos proti oljnim je da ko ga prižgeš hitreje ogreje prostor se pa ko ga ugasneš tudi hitreje shladi. Pa bolj zrak izsušuje kot oljni.

Pa pri računanju porabe morati imeti v mislih da grelno telo ni stalno na on ampak se izključi ko doseže določeno temperaturo. Potem je pa od toplotnih izgub odvisno kdaj se spet prižge.
Sposobnost ogretja prostora, nabavna cena?
Poraba elektrike za primerljive temperaturne dobitke?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Mam oljnega - 2500W, za prehodna obdobja in ogrevanje/dogrevanje dveh sob. Na zacetku zalaufa na polno - potem se izklaplja/vklaplja po potrebi.. pa ima 3 nivoje moci (1000/1700/2500) ter termostat (1-6), da se ugasne ko je dovolj toplo.. nastavitev za udobje “ujet” je dovolj..
je pa res, da mam na strehi soncno in me cena elektrike ne boli.. naslednje leto pa toplotna za celi hiso (namesto plina)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To so konvektorski radiatorji. Imaš tudi druge znamke, ki bi znale biti čenejše. Jaz sem imel včasih v pisarni od Thermora (imajo tudi v Bauhausu).
Prednos proti oljnim je da ko ga prižgeš hitreje ogreje prostor se pa ko ga ugasneš tudi hitreje shladi. Pa bolj zrak izsušuje kot oljni.

Pa pri računanju porabe morati imeti v mislih da grelno telo ni stalno na on ampak se izključi ko doseže določeno temperaturo. Potem je pa od toplotnih izgub odvisno kdaj se spet prižge.
Nobeno grelno telo ne suši zraka. Vroč zrak ima nižjo relativno vlažnost, tako da če bo nek kalorifer direktno v tebe pihal ne bo najbolj optimalno.

Pomembno je, da imaš nek radiator z različnimi močmi gretja - večina oljnih ima not 2 grelca s katerima lahko dosežeš 3 različne grelne moči - tvoj cilj je namreč da greješ čim bolj konstantno, če greješ na polno in potem vmes izklapljaš, bo preveč nihanj in občutka "suhega" zraka.

Kar se tiče porabe pa je brezveze razglabljati, vsi resistivni grelci (konvektorski, oljni, IR ...) imajo enako porabo glede na učinek. Tukaj žal ni neke bližnjice za prihranek - razen seveda klima, ki pa bojda ni opcija.

Bi pa priporočal ločen (mehanski) termostat za regulacijo, saj preko tistih stopenj na radiatorju težko nastaviš neko fiksno temperaturo. Tak termostat stane ~20€ in ga zmontiraš kar gor na nek podaljšek za elektriko (kabel vrežeš in vmes montiraš termostat) in nato na ta podaljšek priklopiš radiator. Točno tako varianto sem tudi sam koristil čez noč v otroški sobi in se je super obneslo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
Sposobnost ogretja prostora, nabavna cena?
Poraba elektrike za primerljive temperaturne dobitke?
Za sposobnost gretja prostora, ti lahko napišem izkušnjo: Bratranec je ob prenovi hiše pokojnih staršev testiral Glamox in alternativo iz babau. Oba enakih moči je postavil v hladno sobo, vsakega v svojo, pozimi, zunaj je bilo malo pod ničlo. Po 24h urah je Glamox segrel sobo na 22 stopinj, alternativa pa na 18 s tem, da je grel nonstop, Glamox se je izklapljal po potrebi. Itak se je odločil za slednje.

Še moja direktna: Enkrat pozimi sem prišel n najet apartma, itak hladen, notri Glamoxi in od dopoldneva do večera so segreli na 22. Temperaturna regulacija je z vgrajenim digitalnim termostatom in je zelo natančna. Radiator nima gibljivih delov in je popolnoma tih.

Od električnega gretja je tole zame edina izbira. Lahko, da klima pokuri manj, ampak tisto pihanje je rahlo najedajoče.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.167
3.090
113
Super za Glamox. Od kod jim pa uspe ustvariti višek toplote napram oljnemu radiatorju?
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Za sposobnost gretja prostora, ti lahko napišem izkušnjo: Bratranec je ob prenovi hiše pokojnih staršev testiral Glamox in alternativo iz babau. Oba enakih moči je postavil v hladno sobo, vsakega v svojo, pozimi, zunaj je bilo malo pod ničlo. Po 24h urah je Glamox segrel sobo na 22 stopinj, alternativa pa na 18 s tem, da je grel nonstop, Glamox se je izklapljal po potrebi. Itak se je odločil za slednje.

Manjka bistven podatek o moči obeh grelcev ali pa sta sobi imeli različne izgube. Če namreč v sobi dodajaš enako grelno moč, bi se v primeru enakih izgub tudi enako segreli, neodvisno od znamke proizvajalca.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.656
113
Super za Glamox. Od kod jim pa uspe ustvariti višek toplote napram oljnemu radiatorju?
Segreje prej ker pri oljnem. Najprej segreva olje šele nato zrak tukaj pa diretno zrak pa še izmenjava zraka skozi grelna rebra to pospešijo. Je pa tudi hitro hladno ko ga izklopiš v primerjavi z oljnim, ki ima akumulirano toploto v olju.
 
Nazadnje urejeno:

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.167
3.090
113
Segreje prej ker pri oljnem najprej segreva olje šele nato zrak tukaj pa diretno zrak pa še izmenjava zraka skozi grelna rebra to pospešijo. Je pa tudi hitro hladno ko ga izklopiš v primerjavi z oljnim, ki ima akumulirano toploto v olju.
A potem ni ali je oljni več porabil za nižjo temperaturo? Vprašam nemenabijat.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.656
113
Za sposobnost gretja prostora, ti lahko napišem izkušnjo: Bratranec je ob prenovi hiše pokojnih staršev testiral Glamox in alternativo iz babau. Oba enakih moči je postavil v hladno sobo, vsakega v svojo, pozimi, zunaj je bilo malo pod ničlo. Po 24h urah je Glamox segrel sobo na 22 stopinj, alternativa pa na 18 s tem, da je grel nonstop, Glamox se je izklapljal po potrebi. Itak se je odločil za slednje.

Še moja direktna: Enkrat pozimi sem prišel n najet apartma, itak hladen, notri Glamoxi in od dopoldneva do večera so segreli na 22. Temperaturna regulacija je z vgrajenim digitalnim termostatom in je zelo natančna. Radiator nima gibljivih delov in je popolnoma tih.

Od električnega gretja je tole zame edina izbira. Lahko, da klima pokuri manj, ampak tisto pihanje je rahlo najedajoče.
Ma meni se tole sliši bolj kot ne oglas za Glamox.
Kakšne hude razlike pri konvektorskh radiatorjih ne more biti pri ogrevanju. Edina razlika zna biti med termostati, samo to nima veze kako hitro ti bo ogrel prostor. Če imaš isto močen grelec bi moral podobno hitro ogreti. Pa bauhaus tudi ne prodaja sranja Thermor je narejen v Franciji, prodajajo pa tudi Beho.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
Ma meni se tole sliši bolj kot ne oglas za Glamox.
Kakšne hude razlike pri konvektorskh radiatorjih ne more biti pri ogrevanju. Edina razlika zna biti med termostati, samo to nima veze kako hitro ti bo ogrel prostor. Če imaš isto močen grelec bi moral podobno hitro ogreti. Pa bauhaus tudi ne prodaja sranja Thermor je narejen v Franciji, prodajajo pa tudi Beho.
Meni se pa zdi tole oglas za Thermor :bonk:

Ne da se mi prepucavat z Alter sodnimi izvedenci za štrom.

Grem po kokice in na tribuno.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Oba sta bila čez 1000, nisem sigiren imam v spominu 1200w, lahko
Meni se pa zdi tole oglas za Thermor :bonk:

Ne da se mi prepucavat z Alter sodnimi izvedenci za štrom.

Grem po kokice in na tribuno.
Vsi (resistivni) električni grelci imajo praktično popoln izkoristek energije, saj gredo tudi vse morebitne izgube v toploto. Tako da govoriti, da en 1200W grelec bolj segreje sobo kot drug 1200W grelec, je totalno neumno in skregano z osnovami fizike.
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
znalci se drkajo, kater električni grelc je bolj varčen :valjamse:
kot bi se drkal a si je rit bolš obrisat s kazalcem al sredincem
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Živjo, lahko prosim kakšen hiter predlog kaj bi se lahko vzelo za ogrevanje čez dan enega prostora (tast praktično sam v cca 25m2 dnevnem prostoru) ali pa za nočno ogrevanje otroške sobe (cca 15m2)? Ponoči za bajto načeloma ugasnem ogrevanje ker je hiša stara in ima velike izgube, dopoldne nas ni in se samodejno vklopi ob cca treh ko počasi začnemo prihajati domov. Pa se grejemo samo od treh pa do ene polnoči. Otroško sobo bi pa rad grel še čez noč.

Ir panel? Oljni radiator? Kaj se priporoča? Da lahko komplet centralno zaprem za 2/3 dneva, namesto da laufa še do od polnoči do šestih zjutraj, samo za otroško sobo.
Sej veš, da je tole kar počneš boj blažev žegen glede porabe. Predvidevam, da se greješ na jebenga kurilca in je ratal jebeno drago. Tole ogrevanje zgolj ene sobe ne dela nič dobrega v smislu vlage po prostorih. Tud ugašanje gretja ne naredi nič dobrega, ker mora tvoj sistem od treh pa potem do tja do kjer ga ugasneš šopat na polno, da segreje mrzlo zidovje, ki se ohladi med tem ko maš peč ugasnjeno, ali z drugimi besedami, toplotne izgube hiše so tam, pa če ti dopoldne kuriš al pa če ne.. To smo sprobal pred veliko leti na naši bajti, ko je tašča ob devetih zvečer peč staknila iz štroma in jo je nataknila nazaj na štrom šele opoldne naslednji dan, preden je dala otročad ki se je merkala pri njej spat. Čez dopoldne je kurla šporhet na drva v kuhinji.
Poraba je bila praktično enako gromozanska, če ne celo malenkost manjša, tud ko je bla peč nonstop v pogonu, edin termostatske glave se je dal v kuhinjo, kjer je kurla kiperbuš. Tud najini radiatorji v mansardi in zgrajena mansarda ni povečala porabe ampak zmanjšala. Tko da investicija v izolacijo zgornje plošče ne bi bla odveč.
Porabo je skinilo praktično na pol šele ogrevanje z sodobno pečjo in vremensko regulacijo, pe je tast istočasno zabrisal kiperbuš ven, tko da tist ni kaj dost pomagalo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: philips

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sej veš, da je tole kar počneš boj blažev žegen glede porabe. Predvidevam, da se greješ na jebenga kurilca in je ratal jebeno drago. Tole ogrevanje zgolj ene sobe ne dela nič dobrega v smislu vlage po prostorih. Tud ugašanje gretja ne naredi nič dobrega, ker mora tvoj sistem od treh pa potem do tja do kjer ga ugasneš šopat na polno, da segreje mrzlo zidovje, ki se ohladi med tem ko maš peč ugasnjeno. To smo sprobal pred veliko leti na naši bajti, ko je tašča ob devetih zvečer peč staknila iz štroma in jo je nataknila nazaj na štrom šele opoldne naslednji dan, preden je dala otročad ki se je merkala pri njej spat. Čez dopoldne je kurla šporhet na drva v kuhinji.
Poraba je bila praktično enako gromozanska, če ne celo malenkost manjša, tud ko je bla peč nonstop v pogonu, edin termostatske glave se je dal v kuhinjo, kjer je kurla kiperbuš. Tud najini radiatorji v mansardi in zgrajena mansarda ni povečala porabe ampak zmanjšala. Tko da investicija v izolacijo zgornje plošče ne bi bla odveč.
Porabo je skinilo praktično na pol šele ogrevanje z sodobno pečjo in vremensko regulacijo, pe je tast istočasno zabrisal kiperbuš ven, tko da tist ni kaj dost pomagalo.
To glede porabe zelo drži - izklapljanje nima velikega učinka saj moraš po ponovnem vklopu porabiti ogromno energije da prideš spet nazaj na isti nivo. Tukaj imaš ogromno raziskav predvsem na temo hlajenja poleti, ampak rezultate lahko direktno preneseš tudi na ogrevanje pozimi.

Še slika, če kdo ne verjame:
1664186051950.png


Vir: https://arstechnica.com/science/202...itioning-off-when-youre-not-home-save-energy/

Tako da za neke dnevne cikle izklapljanje nima velikega vpliva na skupno porabo. Drugo je seveda če izklopiš za daljše obdobje - recimo ko greš na dopust in te par tednov ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
On/off gretje - sej to ti je isto s porabo na avtocesti s tempomatom na 130.. alpa skoz se drkat 110-150
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
fora je, da maš u bajti velik akumulacije in temperatura ne pade kej dost v cajtu ko ne ogrevaš
to pomen, da so izgube praktično iste kot če bi ogreval.
ko gretje upališ, morš ogrevat za sprot, pa še za nazaj not prnest izgube in si na istem glede porabe, pa še smotan je da maš filing da je mrzlo umes ko ne ogrevaš
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
fora je, da maš u bajti velik akumulacije in temperatura ne pade kej dost v cajtu ko ne ogrevaš
to pomen, da so izgube praktično iste kot če bi ogreval.
ko gretje upališ, morš ogrevat za sprot, pa še za nazaj not prnest izgube in si na istem glede porabe, pa še smotan je da maš filing da je mrzlo umes ko ne ogrevaš
To so vse predpostavke ki temeljijo na materialih in izolaciji. Imaš tudi hiše brez akumulacije (lesene montažne).

Tudi če upoštevaš to akumulirano energijo (fazni zamik), boš moral pri ponovnem gretju segreti vse skupaj in še hkrati "vrniti" nazaj to energijo zato da jo boš lahko naslednjič spet uporabil. Kar nas pa spet pripelje do tega, da konstantno kuriš X energije ali pa da polovico časa kuriš 2X energije. Končna računica bo zelo podobna.