Odganjanje divjadi (srnjakov)??

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Sicer so trsi nekaj pognali nove poganjke in spet je bil na delu srnjak... In sem vzel stvar v svoje roke.. Na srečo nimamo dosti trsov. Sicer zgleda malo šalabajzersko, ampak mislim, da več srnjad nebo več jedla naših trsov...

Takole sem zaščitil: na betonske stebre z žico pritrdil armaturno mrežo (da sem dobil malenkost več širine) in nato "napel" odpadno mrežo od bal (tako, da lahko kosim)..
20230606_205235.jpg

20230606_205247.jpg


Edino nevem, kako se bo na mrežo prijemale veje trsov...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Za trte imam kar mrežo za kumare odmaknjeno kakega pol metra na vsako stran. Tak H iz lesenih lat nabit na vsak steber, če si prestavljaš in na njih napeljano mrežo. Skozi luknje v mreži lahko dosežem trte in jih obrežem, usmerjam v žice in podobno, srne pa teh par let odkar imam to, niso več prišle tega malicat.
Kar srne pozobajo mlado, se sicer obrase, prav veliko grozdja pa ne gre pričakovati. Razen tega srne pogosto udarijo še v jeseni in pojedo grozdje, kar ga je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Sem tudi jaz pomislo na mrežo za kumare (bi precej lepše izgledalo), pa sem si mislil, da so preveliki kvadratki (da bo vseeno prišla z gobcem zraven trte). Razen če bi mrežo napel kake pol metra vstran, tako kot si napisal, Pepe, ampak me je potem skrbelo to, kako nizko naj grem z mrežo, da nebo od spodaj not prišla; če pa bi dal prenizko (in tudi tako na široko (na vsako stran pol metra)), pa bi težko kosil.

Ta mreža za murke bi omogočala, da brez problemov urejaš trse, kot si napisal..

Saj bom mogoče modificiral trenutno izvedbo..

Pepe, kako visiko maš približno oddaljeno mrežo od tal? Lahko prosim prilepiš kako sliko?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Kar visoko imam, vsaj 70 cm. To je tako, da očitno srne mreža zmoti in pustijo pri miru. Zaenkrat. Če bi hotele, mi še zmeraj lahko vse požrejo.
Tvoja rešitev ja pač 100 %.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
634
211
43
Mah včas je cela vas vedla za dva raubšicarja. Pa so bli tiho vsi... in pridelki na varnem. Zdej pa fini brez meja.... jagrom se pa jaba za vse kar ni kapitalna trofeja
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Danes se dopušča nekajkrat številčnejši stalež divjadi kot pred 50-imi leti, čeprav je tudi podeželje bolj pozidano in omejujoče za divjad. Tam, kjer si divjad privošči malico, pridelek hitro limitira proti 0. Tudi kakih vran je več in zlahka pomalicajo tudi zajetno površino mlade koruze. To je bilo nekdaj redkost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Sicer so trsi nekaj pognali nove poganjke in spet je bil na delu srnjak... In sem vzel stvar v svoje roke.. Na srečo nimamo dosti trsov. Sicer zgleda malo šalabajzersko, ampak mislim, da več srnjad nebo več jedla naših trsov...

Takole sem zaščitil: na betonske stebre z žico pritrdil armaturno mrežo (da sem dobil malenkost več širine) in nato "napel" odpadno mrežo od bal (tako, da lahko kosim)..
Poglej priponko 68321
Poglej priponko 68322

Edino nevem, kako se bo na mrežo prijemale veje trsov...
To nisi glih posrečeno rešil., ker si praktično s to mrežo zaprl "dostop" tudi sebi, pa še trtne vitice se ti bodo prijemale na to mrežo in bodo mladike pol vse ukrivljene. Boljša rešitev bi bla, da bi kakšen meter stran al pa še več, okol nasada, da lažje prideš noter s kosilnico ali traktorčkom... zabil samostojne količke in na te količke pol navezal to mrežo. Dejansko bi to bil nekakšen ograjen vrt okoli trt. Ker zdaj sploh ne boš mogel vinograda rihtat podobirat, osmukat odvečne sobrste, odvečne liste, zalistnike itd....
Jaz sem okoli vinograda cca 1,5 m stran zabil dodatne količke in gor 10cm od tal navezal kar dvometersko mrežo proti ptičem, toliko da pridem lahko s škropilnico in kosilnico okol. Pol pa to mrežo kar pustim, do trgatve da še proti ptičem ščiti.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
glede prijemanja trte na mrežo se strinjam... Mogoče bi moral armaturno mrežo razrezat še kakih 20cm bolj na široko...

Glede dostopa do trte pa imam narejeno tako, da mrežo samo odhakljam od zgoraj in jo nato samo nazaj zahakljam... ;)

Ograje okoli nebi imel zaradi košnje.. Kosim verjetno na vsakih 2 tedna, trta pa se ureja 2x na leto (trganje zalistnikov in rezanje višine)...;)
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Aja, ti si pol bolj takšen vinogradnik, da se bolj posvečaš košnji in urejanju okoli trt kot sami trti. Jaz ravno obratno. V tej fazi vegetacije trte, si praktično lahko skoz v vinogradu. Ker zdaj raste kot noro. Najprej je blo treba posmukat poganjke po starem lesu, zdaj pa je treba skoz trgati slabotnejše in odvečne sobrste in sproti zatikat mladike med žice, da te ne prehitijo in prerastejo nivo žice. Zdaj je tudi čas pred cvetenjem in je treba, vsaj frankinjo, kar temeljito odpret (trgat liste, zalistnike), da ne bo prišlo do prevelikega osipa in se bo trta lepše oprašila, Ker trta se oprašuje tudi z vetrom in če bodo grozdi (kabrniki) preveč zakriti z listjem, bo opraševanje slabo. Pa tudi bolezni bo več, če bo listje nagužvano, saj se med listi preveč zadržuje vlažnost. itd....zalistniki bodo pa zdaj itak udarli na polno itd...Tako da dela s trto je zdaj skoraj skoz, ne samo dvakrat na leto.
No ja, tako jaz delam, ker uživam v tem delu, ti pa pač po svoje...
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Važno, da srne ne pridejo zraven, za trto je pa vseeno, jeseni se pobere kar ostane. :aplauz:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Lahko prosim prilepiš kako sliko?
1686210983900.png


Tako imam rešeno za teh nekaj trsov jedilnega grozdja pri hiši.
Vinograda na drugi lokaciji nimam ograjenega. Tam sicer izberejo nekaj trsov, ki so jim všeč in opravijo z njimi. Vsako leto. Ampak jih 1000+ še ostane, ne celem strnjenem območju pa je nekaj ha trt in imajo srne kar nekaj izbire. Razen tega tam mejimo s sosedi tako, da bi morali vsi skupaj narediti ograjo, sicer bi z ograjo vsak na svoji meji dali sami sebi focl. Sedaj s traktorjem vsak pelje polovico po svojem, polovico po sosedovem. Tako so se nekdaj zmenili, da ni samo praznega prostora za košnjo.
Par km stran je en ogradil samostojen vinograd z resno mrežo. Pred leti mu je neko pomlad notri zašel srnjak. Verjetno so ga kaki psi preganjali in je v stiski pač preskočil tisti meter in pol. Potem pa revež ni vedel ven in je kak teden preden je prišel lastnik spet okoli živel od tistih trt. Če ograje ne bi bilo, bi bila škoda manjša.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners