Odganjanje divjadi (srnjakov)??

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem..

Spet bi vas malo prosil za mnenja in ideje, kako se "borite" pri vaših pridelkih proti divjadji - predvsem srnjakom? Doma imamo razno sadno drevje in grme in vsako leto nam srnjak uniči nek del pridelka... Imamo kar veliko parcelo in ograja ne pride v poštev (čeprav par hiš naprej niti ograja ne pomaga)...

Zanimivo pa je, da nam je srnjad uničila različne pridelke: grme fige tako ali tako vsako leto "drajsajo", ampak imamo toliko fig, da me to ne moti več. Je pa zanimivo, da so nam npr.: predlani pogrizli 2 zgornji vrsti jagod (v škarpnikih) tako, kot da bi jih s škarjami poščipal; in samo zgornji 2 vrsti.. Pred tem in po tem jagod nikoli več...

Par dni nazaj so nam pojedli listje iz 2-letnih trsov - pa tako lep nastavek je bil.. Od 18 trsov je nekje polovica pojedenih..Pred tem trsov še nikoli, pa smo imeli prejšnja leta še več trsov...

Zanimivo mi je predvsem to, da ne uničijo vsako leto istih pridelkov, ampak eno leto nekaj, drugo leto nekaj drugega... Saj verjetno je tak, da pač tam kjer gre srnjad mimo, tam pač malo listja poje... In ne gre vedno po isti poti...

No, kakorkoli, KAKO SE "BORITE" PROTI SRNJADI? Pa razumel bi, če bi to delali pozimi, ko ni drugega, sedaj spomladi pa je hrane za srnjad res kamorkoli pogledaš...

Par let nazaj smo vesili ovčjo volno na mlada drevesa in smo imeli občutek, da ni pomagalo...

Sodelavka mi je rekla, da se dobi nekaj podobnega purpeni in narediš "kepo" npr.: vsakih metrov...

Ima mogoče kdo kake podobne solarne senzorske "motilce" za odganjanje divjadi? Če prav razumem, takšna naprava začne piskat ko pride mimo kakšna žival...

Še kaka druga rešitev?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
1654178956518.png
 
  • Haha
  • Žalosti me
Reactions: cvetka2 in raners

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Na cestah imajo ene modre “odbojnike” - baje ko jih avto osvetli to naredi nek “zid” in divjad ne gre skoz.. samo za to rabis luc.
Tist “purpena” - sem tudi videl.. mislm da je z necim “prepojena/zmesana”.

piskalniki - tile baterijski na senzor so tko tko.. sosed ga ima zarad mackov ne deluje, jest sm ga mel zarad kun - ne deluje..

zdej mam na elektriko - je mocnejs pa skoz piska.. kolk deluje - boljs k baterijsk.. ni pa 100%. Ce ze kupujes to - pogooglaj na katero frekvenco je jelenjad alergicna in kupi takega, ki to pokriva.. ce ti malenkost menja frekvenco se tolk boljs - baje se zivali stalno istega “hrupa” navadijo.

kaj pa ce bi vprasal kaksno “lovsko druzino”? Sigurn majo kaksno idejo?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Hej vsem..

Spet bi vas malo prosil za mnenja in ideje, kako se "borite" pri vaših pridelkih proti divjadji - predvsem srnjakom? Doma imamo razno sadno drevje in grme in vsako leto nam srnjak uniči nek del pridelka... Imamo kar veliko parcelo in ograja ne pride v poštev (čeprav par hiš naprej niti ograja ne pomaga)...

Zanimivo pa je, da nam je srnjad uničila različne pridelke: grme fige tako ali tako vsako leto "drajsajo", ampak imamo toliko fig, da me to ne moti več. Je pa zanimivo, da so nam npr.: predlani pogrizli 2 zgornji vrsti jagod (v škarpnikih) tako, kot da bi jih s škarjami poščipal; in samo zgornji 2 vrsti.. Pred tem in po tem jagod nikoli več...

Par dni nazaj so nam pojedli listje iz 2-letnih trsov - pa tako lep nastavek je bil.. Od 18 trsov je nekje polovica pojedenih..Pred tem trsov še nikoli, pa smo imeli prejšnja leta še več trsov...

Zanimivo mi je predvsem to, da ne uničijo vsako leto istih pridelkov, ampak eno leto nekaj, drugo leto nekaj drugega... Saj verjetno je tak, da pač tam kjer gre srnjad mimo, tam pač malo listja poje... In ne gre vedno po isti poti...

No, kakorkoli, KAKO SE "BORITE" PROTI SRNJADI? Pa razumel bi, če bi to delali pozimi, ko ni drugega, sedaj spomladi pa je hrane za srnjad res kamorkoli pogledaš...

Par let nazaj smo vesili ovčjo volno na mlada drevesa in smo imeli občutek, da ni pomagalo...

Sodelavka mi je rekla, da se dobi nekaj podobnega purpeni in narediš "kepo" npr.: vsakih metrov...

Ima mogoče kdo kake podobne solarne senzorske "motilce" za odganjanje divjadi? Če prav razumem, takšna naprava začne piskat ko pride mimo kakšna žival...

Še kaka druga rešitev?
Moj sodelavec je uspešno obranil fižol s tem, da ga je škropil z vodo, v kateri je namakal tobak. Problem pa je dobiti zadostno količino tobaka, odkar nimamo več tobačne tovarne. takrat so mu tam dajali cigarete, ki so jih izločili iz proizvodnje.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Prjatu lovc pravi, da namocis koruzo v snopc, pa te pocaka... In lepo naredita blagovno menjavo... Ti njemu zelenjavo, on tebi meso... Stvar resena... :)
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.271
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Hej vsem..

Spet bi vas malo prosil za mnenja in ideje, kako se "borite" pri vaših pridelkih proti divjadji - predvsem srnjakom? Doma imamo razno sadno drevje in grme in vsako leto nam srnjak uniči nek del pridelka... Imamo kar veliko parcelo in ograja ne pride v poštev (čeprav par hiš naprej niti ograja ne pomaga)...

Zanimivo pa je, da nam je srnjad uničila različne pridelke: grme fige tako ali tako vsako leto "drajsajo", ampak imamo toliko fig, da me to ne moti več. Je pa zanimivo, da so nam npr.: predlani pogrizli 2 zgornji vrsti jagod (v škarpnikih) tako, kot da bi jih s škarjami poščipal; in samo zgornji 2 vrsti.. Pred tem in po tem jagod nikoli več...

Par dni nazaj so nam pojedli listje iz 2-letnih trsov - pa tako lep nastavek je bil.. Od 18 trsov je nekje polovica pojedenih..Pred tem trsov še nikoli, pa smo imeli prejšnja leta še več trsov...

Zanimivo mi je predvsem to, da ne uničijo vsako leto istih pridelkov, ampak eno leto nekaj, drugo leto nekaj drugega... Saj verjetno je tak, da pač tam kjer gre srnjad mimo, tam pač malo listja poje... In ne gre vedno po isti poti...

No, kakorkoli, KAKO SE "BORITE" PROTI SRNJADI? Pa razumel bi, če bi to delali pozimi, ko ni drugega, sedaj spomladi pa je hrane za srnjad res kamorkoli pogledaš...

Par let nazaj smo vesili ovčjo volno na mlada drevesa in smo imeli občutek, da ni pomagalo...

Sodelavka mi je rekla, da se dobi nekaj podobnega purpeni in narediš "kepo" npr.: vsakih metrov...

Ima mogoče kdo kake podobne solarne senzorske "motilce" za odganjanje divjadi? Če prav razumem, takšna naprava začne piskat ko pride mimo kakšna žival...

Še kaka druga rešitev?
Ce imas pri bajti nasad, pomaga met psa. Tast je imel psa pe bajt, vse ok. Pes umrl, srnjad takoj pri bajti. Nabavil kasneje spet psa, srnjad sla stran.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in tony

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.218
4.700
113
Dobijo se namenski repelenti, npr. https://nold.si/domov/2664-arbin-1l-repelent-proti-divjadi.html
Rokavice so obvezne, pa še potem ti znajo roke smrdeti.
"Stari ljudje" pa so uporabljali tudi kaj drugega, npr. zbrano kri od kolin, ki je tam nekje razpadala.
Z vsemi ukrepi pa je treba biti pravočasen. Ko pride čredica slučajno mimo in se odloči, da je čas za malico, vrtičkarju v nekaj minutah obere vse, kar mu je "vrednega".
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Arbin. To so nam dali lovci zastonj, ko smo se potožili da nam srnjad vse poje. Kako je učinkovit je vprašljivo. Zadeva odganja s smradom ki ga srnjad ne prenaša. Žena pravi da nič ne pomaga. Divjad pride, in ker strašno smrdi naredi na hitro nekaj grižljajev in odide. To ponovi večkrat na dan, in si na istem.
Sosed je na trto obesil nogavice napolnjene s pesjo dlako, katera ostane po krtačenju psa, ki ga ima na drugi lokaciji. Pravi da pomaga.
Mi imamo pesiko in ograju. Odžene vsako srno, ko jo že na daleč sliši da se približuje ograji. Pri tem je tako temeljita, da jo ponoči imamo v hiši, da nam ne moti spanca. Srne pa so prav najbolj aktivne ponoči.
Glede Arbina. Lovec iz lovskega društva nam je takrat povedal, da ti Arbin dajo zastonj, če ti škodo dela divjad iz območja, ki ga oni pokrivajo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.218
4.700
113
Vprašanje je tudi, kako široko je območje in kake so poti divjadi. Če so druge prepreke na standardni poti, da divjad ne more iti nekaj 10 metrov stran, potem jih repelent ne more odgnati. Šle bodo čez, če so tako navajene in bodo tudi kaj pojedle kljub smradu. Ko sem jaz to uporabljal na njivi za varovanje ene vrste krmne pese, je zgleda delovalo. Ampak njiva je cca 40 metrov široka, zraven pa travnik. Verjetno niso bile niti v stanju zavohati, da je tam nekaj, kar obožujejo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Obujam temo.. Bi srnjad odgnale solarne senzorske luči? Torej ko bi se srnjad približevala, bi se prižgala luč.. Kaj mislite, bi pomagalo?

Bi dal te senzorske luči na določene dele sadovnjaka, ki bi pokrivale vstopna in izstopna območja...
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Mene tudi zelo zanima.
Srne se mi pasejo 50-100 m stran od jagod. Lani se se je eni zaluštalo jagod in še nekaj zelenjave in je popucala v nulo preko noči.
Ograjevanje (da bi dejansko delovalo) mi ne diši (niti vizualno, niti finančno).
Kakšno senzorsko odganjevanje, bi pa lahko bilo učinkovito. Se sproži le, ko nekaj velikega pride mimo. Na eni strani je ograja, tako da je realen dostop le po eni poti, tako da bi tam postavil en odganjalnik in bi moralo delovati.
Kakšen pameten predlog.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.218
4.700
113
Dvomim, da bi delovalo. Srnjad praviloma ne je in ne hodi prav mnogo okrog ponoči. Okrog sončnega vzhoda gre na zajtrk, pred mrakom pa na večerjo.
Živali se navadijo na področje, kjer živijo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sicer ob sončnem vzhodu nisem auf, ampak mislim, da to delajo ponoči, ker je čez dan po mojem preveč avtov in ljudi.. Nisem pa neki strokovnjak.. ;)

Spet mi je hudič kosmati pojedel liste iz trsov... Pa figo mi brusi z rogovi... In to dvoje je kar blizu skupaj in tudi kar blizu hiše...

Nevem, če obstajajo kaki piskači ali pokači na senzor - da ko bi zaznal neko živad, bi malo spokalo...