Oddaljeni dostop / delo od doma

Maxwell

Zelenc'
5. avg 2020
24
4
3
V podjetju se nam je pojavila potreba po omogočanju "dela od doma", vendar ker nikoli nismo imeli potrebe po čem takem, tudi računalniško okolje ni bilo tako zastavljeno. Tako imamo postavljen Windows Server 2012 Essentials, mrežno/lokalno pa do 10 uporabnikov, ki s strežnika dostopajo do glavnega programa in seveda skupnih map. Če se ne motim, omenjeni server ne dopušča več kot 2 RDP dostopa.

Kadar je bilo nujno, smo se na daljavo priključili na lokalne računalnike preko TeamViewer-ja, kar je bilo za nujna dela čisto OK. Pomanjkljivost je bila v tem, da je moral biti računalnik v pripravljenosti za dostop.

No, za resno delo od doma bi bil pa vsekakor potreben dostop, ki bi omogočal enako, kot da se dela za lokalnim računalnikom.

Prosim za nasvet.

Lp, Max
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pri taki konfiguraciji je še najboljši dostop preko TW na lokalni računalnik, ki mora biti stalno prižgan. Mojega službenega računalnika nisem, prav zaradi oddaljenega dostopa, pet let ugasnil, pa mu ni nič škodilo. Če pa so problem TW licence, se pa lahko uporabi Windows Desktop Connection, samo pri tem je pa treba vzpostavita na strežniku VPN server.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Za RDC ni nujno uporabiti VPN, je pa vsekakor priporočljivo.
Vprašanje je, kaj je to "glavni" program? Ga je možno uporabljat preko VPN-ja?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Jaz bi se za neke stalne dostope izognil raznim AnyDeskom in TeamViewerjem, tako iz varnostnega vidika, kot iz samega user experienca, ker je zadeva o snovi pač narejena za oddaljeno pomoč. Rajši RDP v kombinaciji z VPNjem ali RDP Gatewayem, po možnosti z dvofaktorsko avtentikacijo. Mašine morajo biti seveda prižgane, ampak še vedno bo vrjetno to bolj enostavno kot sedaj postavljat neko nemensko virtual desktop ali terminal server infrastrukturo samo za oddaljeno delo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Napisal je, da imajo Windows server 2012 Essentials, verjetno tudi hardwersko podhranjen, ki že sam po sebi onemogoča kake virtualne desktope. TeamViewer sem pa leta uporabljal za oddaljeno delo na domeni in za njim prebil ure in ure, tako da ni res, da je namenjen samo za kratkotrajno pomoč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Maxwell

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Napisal je, da imajo Windows server 2012 Essentials, verjetno tudi hardwersko podhranjen, ki že sam po sebi onemogoča kake virtualne desktope. TeamViewer sem pa leta uporabljal za oddaljeno delo na domeni in za njim prebil ure in ure, tako da ni res, da je namenjen samo za kratkotrajno pomoč.
Nisem napisal, da je namenjen samo za kratkotrajno pomoč, temveč da je temu namenjen v osnovi. Če se da in če si to počel, še ne pomeni, da je to tudi najboljša rešitev.... Po mojih izkušnjah enostavno RDP ali PCoIP za ta namen funkcionira boljše, pa tudi "vrtanje" lukenj na način kot je izvedeno pri TeamViewerju (in je bilo tudi v praksi že exploitano) meni osebno pač ne diši. Ampak vsakemu svoje. Sem dal samo dobronamerni nasvet, zaradi mene pa tudi VNC brez enkripcije in avtentikacije odpre na public internet. Tudi to deluje.
 

Maxwell

Zelenc'
5. avg 2020
24
4
3
Če se ne motim, pri TW ali podobnih ni možno uporabiti lokalne periferije, npr. skener ali printer,... se motim?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če se ne motim, pri TW ali podobnih ni možno uporabiti lokalne periferije, npr. skener ali printer,... se motim?
Se da, instalirati moraš remote printer driver:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Maxwell

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
V podjetju se nam je pojavila potreba po omogočanju "dela od doma", vendar ker nikoli nismo imeli potrebe po čem takem, tudi računalniško okolje ni bilo tako zastavljeno. Tako imamo postavljen Windows Server 2012 Essentials, mrežno/lokalno pa do 10 uporabnikov, ki s strežnika dostopajo do glavnega programa in seveda skupnih map. Če se ne motim, omenjeni server ne dopušča več kot 2 RDP dostopa.

Kadar je bilo nujno, smo se na daljavo priključili na lokalne računalnike preko TeamViewer-ja, kar je bilo za nujna dela čisto OK. Pomanjkljivost je bila v tem, da je moral biti računalnik v pripravljenosti za dostop.

No, za resno delo od doma bi bil pa vsekakor potreben dostop, ki bi omogočal enako, kot da se dela za lokalnim računalnikom.

Prosim za nasvet.

Lp, Max

Kateri je ta "glavni program?" Kakšno prepustnost ima pipa v svet? Budget?
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Dvomim, da bo Vasco deloval prebavljivo čez WAN, lahko pa poskusite. Dostop do datotek načeloma ni problematičen.

Če ni budgeta, je bolj improvizacija. Skonfigurirajte si VPN na routerju, če to omogoča ali pa na kakšen star računalnik oz. Raspberry Pi namestite WireGuard VPN server. Za tiste brez prenosnikov se na domače mašine namesti WireGuard in Vasco klient, v Credential Managerju se vnese domenske prijavne podatke za uporabnika in zmapira diske na serverju. Potem pa samo še upaš, da bo delalo dovolj hitro. Če ne, predlagam AnyDesk ali RDP na službenih mašinah in seveda povezavo preko prej omenjenega VPN-ja. Good luck.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Maxwell

Maxwell

Zelenc'
5. avg 2020
24
4
3
Dvomim, da bo Vasco deloval prebavljivo čez WAN, lahko pa poskusite. Dostop do datotek načeloma ni problematičen.

Če ni budgeta, je bolj improvizacija. Skonfigurirajte si VPN na routerju, če to omogoča ali pa na kakšen star računalnik oz. Raspberry Pi namestite WireGuard VPN server. Za tiste brez prenosnikov se na domače mašine namesti WireGuard in Vasco klient, v Credential Managerju se vnese domenske prijavne podatke za uporabnika in zmapira diske na serverju. Potem pa samo še upaš, da bo delalo dovolj hitro. Če ne, predlagam AnyDesk ali RDP na službenih mašinah in seveda povezavo preko prej omenjenega VPN-ja. Good luck.
Hvala za nasvet. Stestiramo!