Obvezno zdr. zavarovanje po diplomiranju

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
No, tale recesija je pokazala zobke tudi meni, čeprav smo bili pred dobrim mesecem z delodajalcem dogovorjeni za redno zaposlitev
cheer.gif
) nezaposlen.

Ker bom z dnem diplomiranja ostal brez osnovnega zavarovanja, me, preden grem v boj z birokratskimi mlini tako na ZZZS in na Zavodu, zanima nasvet koga, ki je to že dal čez
smile-1.gif


Zakon pravi, da me mora po diplomi v 8ih dneh iz obveznega+dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja odjaviti tisti starš, pri katerem sem bil do sedaj zavarovan. Jasno mi je tudi, da se moram zagrebsti za dodatno zdravstveno, in ga mislim tudi plačevati iz svojega žepa (tish nekaj evrov bom že preživel).

Pred tem pa moram imeti urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje. In kolikor razumem naše vrle spletne birokrate, je možnosti več:

a) Zdravstveno mi kot osebi brez dohodkov plačuje občina stalnega prebivališča, kar je bila nekoč diplomantom priporočeno ravnanje. Lani pa je bil sprejet nov pravilnik, ki pravi, da do tega nisem upravičen, če so moji mesečni dohodki zadnjih 3 mesecev presegali 25% minimalne plače. Moji edini dosedanji prihodki so bili študentsko delo, ki se očitno v to štejejo (niso pa nikjer eksplicitno navedni) in to mejo presegam. Torej ta opcija očitno odpade.

b) Na ZZZS si plačujem obvezno zdravstveno sam. Piše, da to stane cca. 6% mojih mesečnih prihodkov. Okej, moji mesečni prihodki bodo 0 EUR. Torej plačujem koliko? Je potem ta možnost sploh mogoča? O kakšnem pavšalu ni ne duha ne sluha. Prav tako nič o diplomantih.

c) Grem na Zavod in se prijavim kot brezposelna oseba. Je pa štos, da se mi z njihovimi fintami niti ne da ukvarjati, in nadomestila za brezposelne ne potrebujem. Na netu imajo polno pogojev, ki bi jih moral izpolnjevati, da bi pomoč prejemal, in vidim, da ne izpolnjujem niti preteklih (redno zaposlen toliko in toliko časa nisem bil) niti ne bom izpolnjeval pogojev, ki bi še sledili (moral bi hoditi na Zavodove razgovore). Skratka, rabim zdravstveno zavarovanje in nič drugega.

Ta možnost se zdi še najboljša, vendar spet ni ničesar o primeru nekoga, ki je diplomiral. Ima kdo izkušnje, v katero od teh smeri naj najprej podrezam?
smile-1.gif



Hvala vsem za nasvet,
Tony
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
situacija je zanimiva ja. V glavnem kaj pa kaka pomoč pri CSD? Če tam dobiš pomoč (seveda spet eni pogoji, ki ti jih tam povedo), ti ni potrebno plačevat dodatnega zavarovanja. Kar se tiče obveznega bo najmanj težav, če si ga boš plačeval sam. Zakaj? Ker občina plačuje, če je res vse na zelo nizkem pod minimlalcem. Glede zavoda pa si že sam ugotovil, če si tam imaš več škode kot koristi.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Glede CSD ni problema, ker sem zdaj, ko še lahko legalno delam, tudi kak evro dal na stran. In bom z enim dopoldnevom letanja od šaltarja do šaltarja med birokrati stran vrgel ravno toliko $$$, kot me bo stalo mesec ali dva dodatnega zavrovanja
zmaga.gif


Glede tega, da bi si obvezno plačeval sam: sem za, zanima pa me, če se to, če nimaš prihodkov, sploh da?
confused-1.gif
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
seveda se da, saj boš dobil položnico in njih ne zanima od kod ti denar, da boš plačal.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Vcasih si za (A) potreboval tudi (C), vsaj v nekaterih obcinah je bilo tako. Potrdilo o vpisu v evidenco so zahtevali (mislim da) vsako cetrtletje za podaljsanje zavarovanja. Preveri pa vsekakor na svoji obcini, te zadeve se vsake toliko casa spreminjajo, ko rabijo peneze za kaksno novo patrio ali avto ...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Na podlagi česa mi bodo pa prispevek za zdravsteno obračunali? V pravilniku klamfajo o nekaj % mesečnih dohodkov - kaj pa če teh (takih, ki bi jih lahko prijavil kam...) ne bom imel? Pavšala (tako kot se da nekaj deset evrov plačevati mesečno, da ti teče delovna doba) nikjer ne omenjajo...
tongue-1.gif


Radirko: bom, ampak se že vidim, da bodo vsaj pri (A) vedeli manj kot jaz, pa še celo dopoldne bom zabil in pisal minus pri plači.
uf-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
obvezno zavarovanje znaša cca 14 evrov in tu ni debate kakorkoli se obrneš znaša toliko.
 

excalibur

Pripravnik
24. sep 2007
321
0
16
je ni
Ti povem mojo izkušnjo.

Izgubil sem status, diplomiral še nisem. Prijavil sem se na Zavod za zaposlovanje in s potrdilom, ki sem ga dobil sem se oglasil na ZZZS-ju in tako imam osnovno zavarovanje zastonj. Poleg tega sem še CSD zaprosil za denarno pomoč, ki jo prejemam 3 mesece (sam imam tudi nekaj našparanega ampak je.bat ga, če je šansa jo bom izkoristil
smile-1.gif


Pa še to: ko sem se šel na CSD pozanimat za denarno pomoč (ne enkratno!!!) mi je ena gospodična, ki je tam zaposlena rekla, da študentski prihodki od zadnjih treh mesecev nimajo vpliva na to al ti bojo denarno pomoč namenili al ne, ker sm itak izgubil status in je razvidno, da se nimam s čim preživljat. Pol pa v prošnji nakladaš, da si zaradi izgube statusa ostal brez rednih prihodkov, stroški pa so ostali isti, da se je pač potrebno preživljati ipd. Sam zaenkrat dobivam 188€, ker so mi nekaj odbili, ker živim še vedno pri starših.
 

luka_lj

Pripravnik
5. sep 2007
182
0
16
Eto v pomoč sem imel podobno situacijo in se s tem drugače tudi ukvarjam profesionalno.
V centru na Dalmatinovi 1 greš pač s tistim obrazcom od DURS-a da nisi nič zaslužil, da nimaš prihodke in ti bojo vsaj večinoma kot občanu priznali obvezno ZZ za dobo cca 1 leta.
Potem pa plačaj dopolnilno na vzajemni je najceneje in tako si za 1 leto miren v tem času pa si boš najbrž poiskal službo

Lp Luka
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Odlično, ni hudič, da nas je več v tej godlji
grin1.gif


Sem pa dobil potrditev, da se da plačati 14 EUR in imaš brez vprašanj obvezno zavarovanje. Ni najcenejša rešitev, me bo pa najmanj stala
zmaga.gif


Citat:
Pozdravljeni,
obvezno zdravstveno zavarovanje stane okoli 14 EUR mesečno (za osebe brez kakršnihkoli dohodkov), dopolnilno pa okoli 22 EUR mesečno.
Obvezno zdravstveno zavarovanje si uredite na pristojni enoti ZZZS oz. na občini (za osebe brez prihodkov). Več si lahko preberete na [www.zzzs.si]

Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Kje pa boš 14 evrov dubu če maš 0 prihodkov?

Vprašanje na mestu.
zmaga.gif
). Toliko o tem.

Fantje, hvala vsem, talam zvezdice!
cool-1.gif
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
pa se oni nič ne vprašajo kako boš plačal 14€ za zavarovanje, če pa nimaš prihodkov
confused-1.gif


pa a ni tako, da CSD preveri koliko imaš denarja na računu in če ga imaš ti ne odobri pomoči?
 

excalibur

Pripravnik
24. sep 2007
321
0
16
je ni
Njih prav boli klinac kako boš ti dobil denar. Če hočeš plačaj, če ne pa bodi nezavarovan. V skrajnem primeru (če ti ne odobrijo kot občanu ipd. variante) pa se prijaviš na Zavod za zaposlovanje in oni ti krijejo osnovno zavarovanje (preberi si malo kaj sm zgoraj napisal).

CSD-ju moraš prinest bančne izpiske za zadnje 3 mesece (jaz sm prinesel samo enega in je blo tudi OK) in pol oni pogledajo kolko imaš na računu, če imaš kake večje denarne pritoke ipd. zadeve. Ampak moraš pazit, da ni v tvoji lasti kakšna vrednejša stvar kot je npr. avto star leto al dve (verjetno tudi kaj več). Tako so eni moji znanki zavrnili prošnjo, ker je imela mislim, da glih 2 leti star avto. Če pa se ti zdi, da imaš preveč denarja na računu pa ga enostavno dvigneš in ga imaš doma (tako sm jaz naredil za vsak slučaj) al pa ga nakažeš na drug račun (npr. punci).