Obvezna NOVA prva pomoč od 1.1.2008

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Sicer ne vem, zakaj imaš občutek, da sem "sedela zadaj in samo teoretično pametovala".
wink-1.gif


Ker to preprosto ni bilo res.

Celo packala sem nekaj s tistimi povoji in vem kako se "napihne" ančka (seveda smo prej zaigrali, da preverjamo, da ne diha - v praksi bo seveda stvar verjetno precej drugače izgledala).



BTW - Saj sigurno vsi veste, predragi laiki, da je način dajanja umetnega dihanja drugačen, če gre za poškodbo vratne hrbtenice, kot pa če te poškodbe ni? Super, da smo laiki - ki sicer po splošnem mnenju medicincev praviloma nimamo blage veze niti o tem, kaj se z nami osebno dogaja - kar naenkrat pa vrhunsko usposobljeni za postavljanje diagnoze poškodbe vratne hrbtenice pri nekom drugem, ki je povrh vsega še v nezavesti, šoku ali kaj podobnega.
bonk.gif




Pri tem se še veselo pozablja, da imaš na cesti praviloma opravka z vozniki, ki so bili na PP že vsaj 10 let nazaj.

Takrat ni bilo še nobenih defibrilatorjev.

Ni bilo kupa reči.

Tudi ančke so bile precej slabše.

Bila je pa knjigica, ki je nadvse lepo "teoretično pametovala" (ker si že uporabil ta izraz, pa ostanimo pri njem - tudi zato, ker je več kot ustrezen), kako naj bi pristopili, če je poškodba hrbtenice. Nikjer pa nobenega napotka, kako naj to vemo.



Ja, to je laični pogled na zadevo.

Ki ima v teh okoliščinah prekleto pomembno težo.

In ga bo seveda treba upoštevat, če se želi, da bo kdo pomagal.

Lahko pa seveda pristopamo do tega kot dosedaj in se potem zgroženo čudimo, zakaj ljudje ne pomagajo.



PS: Sem pa vedno in povsod na voljo, da pomagam s takojšnjim klicanjem na 112 ali 113. Če bo tam kdo blagovolil dvigniti telefon...
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Če si medicinci predstavljajo, da bom jaz "kar na pamet" šarila z defibrilatorjem naokoli, se prekleto motijo. Mogoče pri mojih najbližjih (ker njim je jasno, da jim hočem samo pomagati - če bo kaj narobe, me nihče ne bo tožil), pri ostalih pa sigurno ne. Pa mi drugače sploh ni panike pomagat (z veseljem pomagam stari mami, če vidim, da kaj išče, je zmedena, ne more nosit,... pa tudi komu drugemu, če vidim, da kaj rabi).


Brez skrbi. Ti samo nalimaš elektrode, ostalo pa opravi računalnik. Če srce normalno deluje ali če je poškodba taka, da je defibrilator ne more "popraviti", potem tudi ne bo "stresel" bolnika.
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Običajno, ko gre kaj narobe (s tem ni nujno, da je to prometna nesreča) je vedno kakšen avto v bližini in hvala bogu v njem prva pomoč. Ničkolikokrat se je že zgodilo, da se je nekdo poškodoval (v mojem primeru na gradbiščih) in vedno je bira ravno PP iz avta prva pri roki (tudi ko je z motorne žage odtrgal verigo, verjemi, izgledal je kot masaker). Ja, ta zadeva je zelo uporabna in naj bo tudi redno dopolnjevana ali pa zamenjana, vsakih par let, če je npr. originalna embalaža poškodovana. Konckoncev niti ni tak bajen strošek.

Je pa res, da so s temi predpisanimi dimenzijami mal mim pihnili, ker na trgu so tudi bistveno boljši paketi PP, še posebej takšni, ki jih uporablja vojska.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.355
113
Tukaj se pa zelo strinjam - v povprečnem gospodinjstvu je ravno avtokomplet PP edini, ki vsebuje kaj pametnega in je kolikor tolikor novo (novi kompleti PP imajo namreč naprintane datume uporabnosti posameznih komponent).



Primer, ki se je pred mesecem zgodil doma: štromar pride popravit elektromotor in ta mu pri poskusu demontaže pade na nogo. Najprej panika in mati priletijo na pomoč z modro škatlo, ki izgleda podobno Tosamini gazi. No, napis na škatli pa je bil "prašek za rehidracijo"
hysterical-1.gif
.



Človeku je nogo (kasneje so mu rano na urgenci zašili, na rentgen se ni nihče spomnil
confused-1.gif
) avto PP. In takrat je prišla hudičevo prav.



Zdaj samo čakam, da me kak nedebudni plavi angel ustavi in pogrunta, da "komplet PP ni popoln"
hysterical-1.gif




edit: Glede vojaških kompletov, imaš kje kakšen seznam vsebine? Se da dobiti v prosti prodaji - cena?
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Seveda je ql in v tujini vidiš te napravice že za skoraj vsakim vogalom. Pri nas pa tudi ljudje še niso toliko ozaveščeni, da bi poznali zadevo... koliko jih recimo ve, kje v LJ so sploh postavljeni.
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Citat:
Uporabnik tony pravi:edit: Glede vojaških kompletov, imaš kje kakšen seznam vsebine? Se da dobiti v prosti prodaji - cena?

Hmm, sodelavec ima v avtu vojaško PP od NATA. Kupil jo je v Nemčiji, ne vem pa kje in za koliko. Je pa torba kar konkretno nafilana. Zadeva je podobna teli, je pa velikosti kocke 20/20/20cm. Not se izgubiš, če predhodno ne pogledaš v navodila za uporabo.

Našim cenam in namembnosti konkurenčna je naprimer tale zadeva., tako, da lahko približno primerjaš vsebino.

Zgoraj sem naštel zgolj dva primera, ki sem ju najhitreje našel. Pri nas so verjetno takšni in podobni kompleti naprodaj verjetno v Sanolaborju, Kemofarmaciji,..... ogromna ponudba je pa tudi na e-bay ali pa spletnih trgovinah.
 

mitja

Pripravnik
29. jul 2007
430
0
16
najbolje da si nabavim rešilno vozilo za osebni avtomobil.....mislim kake idiocije.....pa ne menjam prve pomoči če me kaznijo 20X zapored....saj nikoli me sploh ne pogledajo, smo kazen napiše za hitrost/pas in nasvidenje....
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Hm glede nove pomoči sm tukaj zasledu le: Dimenzija: 255 X 166 X 80 mm
grin1.gif
AL po čem se razlikuje od tastare..
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Če imaš prvo pomoč nekje od konca leta 2004 in naprej, je vsebina semizdi enaka, razlika je le v velikosti škatle. Bilo je določeno prehodno obdobje treh let, zdej pa nisem 100%, če v tem času niso spremenili še vsebine teh škatel. Pokliči na AMZS, običajno vedo več kot policija.
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Ne samo vprašam, ker na koncu zgleda bomo mogl menjat samo zarad tega da bo škatla taprave velikosti, vsebina pa 99% ostaja enaka
grin1.gif
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Citat:
Uporabnik mitja pravi:
najbolje da si nabavim rešilno vozilo za osebni avtomobil.....mislim kake idiocije.....pa ne menjam prve pomoči če me kaznijo 20X zapored....saj nikoli me sploh ne pogledajo, smo kazen napiše za hitrost/pas in nasvidenje....

Znali bi pa 1. januarja in dalje en čas biti ravno na to pozorni
wink-1.gif
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Kot je nekdo ze omenil, kam naj porinem tisto glupo skatlo z nekimi cudnimi merami. V avtu imam lepo pod sovoznikovim sedezem prostor za prvo pomoc in original vreco, ki je dobra za Nemcijo a v nasi preljubi dezeli pac ne. Juhej
aplauz.gif


Kaj je pa z vlecnimi vrvmi, so tut obvezne?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
Lahko nekdo poskenira prvo stran ali kako drugače - link "zrihta" veljavno škatlo PP. Bom dal kar "fotografijo" za 20 centov kazal policajem, še prej jo bom pa v pack folijo zavil da bo videti zapečatena. Stvar preko roka se da tudi kako drugače zamenjati kot pa kupiti nov komplet.
Imeli bodo še en odličen razlog za štrafanje in odličen 2izgovor" za zmanjšanje smrtnih nesreč v SLO. Leto s je že okoli 50 več mrtvih kot lani. Drugo leto bo sigurno 5 manj mrtvih (in 45 več kot lani)!!!! zaradi novih PP.

Kak štrik- je res obvezen, do sedaj mi ni tega e nihče omenil, samo na forumu sem enrkat zasledil. Dober za odsevne jopiče sem slišal (tovornjakarji obvezno in na AC al kako že?)
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Štrik je vsaj bil obvezen za hrvaško..
Je pa vseeno pametno met, pa čeprav ni nujno..

He he ta je dobra z sliko. BTW sej tele nove škatle so zdej plastične?? AL mam sam jst tako?
 

HrabiaMol

Fizikalc
28. jul 2007
1.400
1
38
ahja..kombinacija medijev, naivne raje in površnega branja.

Prvo pomoč bo treba samo DOPOLNITI! ni treba kupovati nove. Velikost škatle je predpisana samo za tisto prvo pomoč ki jo prodajajo. Dopolniti je treba tako da bo ustrezala novemu seznamu. kupiš pa gaz + še neke malenkosti sprintaš seznam vsebine in to je to.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
@kozarec:
Se strinjam... Temu bi rekel "Laični pogled na vso zadevo"... Sicer je res, da nekomu rešiš življenje, ta te pa lahko toži... Kakšna bo pa razsodba je pa druga stvar...
wink-1.gif
In takrat pozitivne stvari prevagajo...
Dokler v zakon izrecno ne zapišejo, da me ne more nihče tožit, ker sem ga pri nudenju PP zaj..., bom pač bolj opazovalec ... Razen pri domačih ...
Ker reskirat, a bom dobil na sodišču ali ne oz. že samo reskirat kaka nadležna tekanja po sodniji se mi pač ne zdi primerno. Naj raje to porihtajo, ne pa da težijo z vsebino kompleta PP ...