Obvezna NOVA prva pomoč od 1.1.2008

BigBoss

Pripravnik
12. okt 2007
192
0
16
Posavje
Citat:
Prva pomoč za avtomobiliste obvezna od 01.01.2008!!!







S kompleti za prvo pomoč, ki ustrezajo zahtevam tega pravilnika, morajo biti opremljena vozila, prvič registrirana v

Republiki Sloveniji po 1. januarju 2005. Za vozila, prvič registrirana v Republiki Sloveniji pred 1. januarjem 2005, mora biti

vsebina obstoječih kompletov za prvo pomoč usklajena z zahtevami 3. oziroma 4. člena pravilnika najkasneje do 1. januarja 2008.







DO KONCA LETA 2007 JE POTREBNO ZAKONSKO VSA MOTORNA VOZILA OPREMITI Z NOVIMI KOMPLETI ZA PRVO POMOČ!!!







Dimenzija: 255 X 166 X 80 mm


Se pravi, prišel je trenutek, ko bo nov komplet PP obvezen za vse in ne samo za nove avtomobile.

Načeloma nimam nič proti tem, da se predpisuje vsebina kompleta, da pa predpišejo velikost škatle, se mi zdi pa totalna neumnost. Poleg tega so te nove dimenzije še takšne, da kompleta ne moreš pospraviti na kakšno normalno mesto (naslon za roke zadaj pri večjih avtomobilih) in se mora tako premetavat po prtljažniku.



Je pa plus to, da Tosama ni več edini proizvajalec kompleta in da je cena posledično kar precej padla (29€ -> 13€)
 
Nazadnje urejeno:

sanco

Fizikalc
19. jul 2007
1.200
8
38
40
Upam da je to tista prva pomoč ki sem jo kupil lansko leto od tosame, ker drugače naj gredo vsi skupaj nekam
10.gif
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Najlažje, spet bodo šle cene gor k bo folk navalil..
Spet so se z kovertam menil pr novem zakonu..
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Tako je
smirk-1.gif

Sam komu to dopovedat.. Raj dam 15eur za tečaj na vsake 2leti kokr da menjam flajštre
stupid-1.gif


Priznam tut sam sm pozabu skor vse kar smo mogl znat, bo treba mal osvežit znanje
smirk-1.gif
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
sej važn da je bo spet en proizvajalec orng zaslužu... matr jim! dobr da se ne spomnejo, da moramo vozit v Pekovih čevljih za vožnjo in v ničemer drugem....
Peko bi zihr na zeleno vejo prišel!
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik shift pravi:
ksz...

kaj ti pomaga nova prva pomoč če pa 90% voznikov ne pozna osnov prve pomoči
bonk.gif

Ehhh, saj ni treba znat uporabljat reč. Glavno, da se reč prodaja in padajo cekini.
evil.gif


Ogo
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ku.rac.
crazy1.gif




Že kar vidim, kaj bom dobila za novoletno darilo.

(nekaj let nazaj oni flourescentni brezrokavnik, letos pa tole gazasto sranje.).



Romantika über alles.
stupid-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
No, jaz sem lani kupil nov avto in v njem dobil škatlo z prvo pomočjo, ki se zahteva po novem. Ker sem avto zavaroval kar v avtohiši, so mi dali še en komplet prve pomoči od Gore. Ta sicer ni v škatli predpisanih dimenzij, ampak, vseeno, nikoli ne veš kdaj ti pride prav.

Kar se pa nekaterih, ki odgovarjajo v tej temi in o 10+ let starih škatlah z prvo pomočjo tiče, upam, da tistih povojev, obližev,.... ne bo treba na vas uporabit, ker toliko stari izdelki res niso več sterilni. Toliko v vednost.
 

decko

Pripravnik
17. sep 2007
144
0
16
Glede sterilnosti je pa tko, da v vsej paniki in živčnosti če se že spraviš kaj delat odviješ tist povoj al pa kej, ga petkrat prešlataš z verjetno ne sterilnimi rokami pol ti še ene dvakrat na tla pade, in pol ga nekak uporabiš na rani ki ima verjetno že tko precej tujkov notri. Za PRVO pomoč so po mojem mnenju čist dobri 10 let stari povoji če so še primerno originalno zaprti. Fora prve pomoči je itak zaustavitev krvavenja, vzpostavitev življenskih znakov itd, z infekcijami ki se verjetno vedno pojavijo v nesreči (sterilni povoji al pa ne) se pa nej v bolnici ukvarjajo.
To je sam moje mišljenje ki je lahko tudi napačno
smile-1.gif
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
in druga realnost..pri hudih prometnih nesrečah, itak nimas kej prav za pomagat, ker lahko narediš več škode kot koristi. Pri lazjih, pa noben ne bo umrl, ce mu v prvih 5 minutah ne bos strokovno pomagal. Tako da kot smo ze ugotovili, toel s PP je zgolj farsa za ozemanje. Tisti, ki si je to zmislil bi moral iti v zapor za 5 let. Oziroam lobiste nategnit in pripeljat ustrezne škatle PP iz kitajske za pol cene.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Napačno.

Naredi uslugo človeštvu in, če boš kdaj rabil tiste 10 let stare povej, raje na glas vprašaj: "Kdo ima prvo pomoč?"

Za policaje bodo pa tudi tisti dobri. Vsaj do konca leta.
tongue-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Dal 10€, ker jih stalno dilajo po nekaterih firmah, tko da me dost BK za teh par eurčkov.

So pa nesramno velike in ne gredo v komplete od proizvajalcov avtomobila (vrečka).
 

BojanI

Zelenc'
5. okt 2007
14
0
1
Me prav zanima v koliko nesrečah od vseh, ki se letno zgodijo v SLO, so ostali udeleženci v prometu s svojo prvo pomočjo pomagali ponesrečencem, če sploh ?



Nova prva pomoč, halooo, čisti marketinški štos
evil.gif




lpBi
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Zadnjič je bila ena teta na RTVSLO, ki je razlagala o super truper oh in sploh fajn mašinah, ki se jim reče defibrilatorji. Češ, če koga kap zadane, da mu s tem pomagaš.



Manca Janežič ji je 3x (z besedo - trikrat) zastavila vprašanje, kako naj laik ve, da je nekomu treba pomagati točno z defibrilatorjem, pa ni dočakala odgovora (morala je odnehat, ker imajo ob 19:55 že drugo oddajo).



Če si medicinci predstavljajo, da bom jaz "kar na pamet" šarila z defibrilatorjem naokoli, se prekleto motijo. Mogoče pri mojih najbližjih (ker njim je jasno, da jim hočem samo pomagati - če bo kaj narobe, me nihče ne bo tožil), pri ostalih pa sigurno ne. Pa mi drugače sploh ni panike pomagat (z veseljem pomagam stari mami, če vidim, da kaj išče, je zmedena, ne more nosit,... pa tudi komu drugemu, če vidim, da kaj rabi).



Ista fora je ta PP - če nekdo ima poškodovano hrbtenico, se ga ne premika, če je pa nima, pa se ga premika. Kul. Vse jasno. V nulo. Z veseljem delam po teh navodilih. Imam samo banalno vprašanje - kdo bo pa tisti, ki bo vmes postavil diagnozo, ali gre za hrbtenico ali ne?
rolleyes-1.gif




Tako. Pošteno povem, kako pri meni stvari stojijo z medicinsko pomočjo - zdej me pa linčajte.
roza.gif


(se pa seveda že dolgo zavedam, da tudi meni zelo verjetno nihče ne bo pomagal).



PS: Se pa strinjam z nekaterimi okoli krvavitev in "sterilnosti" - če so praske, je tisti kompletek oh in sploh fancy (ker je itak isti šit, ali ga sploh imaš ali ne), če je pa kaj konkretnega, boš pa ustavljal z vsem, kar imaš pri roki - torej tudi z majco, ki jo imaš na sebi. Ker če se bomo ukvarjali z iskanjem 1. pomoči, pa potem odvijanjem tistih vatk, bo človek vmes že izkrvavel. Ne pozabit, da bo - do takrat, ko ti prideš do njega in sploh vidiš, kaj se dogaja - močno krvavel že vsaj nekaj minut.
 
Nazadnje urejeno:

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
954
113
@kozarec:
Se strinjam... Temu bi rekel "Laični pogled na vso zadevo"... Sicer je res, da nekomu rešiš življenje, ta te pa lahko toži... Kakšna bo pa razsodba je pa druga stvar...
wink-1.gif
In takrat pozitivne stvari prevagajo...

Defibrilator ni slaba stvar... Ponavadi se bojimo tistih stvari, ki jih ne znamo uporabljati... Večkratni tečaj prve pomoči bi odgnal tudi strah o tem, kdaj bi hrbtenica lahko bila poškodovana... Obstajajo situacije v katerih takoj veš, da gre za poškodbo hrbtenice... Obstajajo situacije v katerih veš, da ne gre za poškodbo hrbtenice... In obstajajo situacije nekje vmes, ko ne veš kaj storiti... Takrat pomagaš pač brez premikanja z zaustavljanjem krvavitev, psihična podpora,... Vsaj nekaj... Da bi bilo pa čimmanj takih dvoumnih situacij, bi bilo pa potrebno iti večkrat na tečaj prve pomoči in tam aktivno sodelovati in ne samo gledati od zadaj in teoretično pametovati... Enako bi lahko rekel za uporabo defibrilatorja...

Glede prve pomoči se strinjam, da je predpisano kaj mora vsebovati... Mal je pa brca v temo to, da mora biti pa škatla oblikovana po določenih kriterijih... Žal pa je tudi premalo "konkurence" pri teh kompletih... Po pravici povem, pa ne poznam noibene firme s kompletom za prvo pomoč, razen Tosame...