Obraba robnikov pri smučkah.

jaka33

Pripravnik
5. sep 2007
281
0
16
Imam eno vprašanje: kaj v praksi pomeni da so pri eno leto stari smučki,
robniki porabljeni 1/2 ?
Imam priložnost za dobro ceno kupit take smučke in me zanima koliko
(in kako) bi potem smučke "delovale".
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.365
9.789
113
kod Džej-Zija
Saj si si že sam odgovoril. Če so robniki porabljeni do polovice, bojo ob enakem tempu zdržali še eno sezono. Če so res tako pobrani, pomeni, da
[*]je lastnik veliko smučal in da so bile redno brušene, torej so precej zgonjene;
[*]se je lastnik vozil po kamnih in je zaradi tega, da je serviser lahko poravnal robnike, moral pobrati tako debelino.
Samo, če se je res vozil po kamnih, običajno robniki niso enakomerno zdelani, zato je prva varianta bolj verjetna. Skratka, dile so verjetno precej zgonjene. Če si resen in dober, agresiven smučar, jih boš sam hitro dofiniširal. Če pa nisi tako agresiven in bolj rekreativec, ti znajo vseeno držati še nekaj let. Precej je odvisno od tega, koliko jih boš brusil in po kakšnem terenu se boš vozil. Bolj ko je trdo, večkrat bo treba brusiti in manj bojo smuči zdržale. Pa tudi od tega je odvisno, a si veliko na robniku, torej dober karvar, ali bolj oddrsavaš.

Skratka, če jih boš že vzel, poskrbi, da bo cena res ugodna, sicer se ti ne splača.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.365
9.789
113
kod Džej-Zija
Aja, še to: na samem delovanju smučke se debelina robnika ne pozna. Sam sem imel priložnost voziti atomicovo smukaško smučo, ki je imela gor le še par desetink milimetra robnika, skratka, bila je čisto na koncu, ampak voziti se je dalo z njo čisto normalno. Problem je le v tem, da nimaš več manevrskega prostora pri brušenju.
 

jaka33

Pripravnik
5. sep 2007
281
0
16
Gre za testno smučko (Atomic SL 12). Vožena je bila 49 dni - 9 različnih oseb.
Vozil bi pa rekreativno. Cena je cca.250 €.
 

jaka33

Pripravnik
5. sep 2007
281
0
16
Ok, najlepša hvala za odgovore - sem zvedel kar me je zanimalo.
aplauz.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Redno dajaj brusit pa sam na diamant pa bo dolgo ostalo.

Sicer je pa ogromno nesposobnih servisov tko da ne garantiram nič.
uf-1.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.365
9.789
113
kod Džej-Zija
Povej še, katera trdota je, da si ne boš kupil prehude smuče. Katero oznako ima, 9.12 ali 11.12? Slednja je za rekreativca absolutno pretrda, 9.12 pa ravno na meji.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Jaz sem "rekreativec", pa sem 14 dni nazaj zlomil Rossignol 9S - tekmovalno, ne trgovinsko.
Tako da kaj je trdo, pretrdo je relativno.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.365
9.789
113
kod Džej-Zija
Odvisno je tudi od teže posameznika. Bistvena razlika je, ali imaš 100 kg ali pa 60 kg. In ja, za OGROMNO večino je 11.12 absolutno pretrda smuča. Približno tako kot pred 5-6 leti, ko je Elan naredil črno HCX (kar ni isto kot kasnejša modra HCX), ki je bila izjemno trda in katero imajo še danes 90-kilski dobri smučarji težave.

Povedati moraš še, pri kakšnem početju si jo zlomil. Ker razni skoki in podobne poteze tu ravno ne štejejo. Pa verjetno nisi ravno povprečen rekreativec, kajne?
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Skačem ne. Je pa res, da smučam dokaj agresivno, kar pomeni da dile konkretno tiščim ob podlago v zavojih, imam pa 110kg na 195 višine.
 

jaka33

Pripravnik
5. sep 2007
281
0
16
Poskusil sem tako SL 9 kot SL 12 (letnik 2008) in so mi bolj ustrezale 12-ke,
kljub temu,da so me vsi prepričevali, da so to pretrde, prešportne, tekmovalne.
Smučka "uboga" kot treba, je pa res da treba z njo delat, "jo moraš terat".
Sem pa visok 175 za 78 kg.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
165
63
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Jaz sem "rekreativec", pa sem 14 dni nazaj zlomil Rossignol 9S - tekmovalno, ne trgovinsko.
Tako da kaj je trdo, pretrdo je relativno.

se mi je kr zdelo da imaš 100+ kg.

sem ravno zadnjič vozil tole dilco.
zelo hitra in trda smuča. če mene vprašaš s tako smučo na naših smučiščih nimaš kaj dosti za počet.
da jo izkoristiš seveda.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Citat:
Uporabnik KStoner pravi:
sem ravno zadnjič vozil tole dilco.
zelo hitra in trda smuča. če mene vprašaš s tako smučo na naših smučiščih nimaš kaj dosti za počet.
da jo izkoristiš seveda.

Pri nas nisem smučal že enih 5let
wink-1.gif
, smučamo v Avstriji, italiji in Franciji, sploh tu se da izkoristit dilo.
Ja to je res zelo trda in zelo hitra smuča, tako da mora biti proga široka in brez gužve, da jo lahko "prtegneš".

Zdaj bom kupil letošnjo 9S, ravno tako tekmovalno, tako ki ima kvadratne, odprte robove. Imam odlično ponudbo
smile-1.gif
 

BohVar_alias_BOHL

Pripravnik
6. sep 2007
698
0
16
Laibah
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Citat:
Uporabnik KStoner pravi:
sem ravno zadnjič vozil tole dilco.
zelo hitra in trda smuča. če mene vprašaš s tako smučo na naših smučiščih nimaš kaj dosti za počet.
da jo izkoristiš seveda.

Pri nas nisem smučal že enih 5let
wink-1.gif
, smučamo v Avstriji, italiji in Franciji, sploh tu se da izkoristit dilo.
Ja to je res zelo trda in zelo hitra smuča, tako da mora biti proga široka in brez gužve, da jo lahko "prtegneš".

Zdaj bom kupil letošnjo 9S, ravno tako tekmovalno, tako ki ima kvadratne, odprte robove. Imam odlično ponudbo
smile-1.gif

Ravno tako kupil letos v Val Gardeni (Rossignol WC 9S) (reci in piši 1x rabljeno) za 380 €! In to na SKI sport Servisu!
aplauz.gif
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Ja ma to so "trgovinske" tekmovalne dile. Jaz pišem o pravih tekmovalnih, ki nimajo dosti skupnega s prvimi.