Objektiv za astrofotografijo

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Rad bi si kupil objektiv primeren za astrofotografijo.

Nekaj z čimer bi se dalo delati podobne fotografije, kot so te na linku. Vem, da je za tako fotografijo potrebno veliko znanja in talenta. Vseeno pa ne vem kater objektiv kupit, nekaj z široko blendo, lahko je tudi prime sicer bi raje zoom, da ga lahko uporabim še za kaj drugega.

Aparat je Sony A7iii


 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.835
113
na temni strani lune
Fotk kot si jih prilepil niti ni tako zelo težko posneti (je lažje kot si marsikdo misli).

Sam bi ti priporočal nekaj širokokotnega (zoom objektivi so malce problematični pri dolgih ekspozicijah zaradi tresljajev) z široko blendo pa eno fajn kvalitetno stojalo.

Potem malce naštudiraš kako fotkat za stacking in kako ga narediti (photoshop) ter kako popraviti barve pa si že skorajda tam.....
 

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Koliko sirok pa bi naj bil? F more biti verjetno 1.8 ali manj?
Sedaj imam najsirsega 25mm F4
Imam pa tudi 50mm F1.8
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.209
5.764
113
jaz sem bil še kar uspešen s samyangom 14mm 2.8 (na starem sonyju a7)

se pa res nisem s tem prav veliko ukvarjal... parkrat malo za firbec
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Zaslonke dejansko ne rabiš zelo odprte (nizek F), ker (lahko) delaš na daljših ekspozicijah, saj vesolje nikamor ne gre. Če ti pa gre, gre v predvideno smer in torej investiraš v namensko stojalo oz. nosilec ki omogoča sledenje neba (star tracker).
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.835
113
na temni strani lune
Prav "točna" širina ne obstaja. Nekako je malce lažje velikost vesolja prikazati z kakim širokim objektivom. Sicer pa odvisno od motiva in kompozicije.

Sam se z takim tipom fotografije bolj poredko ukvarjam. Kadar pa že, uporabljam nekaj v rangu 14-24mm f 2.8.
Zaslonke dejansko ne rabiš zelo odprte (nizek F), ker (lahko) delaš na daljših ekspozicijah, saj vesolje nikamor ne gre. Če ti pa gre, gre v predvideno smer in torej investiraš v namensko stojalo oz. nosilec ki omogoča sledenje neba (star tracker).

Z star tracker-jem pa lahko sam nebo fotkaš, brez foregrounda oz bo potrebno kar nekaj photoshopa.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.209
5.764
113
Obstaja "pravilo 600", da izračunaš najdaljši čas osvetlitve preden se ti slika začne blurat zaradi vrtenja zemlje.

 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
My bad, nisem kliknil na link kjer so omenjene fotografije. Jasno če hočeš zajet pokrajno in vesolje moraš pazit na to da ujameš čas pri katerem dobiš še ostro nebo in ustrezno svetlo sliko. Tu je pa več dejavnikov ki se morajo včasih pokrit, od svetlosti neba, svetlosti pokrajne, širine samega objektiva. Načeloma pa ja širokokotni imajo tu prednost.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.209
5.764
113
FF je in ne rabi nič preračunavat

čimbolj širok in čimbolj hiter objektiv pa gasa, pa ne pozabit objavit fotk
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.184
3.183
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Rad bi si kupil objektiv primeren za astrofotografijo.

Nekaj z čimer bi se dalo delati podobne fotografije, kot so te na linku. Vem, da je za tako fotografijo potrebno veliko znanja in talenta. Vseeno pa ne vem kater objektiv kupit, nekaj z široko blendo, lahko je tudi prime sicer bi raje zoom, da ga lahko uporabim še za kaj drugega.

Aparat je Sony A7iii


Jaz bi vprašal (ne nujno, da bi kupil) Beseničarja.
Znajo povedat, svetovat, potem pa kupiš pač tam, kjer kupiš...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.390
4.376
113
49
Na sončni strani ALP
Trgovina je pri Besniju mogoče res OK, servis je pa kr'neki... Defekt so sicer odpravili, zjebali so pa stikalo za AF/MF. Ne morem več manualno ostrit kar v primeru asrto in makro fotografije naredi aparat neuporaben. Reklamacije na servis niso upoštevali in bi moral popravilo dodatno plačat...
 

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
OK objektiv imam. Znanja ne :D razen youtube tutorialov. Razmisljam, da bi kupil app. Photopills vendar deluje kar kompliciran za zacetnika.

glavno vprasanje pa je kje v okolici Ljubljane bi bila kaksna zanimiva lokacija za probat narest kaksno fotografijo.

pa tisti, ki se spoznate. Se splaca investirat clear night filter?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.791
2.044
113
Naredi par slik, čimvečji ISO, čimkrajši goriščnico, čeprav tudi 50mm je OK, zaslonko zapri dve stopnji. Nastavi na 20-30sek. Vesolje resda nikamor ne gre, se pa zemlja zato vrti okoli svoje osi in dlje od teh 20-30sek na 50mm objektivu ne bo šlo, ker bodo že črtice. Boš pa erjetno tako ali tako opazil, da je nebo v Sloveniji že prevesvetlo (svetlobno onesnaženo) in lahko bo slika tako ali tako že preosvetljena. Lokacij okoli LJ pa ne poznam, glej da imaš objektiv obrnjen stran od večjih mest.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.023
92
48
Rad bi si kupil objektiv primeren za astrofotografijo.

Nekaj z čimer bi se dalo delati podobne fotografije, kot so te na linku. Vem, da je za tako fotografijo potrebno veliko znanja in talenta. Vseeno pa ne vem kater objektiv kupit, nekaj z široko blendo, lahko je tudi prime sicer bi raje zoom, da ga lahko uporabim še za kaj drugega.

Aparat je Sony A7iii


Najceneje prides skozi s Tamronom 17 28/28 ce hoces zoom, drugace pa kak prime 1.4 ali 1.8 (sigma 14m 1.8 velja za klasiko)
In pa seveda stackat slike (vec slik posnet in jij povprecit)
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.023
92
48
OK objektiv imam. Znanja ne :D razen youtube tutorialov. Razmisljam, da bi kupil app. Photopills vendar deluje kar kompliciran za zacetnika.

glavno vprasanje pa je kje v okolici Ljubljane bi bila kaksna zanimiva lokacija za probat narest kaksno fotografijo.

pa tisti, ki se spoznate. Se splaca investirat clear night filter?
Night filter ne prinese dosti
Najvecji problem je difuzna svetloba, ki se odbija v atmosferi.
V okolici Ljubljane bo tezko. Najdi kako lokacijo za kakim hribom, ki ti zakrije Ljubljansko svetlobno onesnazenje.

V bistvu si lahko downloadas kak zastonj program za stacking in posnames 10-20 slik in jih skupaj stakas. Programi za stakanje namrec zlozijo slike glede na pozicjo zvezd (ki se premikajo ker se zemlja vrti). Lahko pa tudi samo povprecis vec slik in dobis namesto pik za zveze crtice.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.023
92
48
Za enostavno zlaganje slik (tako kot krogi za severnico) sem uporabil StarStax. Za mlecno cesto sem uporabil DeepSkyStacker - vidis,da je zvonik malo premaknjen, ko je program poravnal zvezede. Danes verjetno obstajajo precej boljsi programi ker se ze par let s tem nisem igral.

Ponavadi se stacka slike neba in potem v photoshopu kombinira s sliko pokrajine.

Gre za to da najdes najbolj optimalno kombinacijo ISO in osvetlitvenega casa in posanmes veliko slik (10-50) in jih potem stackas.

Mlecna cesta je nastala na Kredarici z zepnim Sony R100 (in mini stativom), Severnica pa v mestu (v parku) ko se je zacelo mraciti) z zoomom 16-50/2,8
 

Priponke

  • Mlecna cesta.JPG
    Mlecna cesta.JPG
    116,9 KB · Ogledi: 119
  • severnica.JPG
    severnica.JPG
    83 KB · Ogledi: 116

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Hvala za vse napotke. Grem na morje in se bom probal poigrat z nastavitvami.
Super slike imas.
Ce bi hotel ‘fejkat’ tvojo sliko ‘mlecna cesta’.
Moram najprej naredit par slik z fokusom v neskoncno in potem se par z fokusom na cerkev?

ISO:3200
14mm
35s
F2.8

za stockanje pa uporabim recimo program siril na Macu. Srm si prav zamislil zadevo?
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.023
92
48
ISO 3200 se mi zdi precej veliko, imel bos veliko suma. jaz grem redko tako visoko. 35 sekund je dolgo, zvezde bodo ze razmazane. Po mojem je 10 sekund vec kot prevec. rabis pa 10-30 slik, da jih stackas. Na vsak nacin slikaj v RAW:

Nastavi kar vse na meskoncno. Kar bos imkel pred kamero bo od par metrov do nesknocnosti vse ostro pri F 2.8. (po moje bos moral nstaviti rocno M, AF po mojih izkusnjah precej zajebe)

Porocaj kako se ti SIRIL obnese. jaz ga ne poznam

Moji stacking programi niso marali RAW formata amapk sem moral najprej vse konvertirat v TIF.