Nov domači računalnik

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Službeno sem vezan izključno na prenosnik in remote povezave iz domače mašine, če službenega prenosnika nimam v bližini.

Iz tega sledi, da sem imel domač računalnik (ki je bil 8 let star prenosnik) izključno za Word, Excel, maile, net in pa (najbolj pomembno) Adobe Lightroom, saj redno obdelujem domače fotke formata RAW. Stari prenosnik je bil že obupno počasen, a se je za silo še dalo delati, tako ali tako sem imel na prenosnik priključen večji monitor in svojo tipkovnico. Sedaj pa je mašina crknila in se je ne splača več popravljati.

Kupuje se torej nov domači računalnik za zgoraj napisane potrebe, s tem, da bo na njem po novem občasno zaradi šole delal tudi otrok (v svojem profilu).

In se zelo težko odločam kaj bi imel, niti nisem preveč na tekočem o opcijah. Ena možnost je soliden 14" prenosnik. Mislim, da bo dovolj hiter tudi za Lightroom, za vse ostalo itak. Gor zvežem monitor in tipkovnico in to je to + imam vedno opcijo ga vzeti s sabo kam.

Druga opcija je en mini PC ali pa standardni PC, kar sklepam, da bo precej zmogljivejši za isto ceno ali pa cenejši? In verjetno tudi bolj zanesljiv. Še kakšne druge opcije?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Jaz bi se vsekakor odločil za standardni PC. Lahko karkoli zamenjaš, lahko nadgrajuješ in seveda je za isti denar zmogljivejši od prenosnika.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
če ti je prenosljivost velik faktor, potem si seveda išči prenosnik. kot si dejal. drugače pa raje računalnik. manjši so dražji (nuc in podobne fore), tako da če imaš plac, si raje navadno kišto omisli ali pa tisto sff (namizno ohišje)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.274
2.268
113
Iščem tudi sam.
Standardni PC z malce dodelave - SSD, RAM
Kje bi se da to uredit,?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz sem nazadnje kupoval custom stacionarca na sestavi.si. Je pa to že dobre 3 leta nazaj.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
vse lepo in prav, le cene ssdjev imajo visoke. raje mašina brez ssdja in ga sam kupiš in vgradiš. nič ne rečem, zaslužek mora bit, le malce previsoko imajo ceno...imho.
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
Zakaj tako misliš, brez ssd 250gb in brez grafike nvidia gtx1050 je pa 305€. Torej 250€ za ssd in grafiko, to se mi ne zdi tako drago, tudi zato ker dobiš garancijo za grafiko 3 leta in za ssd celo 5 let.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
Zakaj tako misliš, brez ssd 250gb in brez grafike nvidia gtx1050 je pa 305€. Torej 250€ za ssd in grafiko, to se mi ne zdi tako drago, tudi zato ker dobiš garancijo za grafiko 3 leta in za ssd celo 5 let.

no, 60 eur za 120 gb ssd je malce preveč, se ti ne zdi? glede grafike nič ne rečem. je pa tako, tole so vsi workstation računalniki in "delovno" živinče ne moreš kar tako na hitro spremeniti v igralno zadevo. sem že imel eno tako v rokah in že bios ti poboža živčke. saj, vse se da, ni panike. le ni idealna kombinacija komponent. drugače pa nimam nič proti njim, sem že vzel par mašin pri njih.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.546
2.407
113
offtopic.....

A mi lahko kdo razloži, kaj se spet draži da cene rastejo?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Bolj se nagibam k 14" do 15" prenosniku, samo obvezno rabim DVD enoto zraven. Kako je pa kaj z refurbished prenosniki? V firmi uporabljam Lenovo Thinkpad in sem zelo zadovoljen, pa bi mogoče kaj podobnega doma. Se da dobiti do jurja že kar dobro mašino (i7, SSD disk,...).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Optična enota je lahko tudi zunanja, tako da ne rabiš gledati samo prenosnikov z vgrajenimi optičnimi enotami.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
Bolj se nagibam k 14" do 15" prenosniku, samo obvezno rabim DVD enoto zraven. Kako je pa kaj z refurbished prenosniki? V firmi uporabljam Lenovo Thinkpad in sem zelo zadovoljen, pa bi mogoče kaj podobnega doma. Se da dobiti do jurja že kar dobro mašino (i7, SSD disk,...).

no, pri bbtju že za 700 eur dobiš i7, 16gb in 512 ssd. in profi quadro grafiko. sicer ni specifično namenjena lightroomu, ampak...bo pa :) je pa refurbished. kar ni tak problem, ker ga baje že uporabljaš na šihtu.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.238
5.799
113
če ti je prenosljivost velik faktor, potem si seveda išči prenosnik. kot si dejal. drugače pa raje računalnik. manjši so dražji (nuc in podobne fore), tako da če imaš plac, si raje navadno kišto omisli ali pa tisto sff (namizno ohišje)

Eh kaj pa vem, če je nuc res tako drag v primerjavi z veliko kišto

Jaz sem si nabavil nuca + monitor, ker mi je shodil laptop, ki ga nikdar nisem z mize premaknil. Sicer sem zadevo nabavil tam enkrat aprila, pa me je nuc i5, 16gb rama, 500 ssd in nek poceni aoc 24" ips monitor od oka prišlo 660€. Res pa v tej ceni ni windowsov. Jaz sem kar linux gor poknil in super špila.

No edino z monitorjem nisem zadovoljen. To je pa to, ko je osnovna zahteva, da ima iso mount za nuca zmontirat zadaj in se ti nabor zelo zmanjša.