Laptop + monitor za obdelovanje slik

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Moj racunalnik iz 2014 se pocasi poslavlja in zato gledam zeleznino za za obdelovanje slik

Lightroom, Gimp, Photoshop
(vsake toliko casa - 4-5x na leto tudii kak kratek HD video)

Sedanji laptop je Acer i5-4200M 17" full HD + Dell 24" Monitor

Idelna kombinacija bi bila 15 (ali 17") Full HD laptop + 4K Monitor
- ko obdelujem slike steje vsak pixel. Delam z razlicnimi fotoaparati (od 16 do 60MP), ponavadi 42MP 16 bitni RAW fajli velikosti 84 MB....
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
nisi napisal €€.

Sam sem vzel Dell G7 17-7790.
zamenjal sem drugi disk za obstojecega SSD. “Prava” grafična dela čudeže pri video obdelavah. Zadeva je 17”, hitra, dobro narejena - dnevno prenasam s sabo v nahrbtniku.
zdej moram se dodatni monitor “upgrejdat”
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zunanji monitor vzami raje 27" z resolucijo 1440p in IPS matriko.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Zunanji monitor vzami raje 27" z resolucijo 1440p in IPS matriko.
Zakaj bi bil 1440p boljši od 4K? Glede na to, da je omenil željo po 4K zunanjem zaslonu, bi jaz gledal 4K IPS 27ko ali 32ko.

Od kar sem šel prvič na 4K ni šans da grem nazaj na low DPI monitor, me preveč moti nizka ločljivost (neostrina/vidnost posameznih pikslov), kvečemu na 5K ali 6K, ko bodo cene bolj prijazne.

Sicer pa je itak vse skupaj odvisno od budgeta, če denar ni omenitev, je pa samo odvisno od osebnih preferenc (jaz vem da bi vzel MBP16 in 5K/6K zaslon).
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Pomembno mi je da laptop podpira locljivost zunanjega monitorja

Moj sedanji Acer V3-772G kljub NIVIDIA ne spravi ven vec kot 1080 - niti preko HDMI, niti preko VGA.

Ne vam kako je to povezavo izvesti (na sluzbenenm laptopu imam usb C thunderbolt povezan na docking station ki ima display porte),

Zgoraj napisan Dell se mi zdi "gaming computer".

Meni ne gre za gaming, in video samo zelo poredko. Gre za obdelavo staticnih fotk v fotoshopu oz lightroomu.

Budget: cim manj tem bolje: racunalnik v ranku 700-900 Eur, monitor pa verjetno pol tega
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
Mogoce ti lahko s prve roke pove, kdo ki tako konfiguracijo uporablja vsakodnevno. DizzyReed verjetno.

drugace pa jaz prehajam iz Macbook Proja na win sistem in ze nekaj casa iscem alternativo. Tezko jo je najti, ker enkrat, ko se navadis predvsem na zaslon in touchpad tezko najdes alternativo. Nekako zadovoljiva menjava na tem podrocju bi bila morda Lenovo Yoga, morda kak Asus.
Drugo je bolj bogo.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
ko se navadis predvsem na zaslon in touchpad tezko najdes alternativo

Za pixelpeeking uporabljam zunanji zaslon. Torej ne zaslon na laptopu, ta je zgolj za pregledovanje katalogov slik itd.

Touchpad? ali si ti izjemno spreten, ali pa nisi nikoli obdoloval slik. Na touchpadu cropat slike ali prelive polagat?????
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
Za pixelpeeking uporabljam zunanji zaslon. Torej ne zaslon na laptopu, ta je zgolj za pregledovanje katalogov slik itd.

Touchpad? ali si ti izjemno spreten, ali pa nisi nikoli obdoloval slik. Na touchpadu cropat slike ali prelive polagat?????
Na Macbook bp. Veliko obdelav se dela tako na terenu, sproti.

je pa res, da ce gor obesis eksterno opremo, potem ni takega problema in se izbor prenosnikov poveca.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
873
19
18
Ljubljana
Mogoce ti lahko s prve roke pove, kdo ki tako konfiguracijo uporablja vsakodnevno. DizzyReed verjetno.

drugace pa jaz prehajam iz Macbook Proja na win sistem in ze nekaj casa iscem alternativo. Tezko jo je najti, ker enkrat, ko se navadis predvsem na zaslon in touchpad tezko najdes alternativo. Nekako zadovoljiva menjava na tem podrocju bi bila morda Lenovo Yoga, morda kak Asus.
Drugo je bolj bogo.

Obstaja alternativa, samo je po ceni tam tam kot MBP ;)
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Ljudje moji, napisite alternative.... proizvajalec+model, da bomo lahko pogoooglali.

Kar se pa tice urejanja slik na terenu, pa masevc malo dvomim, da govoriva o isti stvari.....

Kje pa ti rabis razvijat slike (iz raw formata = lightroomat) in jih photoshopat na terenu? Mogoce se motim, ali sem pa bistveno starjsi od tebi in dinozaver.

Mogoce pa postavim vprasanje drugace:


ce ne uporabljam laptopa za igranje, ampak rabim grafiko za obdelovenja slik in procesorsko moc za obdelovanje slik in rabiim izhod na 4 monitor in ne rabim velikega diska, ker so vse slike spravlljene na NAS strezniku in sem pripravljen dati 700-1100 Eur, kaj mi priporocate?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113




tole bi jaz gledal

pogojno se tole

pa extendible ram
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Primzi

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Hvala, se posebaj za linke na geizhals

Zakaj mi ne svetujes 17"? ampak 15"?

Ugotavljam, da ima cedalje manj laptopov SD slot - WTF ????

Zakaj je Ryzen boljsi in Intel i7 zgolj pogojno?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
Hvala, se posebaj za linke na geizhals

Zakaj mi ne svetujes 17"? ampak 15"?

Ugotavljam, da ima cedalje manj laptopov SD slot - WTF ????

Zakaj je Ryzen boljsi in Intel i7 zgolj pogojno?
Ryzen serija 4000 je na trgu par mesecev, vendar po vseh testih pofura intla. Performance je dosti boljsi v primerjavi s porabo, kar avtomatsko vpliva na avtonomijo.

i7 morda samo zaradi kake specifike oziroma ce ryzna ne dobis v taki konfiguraciji prenosnika

17 col je na izbiro tole z ryznom

 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
uf ... zdaj, dajmo nekaj razdelati - se uporablja prenosnik za naslednje stvari:

- profesionalno delo, torej se s fotografijami služi?
- terensko delo, torej, je potrebno fotografije oddajati asap, že na terenu?

drugače pa, gaming prenosniki so po hardwareu najprimernejši za Lightroom. Lightroom je enormen porabnik resourcev. za normalno urejanje fotk še ne toliko, takoj ko dodaš v enačno še brushe/layerje/gradiente, pa pride še kako prav solidna grafična kartica. govorim iz lastnih izkušenj, ker sem do lani imel zaporedoma 2x MacBook Pro 13, torej brez grafične in sem z novim letom šel na 15" MacBook Pro z grafično, in so stvari neverjetno hitrejše, ko pride do dodge/burnanja in gradientov ...

načeloma so gaming prenosniki v nižjih kategorijah oz. v okvirnih cenah, kot govoriš sam, že precej zmogljivi, ampak imajo 3 konkretne pomanjkljivosti:
- popolnoma zanič zasloni (nenatančna barvna lestvica
- slaba ohišja, ponavadi iz cenene plastike, kar potem prinese probleme, če veliko delaš tudi na terenu
- slaba baterija, kar spet potegne za sabo delo na terenu

sam bi iskreno svetoval, da se dvgine budget nekje med 1100€ do 1500€, kjer se že dobi Dell G3 (lahko iz prve roke povem, da gre za super prenosnik, praktično enaga zmogljivost kot npr. Dellov flahship XPS, vendar zaslon ni tako zelo natančen, materiali niso tako dobri in baterija je piece of shiet), Asusove vstopne serije gaming prenosnikov, ki so izredno zmogljive, zasloni so tudi že kolikor toliko poštimani.

trenutno opažam, da Ryzen procesroji precej znižajo ceno prenosnika, na papirju so izredno zmogljivi, ampak predvsem v gaming segmentu, kako se spopadejo s fotokalkulacijami pa še ne vemo čisto točno ...

p.s.: SD sloti niso vredni popolnoma nič, sam bi itak SD kartice prepovedal z zakonom, ampak to je že popolnoma druga zgodba ...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
no jest sm s svojim nakupom zadovoljen.. zdej al je gaming al ni - mi je načeloma vseeno.. važn, da lahko nardim in služim :)
mi je pa to že 3 dell v zadnjih (vsaj) 15 letih - vsi so delali bp ves ta čas - in niti nisem gledal kakšne druge "exotične" znamke.
Kriteriji ki sem jih imel:
- 17"
- grafika posebej (ne na MB)
- da lahko vtaknem dodaten/obstoječ disk je bil samo +
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
DizzyReed, hvala ker si se javil, cenim tvoj input.

Profesionalno delo
Če be bil profi bi ovladal nastavitve in natakljive filtre do te mere, da bi bil zadovoljen z ooc jpgi.
Jaz se imam za ambicioznega amaterja in člana fotokluba kjer imamo »ta velik« printer in za sposodit tudi »medium format« kamero, ampak sam se prodal nekaj slik preko stock portalov, posnel prijateljem par porok in prodal prijateljem nekaj printov kot okras čakalnic (landscape, makro).

terensko delo
Nisem profi, ki bi oddajal fotografije takoj, imam 17 laptop (kot moj edini racunalnik) ki je večino časa na delovni mizi priključen na zunanji monitor in delam z dvema zaslonoma. Za tipkanje v wordu, racunanje v excellu ali pisanje mailov ga pa pogosto nesem na balkon, oziroma ga vzamem s seboj izven doma parkrat na leto.

Mof fotografski workflow je: Fotografiram s tremi fotoparati: bodisi 1 inch, bodisi APC-C bodisi FF.
SD kartica v računalnik, odpri Lighroom, poglej katere fotko so uspele ali mi približno všeč, izberi te fotko in RAW+JPG presnemi na RAID mrezni streznik. Obdelaj tiste fotko, ki so mi zelo vsec, in jih privatno objavim, spravim za printanje ali jih ponudim stockom.

Se strinjam, da obstajajo alternative ampak amaterji smo »obsojeni« na opremo, ki ima SD kartice. Veliko mojih najboljših slik je nastalo v zgodnjih jutrih ali tip po sončnem zahodu ob kakšnem gorskem jezeru z Sony RX100 in v najboljšem primeru miniaturnim stativom.

Kaj je zate bolje od SD in zakaj si jezen?

Ko prebiram komentarje se pa nagibam, da odlozim nakup compa in raje nafilam svoj Acer z RAMom.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ok, potem ni tako pomembna baterija in vzdržljivost ohišja, vseeno bodi pozoren na zaslone - zasloni so nekako pri nižjih rangih res obupni, tudi če delaš na zunanjem monitorju, ki je točen, te bo motilo, no, vsaj mene je, ko sem imel že dolgo tega Win prenosnik ...

kar se tiče pa SD debate. SD je najbolj nezanesljiv format kartice. s serijo Tough so sicer to malenkost izboljšali, a vseeno je SD kartica kartica, ki ima največji "failrate" med karticami. najboljše je, meni osebno, XQD, hiter, majhen, predvsem pa zanesljiv format.

lahko res malo odložiš nakup, pa potrpiš z Acerjem, pa vmes še kak € daš na stran za malenkost boljšo mašino. verjemi, je veliko večji užitek urejat fotke, če računalo štima in dela kot mora. :)
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
bom tukaj vprašal, čeprav ne rabim laptopa posebej za obdelovanje slik (bo pa tudi mogoče kdaj uporabljen za to).

hp envy x360 13 z ryzenom 5 4500

ima kdo kakšne izkušnje oz. kje kurca bi se ga sploh dalo kupit? pri nas je samo z ryzenom 3500, ki ga preprosto ne bi.

lahko tudi kakšen drug predlog v podobnem rangu in velikosti...