Normiranec in davčni obračun?

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Šteje tudi nosilec dejavnosti če je zavarovan za polni delovni čas min 5 zaporednih mesecev.
- Če je ta pogoj izpolnjen je normiranih odhodkov 80% oz. max 80.000eur
- Če ta pogoj ni izpolnjen je normiranih odhodkov 80% oz. max 40.000eur.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Grestr

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Mejduš še to .... ''O obvezni vključitvi govorimo takrat, ko znesek vašega obdavčljivega prometa preseže 50.000 v zadnjih 12 mesecih poslovanja''
gustav se opravičujem, drži kot si napisal, da mi ''grozi'' še DDV.


samo, kako sem lahko normiranec in DDV zavezanec :?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Sicer sem se letos odločila, da poiščem pomoč računovodje, sem zmenjena po koncu počitnic, vendar bi rada čimveč pripravila, da res samo oddava in zadeva rešena...

torej sem normiranec, vendar prvih 7 mesecev sem bila popoldanski s.p., ostalih 5 mesecev pa polni s.p., s tem da uveljavljam polovični delovnik zaradi starševstva. Poleg tega imam prijavljenega partnerja kot družinsko pomoč in za to plačujem nekih 5 evrov/mesec.

Vprašanja:
- ko zbiram skupaj koliko sem fursu že plačala, najbrž seštejem vse prispevke, opomin (brez obresti?), in akontacije dohodnine za 2018. Ali sem štejem 5€ družinske pomoči? zdrava pamet mi pravi da ne, ampak vseeno vprašam...
- ali je kaka specifična razlika med tem da sem bila pol leta popoldanec in šele nato polni s.p. Moram kaj posebej seštevati in ločiti ali ne?

Tole želim imeti vse pripravljeno, da res samo pošljeva in spijeva en viski za dobro opravljeno delo in to je to...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Še enkrat. To sta dve ločeni zadevi. Eno je meja, ki je ne smeš presežt, da lahko ostaneš normiran s.p., drugo je pa maskimalni znesek, ki se še vedno šteje kot normiran odhodek (teh 40 oz 80k).

Če narediš 200k prvo leto, ne bodo normirani stroški 80% od 200k = 160k ampak samo 40k (od ostalih 160k pa plačaš 20% davka) o tem govori zgornji odstavek.

ok, vedno začnem tole preračunavati na vikend, da ne morem moriti računovodkinje, ampak ostane pa tudi napisano in mogoče še komu prav pride.

na hitro, sem polovični normiranec (polovica starš, plačuje CSD prispevke), plačujem tistih 185€ prispevkov in imam 50k€ omejitve zaslužka (oziroma 40k€) odhodkov. letos zna biti, da bom šla čz mejo. tam 55k€.
če jaz to prav razumem, to ni neki znesek, ki bi mi ogrozil status normiranca, ampak odhodkov imam pa največ lahko 40k€, tako da bo 15k€ obdavčenih po 20%.
1) Če ničesar ne spremenim, potem plačam davka za 55k€ zasluženih 20% od 15k€ = 3k€.
2) Če pa bi hotela imeti 80k€ normiranih odhodkov, pa bi se morala z avgustom spraviti na polni sp (5 mesecev en polno zaposlen) pa plačam 5*185€ prispevkov več + 4% od 55k€ = 3125€.

a prav to računam, da se mi pri tem znesku ne splača nič kaj dosti prestavljati in komplicirati. več kot 55k€ pa res ne pričakujem...
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Še moje vprašanje glede normiranca.

Odpiram popoldanski s.p. in moja banka ne omogoča, da bi imel isti TRR račun za osebno in poslovno (s.p.) rabo.
Nekako mi ne diši menjava banke, bom pa seveda podrobno preveril koliko znese poslovni TRR, da vidim kaj se splača.

Kako pa je s prenosi sredstev med osebnim računov in poslovnim račun? So lahko kakšni problemi (z banko ali z davčno)? Konec koncev je oboje moj denar in lahko z njim delam kar želim, torej teoretično lahko plačujem firmine stvari iz poslovnega računa, preostanek pa prenesem na osebnega in je to to? Hkrati lahko iz osebnega prenesem denar na poslovnega kadarkoli?

Je tako ali je tu kakšen drobni print? Ker, če imaš skupni TRR za oboje nekako ne vidim opcije to ločevati med seboj in je tako vse dovoljeno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Prenašaš sem pa tja kolikor hočeš. N26 biznis je zastonj. Če ne drucga, lahko samo denar tja pride pa ga isti moment prenakazes.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
sumica katera banka? jaz svoji nisem še nič povedal, bom šel pa res na kak n26 če bodo kompliciral.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
normirani sp, imam 50k€ omejitve zaslužka (oziroma 40k€) odhodkov. letos zna biti, da bom šla čez mejo. tam 55k€.
če jaz to prav razumem, to ni neki znesek, ki bi mi ogrozil status normiranca, ampak odhodkov imam pa največ lahko 40k€, tako da bo 15k€ obdavčenih po 20%.
1) Če ničesar ne spremenim, potem plačam davka za 55k€ zasluženih 20% od 15k€ = 3k€.
2) Če pa bi hotela imeti 80k€ normiranih odhodkov, pa bi se morala z avgustom spraviti na polni sp (5 mesecev en polno zaposlen) pa plačam 5*185€ prispevkov več + 4% od 55k€ = 3125€.

a prav to računam, da se mi pri tem znesku ne splača nič kaj dosti prestavljati in komplicirati. več kot 55k€ pa res ne pričakujem...

je tako, če še komu prav pride...
 
Nazadnje urejeno:

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.555
33
48
41
Ljubljana
Mi lahko kdo prosim potrdi, če prav razumem, kako se šteje promet za preteklih 12 mesecev prometa pri prestopu meje 50.000€ in posledično vstopu v sistem DDV.


Če prav razumem, se upoštevajo le meseci, v smislu od oktobra 2018 do septembra 2019 in tako naprej in ne točno od dneva do dneva (primer: od 09. 09. 2018 do 09. 09. 2019)?
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Pozdravljeni, da si malo izposodim tole temo...

Se pravi, imam popoldanski s.p., kjer ni nihče zaposlen.

Vse mi je jasno, kako je z davki, če je letnega prometa do 50.000 EUR. Kaj pa se zgodi, če prag 50.000 EUR presežem (se prvi popoldanski s.p., nihče ne bo zaposlen). Kaj je potrebno narediti? Kolikor vem, moram postati zavezanec za DDV. Kako pa je plača davek, če imam npr. v enem letu 100.000 EUR prihodkov?

Ali še vedno ostanem normiranec?

Hvala.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
No zunaj je že "super" predlog.
Normiran boš lahko samo do 50k letno, ter znižanje normiranih odhodkov iz 80% na 60%
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Spet je aktualno.
Sam a ni bilo 2018 samo znižanje z 80 na 60%? Zdej je pa še fejst znižana meja za normiranca iz 300k v 2 letih na 50k letno.

Že zdej je marsikdo pazil, da ni šel čez 50k zaradi ddv, potem bo pa sploh aktualno neizdajanje računov, če ta idiotizem sprejmejo :evil:
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Sam imam normiran popoldanski s.p. Če vlada znižala dojodninsko lestvico popolnoma podpiram višjo obdavčitev normirancev. Bodimo realni; sedaj smo plačevali 4%. Vsak, ki je malo realen ve, da to ne more trajati dolgo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Koliko nas je takih, ki prodajamo storitve, praktično brez stroskov, pa to delamo recimo temu legalno (ne pri istem delodajalcu, ki bi te potemtakem moral zaposliti) in se nam res splača. Koliko jih je pa takih, ki jih najdeš v zgornjem oklepaju ali ki se jih police samo, ko se jih nuca za bagatelo, vmes je pa iz rok v usta. Še mi zdi, da je cel tale normiranec nekako en velik socialni transfer, kjer kot vedno peščica to lahko malo bolj sebi v prid izkoristi. Najbrž je tudi zato meja 50k€ predlagana. Ali bo sprejeta ali je, je pa naj tu tudi odvisno koliko politikov in odlocevalceb takole prek s.p. "svetuje" levo desno, pa a je za njih 50k€ ok ali ne.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Pozdravljeni, da si malo izposodim tole temo...

Se pravi, imam popoldanski s.p., kjer ni nihče zaposlen.

Vse mi je jasno, kako je z davki, če je letnega prometa do 50.000 EUR. Kaj pa se zgodi, če prag 50.000 EUR presežem (se prvi popoldanski s.p., nihče ne bo zaposlen). Kaj je potrebno narediti? Kolikor vem, moram postati zavezanec za DDV. Kako pa je plača davek, če imam npr. v enem letu 100.000 EUR prihodkov?

Ali še vedno ostanem normiranec?

Hvala.
Ni nujno da si zavezanec za DDV, to je od drugih stvari odvisno. Plačaš pa 20% davka od izdanih računov nad mejo 50k€.
 
Nazadnje urejeno: