NLB pay

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Jaz uporabljam Apple Pay že 5 let (še iz časov, ko ga ni bilo pri nas). Od takrat naprej sem samo 1x uporabil kartico in sicer na nekem letališču na parkirnem terminalu, pa se potem ugotovil da zato, ker NFC na terminalu ni delal. Drugače pa v petih letih niti ene težave.

Telefon ne rabi biti pri miru, samo prisloniš. Sem pa opazil na pri nekaterih POS je dovolj, da približaš na npr. 5 centimetrov, pri nekaterih pa rabiš čisto prislonit. POsebej od NLB se mi zdi, da so taki, da moraš čisto prbiližat.


Tudi sam uporabljam mobilno placevanje preko Apple Pay ze ohoho let ... nekje od leta 2016, ko se je pojavil boon. >> https://www.mobile.si/articles/apple-pay-boon-uk.html in kasneje preko Curve ... Pa se ne spomnim, da bi imel kdaj kaksne hude probleme... Na zacetku sem sicer imel se vedno za revervo s seboj denarnico... Zadnjih nekaj let pa je ponavadi nimam ... vecinoma placujem z uro ... edino pred kratkim v Aleji v Sparu ni slo placat z uro... Sem potem probal s telefonom in normalno placal z isto kartico ;) ... Cez par minut pa sem pri drugi blagajni v trafiki normalno placal tudi z uro ...

Med korono je bil ponekod problem, ker so imeli POS tako namescen, da je bila tista pleksi ograda tako postavljena, da si sicer kartico lahko ob strani prislonih, roko z uro pa je bilo ze malo tezje :) ...

Je pa tako,d a vcasih zapiska prakticno takoj... vcasih pa je treba pocakat kaksno sekundo ali dve, preden zapiska, da potem lahko odmaknem uro ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Tudi sam uporabljam mobilno placevanje preko Apple Pay ze ohoho let ... nekje od leta 2016, ko se je pojavil boon. >> https://www.mobile.si/articles/apple-pay-boon-uk.html in kasneje preko Curve ... Pa se ne spomnim, da bi imel kdaj kaksne hude probleme... Na zacetku sem sicer imel se vedno za revervo s seboj denarnico... Zadnjih nekaj let pa je ponavadi nimam ... vecinoma placujem z uro ... edino pred kratkim v Aleji v Sparu ni slo placat z uro... Sem potem probal s telefonom in normalno placal z isto kartico ;) ... Cez par minut pa sem pri drugi blagajni v trafiki normalno placal tudi z uro ...

Med korono je bil ponekod problem, ker so imeli POS tako namescen, da je bila tista pleksi ograda tako postavljena, da si sicer kartico lahko ob strani prislonih, roko z uro pa je bilo ze malo tezje :) ...

Je pa tako,d a vcasih zapiska prakticno takoj... vcasih pa je treba pocakat kaksno sekundo ali dve, preden zapiska, da potem lahko odmaknem uro ...
Jaz sem se opogumil in sem šel na Curve Metal. :cool:
 

kokica2000

Pripravnik
20. mar 2011
129
24
18

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Jaz sem se opogumil in sem šel na Curve Metal. :cool:

Sam imam se kar brezplacno varianto ... in zaenkrat nisem imel problemov ... Notri imam vse svoje kartice. Sicer od lanskega poletja omogoca samo dve kartici... ampak ce so bile od prej dodane, so v apliakciji dokler pac kartici ne pretece veljavnost :D ... Itak bom to nehal uproabljati, ko (ce) enkrat NLB res omogoci Apple Pay in ce bo delovalo vsaj tako zanesljivo kot Curve ...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Dejansko je zelo koristno, če poznaš natančno lokacijo NFC antene v telefonu. Tako pri plačevanju lažje "naciljaš". Tule je seznam za Sansungove telefone: https://www.samsung.com/hk_en/nfc-support/.

Je pa razdalja, na kateri naj bi deloval prenos podatkov NFC največ 4 cm (https://en.wikipedia.org/wiki/Near-field_communication). Ne vem, kako eni govorite o tem, da vam deluje na razdalji 20 cm? Osebno se mi to zdi za lase privelečeno.
Podatek o 4 cm je originalni standard in ta del je garantirano da deluje. V praksi pa lahko deluje dlje, včasih tudi do 20 cm.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: pantertom

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Sam imam se kar brezplacno varianto ... in zaenkrat nisem imel problemov ... Notri imam vse svoje kartice. Sicer od lanskega poletja omogoca samo dve kartici... ampak ce so bile od prej dodane, so v apliakciji dokler pac kartici ne pretece veljavnost :D ... Itak bom to nehal uproabljati, ko (ce) enkrat NLB res omogoci Apple Pay in ce bo delovalo vsaj tako zanesljivo kot Curve ...
Glede na to, da očitno Curve redno uporabljaš; ali si imel kdaj kakšne težave, da je bilo pačilo zavrnjeno? Kakšne druge težave?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Glede na to, da očitno Curve redno uporabljaš; ali si imel kdaj kakšne težave, da je bilo pačilo zavrnjeno? Kakšne druge težave?

Je bilo na zacetku… vendar nic neresljivega.. da bi mimostalo v spominu… Tezav je priblizno toliko, kot s fizicno kartico … ;) Torej skoraj ni omembe pe vredno… Pred casom so bili problemi, da je sem in tja kaksen POS dodatno spraseval, ce zelim placati v GBP ali EUR… Ampak tega sedaj ze dolgo nisem imel…
 

pantertom

Zelenc'
9. jul 2019
13
5
3
eni imajo pa res neskončno skrbi:
-NFC na 20cm ne deluje in pika, tistih par cm je maksimum, nehajte širiti dezinformacije in teorije zarot
-antene POS terminalov so se v zadnjih letih izboljšale z novimi terminali in nadgradnjamo (po EMV CL standardu) in res ni več težav z "brezstičnostjo"
-avtorizacija s prstnim odtisom telefona namesto s PIN je mega komodnost, samo to je meni že deal-breaker v primerjavi s kartico
-da ti bo nekdo kar tako prislonil POS terminal k telefonu je tudi neumnost, ravno tako ti lahko nekdo z roko seže v tvoj žep po denarnico, če mu pustiš-Google Pay/Wallet uporabljam že ene 5 let in imam samo dobre izkušnje, počasi se upaš hoditi okoli brez fizične denarnice :) samo še vozniško daš v žepek ovitka in je to vse kar rabiš s sabo

Tako, da samo pohvale NLB, da je končno sprevidel stranpot z lastno crap-likacijo in gre pogumno v Google in Apple Wallet, kot cel svet. Zdaj ta korak čaka še NKBM in ostale "uber-pametne" slovenske banke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kokica2000 in krava

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
eni imajo pa res neskončno skrbi:
-NFC na 20cm ne deluje in pika, tistih par cm je maksimum, nehajte širiti dezinformacije in teorije zarot
-antene POS terminalov so se v zadnjih letih izboljšale z novimi terminali in nadgradnjamo (po EMV CL standardu) in res ni več težav z "brezstičnostjo"
-avtorizacija s prstnim odtisom telefona namesto s PIN je mega komodnost, samo to je meni že deal-breaker v primerjavi s kartico
-da ti bo nekdo kar tako prislonil POS terminal k telefonu je tudi neumnost, ravno tako ti lahko nekdo z roko seže v tvoj žep po denarnico, če mu pustiš-Google Pay/Wallet uporabljam že ene 5 let in imam samo dobre izkušnje, počasi se upaš hoditi okoli brez fizične denarnice :) samo še vozniško daš v žepek ovitka in je to vse kar rabiš s sabo

Tako, da samo pohvale NLB, da je končno sprevidel stranpot z lastno crap-likacijo in gre pogumno v Google in Apple Wallet, kot cel svet. Zdaj ta korak čaka še NKBM in ostale "uber-pametne" slovenske banke.
Vseeno ni pa ni nihče odgovoril, kako je varnostno definirano časovno okno, v katerem še "prime" telefon kot kartica in ne zahteva ponovnega gesla. Če sklepam po vaših odgovorih, se v to ni nihče poglobil in se vsi sedaj ukvarjate, kako zagotoviti, da bo kartico vedno prebralo, ne pa to, da ti nekdo pri odklenjenem telefonu uleti s pos terminalom in ti sname skoraj poljubno vsoto. Recimo, da se to ne more zgoditi, ampak če vsi tako trdite, potem pa še povejte, kaj je res s tem odklepanjem. Tudi to, da je med pogovorom telefon zaklenjen, po moje ne drži, ker samo zatemni zaslon in zaklene touch, če ga daš na uho. Če ga pa nosiš pred sabo in govoriš preko zvočnika (kar počne ogromno folka že zjutraj ob 6h, ko gre v službo ali na vlak), je pa telefon verjetno kar lepo odklenjen. Ali drugače, če natankam na petrolu, se postavim v vrsto, sprejmem klic in ropotoma po telefonu, ali lahko med klicem prislonim, plačam in potem ropotam naprej? Verjetno ja?

Do sedaj je meni BLB pay delal bp in sem bil povsem zadovoljen s tem, da sem najprej pognal aplikacijo in sprožil oddajanje kartice. Po novem je to veliko bolj poenostavljeno in hitrejše, ampak... Saj je bil tudi stari klikin omejen, ampak položnico je posrkal v trenutku. Novi klik pa razmišlja nekaj sekund, kaj bi izdavil ;).

Jernej
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
Vseeno ni pa ni nihče odgovoril, kako je varnostno definirano časovno okno, v katerem še "prime" telefon kot kartica in ne zahteva ponovnega gesla. Če sklepam po vaših odgovorih,

Ne vem zdaj, kaj ni jasno. Casovno okno je odklenjen telefon. Ce hoces uporabiti telefon kot placilno sredstvo moras nastaviti zaklepanje telefona. Koliko casa je telefon odklenjen, nastaviš v nastavitvah. Jaz sicer vedno sama zaklepam ekran in s tem telefon telefon s tipko, ker nečem da se ponesreči klika nekaj...

Kar se tiče odklenjenega telefona med klicem, pa zelo enostavno lahko sam probaš doma... Telefon ostane zaklenjen.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.673
1.018
113
Vseeno ni pa ni nihče odgovoril, kako je varnostno definirano časovno okno, v katerem še "prime" telefon kot kartica in ne zahteva ponovnega gesla. Če sklepam po vaših odgovorih, se v to ni nihče poglobil in se vsi sedaj ukvarjate, kako zagotoviti, da bo kartico vedno prebralo, ne pa to, da ti nekdo pri odklenjenem telefonu uleti s pos terminalom in ti sname skoraj poljubno vsoto. Recimo, da se to ne more zgoditi, ampak če vsi tako trdite, potem pa še povejte, kaj je res s tem odklepanjem. Tudi to, da je med pogovorom telefon zaklenjen, po moje ne drži, ker samo zatemni zaslon in zaklene touch, če ga daš na uho. Če ga pa nosiš pred sabo in govoriš preko zvočnika (kar počne ogromno folka že zjutraj ob 6h, ko gre v službo ali na vlak), je pa telefon verjetno kar lepo odklenjen. Ali drugače, če natankam na petrolu, se postavim v vrsto, sprejmem klic in ropotoma po telefonu, ali lahko med klicem prislonim, plačam in potem ropotam naprej? Verjetno ja?

Do sedaj je meni BLB pay delal bp in sem bil povsem zadovoljen s tem, da sem najprej pognal aplikacijo in sprožil oddajanje kartice. Po novem je to veliko bolj poenostavljeno in hitrejše, ampak... Saj je bil tudi stari klikin omejen, ampak položnico je posrkal v trenutku. Novi klik pa razmišlja nekaj sekund, kaj bi izdavil ;).

Jernej
Če si paranoičen, ni treba da je NFC vklopljen cel čas. Jaz ga recimo z dvemi kliki pred plačilom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
Tudi to je varianta, ki jo res previdni prakticirajo. Ni veliko dela s tem...
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Ne vem zdaj, kaj ni jasno. Casovno okno je odklenjen telefon. Ce hoces uporabiti telefon kot placilno sredstvo moras nastaviti zaklepanje telefona. Koliko casa je telefon odklenjen, nastaviš v nastavitvah. Jaz sicer vedno sama zaklepam ekran in s tem telefon telefon s tipko, ker nečem da se ponesreči klika nekaj...

Kar se tiče odklenjenega telefona med klicem, pa zelo enostavno lahko sam probaš doma... Telefon ostane zaklenjen.
Tudi če ti kličeš?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Apple Pay ima to po mojem mnenju rešeno precej bolje. Ni važno ali je telefon zaklenjen ali odklenjen, enastavno double click na side button in potrdiš s face id na talefonu oziroma double click na side button na uri dokler je odklenjena (takoj ko jo daš z roke dol pa se avtomatsko zaklene). Zelo simpl še vedno pa precej bolj varno kot da deluje kar vedno, ko je telefon odklenjen.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Vseeno ni pa ni nihče odgovoril, kako je varnostno definirano časovno okno, v katerem še "prime" telefon kot kartica in ne zahteva ponovnega gesla. Če sklepam po vaših odgovorih, se v to ni nihče poglobil in se vsi sedaj ukvarjate, kako zagotoviti, da bo kartico vedno prebralo, ne pa to, da ti nekdo pri odklenjenem telefonu uleti s pos terminalom in ti sname skoraj poljubno vsoto

Pa dejansko poznas primer, da bi se to komu ze zgodilo? Ali je samo prisotna paranoja? Ker ce je to razlog, potem definitvno mobilno placevanje ni zate :) ...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
Toj je zdaj isto kot ob uvedbi bresticnega placevanja kot takega. Ko kartica ni nic zaklenjena, pa se vedno se folka ne lovi okoli in jim pritiska POSe na rit ali kje imajo tošl...

Pa spletne in mobilne banke. Zlorabe praktično izključno zgolj in samo zaradi neumnosti in/naivnosti uporabnika. Tukaj pa so vsi varovalni sistemi odvec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in tobacco

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.972
3.264
113
Ocena aplikacije v Android Storu je od nove različice padla iz 3,5 na 2,1

btw. če komu novi NLB Pay sploh ne deluje oz. sesesuje pri zagonu je praviloma kriv "alarm" (lažni ali pravi), da sta telefon ali bootloader odklenjena oz. da je naložen custom rom / custom bootloader. Načeloma naj uporaba NLB Pay na "skrekanih" napravah ne bi bila možna. Očitno pa iz enakega razloga ne deluje na kakšnih povsem legitimnih različicah androida.