NLB pay

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.179
305
83
Tnx za info
Bad za NLB da ni sposobna naredit enotno placilno kartico, uporabnik pa izbere na placilnem mestu( terminalu) ali bo placal direkt ali na kredo. [ terminal da opcijo 1. Debit, opcija 2 Credit]. Vem da je to sci fi za blagajnicarke ne glede na stacuno. Terminalna oprema to normalno omogoca.
Tocka 2. tvojega odgovora velja za " novo " varianto klika? Stara mislim da ni omogocala.
PS; Ali bo NLB omogocila prednosti nove kartice vsem komintentom obenem ali sele po izteku stare? Morda bi bilo to zadnje bolje nasloviti na podporo omenjene banke.
 

kokica2000

Pripravnik
20. mar 2011
129
24
18
1. Da ne bomo samo šimfali: NLB s kartico MasterCard omogoča "post festum" oblikovanje obrokov za nakup. Do 60 obrokov, brez obresti. Glej https://www.nlb.si/mastercard.

2. Velja za novi NLB Klik, ja (spletni https://nlbklik.si in mobilni).
3. BA Maestro se s karticami MasterCard Debit zamenjujejo postopoma (praviloma ko stara kartica poteče). Kdor hoče, lahko zamenjavo opravi takoj in to brezplačno. Glej https://www.nlb.si/debetna-mastercard.
 
  • Všeč mi je
Reactions: irwin

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
1. Da ne bomo samo šimfali: NLB s kartico MasterCard omogoča "post festum" oblikovanje obrokov za nakup. Do 60 obrokov, brez obresti. Glej https://www.nlb.si/mastercard.

2. Velja za novi NLB Klik, ja (spletni https://nlbklik.si in mobilni).
3. BA Maestro se s karticami MasterCard Debit zamenjujejo postopoma (praviloma ko stara kartica poteče). Kdor hoče, lahko zamenjavo opravi takoj in to brezplačno. Glej https://www.nlb.si/debetna-mastercard.
Da ne bomo delali doktorata iz tega :). Pri meni je bil problem samo v tem, da ni hotel dodati kartice v Gpay, ker nisem dovolil plačil v tujini in zato ni avtoriziral kartice, ker baje nakaže 0,00eur, da lahko pripne kartico v Gpay. Kartica je pa že MasterCard Debit, ampak jo jaz enačim z BA kot pač bančno kartico, s katero lahko dviguješ denar na bankomatih in plačuješ z njo ter se direktno trga s TRRja. In imam pravo, ja. Delalo je do enega tedna nazaj in danes je spet začelo, ko sem jo dodal v Gpay. Sem danes plačal en račun na posu in je šlo "bp". Edino imam občutek, da je potegnilo denar brez avtorizacije, pa sem imel samo odklenjen telefon. Plačal sem pa 700+ eur :). Pa Gpay je bil odprt daleč v ozadju, ampak nič ni vprašal, samo denar je šel. Saj sem nekaj bral, da ni treba potrjevati, ampak kar tako na suho pri odklenjenem telefonu je pa vseeno malo prehitro?

Jernej
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Da ne bomo delali doktorata iz tega :). Pri meni je bil problem samo v tem, da ni hotel dodati kartice v Gpay, ker nisem dovolil plačil v tujini in zato ni avtoriziral kartice, ker baje nakaže 0,00eur, da lahko pripne kartico v Gpay. Kartica je pa že MasterCard Debit, ampak jo jaz enačim z BA kot pač bančno kartico, s katero lahko dviguješ denar na bankomatih in plačuješ z njo ter se direktno trga s TRRja. In imam pravo, ja. Delalo je do enega tedna nazaj in danes je spet začelo, ko sem jo dodal v Gpay. Sem danes plačal en račun na posu in je šlo "bp". Edino imam občutek, da je potegnilo denar brez avtorizacije, pa sem imel samo odklenjen telefon. Plačal sem pa 700+ eur :). Pa Gpay je bil odprt daleč v ozadju, ampak nič ni vprašal, samo denar je šel. Saj sem nekaj bral, da ni treba potrjevati, ampak kar tako na suho pri odklenjenem telefonu je pa vseeno malo prehitro?

Jernej

Saj se avtoriziras s tem, ko odklenes telefon… Ne mores pa uproabljat tega, ce imas zascito telefona (PIN, biometrika,…) izkljuceno…
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.541
5.522
113
Izvor težav je v tem, da je NLB Pay software, ki je "outsourcan". Proizvajalec je italijanska firma Fabrick, oz. njen oddelek Vipera. Tega vam NLB sicer ne pove, dejstvo pa je, da je NLB glede svoje plačilne aplikacije popolnoma odvisen od zunanjega ponudnika.
Tudi informatike bodo imeli večinoma v Srbiji, ker so davki pri nas (pre)visoki.


Dotaknil se je tudi visoke obdavčitve plač v Sloveniji. "88 informatikov smo zaposlili v Srbiji, naslednje leto jih bomo še 50. Moja plača bi bila na Hrvaškem neto 50 odstotkov višja, direktorji pomembnih družb se pogovarjajo o prenosu razvojnih oddelkov in tudi sedežev družb iz Slovenije," je opozoril. Ob pomanjkanju delovne sile pa se je vprašal, ali smo pripravljeni, da bo v slovenskih vasicah dišalo po kariju.
 

kokica2000

Pripravnik
20. mar 2011
129
24
18
Edino imam občutek, da je potegnilo denar brez avtorizacije, pa sem imel samo odklenjen telefon. Plačal sem pa 700+ eur :). Pa Gpay je bil odprt daleč v ozadju, ampak nič ni vprašal, samo denar je šel. Saj sem nekaj bral, da ni treba potrjevati, ampak kar tako na suho pri odklenjenem telefonu je pa vseeno malo prehitro?

Jernej

Seveda denar ni šel pred avtorizacije. Avtoriziral si ga ti s tem, ko si odklenil telefon. Ta način avtorizacije se imenuje CDCVM - Consumer Device Cardholder Verification.

Glej https://www.themobileknowledge.com/...hen-implementing-cdcvm-for-wearable-payments/
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
678
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ja. In odklenem telefon in govorim, ti pa prides mimo s prenosnim posom? Imam prstni odtis, ampak ko je odklenjen, je odklenjen?

Jernej


In ti ne bos opazil, da ti je nekdo prenosni POS prislonil k usesu ob telefon? :rolleyes:

Pasted_Image_22_06_2023__07_28.png
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Seveda denar ni šel pred avtorizacije. Avtoriziral si ga ti s tem, ko si odklenil telefon. Ta način avtorizacije se imenuje CDCVM - Consumer Device Cardholder Verification.

Glej https://www.themobileknowledge.com/...hen-implementing-cdcvm-for-wearable-payments/
Prosim razlozi na primeru. Ce odklenem s prstom in v nekaj sekundah prislonim, bo placalo. Ce pa ze govorim po telefonu in kar vmes prislonim, pa ne? Kje je meja, kdaj telefon smatra, da smem placati in kdaj ne?

Jernej
 

kokica2000

Pripravnik
20. mar 2011
129
24
18
Če govoriš po telefonu, le-ta praviloma ni odklenjen. Če gre za dohodni klic, sploh ne, če ga pa za odhodni klic, se bo telefon po poteku časovne omejitve (ki jo sam nastaviš) avtomatsko zaklenil.
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.179
305
83
Upam da ni prevec kozlovska. Placevanje gre prek NFC ne? Zakaj bi bil stalno vkljucen?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.472
113
Koliko vas ima izkušnje s placevanjem s telefonom? Ko prislonis telefon, mora biti cisto na miru. Nekaj trznes, pa moras se enkrat prisloniti. Pa še če ne, vcasih tezi z opozorilom, da drzi pro miru. Placevanje je enostavno, a zelo občutljivo na kakrsnokoli afneguncanje.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.301
826
113
Koliko vas ima izkušnje s placevanjem s telefonom? Ko prislonis telefon, mora biti cisto na miru. Nekaj trznes, pa moras se enkrat prisloniti. Pa še če ne, vcasih tezi z opozorilom, da drzi pro miru. Placevanje je enostavno, a zelo občutljivo na kakrsnokoli afneguncanje.
Jaz uporabljam Apple Pay že 5 let (še iz časov, ko ga ni bilo pri nas). Od takrat naprej sem samo 1x uporabil kartico in sicer na nekem letališču na parkirnem terminalu, pa se potem ugotovil da zato, ker NFC na terminalu ni delal. Drugače pa v petih letih niti ene težave.

Telefon ne rabi biti pri miru, samo prisloniš. Sem pa opazil na pri nekaterih POS je dovolj, da približaš na npr. 5 centimetrov, pri nekaterih pa rabiš čisto prislonit. POsebej od NLB se mi zdi, da so taki, da moraš čisto prbiližat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jest

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.388
3.486
113
No ja.
Vsi novejši po določenem času zatežijo da moraš spet vpisati pin od zaklepanja zaslona.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.472
113
Jaz uporabljam Apple Pay že 5 let (še iz časov, ko ga ni bilo pri nas). Od takrat naprej sem samo 1x uporabil kartico in sicer na nekem letališču na parkirnem terminalu, pa se potem ugotovil da zato, ker NFC na terminalu ni delal. Drugače pa v petih letih niti ene težave.

Telefon ne rabi biti pri miru, samo prisloniš. Sem pa opazil na pri nekaterih POS je dovolj, da približaš na npr. 5 centimetrov, pri nekaterih pa rabiš čisto prislonit. POsebej od NLB se mi zdi, da so taki, da moraš čisto prbiližat.

No, google pay je ocitno bolj obcutljiv. Zdaj ga pac kat gor naslonim, da ni niti slucajno rokca ne zadrhti. Najhuje je, kadar stric/teta pomoli prenosni pos in potem prehitro odmakne.

To niso tezave, to samo povem, da raznorazne teorije zarote, kako bo nekdo kar s posom hodil okoli in kasiral nekomu na telefonu (kjer pa vsaj pri meni telefon ostane zaklenjen, kljub klicu, mrbit pa ni tako povsod), ne vzdrzijo
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Koliko vas ima izkušnje s placevanjem s telefonom? Ko prislonis telefon, mora biti cisto na miru. Nekaj trznes, pa moras se enkrat prisloniti. Pa še če ne, vcasih tezi z opozorilom, da drzi pro miru. Placevanje je enostavno, a zelo občutljivo na kakrsnokoli afneguncanje.
Jaz plačujem s telefonom že ene 2 leti, odkar so naše banke uvedle *Pay aplikacije. Ekran na telefonu mora biti vklopljen in odklenjen in to je to. Če imaš pravilno nastavljen default Pay app na Androidu ne rabiš odpirati aplikacije - razen če imaš več kartic in želiš recimo z non-default kartico plačati.

Pomembno je, da si pogledaš za tvoj model telefona kje se fizično nahaja NFC antena - večina jo ima na sredini, ni pa to pravilo. Enako velja tudi za terminale - moraš vedeti kje ima NFC anteno - včasih so jo imeli pod ekranom POS terminala, zdaj pa na novejših POS opažam da je antena večinoma na vrhu nad ekranom.

Telefon raje drži ~5cm stran od terminala, kot pa da ga povsem gor nasloniš, saj takrat ni tako občutljivo, da so "antene" na terminalu in telefonu poravnane.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.472
113
Saj meni ni treba govoriti, kako to gre. Imam 4+ let to in placujem izkljucno s telefonom povsod ves ta čas. (Vcasih z uro, ampak je se bolj nerodno, telefon imam pa vedno s seboj). Za vsak klincev terminal v KR in okoliskih hribih vem, kam treba prislonit, pa kok se mi lahko roka trese.