NLB Klik

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Oj!

Zanima me, kaj storiti v primeru, če narediš format enega PCja in zgubiš Referenčno številko, ki so ti jo poslali po emailu za inštalacijo Klika? Zdaj sem v taki situaciji, ko ne vem, kaj storiti, ker tiste številke nimam, rad bi si pa naložil Klik. So mogoče okoli tega kakšne komplikacije z odjavo in naročilom novega digitalnega potrdila? Jim naj samo pošljem mail ali moram it zopet na banko??

Hvala!
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Referenčno št. lahko uporabiš samo enkrat, da dobiš certifikat. Potem moraš ta certifikat paziti. Če ga izgubiš, moraš iti na banko, da ti izdajo novega.
 

Joshua

Fizikalc
8. mar 2008
1.071
0
36
Ob stezi
Točno tako kot ti je doto povedal, če formatiraš disk moraš iti na bamko da ti izdajo novi certifikat.
 

limetka

Pripravnik
26. jul 2007
597
0
16
Oziroma pred formatiranjem certifikat izvoziš in ga potem nazaj uvoziš. Pa je urejeno, brez skakanja po bankah
wink-1.gif
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Faaaak, a uporabljanje klika na večih računalnikih pa ni problem?

Da bi z eno referenčno cifro lahko naložil klik recimo na pcju in laptopu.
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Če izvoziš certifikat ne. Kopijo certifikata potem lahko uvoziš kjerkoli. Ti lepo v navidilih za klik piše, da moraš izvoziti certifikat in si narediti varnostno kopijo.
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
S tistio cifro greš samo prvič po certifikat.

Ko ga imaš enkrat na eni mašini, ga enostavno izvoziš in daš na xyz mašin, če hočeš
smile-1.gif
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
Kaj kompliciraš.
Referenčno številko si vnesel samo enkrat in tako pridobil certifikat. Ti lahko certifikat nameščaš na xyz računalnikih in tam kjer je certifikat, tam lahko dostopaš do klika.
Je pa ena stvar... Med uvažanjem certifikata je potrebno paziti na opcijo pri kateri je potrebno dati kljukico, da uvožen certiifkat lahko še kdaj izvoziš tako da bo dejansko uporaben.
 

gorazdo

Pripravnik
6. avg 2007
323
1
18
Ljubljana
Saj gre - naložiš certifikat na rač.A, narediš backup certifikata,... ki ga lahko daš na rač B, C, D,...
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
To pa so komplikacije.

Kaj pa če bi bil nekje v tujini brez svojega računalnika in bi hotel na hitro pregledati finance, nekaj plačati ...
bonk.gif


Nimajo preveč dobro tega pošlihtanega.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Pa to cifro ti nucaš, da sploh dobiš certifikat. Ko ga enkrat maš (običajno 5 min po tistem, ko si uporabil to št.), se smatra, da si delaš backupe. Ta certifikat potem lahko daš na 1000 kišt, če hočeš.

Seveda imajo to dobro poštimano. Kako bi pa ti iz tujine dostopal do klika - z uporabniškim in geslom? A misliš, da bo nek javni računalnik administratorsko tako odprt, da boš ti tam nameščal svoje certifikate?

Certifikat je v enem pogledu .p12 fajl, v drugem pa vnos v security options. Ta p12 fajl (=certifikat!) rabiš zato, da ga lahko po svežem formatu samo uvoziš v brskalnik in delaš normalno naprej, kot da se ni nič zgodilo.

A štekaš?
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Osebno ne bi ravno gledal svojih financ na nekem tujem računalniku. Ne veš kako je poskrbljeno za varnost in kaj hitro se ti lahko zgodi da ostaneš brez denarja. Varnostni mehanizmi so ravno zaradi zaščite in da ne pride do zlorab. Zaradi nepoznavanja problematike se večina ljudi sploh ne zaveda kaj vse se lahko zgodi in kako malo je treba da ti nekdo pobere vse prihranke.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Za klošarje so morebiti res komplikacije.

Jaz se naprimer... povežem na enega od domačih računalnikov. V skrajni sili lahko to naredim tudi s telefonom, tako da tudi tujega računalnika ne potrebujem.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
To pa so komplikacije.

Kaj pa če bi bil nekje v tujini brez svojega računalnika in bi hotel na hitro pregledati finance, nekaj plačati ...
bonk.gif


Nimajo preveč dobro tega pošlihtanega.

Res, so komplikacije. Bolje bi bilo, če bi lahko en lolek v vukojebini ti samo vdrl na email in z isto številko ko si prevzel certifikat ti, prevzel še on enega in ti malo izpraznil račun. Postopek je enkraten z razlogom! Zato da ti noben ne more ukrast certifikata, čeprav bi dobil številko.

Sicer pa, ko greš v tujino, moraš na svoje zahteve pomisliti DOMA! Se mi zdi, da se da urediti nekako tako, a inštaliraš prenosno verzijo internetnega brskalnika na ključek in tja notri dodaš certifikat (ki si ga na primarnem računalu izvozil). Tako imaš "banko" vedno s sabo pa še relativno varno je. Oziroma, neprimerno bolje, kot če bi šel na xy računalnik dodajat svoj certifikat
wink-1.gif
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Certifikat se preprosto naloži na laptop in je zadeva s tujino rešena. Ena opcija je recimo tudi mobibančništvo ...
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Se strinjam da je to eden boljših načinov, lepo na ključku Portable Firefox 3.0.1 gor naložen certifikat in to je to.

edit: pozabil povedati tudi to, da imam ključek zaščiten z geslom (nikoli ne veš kje ga boš izgubil
smile-1.gif
)
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik AfterEight pravi:
Certifikat se preprosto naloži na laptop in je zadeva s tujino rešena. Ena opcija je recimo tudi mobibančništvo ...

Seveda. Še vedno je najbolje imeti svoj računalnik, a če greš v tujino brez prenosnika in še vedno hočeš gledat na banko, je ključek kr vredu opcija
zmaga.gif
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Seveda, seveda, dečki, ampak to so komplikacije že za mene, ki sem za računalnikom od malega in sem delal z njim že boga in svašta - kaj lahko potem en, ki je še pol majn vešč od mene? Kako naj jaz svoji mami recimo razložim, da naj si naredi backupe certifikata, če lahko 100x prebere tisto knjižico, pa ji še vedno ne bo jasno, kaj hočejo od nje?

Ste zelo lepo osvetlili problem in argumentirali, vseeno pa menim, da bi to moralo biti urejeno bolj elegantno. Sicer pa ... toliko komplikacij in toliko vdorov ter groženj v KLIK le predstavlja določeno protislovje. Se mi zdi, da ima SKB to veliko bolje porihtano s tistim računalničkom, ki ti generira enkratno kodo za vpis v sistem. Je pa vsekakor vprašljiva varnost, se strinjam.
wink-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Kdo pa pravi, da morajo biti stvari narejene tko simpl da bi jih moja babica razumela? Če je nekdo na nivoju bančna knjižica-banka, ne moreš pričakovat, da bodo pa sistem poenostavili do te mere, da bo pa lahko nekdo ki bo prvič se vsedel za računalnik pa kar znal delat s certifikati in spletno banko. Zato imaš pa napisano telefonsko številko, da pokličeš in vprašaš na center. Vsaj pri gorenjski banki se vedno oglasi en prijazen gospod...
Komplicirano se ti zdi pa samo zato, ker ne poznaš sistema... ko boš certifikat nekajkrat prevzel, ti bo postalo rutina, tako kot nevem, kopiranje dokumentov na/iz usb ključka.
wink-1.gif