Ni tople vode -- urgentno bi rabil nasvet

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Prosim za pomoč
crazy1.gif


Nimam tople vede. Problem je nastal kake 2-3 dni nazaj. Ravno takrat sem iz celotnega centralnega sistema spustil vodo. Naj še omenim da ogrevanje na elektriko ne pride v poštev ker je crknilo že nekaj let nazaj in nismo popravljali. Pač grejemo samo na kurilno olje tudi poleti. Torej ali je možno da se mi voda v bojlerju ne greje ker v centralnem sistemu ni vode ali je napaka kje drugje? Če je možno da je kriv prazen sistem kaj lahko naredim, namreč snel sem 3 radiatorje ki jih bomo menjali, novih pa še nimam
confused-1.gif
. Ali bi lahko spustil vodo v sistem če zaprem ventil pred pumpo? Strah me je namreč da bi mi voda vdrla po povratni cevi v sistem in bi imel potem poplavo. Nevem namreč kako te stvari delujejo ampak samo predvidevam. Ali bi kaj pomagalo če bi zapru mešalni ventil?
 

Company

Pripravnik
7. okt 2007
787
6
18
Voda za gretje radiatorjev in vode stalno kroži, ena veja (ali več) za radiatorje, druga za toplo vodo. Če si ti sistem spraznil, tudi tople vode ni, saj v peči za centralno kurjavo nimaš dveh vej (ena za vodo, druga za radiatorje). Medij za prenos toplote ti zdaj manjka. Rešil bi lahko zadevo le v primeru, da bi imel posebej ventile za radiatorje, ki bi jih zaprl in s tem omogočil praznjenje radiatorjev.
Na kratko: imaš prav, če sprazniš sistem, tudi tople vode ni.
LP!
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
A imaš bojler ločen ali integriran v peč?

Kakorkoli: s pečjo ogrevaš vodo, in ta voda nato ogreva še bojler za sanitarno vodo. Če si sistem za centralno popolnoma izpraznil, ni teorije, da imaš toplo vodo sanitarno vodo, saj ni medija s katerim bi to vodo ogrel.

Če pa pri tem še kuriš prazno peč...

Napolni vodo v peč in zapri ventil na dovodu in povratku - če jih imaš.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Super. Hvala za razlago, sedaj sem vsaj siguren v to da vem kaj je. Kolikor pa zastopim pa ni opcije da spustim vodo v sistem tudi če bi zapru ventil na odvodni cevi (pri vodni pumpi za centralno ogrevanje) in mešalni ventil? Ali je?
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Kaj pa opcija:
- zaprem mešalni ventil (al pa tut ne kaj pa vem sej pomoje pri tej opciji sploh ni pomembno a je zaprt ali odprt)
- odprem ventile na dovodni cevi
- spustim vodo v sistem a le toliko da ne pride do zgornjega nadstropja kjer sem brez radiatorjev (peč je v pritličju)
- sedaj bi moralo ogrevat sanitarno vodo (pomoje)
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Preučil sem slike tvojih ventilov in prišel do sledeče rešitve:

hot-water.jpg
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Ta ventil na predzadnji in zadnji sliki popolnoma zapri in v peč natoči vodo - upoštevaj, da je v peči zrak, ki ga moraš nekako spustiti. Lahko natočiš tudi toliko, da voda ne pride v nadstropje, nato pa še preventivno zapri ta ventil.

Ko boš začel točiti vodo, malo preveri, če ti peč sploh še tesni, ker če si kuril na suho...
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Ja pomoje bo hitr lužca nastala če ne tesni več
frown-1.gif

Ker sem malo zmeden ta trenutek od vsega skupaj in ker res rabim toplo vodo, imam namreč pri hiši malo dete, mi še zaupaj nekaj. Mešalni ventil je zaprt ko je obrnjen čisto v levo in kazalec kaže na tisti del kjer so črtice najmanjše?? Predvidevam da ko bom vodo spuščal v sistem odprem tudi ventil na bajpasu pri pumpi in ga potem zaprem ko bo voda v sistemu.

Še ena slikca kjer je vseskupaj malo bolj razvidno

 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Ko je ventil zaprt (levo) je odprt prehod med levo rdečo (dotok) in levo modro (povratek) cevjo ter med zgirnjo rdečo (dovod) in spodnjo modro (odvod) cevjo - torej ne bo nobenega prehoda vode v radiatorje.

Kako boš polnil in odzračeval, pa ne vem, že to, da se rdeča leva cev (dotok) bi lahko pomenilo, da imaš kakšen čep za izpust zraka tudi na peči. Če to drži, zapri mešalni ventil (levo), odpri čep in sistem (peč) napolni z vodo.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Pa sej to za otroka bi šlo če se nebi ravn navadla pod tuš jit in ko sem ji omenu banjico nazaj je kr v jok padla ... Mah bi že. Največji problem sem sam ker sem ravno sredi beljenja in mi ni lih po celodnevnem penzlanju za pod mrzlo vodo jih. Skratka še enkrat hvala za pomoč. Človek res neve kaj ima dokler tegaga ne zgubi.