Neposredno izvršljiv notarski zapis

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
941
113
Emona / Carnium
Ali imate tisti, ki oddajate stanovanje, pogodbo v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa? Koliko stane izdelava oz. overitev pri notarju?
Bom poklical notarja, ampak sem radoveden in me zanimajo različni pogledi.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Zavisi od najemnika.
S tistim, ki ima svoje odplačano lastniško stanovanje, ne, s tistim, ki pa v zgodovini ima finančne težave, da.
Cena je cca. 200 €, smo pa dogovorjeni, da je to strošek najemnika.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Kot najemenik: to še nikoli v 15ih letih najema ni bil moj strošek...
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Zelo redki imajo pogodbo v notarskem zapisu, verjetno manj kot 10% vsej najemodajalcev.

Strošek je odvisen od najemnine, ampak se giblje nekje med 150 in 200 Eur. Moraš pa vedet, da je to strošek za čas trajanja pogodbe. Ponavadi se pogodba naredi za določen čas enega leta, nato se pa podaljšuje in v tem primeru plačaš ta strošek za eno leto. Ko je potrebno podaljšat, če hočeš da neposredna izvršljivost spet velja, je potrebno ponovit.

Kdo ga bo plačal je stvar dogovora, lahko en, lahko oba na pol...

Drugače pa tud notarski zapis najemne pogodbe ni spet vsemogoč kot bi lahko mislil... Naprimer če najemnik ne plača najemnine danes, še vedno ga ne moreš jutri vn vržt. Še vedno moraš it v tožbo, ampak bistvena razlika je ta, da je v primeru notarskega zapisa postopek tožbe krajši, vseeno pa to traja 5-6 mesecev. V primeru navadne najemne pogodbe pa je postopek lahko dolg leto ali dve...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mistique

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Kot najemenik: to še nikoli v 15ih letih najema ni bil moj strošek...
Ker oddajam uradno in od dohodka plačujem davek, se potem z najemnikom poskušamo dogovoriti da prevzame določene stroške, ki so sicer moji, na ta račun pa dobi nižjo najemnino.
Tudi zavarovanje recimo po mojih pogojih plačuje najemnik.
Ne vem, pri nas zadeve (zaenkrat) funkcionirajo v obojestransko zadovoljstvo, je pa, kot je Mare2 omenil, stvar dogovora.
In ja, kjer imam notsrski zapis, ga obnavljamo vsako leto.

Nina pa najemnik recimo stroška posredovanja, s katerim se pokrije kar nekaj notarskih zapisov.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
O tem, kdo plača, se stranki dogovorita. :)
To je odvisno od tega, kako lačen strehe nad glavo je trg... Zakaj bi najemnik plačeval nekaj, kar koristi najemodajalcu? To je podoben nesmisel, kot ko ti probajo v Ameriki ob hipoteki za bajto uturiti še zavarovanje za stroške unovčenja hipoteke :-D

"Ker oddajam uradno in od dohodka plačujem davek, se potem z najemnikom poskušamo dogovoriti da prevzame določene stroške, ki so sicer moji, na ta račun pa dobi nižjo najemnino."

Brez zamere, kako pa bi sklenil NIZ brez da bi podpisala najemno pogodbo? In spet, brez zamere, saj je najbolj normalno tudi plačevati davke?

Boldani citat se sicer sliši nekaj bolje, ampak vseeno mora biti jasno:
-ene stvari je v poslu pred stranko bolje skriti (tj. takšne reči zapakiraš v najemnino in ti potem razni sitneži ne sitnarijo po forumih :-D)
-jasno je treba povedati, da se to ne sklada s poslovnimi običaji, ki jih je trg vajen, kar (lahko) odpira možnosti za ribarjenje v kalnem. Saj bi moralo biti jasno, kdo je močnejša stranka v tem pogodbenem razmerju...

Saj ni tako nemogoče izračunati vseh tvojih stroškov z oddajo in jih zapakirati v najemnino, pa imaš vse črno na belem...

"Nina pa najemnik recimo stroška posredovanja, s katerim se pokrije kar nekaj notarskih zapisov."

Govoriva o strošku posredovanja nepr. agencije? Če čakaš, da ti bodo na nagrobnik napisali kak citat Matere Tereze, se boš še načakal.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
"Tudi zavarovanje recimo po mojih pogojih plačuje najemnik."

No, treba je priznati, da si vsaj domiselen in iznajdljiv. Pa gre za kaj več kot obvezno zavarovanje skupnih prostorov?

Ne da se mi iskati po Stan. zak., upam, da ni izrecno prepovedano.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.206
113
To si spregledal, ne?
Ker oddajam uradno in od dohodka plačujem davek, se potem z najemnikom poskušamo dogovoriti da prevzame določene stroške, ki so sicer moji, na ta račun pa dobi nižjo najemnino.
Je pa to legalen način, kako legalno oddajati in si zmanjšati davek od najemnine. Zakaj le bi plačeval davek na dohodek iz najemnine, če to ni dohodek, ampak je kritje stroškov.
darwin: čestitam za legalno davčno optimizacijo.

tony: sem tudi jaz enkrat oddajal in je prišel pametnjakovič, ki mi je utrujal ob ogledu (kjer sem mu predstavil transparentno popolnoma vse stroške, ki jih bo imel), zakaj bi njemu računal stroške rezervnega sklada cca. 10 EUR. Sem mu rekel, ima prav, najemnina je +10 EUR. Eni pač ne razumejo, da je važna le skupna cifra na koncu meseca, kako je zapakirana je pa popolnoma nepomembno. Definitivno pa še enkrat čestitam darwinu.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Morda malo izven teme: A morda kdo ve kako je davcno urejeno oddajanje nepremicnine na Hrvaskem ce si slovenski davcni rezident.