ND filter

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
O, hvala za ta test. Jaz sem bil pa v FotoKliku v Ljubljani in tam mi je prodajalec rekel, da on priporoča, da nebi kupil variabilnega, ampak ta drugega, ker je cenejši. Ob tem pa mi je rekel, da kljub temu, da imam 55mm objektiv, naj kupim 77mm filter in potem je omenjal step down obročke (ali nekaj takega). Ampak glede da je 77mm vedliko dražji, nevem koliko se to splača sploh... Pa še nerodno je, zato bom pomoje kar 55mm.

Glede testa pa me malo moti da je pri dolgem času tak čuden efekt. Pa ravno dolg čas rabiš za fotografiranje vode
smile-1.gif
Heh, no, če boš kdaj fotografiral vodo ob daljšem času s tem filtrom, pa prilepi kako sliko gor.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Ja, ampak 13 sekund je reeees zelo dolg čas. Vodo slikaš pa pri cca 0.5 s. Pri teh časih pa teh čudnih efektov ni bilo.

Step down obročki so smiselni, če imaš več objektivov z različnimi premeri na katerih bi ta filter redno uporabljal. Potem rabiš samo en filter in več obročkov (obročki so seveda precej cenejši).

Jaz imam 17-40L F4 in 70-200L F2.8 in oba imata ravno 77mm, tako da obročkov ne potrebujem. Če pa bi kupil kak drug objektiv, pa bi bi verjetno raje kupil obroček kot pa še en filter...

Fiksni filter je pač fiksen - svetlobo zmanjša za točno določeno količino in ti ne omogoča fleksibilnosti. Npr. če slikaš vodo in si se odločil, da bi rad slikal pri npr 0.5 sekunde (recimo da ti je pri tej nastavitvi najbolj všeč efekt vode), hkrati pa bi rad imel natanko F4, ker bi rad zablural ozadje. Če je filter pretemen ali presvetel tega ne moreš doseči (ok, lahko spreminjaš ISO). Če pa imaš variabilnega, pa nastaviš željene parametre, usmeriš foto proti vodi, nato pa samo vrtiš obroček, toliko časa, da je osvetlitev pravilna.

Ne vem pa kakšna je razlika v kakovosti med fiksnim in variabilnim... Predvidevam, da je podobno kot pri objektivih - fiksni so ponavadi boljši.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
Reducirni obročki znajo povzročati vinjetiranje, tako da niso ravno najbolj priporočljivi.

Sicer se za slike pokrajine, ko zatemniš določen del, da veliko storiti tudi v posprodukciji z recimo Nik Software filtri, no za" megleno" vodo pa je treba uporabiti kar fotoaprat in filter.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
O teh filtrih se bom mogel še precej pozanimati.
smile-1.gif
Sam najraje nebi kupoval step down filtrov, ker se mi zdi malo neuporabno, ker imam dva anaka objektiva. Je pa res, da sta kit in ni ravno nevem kaka kvaliteta.
 

gpirman23

Pripravnik
12. sep 2010
405
2
18
Jst mam variabilnega s fotoklika - cokin pure harmonie. Sem ga prej preizkusil in vzel najboljšega. Za tolikor kolikor rabim mi je super. Izguba kvalitete je minimalna, malce ima vijolčnega štiha ampak to se itak popravi. Tako, zaenkrat sem zadovoljen za tistih 1x na mesec če rabim.
 

Podobne teme