ND filter

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Živjo,
ker vem da je tukaj kar nekaj fotografov, imam eno vprašanje. Glede na to, da najraje slikam vodo in ponavadi slikam z dolgim časom, se zanimam za nakup ND filtra, ker mislim ,da mi bo prišel najbolj prav. Imam še kit objektiva, ki sem jih dobil zraven Sony Alpha A550 fotoaparata (18-55, 55-200) in oba imata premer leče 55mm. Gledal sem tudi po bolhi, da bi zamenjal objektive, ampak nisem dobil nič pametnega, vse je predrago, ali pa polomljeno. Zato bi kupil en ND filter kar take velikost.
Gledal sem Hoya Variable Density 55 (vario ND). Nekako bi raje drugega, ta dražjega, ker koliko sem razbral, lahko nastaviš, koliko zatemni. Saj je tako? Pri prvem pa imaš konstantno zatemnitev. In tisti drugi, na največji zatemnitvi zatemni enako kot prvi, je tako?
Kaj menite o tih dveh filtrih? Bi bila dovolj kvalitetna (sploh drugi) ali predlagate kakšno boljšo/cenejšo alternativo? Vseh predlogov bom vesel.
smile-1.gif


Bi bila vredu, za slikati vodo čez dan, oz. ko je svetlejše?
Hvala!
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Najprej se vprašaj, koliko svetlobe imaš "viška". Ker tisti fiksni filter se mi zdi že kar precej zatemnjen - razen če bi rad delal tudi po minuto dolge ekspozicije?
 

s51as

Zelenc'
20. avg 2013
7
0
1
ND filter ti bo sicer vzel nekaj ostrine, tudi najbolj kvaliteten, tako da računaj s tem. Ni neka panika, se pa opazi. Vsekakor izberi nastavljivega, lahko ga sproti prilagajaš situaciji, kar pomeni da ne vpliva na nastavitve, ki jih imaš na fotoaparatu. Pri fiksnem boš moral prilagodit fotoaparat.
Recimo če boš hotel za eno sliko malo podosvetlit pri 1/20 boš z nastavljivim to naredil v nekaj sekundah, pri fiksnem pa tega ne moreš naredit.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.366
9.790
113
kod Džej-Zija
Zakaj že tega ne bi mogel narediti? Na voljo ima še vedno nastavljanje zaslonke in ISO. Tudi s tema nastavitvama ni težav pri doseganju podosvetlitve.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Zakaj že tega ne bi mogel narediti? Na voljo ima še vedno nastavljanje zaslonke in ISO. Tudi s tema nastavitvama ni težav pri doseganju podosvetlitve.

Samo je vseeno boljše dati gor ND filter kot pa zaslonko do konca zapreti - bo ostrina precej manj trpela.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Poleg tega ti ND omogoča fotkanje v okoliščinah, ko še tkao zaprta zaslonka nea pomaga in v okoliščinah, ko bi človek rad imel odprto zaslonko pa spet ne prekratek čas
 

s51as

Zelenc'
20. avg 2013
7
0
1
Ja sevede se da... samo vedno narediš en kompromis... Če imaš pa nastavljiv ND filter gor, lahko blendo na 2.8 nastaviš iso na 200 pa še vedno lahko narediš 1/20 da dobiš kak efekt ki ga hočeš.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Saj moj fotoaparat ima najmanjši ISO 200. Manj nima, tako da vedno slikam z 200. Kar se tiče kvalitete, kako je z temi Hoya filtri?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.366
9.790
113
kod Džej-Zija
Govora je bilo o fiksnem proti variabilnem ND filtru. Sem bolj za fiksnega, ker se da ostale parametre po potrebi še prilagajati, o kvaliteti variabilnega ND filtra proti fiksnemu pa nisem prepričan.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Priznam, da o filtrih ne vem ravno veliko. Ravno zato se nisem delal junaka in kupoval nekih dragih zadev, ampak nekaj najcenejšega na ebayu, toliko da sprobam kako zadeva funkcionira in po potrebi kupim boljše.

Po vzoru zgornjega filma in na hitro naredil nekaj fotk z Variable ND filtrom, test ostrine in test za bokeh, ter preveril vinetiranje.

Ne vem kako je tip s filma prišel do svojih rezultatov, ampak pri meni je ostrina na obeh slikah identična, tudi bokeh se mi ni zdel kaj zelo drugačen kot na fotki brez filtra (sem pa imel težave pri lovljenju enakih pogojev, ker je veliko majhnih oblačkov za katerimi se sonce skriva in se svetloba zelo hitro spreminja), vinetiranje identično (= ga ni). A kot sem že rekel, zares si bom vzel čas čez vikend in potestiral bolj intenzivno ter poročam.

V kakovosti slike zaenkrat ne vidim kakih posebnih razlik. Je pa razlika v kakovosti izdelave. Imam dva Hoya filtra in razlika je opazna že ko primeš v roko - kitajska delujeta bolj plastično. Pri nameščanju na objektiv ne gre tako zelo gladko kot pri Hoyinih.

Toliko zaenkrat...
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Hmm, upam da ni to tako kot v videu, takih razlik. No, bom počakal še @DrM007 da poroča kako se obnesejo kitajski iz prve roke
smile-1.gif
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Priznam, da o filtrih ne vem ravno veliko. Ravno zato se nisem delal junaka in kupoval nekih dragih zadev, ampak nekaj najcenejšega na ebayu, toliko da sprobam kako zadeva funkcionira in po potrebi kupim boljše.

Po vzoru zgornjega filma in na hitro naredil nekaj fotk z Variable ND filtrom, test ostrine in test za bokeh, ter preveril vinetiranje.

Ne vem kako je tip s filma prišel do svojih rezultatov, ampak pri meni je ostrina na obeh slikah identična, tudi bokeh se mi ni zdel kaj zelo drugačen kot na fotki brez filtra (sem pa imel težave pri lovljenju enakih pogojev, ker je veliko majhnih oblačkov za katerimi se sonce skriva in se svetloba zelo hitro spreminja), vinetiranje identično (= ga ni). A kot sem že rekel, zares si bom vzel čas čez vikend in potestiral bolj intenzivno ter poročam.

V kakovosti slike zaenkrat ne vidim kakih posebnih razlik. Je pa razlika v kakovosti izdelave. Imam dva Hoya filtra in razlika je opazna že ko primeš v roko - kitajska delujeta bolj plastično. Pri nameščanju na objektiv ne gre tako zelo gladko kot pri Hoyinih.

Toliko zaenkrat...

Si testiral?
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Ja, sem testiral, vendar me je žal prehitel dež preden bi lahko naredil kako real-life fotko, zato so vse ugotovitve "laboratorijske". Spodaj pripete fotke so vse neobdelane, samo cropane, zadnji dve pa sta zmanjšani, saj gre samo za prikaz efekta in ne detajlov.

ND Variable filter:
- filter malce vpliva na ostrino in kontrast (levo brez, desno s filtrom):


- bokeh je sicer precej subjektivna stvar, ampak jaz ne opazim kake pomembne razlike (levo brez, desno s filtrom):


- ne vem kako je pri drugih filtrih, ampak tu je zatemnitev eksponentna - ko vrtiš obroček se "temni" lepo počasi, na koncu, tik pred maksimalno zatemnitvijo pa je sprememba drastična že ob majhnem premiku v levo-desno.

Sprememba med prvimi petimi slikami je cca 5 mm, med 5. in 6. sliko pa le milimeter ali dva.

- na maksimalni zatemnitvi sem opazil nekaj čudnega - naredil sem nekaj slik sonca, ki je seveda lepo rumenkasto, ko pa pridem do maksimalne nastavitve, pa se barva nenadoma spremeni, kot da bi preklopil z gumbom:


- zelo čuden efekt pa je povzročil poskus dolge osvetlitve (13 sekund):
(brez filtra)


(s filtrom)


Povzetek optičnih lastnosti: filter naredi tisto, čemur je namenjen - zmanjša količino svetlobe, ki pade na objektiv, ne da bi moral spreminjati nastavitve na fotoaparatu. Kot sem že omenil, zaradi vremena nisem uspel narediti real-life fotk, ki bi bile relevantne za ta test. Tisto kar mi je uspelo pofotkati, je bilo ok, razen na absolutni najvišji nastavitvi, ko se prične odzivati precej čudno.

Kar se tiče fizičnih lastnosti, pa je ocena (kot sem omenil v prejšnjem postu) negativna. Poleg tega da filter deluje plastično in ga ni ravno najlažje namestiti na objektiv, je tudi kak mm širši od objektiva (mene to pač moti) in nima notranjega navoja za morebiten dodatni filter. Ne vem sicer v kakšnih okoliščinah bi to prišlo prav, ampak Hoyina filtra to imata.

Glede na zgoraj našteto, je za mojo uporabo (radovednost, preizkušanje) filter zadovoljiv in ga ne bom še tako kmalu nadomestil z boljšim (dražjim). Težko pa rečem, kako bi se odločil, če bi tale moj review bral, še preden sem ga naročil... Za ta denar (7,5 GBP) je čisto v redu, ne bi pa ga priporočil nekomu, ki tak filter potrebuje za profesionalno uporabo, saj znajo biti rezultati nekoliko nepredvidljivi
wink-1.gif


Ob priliki ga zapeljem še na izlet do kake reke ali slapa in naredim še kako "normalno" fotko, poskusil pa bom tudi ugotoviti zakaj pride do zgoraj omenjenih anomalij.

Z gradual filtrom pa sem (zaenkrat) nezadovoljen, saj ne zatemni dovolj, je pa res, da sem ga poskusil ob samem sončnem zahodu, ko je kontrast nekako največji, mogoče bi moral poskusiti že prej, ne vem, se še učim...
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Podobne teme