Naša država in njene e storitve

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:

In ker vas nekaj % uporablja OO, je zdaj treba celo JU prilagodit vam? Pa ni JU kriva, da je OO crap. Že iz zgornjih psotov se vidi, da ima OO probleme na vsakem področju (tabele, grafi, slike itd.) - čeprav ne velike, ampak je že dovolj, da so.

LP
Gargy

Nihče ne zahteva ravno OO, ampak tudi država NE SME zahtevati od svojih državljanov nakup M$ officea za elektronsko komuniciranje z njo - če pa že zahteva točno določen izdelek točno določenega proizvajalca, naj to orodje svojim državljanom tudi priskrbi. Interno zaradi mene pa lahko uporabljajo tudi klinopis.
M$ Office med drugim zmore tudi drugačne formate datotek, ki so standardizirane in uporabne v izdelki drugih proizvajalcev.
Pa tudi .doc NI standard - različne verzije Officea drugače (ali pa sploh ne) odprejo .doc izdelek druge verzije .doc...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
2. Nihče državne uprave ne sili v uporabo OO ali katerega drugega pisarniškega paketa. Edino kar zahtevamo je, da nam država posreduje elektronske dokumente (obrazce, formularje, ...) v svetovno ali pa vsaj evropsko standardiziranih formatih. Zaradi mene lahko uporabljajo MS Word, samo dokument mi naj na netu posredujejo v ODF-ju, ali rtf-u ali kakem drugem mednarodno standardiziranem datotečnem formatu. Doc format lahko primerjam na primer z angleškimi merami ali pa uvedbo dolžine predsednikovega palca za uradno dolžinsko mero.

Tudi v kakem odprtem formatu bi bilo prvilno napisano. Zakaj? Zato, ker je spet za 90+% uporabnikov karkoli kar ni doc nekaj, s čemer ne vedo kaj počet ...
Drugače se pa nečeloma strinjam. JU bi tudi morala poskrbet, da so vse njene storitve uporabne z vsaj 3 najpogosteje uporabljanimi OS in z vsaj 3 najpogosteje uporabljanimi brskalniki v vsakem OS. Ne pa da vse skupaj dela samo z win + IE ... In enako bi morala predpisat za elektronsko bančništvo in podobne storitve privatnega sektorja.

Tako se namreč poskrbi tudi za to, da je monopolov vedno manj.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Jajce je ker vsak dokument malce prikaže po svoje. Ravno danes sem odpiral isti .DOC dokument (simpl tabele) v Wordu, OOO-ju in Lotus Symphony-ju. Pa je na vsakemu drugače izgledalo, pa vsak je imel svoje felerje. Si enostavno ne upam na drug urejevalnik it, ker se mi ne da hebat z izgledom ko nekaj pošljem ali prejmem.
Ista fora je z OS-i: če je Linux zastonj, zakaj ga uporablja 2% vsega folka (vir: wikipedia) - dva od stotih? Očitno že ni tako zastonj. Sicer sem skriti pristaš odprte kode, ampak če rabiš guruja da ti polizdelek porihta pol nekaj ne štima.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Uporabljam oboje. V firmi sem določil, da uporabljajo MS2003. Zako ker je prehod na 2007 bolj zajeban kot na OO. In nekateri, ki so to poizkusili so ugotovili,d a je res.

Torej izjave, kako je izobraževanje drago, če greš na OO, so izgovor tistih, ki ne vedo, da tudi za MS stalno moraš hoditi na tečaje, če hočeš uporabljati vse funkcije.

Ampak, saj nihče ne uporablja vseh funkcij, mar ne. Ergo še razlog več za OO.

Formati so različni zato, ker se nikomur ne ljubi poglobiti, kateri fonti so open in kateri ne, pa imaš takoj solato.

MS je v Sloveiji in tudi drugod popularen zato, ker ga forsirajo v izobraževalnem sistemu, kjer MS uporablja druge licence. In potem si kot narkoman navučen na koko. Da bi pa kakšen urad, ki skrbi za trg in podobno vprašal, zakaj lahko isto stvar enkrat prodate po 5 drugič pa 120, ali ni to nategovanje, ne to pa ne, ker ne smemo tikati male mehke (včasih tudi velikega modrega nisi smel:). Enako velja za Windowse. Če bi v šolah uporabljali odprtno kodne sisteme, bi jih uporabljali tudi odrasli.

Če pa kdo misli, da OO in Linux nista primerna za uporabo v JU pa naj to razloži temle:
Francoski policiji:
http://arstechnica.com/open-so...ting-ubuntu.ars
Muenchen
http://open-trace.de/app/webro...12.pdf&b=24

Verjetno komaj čakajo kakšnega nabijača iz forumov, da jim razloži, kako nimajo pojma in da brez MS ne gre.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Če pa kdo misli, da OO in Linux nista primerna za uporabo v JU pa naj to razloži temle:
Francoski policiji:
http://arstechnica.com/open-so...ting-ubuntu.ars
Muenchen
http://open-trace.de/app/webro...12.pdf&b=24

Verjetno komaj čakajo kakšnega nabijača iz forumov, da jim razloži, kako nimajo pojma in da brez MS ne gre.

Mene bolj zanima tvoja razlaga, da si določil MS2003, čeprav je OO kao boljši
wink-1.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.097
739
113
moje mnjenje o rtf-ju: v službi imam nekaj programov, ki omogočajo izpis samo v rtf datoteko. datoteka vsebuje mešan izpis, tekst, tabele in vektorske slike tipa wmf. recimo da je ta datoteka potem velika 2MB, ko jo odprem v wordu in shranim kot doc, je velikost datoteke cca 300kB, ko jo v wordu spet shranim kot rtf, pa zraste na 4MB
confused-1.gif

zdaj ne vem, ali word in ostali programi niso optimizirani za shranjevanje rtf datotek, ali pa je rtf bistveno slabši od doc formata, kar se načina zapisa tiče.