Naša država in njene e storitve

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Bom dal kar semle, ker ne vem kam bi tole temo dal.

Zadnjič sem moral zaradi menjave službe pri naše ZPIZ-u naročiti izpis delovne dobe po 1.1.2009. Ker so se ukinile delovnke knjižice je za dokazovanje delovne dobe za izračun dodatka na delovno dobo potreben ta izpis. Zadevo se da lepo naročiti preko maila, pa še hitri so. Mail sem poslal v nedeljo pošto pa dobil v ponedeljek.

Problem pa je, da je gospoda na ZPIZ-u tako sposobna, da izdela obrazec v doc formatu pri meni osovraženega Microsofta, ki nikakor ni svetovni standard, saj format ni javen. Poleg tega pa so scoprali obrazec tako smotano, da se človek samo križa. EMŠO in davčna številka se vpisujeta v enovrstični tabelici, kjer je ena celica eno mesto, pa hudiča saj ne bom izpolnjeval obrazca na roke, kot v srednjem veku. Nadlje je obrazec tako sestavljen, da ga OpenOffice sicer odpre, izpolnjevanje pa je nemogoče, zato sem moral najprej najti kišto z delujočim MS Wordom. Zaradi slednjega očitno naša država in njene paradržavne institucije protežirano Microsoft, kar je v popolnem nasprotju z:
- enakopravno obravnavo vseh ponudnikov na trgu
- enkopravno obravnavo vseh državljanov

Sprašujem se kdaj bo naža država in njene institucije prešle na elektronsko komuniciranje s standardiziranimo formati datotek, za katere so tudi prostodostopni programi za njihovo obdelavo. S tem bi država omogočila enakopravno obravnavo vseh ponudnikov programske opreme, ki obstojajo na svetonem trgu.

Ko gledam na računalniško industrijo se počutim kot na parkirišču v času ranjke SFRJ. V računalniški industriji vidiš samo Microsoft, na parkirišču v času ranjke SFRJ pa so bile samo Zastave. Kdaj bosta IT industrija in naša e-uprava prešle v 21. stoletje svobodnega trga
sprasujem se.gif
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Imaš naloženo zadnjo verzijo Oo_Org? Meni večino wordovih datotek prav lepo odpre.
Sicer pa je MS Office še vedno daleč bolj uporabljan kot pa Oo_Org. Si jih poskusil ponovno kontaktirati, če ti lahko pošljejo obrazec v obliki, v kateri ga lahko odpreš?

btw, si kdaj poskusil odpreti oo.org dokument v wordu?

Glede na to, da je danes sobota, pošto pa praviš da si dobil že v ponedeljek, se sprašujem, kaj si počel ves ta čas...
wink-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Meni Linux redno predlaga updatanje vse programske opreme na zadnjo verzijo, tako da imam vsaj eno od zadnjih verzij. Trenutno imam naloženo verzijo 3.1.1 buld 3.1.1.4.

Sploh ni pomembno kateri urejevalnik besedil je bolj uporabljan. Kolikor sem seznanjen oba umogočata odpiranje določenih standardiziranih formatov, na primer rtf. Država in njene institucije bi morale poslovat z odjemalci s formati, ki jihlahko odpirajo in obdelujejo vsi neglede na to kater urejevalnik uporabljajo.

OO dokumenta v Wordu nisem probal odpret, pa tudi ne pričakujem, da bom karkoli videl, ker Word je pač od Microsofta.

Ma tvoje zadnje vprašanje. Danes sem si pač čas vzel in zlil svoj bes.

Pa še to, ker smo v recesiji pa je potrebno varčevat, bi naši vladi predlagal, da se odreče MS Officeu, ki je plačljiv,in preide na zastonjski OpenOffice.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Saj ne obstaja samo OpenOffice, je še veliko programov, recimo AbiWord.

Poleg tega pa v katerem formatu bi pa ti imel da boš lahko še naprej sovražil Microsoft? JPG?
 

Dzexon

Pripravnik
3. sep 2007
946
0
16
ODF Norveškem. Če nudiš neko storitev za čim širši krog ljudi, bi bilo dobro najprej poskrbeti, da brezhibno deluje na brezplačnem programju, ki je vsem dosegljivo. Če ODF slučajno (ker je odprt, ga MS lahko kadarkoli implementira, če ga še ni) ne deluje na MS word, lahko še vedno uporabiš brezplačni open office, če DOC ne deluje brezhibno na katerem drugem pisarniškem paketu (precej verjetno, ker je zaprt MS-only standard), moraš kupiti MS word in včasih celo še prej menjati OS za windows, da gre brez komplikacij gor
stupid-1.gif
. Zato DOC pač ni primeren standard za slehernika, ponekod so to že ugotovili, v Sloveniji smo pa (kot vedno) bolj "počasni".
 
Nazadnje urejeno:

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
V imenu zniževanja stroškov smo tudi pri nas v firmi že pred leti prešli na OO. Čez 100 računalnikov v firmi ima naložen le OO. Tisti, ki delamo z zunanjim svetom - nabava, marketing, prodaja, tajništvo, pa imamo poleg tega naložene še MSO, ker v vseh teh letih, kar sem v tej službi, od zunaj še nisem prejel dokumenta, ki bi bil v OO, čisto vedno je vse v MS (če govorimo o pisarniških dokumentih).

Da ne boš mislil, da sem MS fan - podobno jezo kot ti občutim jaz, ko nekateri partnerji pošljejo gradiva v MS Publisherju, Corel Draw-u ipd. Sam uporabljam izključno Adobove izdelke. Vendar zaradi tega ne bom zahteval od partnerjev, da naj uporabljajo software, ki ga imam jaz.

Sicer pa kot uporabnik linuxov bi moral že biti navajen na to omejenost pri izmenjavi gradiva z ostalim, MS svetom. Ravno zaradi tega toliko manj razumem zakaj se razburjaš?

Tisto zadnje vprašanje o čakanju je bilo bolj za hec, kot za res.
smile-1.gif


BTW, že nekaj časa je zunaj 3.2.0, tako da te ta tvoj linux ne opozarja na updejte tako zelo redno.
wink-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Razburjam se, ker je ena od manter EU-ja svobodni trg in konkurenca. Država s takim pristopom do elektronskega komuniciranja z državljani deluje naravnost proti temu. Če se država že hvali z e upravo in elektronskim komuniciranjem z državljani naj najprej poskrbi, da bo vse prisotne na trgu obravnavala enakopravno. Torej dolžnost države je, da omogoči komuniciranje z državljani z odprtimi in pri medanrodnih organizacijah za standardizacijo standardiziranimi formati datotek.

Zadevo problematiziram iz razloga ker je država na drugi strani in ne neko podjetje, ki ima lahko zaradi mene tudi svoje formate datotek.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Dzexon pravi:
ODF Norveškem. Če nudiš neko storitev za čim širši krog ljudi, bi bilo dobro najprej poskrbeti, da brezhibno deluje na brezplačnem programju,
Tudi ODF ne deluje OK ... Ima probleme s tabelami (recimo v prezenztacijah), tracking changes dela slabo ali pa sploh ne ... Tako da tudi to še ni OK rešitev.
RTF ima problem, da če je grafika noter (kaka slikca) ratajo fajli grozljivo veliki ...
Sicer pa OO čisto lepo dela z doc in docx dokumenti. iWork tudi ...
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Če imam en obrazec za izpolnit in ga poslat po mailu ne rabim nobenih tracking changes in podobno.

OO ima pa po mojih izkušnjah probleme pri delu z MS Office datotekami:
- grafi v preglednicah, poimenovanje osi
- okvirji in tabele v tekstovnih dokumentih
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.687
552
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
recimo tuki v EU institucijah vecinoma delamo v MS okolju, govorim za exel in word, delno tudi power point (oz. namesto ppt je velik tudi pdf uporabljen)

vse ostalo so na zalost samo polizdelki neprimerni za resno delo
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
... Sprašujem se kdaj bo naža država in njene institucije prešle na elektronsko komuniciranje s standardiziranimo formati datotek, za katere so tudi prostodostopni programi za njihovo obdelavo. S tem bi država omogočila enakopravno obravnavo vseh ponudnikov programske opreme, ki obstojajo na svetonem trgu. ...

... Kdaj bosta IT industrija in naša e-uprava prešle v 21. stoletje svobodnega trga
sprasujem se.gif
Nikoli.
So preveč zabiti.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Oprosti, tole kar si napisal je žalitev za vse razvijalce odprtokodnih rešitev, ki po mojem menju bolj poznajo probleme navadnih uporabnikov, kot pa zaprta skupina MS-jevih razvijalcev.

Zanimivo je to, da na področju spletnih brskalnikov odprtokodni Firefox premaguje oziroma je že premagal IE. Enostavno je FF bolj fleksibilen. Verjamem, da se bo podobno zgodilo tudi z OO in MS Office. OO rabi še nekaj časa.

Mimogrede OO je odprtokodni naslednik Star Office-a, ki je temeljil na logiki, da je samo 20% (ali celo še manj) programske kode odvisno od operacijskega sistema na katerem SW deluje, vse ostalo je enako ne glede na operacijski sistem. Do tega pri MS še ne bodo kmalu prišli. Če bi do tega pri MS-u že prišli, bi imeli danes boljše računalnike ne pa 20 ali celo več let staro arhitekturo x86.
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
Spet ti s svojo odbito logiko
bonk.gif

MS uporabljajo usmerjeno gledajoči državni uradniki, ki sploh ne vedo, da obstaja še kaj drugega.
In to svojo projekcijo usmerjajo na navadne uporabnike, ki drugega kot od države privzete opcije sploh ne morejo uporabljati.
Klar?
smile-1.gif

Ok, saj vem, da ni...
bonk.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Če imam en obrazec za izpolnit in ga poslat po mailu ne rabim nobenih tracking changes in podobno.
Aha, torej naj imajo en SW za delat z zunanjim svetom simpl stvari, enega pa za bolj komplicirane?
Pa dva supoorta, pa dvojna izobraževanj? Uh, res varčno.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Madafaka pravi:
Spet ti s svojo odbito logiko
bonk.gif

MS uporabljajo usmerjeno gledajoči državni uradniki, ki sploh ne vedo, da obstaja še kaj drugega.
In to svojo projekcijo usmerjajo na navadne uporabnike, ki drugega kot od države privzete opcije sploh ne morejo uporabljati.
Klar?
smile-1.gif

Ok, saj vem, da ni...
bonk.gif

Ob tem pa prikladno pozabiš, da tudi velika večina poslovnega sveta laufa MS. Pri nas sta solasnika 2 od največjih EU založb. Reporting laufa v Excelu ... Sodelovanje z drugimi založbami tudi. In kaj, zdaj naj jaz njih prislilim sa šaltajo na OO?
OO je uporaben (in za to ga tudi uporabljamo, recimo da ima 2/3 mašin na formi OO namesto MS) samo za pisanje preprostih tekstovnih stvari. Ko prideš do tabel, sodelovanja na dokumentih, prezentacij ... pa OO pogori. Tako pač je in dokler ne bodo njegovi razvijalci dirketno skopitrali funkcionalnosti MS bo tako tudi ostalo.
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.687
552
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
LOL, ti si pa res en enosmerno gledajoci kekec
uf-1.gif


grem na Bloombergov terminal in glej, glej, tam je za izvoz podatkov excel ikona,
uporabljam standardandpoors in poglej poglej zlomka, tudi tam je excel ikona
se skonektam na Fitch ratings in ne morem verjet, njihova PAT analiza se pohvali, da je mogoce izvozit v Excel

bimbo nerazgledani
priden.gif