Nakup Licenčnih Windows 10 PRO - SLO Za 21 EUR?

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Prodaš mi članek (če mi prodaš vse materialne avtorske pravice), jaz ga lahko po delih naprej prodajam. Prodaš mi računalnik s SW, jaz naprej prodam, kar hočem. Grafično, disk ali SW. ALi vse.
Če si lahko pri članku, kjer se spoznaš, lepo napisal, da ga lahko naprej prodajaš po delih v primeru, da si kupil "vse materialne avtorske pravice", bi bilo lepo, da bi isto naredil pri SW-ju. Ko si kupil računalnik skupaj z licenco za uporabo softwarea, nisi pridobil "vseh materialnih avtorskih pravic"... dobil si točno določene pogoje po katerih lahko ta software uporabljaš in po želji rabljeno prodaš.

To je tako kot da bi jaz rekel, če sem kupil revijo s člankom in slikami, lahko te po želji po delih naprej prodajam (ne govorim o fizičnem papirju s člankom - ki bi bil tukaj analogija fizičnem računalniku z licenco, temveč o "avtorski vsebini, ki jo je možno enostavno kopirati" na enak način kot se lahko kopira software). Pri "virtualnih" dobrinah pač ni vse tako trivialno.
Sem sicer že zgoraj napisal, da sem kiksnil OEM/DSP, ampak tvoj argument ne zdrži.
Če kupiš revijo, lahko iz nje izrežeš sliko in jo prodaš naprej. Čisto legalno. Ne smeš je pa skopirat in prodat naprej, pa je obdržat v reviji.
Pa še pleg tega je še nekaj precej pomembnih razlik.

EDIT: vidim, da so ti že prej odgovorili ..
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Saj kot kupcu ti je popolnoma vseen ali si dobil OEM/DSP/XYZ - ta količinski popust je stvar proizvajalca PC-ja in SW-ja, ti kot kupec si dobil izdelek, ki ga lahko prodaš naprej.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Wrong.
Poleg tega so se proizvajalci malo pripravili na to odločitev sodišča in ne prodajajo več programske opreme (programa) pač pa ti plačaš licenčnino. E, te pa ne moreš prodati naprej.
In volk sit ter koza cela
smile-1.gif
 

Vprasaj

Majstr
15. avg 2008
1.361
323
83
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Wrong.
Poleg tega so se proizvajalci malo pripravili na to odločitev sodišča in ne prodajajo več programske opreme (programa) pač pa ti plačaš licenčnino. E, te pa ne moreš prodati naprej.
In volk sit ter koza cela
smile-1.gif

In kaj je specificirano na računu ko kupim jaz Windowse v trgovini?

Licenčnina za Microsoft Windows 8.1 ali Programska oprema Microsoft Windows 8.1 ?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To je irelevantno. Lahko piše tudi 1 kg očiščenih polken... Važno je kaj ti piše v specifikaciji proizvajalca
 

Vprasaj

Majstr
15. avg 2008
1.361
323
83
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
To je irelevantno. Lahko piše tudi 1 kg očiščenih polken... Važno je kaj ti piše v specifikaciji proizvajalca

Od kdaj je pa specifikacija proizvajalca nad zakonom o trgovanju?
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Wrong.
Poleg tega so se proizvajalci malo pripravili na to odločitev sodišča in ne prodajajo več programske opreme (programa) pač pa ti plačaš licenčnino. E, te pa ne moreš prodati naprej.
In volk sit ter koza cela
smile-1.gif
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
To je irelevantno. Lahko piše tudi 1 kg očiščenih polken... Važno je kaj ti piše v specifikaciji proizvajalca

To so floskule, kot potrošnik si zaščiten pred takšnimi neregularnimi poskusi zaobhajanja zakonov iz strani korporacij.
evil.gif
Operacijski sistem je programska oprema. Na to zaobhajanje se pripravljajo s tem, ko bo OS ponujen kot SAAS, takrat se pa stvari spremenijo.

Where the copyright holder makes available to his customer a copy – tangible or intangible – and at the same time concludes, in return form payment of a fee, a licence agreement granting the customer the right to use that copy for an unlimited period, that rightholder sells the copy to the customer and thus exhausts his exclusive distribution right. Such a transaction involves a transfer of the right of ownership of the copy. Therefore, even if the licence agreement prohibits a further transfer, the rightholder can no longer oppose the resale of
that copy.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ravno v ERP lahko kot opis, ki se prikaže na računu, napišem karkoli hočem. Torej pozabi na floskule.
BTW, glede na to da delam za enega največjih prodajalcev licenc v svetovnem merilu sem prepričan da naša pravna šlužba ve kaj dela in so njena tolmačenja nekak bolj relevantna kot tvoja.
Še enkrat, ta odločba sodišča dovoljuje nadaljno prodajo programske opreme, vendar ti prepoveduje uporabo le-te, če ni v skladu z pravili (Terms of Use). In v the pravilih je zadeva dobro specifirana.
Vse skupaj se pa nategujemo okoli OEM licenc, katere imajo dobro definiran "Terms of Use". In nekaj kar je bilo prodano kot celota (tudi na računu nimaš postavke) lahko preprodaš samo kot celoto.
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Sploh ne dvomim, da pravniki podjetja točno vedo kaj si lahko privoščijo - iti "čez" zakon v primerih kjer se posameznik pač ne bo šel tožariti s podjetjem zaradi nekaj 10€... Lahko pa bi se šel, tako kot tisti Italijan na prejšnji strani, pa bi dobil tožbo.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Dvomim. Pravna luknja se zafila ASAP.
In še enkrat. DSP lahko prodaš naprej, sem ti povedal pogoje (medij, COA, izbris na tvoji strani).
OEM je celota, razumeš, celota. Zaklenjen na strojno opremo. Kaj mi boš dal ob prodaji? Medij? Nimaš. COA? Nimaš. Ključ zapisan na listku papirja? Neuporabno. Boš dal zraven matično plošlo v kateri je integrirana licenca? Prosim. Tudi vrniti oz. zahtevati kupnine ne moreš. Oz. teoretično lahko, prodajalev pošlje prenosnik v tovarniški servis kjer osnovno ploščo z licenco zamenjajo s tako brez. Vrnejo znesek licence in zaračunajo storitev. To bi šlo, ja.
Tako da ne pametuj kaj in kako.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
To je irelevantno. Lahko piše tudi 1 kg očiščenih polken... Važno je kaj ti piše v specifikaciji proizvajalca

Tu se pa motiš. Če na računu ne piše, da gre za najem (torej da je omejen čas uporabe), gre za nakup. Tisti hip, ko gre za nakup - pa beri odločitev sodišča. To je celo izrecno zapisano za takšne, ki preveč verjamejo v license agreemente in podobno.

Ne pozabi, da če jaz škatlo z winsi kupim v bigbangu, je moj nakup pogodbeno razmerje z bigbangom, ne z M$. Če bi mi bigbang dal winse za 2 leti v najem in na računu napisla, da po pogojih iz licenčne, potem bi ti imel prav. Dokler pa jaz kupim winse od BB, pa nimaš.

Pa kot sva že soglašala (da ne boš spet samo o tem pisal): očitno OEM ne sodi v ta primer.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
To kar Microsoft trdi, ponavadi ni tisto, kar sodišče reče, da je prav. V EU je kar nekaj mega korporacij z nekaj 10 k Windows licencami kupljenimi kot rabljene za par EUR na mašino in jim Microsoft ne more nič.
Enkrat ko je Microsoft svoje prodal, kot OEM ali bilokaj, se je odrekel svojim pravicam v zameno za denar, pa če je zapisal ne vem kaka jajca v EULA. Posledično trg rabljenih licenc cveti. Tudi v Sloveniji se že slednje prebuja.

Sicer pa je jasno, da je itak bolano, da ga ni junaka, ki bi za Windows licenco odcolal 100+ EUR v časih, ko isto MS kao kot OEM prodaja za desetino cene. Mega korporacije prvič celo MS Office mečejo iz bajte ven in ga imajo kupljenega samo za skupino power userjev, vse ostalo pa dajejo na Libre/Open Office.

Ni več easy money za Mikromehkega. Na serverskem delu, ga pa itak šiša Linux. Če kaj na firmi po novem instaliramo in da laufa na tudi na Linuxu, gre na Linux. Pa to gre sedaj že skoraj vse pomembno, od Oracle-a, SAPa, IBMa pa še kakega drugega Enterprise softveraja. Če kaj laufa izključno na Windows, pa se ponavadi celo ne nabavi, če ni nekaj super oh in sploh, pa nenadomestljivo.
 
Nazadnje urejeno:

Vprasaj

Majstr
15. avg 2008
1.361
323
83
Ljubljana
Vprasanji:
1. pozna kdo primer inspektorja ki je sel do fizicne oseve V SLOVENIJI. In ga kaznoval ker je imelwindowse aktivirane z microsoft toolboxom?

2. pozna kdo tak primer inspektorja ki je prisel v neko slovensko firmo?
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Do fizičnih oseb ne grejo, ker rabijo sodno odredbo. Slednjo pa dobijo izključno za hujša kazniva dejanja, kar nelicenčna kopija Windowsov ni.

Resnih podjetij, ki imajo tudi lastno pravno službo, praviloma z osebki s pravosodnim izpitom ali pa celo konkretno odvetniško hišo v zaledju, se pa tudi najraje izogibajo in raje prepustijo, da se slednjimi jeba sam Microsoft.
 
Nazadnje urejeno:

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Dvomim. Pravna luknja se zafila ASAP.
In še enkrat. DSP lahko prodaš naprej, sem ti povedal pogoje (medij, COA, izbris na tvoji strani).
OEM je celota, razumeš, celota. Zaklenjen na strojno opremo. Kaj mi boš dal ob prodaji? Medij? Nimaš. COA? Nimaš. Ključ zapisan na listku papirja? Neuporabno. Boš dal zraven matično plošlo v kateri je integrirana licenca? Prosim. Tudi vrniti oz. zahtevati kupnine ne moreš. Oz. teoretično lahko, prodajalev pošlje prenosnik v tovarniški servis kjer osnovno ploščo z licenco zamenjajo s tako brez. Vrnejo znesek licence in zaračunajo storitev. To bi šlo, ja.
Tako da ne pametuj kaj in kako.

Avto se prodaja kot celota pa lahko prodaš katerikoli del si želiš... Ne glede na floskule, ki bi jih proizvajalec lahko napisal v "pogojih uporabe". OEM/DSP/karkoli je stvar proizvajalca HWja in SWja in ne kupca.

Kako zadevo unbundlati v teoriji si si pa že sam odgovoril na koncu. Ampak menjati bi morali ploščo zastonj, jasno. V praksi pa dvomim, da to gre... No v bistvu menjava plošče ni potrebna, če si ti winse odinštaliraš. Dovolj je, da ti dajo serijsko, ki se lahko aktivira na novem PCju. Ker verjetno ti obstoječo MS blokira, če jo prebereš s kakim toolom in poskušaš aktivirati na drugi mašini?
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Napačen primer (avto) si dal... Kupiš recimo Golfa ali Octavio. Doplačaš za avtomatski preklop med žarometi. Imaš postavko na računu. Prodaj sedaj samo to komponento, če lahko.
Ali, da obudim temo izpred časa... Ti tega nisi kupil. MTL ti to vklopi in zaračuna vklop. To je piratstvo. V bistvu si plačal za nekaj do česar nisi upravičen (tako kot OEM/DSP nakup reko eBaya mimo pravil).
Ko že daješ take primerjave.
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
A lahko najdeš bolj neumno primerjavo? Tega se načeloma res ne da prestaviti, ampak to je neka funkcija (bi jo pa morda lahko teoretično prestavil, MTL ti jo izkopi in jo vklopi kupcu, če te prav razumem), niti ni nek oprijemljiv izdelek kot je npr. OS. Zakaj nisi dal za primerjavo vetrobranskega stekla npr.?

Na ebayu bi lahko kupil "rabljene" Windows-e, čisto legalno, ni nujno, da bi bila zadeva mimo pravil.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
A sem kdaj trdil (oz. trdili9 da nakup programske opreme preko eBay ni možen? Ne. Rekli smo samo, da prodaja nove DSP vezije OSja ni v skladu s pravili. Prodaja nove OEM različice WIN8 brez strojne opreme tehnično ni možna.
Prodaja rabljene DSP licence načeloma gre. Rabljene OEM licence brez pripadajoče komponente ne moreš prodati. Ker se ti ne splača.
Ker je OT spraševal za mnenje o nakupu nove DSP licence smo povedali mnenje.
Pri rabljeni DSP licenci boš imel kar nekaj pilotiranja... Najprej jo boš lahko reaktiviral samo preko klica, glede na to da se že Win7 vsake 3 mesece "pofočka" na serverje in preverja ali je v skladu s licenčno politiko se ti ob nepoštenju prodajalca kaj hitro zgodi, da si kupil za 20 EUR (ali pa 10) samo predinštalacijsko kodo, do katere se pa pride tudi drugače (beri zastonj).

Pa nismo ti krivi, če nimaš razjasnjene pojme DSP/OEM/FPP...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Napačen primer (avto) si dal... Kupiš recimo Golfa ali Octavio. Doplačaš za avtomatski preklop med žarometi. Imaš postavko na računu. Prodaj sedaj samo to komponento, če lahko.
Ali, da obudim temo izpred časa... Ti tega nisi kupil. MTL ti to vklopi in zaračuna vklop. To je piratstvo. V bistvu si plačal za nekaj do česar nisi upravičen (tako kot OEM/DSP nakup reko eBaya mimo pravil).
Ko že daješ take primerjave.

Ni piratstvo. Vklopil je funkcijo, ki je v avto že vgrajena. Čisto legalno.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ni res, kajti če bi bilo to res bi lahko samo v meniju dodal kljukico (brez pomoči specialne naprave) in proizvajalec ne bi tega zaračunaval.
Tako pa je posegal v sistem vozila in spreminjal kodo. V bistvu nepooblaščeno.

Ampak to ni bistvo in niti ni pomembno. Hočem samo povedati da zadeve niso tako trivialne. Me zanima če bi sodišče v primeru avtomobilov odločilo po isti analogiji.