Nakup kolesa - na kaj paziti, biti pozoren...?

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Po cca 10ih letih si kupujem novo kolo
evil.gif

Zato res nimam več pojma na kaj biti pozoren pri nakupu, kako vedeti katera velikost kolesa je prava...??

Naj še povem, da se bom s tem kolesom vozila čisto rekreativno, bolj po ravnem in asfaltu...pa še to ga bom uporabljala parkrat na leto. Torej ne potrebujem nobene hudo drage in zahtevne zadeve...
Kaj mi priporočate?

Hvala
roza.gif
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Par podobnih tem boš našla malo nižje v forumu
smile-1.gif


Gorsko, cestno, treking, žensko za v mesto? Lezicikl?
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
a kr vsi neki kolesa kupujemo
grin1.gif


teta, najboljš ti bo povedal prodajalec, pa da ti da stestirat par koles, da greš en krog okol štacune, pa prec veš al je zate al ni
grin1.gif
lastneizkušnje.press
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.717
113
kod Džej-Zija
Tole o prodajalcu drži le, če greš v kompetentno kolesarsko trgovino. V Hervisu, Gigasportu, Intersportu in podobnih all-in-one jajcih običajno prodajalci nimajo blage veze, kaj prodajajo. Da o njihovih serviserjih sploh ne začnem, ko sem enkrat v Hervisu videl bicikl, ki je imel sprednje vzmetene vilice narobe zmontirane (obrnjene nazaj).
13.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ksz

prešjni vikend sem opazil, kako zelo pomembna je ergonomija kolesa in zakaj kvalitetno kolo stane nX več.

Punca ima sicer že staro kolo scwhin, z njim je sedaj po skoraj 10letih še vse ok in to brez servisev. Prejšnji vikend si je morala sposodit en drug bajk, ki je res bil v menda v hervisu za male pare in še ni nardila 1km, pa je že jamrala kak ji ne paše gor sedet, kak jo vse neki moti, kak jo boli... Potem sem postavil kolesa skupaj in na sta skoraj enako velika. Razlika res minimalna.

To sem napisal zato, da morda koga prepričam, da niso dobra kolesa dražja samo zato, ker je gor nalepka od neke znane firme.

Če niste ravno po jusu narejeni in vam večina koles ne paše, imajo v cultu custom bike fit, kjer te celega premerijo in če pri njih kupiš kolo, ti ga optimalno nastavijo. Ok sej morda je mal za lase privlečeno in drugo to delajo na drugačen način. Je pa vseeno za probat.
Meni so pomagal in sem pri njih vzel že drugi bajk.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.706
139
63
ksz

vsako kolo si moraš po nakupu še nastavit na svoje mere. Za to obstajajo neke smernice, sicer pa v vsakem primeru prvih par 100km voziš z imbusom v žepu in štelaš. So pa bicikli, ki jih nikakor ne moreš naštelat (stari Rog).
Se pravi, treba je it v pravo trgovino in poslušat prave nasvete.

Konkretno kaj je pri biciklu za pasit kar se tehnikalij tiče: Najbolj vidne komponente so pogosto višjega cenovnega razreda, skrite komponente pa nižjega. Treba povprašat, katera pesta so vgrajena, katera gonilka ipd.
Kar se zavor tiče, ne padat na lepe diske. Kvalitetne V-brake zavore so še vedno super.
Teža bicikla je pri vzponih zelo pomembna, vsak kilogram se pozna. Nekje 13kg ali manj za celoten bicikl bo kar vredu. Zadnje vzmetenje ni nujno potrebno, sprednje naj ima hidravlično blokado in ne mehanske.
To je zelo nasplošno.

Skratka treba se pogovorit s kvalitetnim prodajalcem in odločitev bo kojci lažja.

lp
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
ksz

prešjni vikend sem opazil, kako zelo pomembna je ergonomija kolesa in zakaj kvalitetno kolo stane nX več.

Punca ima sicer že staro kolo scwhin, z njim je sedaj po skoraj 10letih še vse ok in to brez servisev. Prejšnji vikend si je morala sposodit en drug bajk, ki je res bil v menda v hervisu za male pare in še ni nardila 1km, pa je že jamrala kak ji ne paše gor sedet, kak jo vse neki moti, kak jo boli... Potem sem postavil kolesa skupaj in na sta skoraj enako velika. Razlika res minimalna.

To sem napisal zato, da morda koga prepričam, da niso dobra kolesa dražja samo zato, ker je gor nalepka od neke znane firme.

Če niste ravno po jusu narejeni in vam večina koles ne paše, imajo v cultu custom bike fit, kjer te celega premerijo in če pri njih kupiš kolo, ti ga optimalno nastavijo. Ok sej morda je mal za lase privlečeno in drugo to delajo na drugačen način. Je pa vseeno za probat.
Meni so pomagal in sem pri njih vzel že drugi bajk.

verjemi da bo punco lahko vse bolel pa če ima kolo za 10k eur.
nima veze znamka in vrednost kolesa pri tem.

vse je v nastavitvah kolesa(prava velikost okvirja, višina zica, taprav zic, dolžina fajfe, pedala...)
polno je dejavnikov za pravo udobnost na kolesu..
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
V raznih Hervisih se mi zdi, da montaža šepa. Komponente so na papirju kar uredu ponavadi.

Dvomim, da ti kje drugje kakšne nevem kolk boljše dajo.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.717
113
kod Džej-Zija
Od komponent je ponavadi dober samo zadnji menjalnik. Pesta in ležaji so običajno totalen podn, enako velja za verižnike in verigo, da o kvaliteti sestavljanja bicikla ne bi niti začel. Žal večina ljudi pogleda samo zadnji menjalnik in jim je vse "jasno".
bonk.gif
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ksz...

jst že mam novega
cheer.gif
izbrala sem Bergamontovega, danes bila že kratka turica, fajn bo.
berfluspor2008gre_Bildgr%F6%DFe_%E4ndern.jpg
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
no ker imaš moj rang "kolesa" bo treba spet kdaj na staro pošto jo vžgat. Greš zraven?

(sicer pa letos ni nobene kondicije in zna biti to kar podvig za mene iz LJ)
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.662
1.583
113
mati je nekoč privlekla becikl iz hervisa, ki je imel PLASTIČNO gonilko
bonk.gif
seveda ni potrebno pudarit da je po par furah razpadla
 

Keki

Pripravnik
26. okt 2007
869
9
18
Kamnik
In kolk je dala za ta kolo, če lahko vprašam?

Dejte mi nekej razložit glede robe, ki se prodaja v hervisu.

Polar 725, športni copati Adidas, Nike, ... to pol pravte, da je škart roba, ki ni vredna pol ....... al kako?

Se popolnoma strinjam, da prodajalci ponavadi nimajo pojma, da servis tudi slučajno ni na ravni specializiranih kolesarskih trgovin, roba, predvsem pa tista, ki naj bi spadala v srednji in seveda višji cenovni razred tudi slučajno ni vprašljivega porekla in kvalitete.

Tudi sam sem tam vzel kolo, specjalko Fuji z 25% kuponom sem z enako opremo prišel veliko ceneje skozi, kot bi v najboljšem primeru prišel v spec. trgovini.
Ker svoja kolesa v glavnem popravljam sam, sploh nisem pustil, da bi se ga v trgovini dotikali in sem imel v pol ure pripravljenega za na cesto.
In, če veš kaj kupuješ, veš kaj pogledat pri kolesih te ne morejo nategnit z noname robo.

Verjamem pa, da je veliko lovbuđet koles sestavljenih na ta način, vendar so, brez zamere na ta način sestavljena tudi v spec. regovinah, samo da imaš tam zagotovljen kakovosten servis.
 
Nazadnje urejeno:

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.717
113
kod Džej-Zija
Pozabljaš na bistven podatek, da se TI spoznaš na kolesa. Na temle forumu pa so v nasprotju s kolesarsko tablo ljudje, ki jim je bicikel samo prevozno sredstvo in ki pričakujejo, da bojo kupili delujočo zadevo, ne pa, da bojo cele popoldneve menjali škart komponente. Tudi ne moreš od vseh pričakovat, da se bojo na bicikle spoznali v nulo. Koliko se nas tu gor spozna na avtomobile do take mere, da vse lahko popravimo sami? Pa vendar se vsi vozimo z njimi.

In DA, če neko podjetje prodaja neko robo, se pričakuje, da vsaj približno ve, kaj prodaja, pa tudi, da zna svojo robo servisirat, oz. za začetek že pravilno sestaviti. Ne pa, da veriga preskakuje in ruži, da zavore nič ne primejo itd.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
in kak dolgo ima hervis v ponudbi Fuji kolesa?
smirk-1.gif

kaj pa je imel pred tem?
smirk-1.gif

predvsem... za kako ceno?
smirk-1.gif

in še dalje ti lahko
smirk-1.gif
lepim

tudi fuji ni lih biser kolesarstva... je pa za spremembo kar solidno kolo glede na hervisovo ponudbo
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
če ga kupiš s 25% kuponom popusta..... popolnoma nič!

drugače pa bi se dalo debatirat
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.662
1.583
113
ko govorimo o kolesih iz teh velikih trgovin, imamo v mislih ponavadi tisti največji krš, ker ta predstavlja veliko večino njihove ponudbe. Pri hervisu je to balance. Stari rog je biser proti temu. Lahko pa seveda pri njih kupiš tudi kvalitetna kolesa kot so trek, fuji ipd. Ampak ker folk najbolj pali na najbolj poceni robo, je logično da je te največ v ponudbi.
Za kolo brez zadnjega amortizerja se ne gleda nič pod 400€ (redne cene), za take z amortizerjem pa je ta cifra precej višja. Pred kratkim je kolega kupoval takega in ko sva intenzivno raziskovala, sva prišla do ugotovitve da pod približno 1200€ ni absolutno nič pametnega polnovzmetenega. Ko govorimo o polnovzetenem moramo vedet da so ta kolesa namenjena brezpotjem in spustom po malo bolj grobih terenih. Lahko pa kdo komot kupi polnovzemtenega v obiju za 150€, samo kje točno je tu smisel mi res ni jasno
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
Citat:
Uporabnik novaa pravi:
če ga kupiš s 25% kuponom popusta..... popolnoma nič!

drugače pa bi se dalo debatirat

pa začnimo debatirat.

povej mi kaj je narobe s fuji kolesi?

ps. sam ga ne vozim.