Na današnji dan 100 let nazaj...

I

Izbrisan uporabnik #9334

Ravno ta, Gregor ... Pomislite, če so te takrat obstrelili, je to pomenila v 80% jebena smrt! En teden te je metalo tam zaradi gangrene in tetanusa, preden si škripnil! :oops1:. Penicilina še doooolgo dolgo ni bilo ... pri nas šele nekje v 50. letih. :rolleyes:

Tepli so se pa v glavnem z noži in bajoneti ...
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Ne bom sel niti brat kaj ste nadrekali v tej temi, ker predvidevam da je slo vse v kur.ac po parih postih
Sem pa zasledil link do dokumentarca ki ga je posnel Peter Jackson in ima res nore posnetke not, colorized, dobra resolucija in zvok. Predstavi to vojno na nacin k ga nismo vajeni, ker so tolk dobri posnetki. Definitivno vredno ogleda. Na spletni strani bo navoljo samo do 18.11 tako da se splaca pohitet z ogledom.

PS:Edini problem je da je vezan na UK regijo tako da morte met VPN, meni dela z VPN unlimited.

https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0brzkzx/they-shall-not-grow-old
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.311
2.272
113
Gremo naprej
Srbski predsednik užaljen, ker ni sedel na strani zmagovalcev.
Luzer, luzer, luzer, luzer :)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Kdo je zmagovalec? In zakaj je Srbija med prvo svetovno vojno tako zelo nasrkala? Po nekaterih virih je za atentatom na Ferdinanda stala kar takratna srbska obveščevalna služba.
Sicer pa ne odobravam teh fotoshooting politikov ob takih zgodovinskih dogodkih. Njihovi predhodniki so krivi, da so mladi državljani njihovih dežel umirali, oni pa bodo slej ko prej tudi zakuhali kak vojaški spor ali vsaj kakega ne bodo preprečili.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Atentat je bil samo povod. Če ne bi bilo atentata, bi bil pa morda povod, če bi Ferdinand dobil drisko zaradi pokvarjenih čevapov. Potem je pa cela Avstroogrska vojska usekala na Srbijo, ki tega seveda ni vzdržala. Jedro vojske je pobegnilo preko Albanije na neke grške otoke (pišem po spominu, ne me vleči za jezik). Ko se je v vojno vmešal zahod, so se pa Srbi bojevali na strani Antante. Torej so po moje večji zmagovalci kot Slovenci, ki so se bojevali na poraženi strani.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zelo slab povzetek.

Toda - da, nekaj jih je vedrilo na Krfu, glavnina pa v Solunu (Thessaloniki).

Srb je pa karakteristično vedno največji mučenik. Ko so jih turki nažgali na Kosovo polju pred - ohoho leti, so iz tega naredili nacionalni praznik. Ko smo jih mi kot okupatorje leta 91. nažgali in poslali nazaj domov, so zopet tožili pred celim svetom, kako zelo da zverinski smo bili. :eek:

Bejži, srb bi na svetu samo komandiral in lenobo špilal. o_O
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in 8888

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Slovenci so se bojevali na obeh straneh - tako mimogrede - tam kamor so jih vpoklicali ali pa zajeli.

V 1 s.v. smo bili kar lepo skoraj v celoti združeni (dejansko edinokrat v "polsodobni" zgodovini) pod eno državo in smo se tudi borili na strani "poražencev". Izjema je bilo par zaselkov v Benečiji ki so bili že takrat pod italijo.

Je pa res da soška fronta ni bilo edino in niti ne glavno bojišče za slovence, so jih pošiljali že ob začetku vojne na vzhodno fronto. Tam so se res kar precej (nadpovprečno, velja za vse slovanske narode AO) predali slovanskim bratom, ampak niso zamenjali strani ampak so lepo šli v taborišča do konca vojne.

Pa na soški fronti je bilo daleč največ dezerterjev slovencev. To je logična posledica dejstva da so bili najbližje doma in so najlažje šli se skrivat v šumo kjer so jih domači oskrbovali s hrano in ostalim.

Skratka če bi kdo hotel zganjat nacionalizem, v 1. s.v. smo se borili na strani poražencev pa še to smo od vseh narodov imeli največji delež dezerterjev. Ni se ravno za hvalit s tem delom vojne!;)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Prekmurje samo ni spadalo pod Avstrijski del AO (ki je bil sestavljen že takrart iz "slovenskih" dežel [primorska, kranjska in mešani koroška ter štajerska]) ampak pod Ogrskega (mađari), je pa bila to do konca vojne še vedno to enotna država. Ko se je vojna končala oz. še prej so se pa začele risat nove meje in v AO so se večinoma vzele meje dežel, po teh bi pa prekmurje spadalo k Madžarom.
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Prekmurje samo ni spadalo pod Avstrijski del AO (ki je bil sestavljen že takrart iz "slovenskih" dežel [primorska, kranjska in mešani koroška ter štajerska]) ampak pod Ogrskega (mađari), je pa bila to do konca vojne še vedno to enotna država. Ko se je vojna končala oz. še prej so se pa začele risat nove meje in v AO so se večinoma vzele meje dežel, po teh bi pa prekmurje spadalo k Madžarom.
Mene so učili, da sta bili Avstrija in Ogrska dve ločeni državi. Kolikor vem, sta tudi dejansko bili.

Dobršen del Primorske je pa spadal pod Italijo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V 1 s.v. smo bili kar lepo skoraj v celoti združeni (dejansko edinokrat v "polsodobni" zgodovini) pod eno državo in smo se tudi borili na strani "poražencev". Izjema je bilo par zaselkov v Benečiji ki so bili že takrat pod italijo.

Je pa res da soška fronta ni bilo edino in niti ne glavno bojišče za slovence, so jih pošiljali že ob začetku vojne na vzhodno fronto. Tam so se res kar precej (nadpovprečno, velja za vse slovanske narode AO) predali slovanskim bratom, ampak niso zamenjali strani ampak so lepo šli v taborišča do konca vojne.

Pa na soški fronti je bilo daleč največ dezerterjev slovencev. To je logična posledica dejstva da so bili najbližje doma in so najlažje šli se skrivat v šumo kjer so jih domači oskrbovali s hrano in ostalim.

Skratka če bi kdo hotel zganjat nacionalizem, v 1. s.v. smo se borili na strani poražencev pa še to smo od vseh narodov imeli največji delež dezerterjev. Ni se ravno za hvalit s tem delom vojne!;)

V času prve svetovne smo bili izraziti okupiranci. Nacionalna zavest - ne vem, starate je umrl ko sem bil komaj 4 leta star, torej ga nisem utegnil izprašat - je bila v malori. Zato tudi tako mlačništvo ko se je šlo za plebiscit.

Nič čudnega, če so naši fantje dezertirali (skrajno žalostno v romantičnem smislu, toda izredno pogumno dejanje, ker če so te dobili, ni bilo čisto nič sojenja. Šus, direktno! :rolleyes: ). Torej si moral imeti izredno velik vzrok za dezertiranje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Mene so učili, da sta bili Avstrija in Ogrska dve ločeni državi. Kolikor vem, sta tudi dejansko bili.

Dobršen del Primorske je pa spadal pod Italijo.


Učili so te dva stvari oz. sedaj mešaš že tri, samo si se slabo naučila!;)

Avstrija in Ogrska sta bili dve ločeni entiteti precej časa, ampak od 1867 do konca 1. s.v. je bila to enotna ustavna monarhija z skupnim vladarjem (brez neke prave moči), skupno zunanjo politiko, skupno vojsko. So se pa določene upravne stvari ločevale med obema enakovrednima stranema. Gre za povsem legalno definicijo enotne, sicer večnacionalne države.

Pred tem je bilo pa Avstrjsko cesarstvo (Habsburžani) v različnih oblikah ki je (večinoma) vključevalo tudi Ogrsko. Tehnično težko to primerjamo z današnjimi državami, tako da se posamezne dežele tega obdobja obravnava ponavadi itak ločeno.

Primorska je bila delno in tudi v celoti del slovenskega nacionalnega ozemlja že pod Avstrijskim cesarstvom (tudi Beneško kraljstvo je spadalo pod Avstrijsko cesarstvo), pod AO je bila kar lepo v celoti zraven, celo kot samostojna pokrajna. Primorska je bila izvzeta iz nacionalnega ozemlja po 1. s.v. ko so po porazu AO Italjani zasedli to ozemlje, kasneje (Rapalska pogodba, 1920) pa je SHS pod pritiskom pristala da Italija dobi del primorske in istro. Približn isti čas so pa SHS dobil tudi prekmurje, če ga takrat nebi bi najbrž za vedno ostalo na Madžarskem saj nekega interesa s strani SHS za tisto območje ni bilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Nič čudnega, če so naši fantje dezertirali (skrajno žalostno v romantičnem smislu, toda izredno pogumno dejanje, ker če so te dobili, ni bilo čisto nič sojenja. Šus, direktno! :rolleyes: ). Torej si moral imeti izredno velik vzrok za dezertiranje.

Jah če si bil za kanonfutr v strelskih jarkih po možnosti nekje v gorah nad Sočo 30km od doma, nisi 3x razmišljal da si izginil ob prvi priliki ko ti ni nadrejeni častnik z puško/pištolo meril v hrbet.
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Učili so te dva stvari oz. sedaj mešaš že tri, samo si se slabo naučila!;)

Avstrija in Ogrska sta bili dve ločeni entiteti precej časa, ampak od 1867 do konca 1. s.v. je bila to enotna ustavna monarhija z skupnim vladarjem (brez neke prave moči), skupno zunanjo politiko, skupno vojsko. So se pa določene upravne stvari ločevale med obema enakovrednima stranema. Gre za povsem legalno definicijo enotne, sicer večnacionalne države.

Pred tem je bilo pa Avstrjsko cesarstvo (Habsburžani) v različnih oblikah ki je (večinoma) vključevalo tudi Ogrsko. Tehnično težko to primerjamo z današnjimi državami, tako da se posamezne dežele tega obdobja obravnava ponavadi itak ločeno.

Primorska je bila delno in tudi v celoti del slovenskega nacionalnega ozemlja že pod Avstrijskim cesarstvom (tudi Beneško kraljstvo je spadalo pod Avstrijsko cesarstvo), pod AO je bila kar lepo v celoti zraven, celo kot samostojna pokrajna. Primorska je bila izvzeta iz nacionalnega ozemlja po 1. s.v. ko so po porazu AO Italjani zasedli to ozemlje, kasneje (Rapalska pogodba, 1920) pa je SHS pod pritiskom pristala da Italija dobi del primorske in istro. Približn isti čas so pa SHS dobil tudi prekmurje, če ga takrat nebi bi najbrž za vedno ostalo na Madžarskem saj nekega interesa s strani SHS za tisto območje ni bilo.
Hvala. Sem mislila da sta imeli državi ločena parlamenta in ločeni vladi. Upravne ureditve vem da so bile različne.
Sicer pa, ko greš recimo v Pokrajinski muzej v Soboti, se ti dejansko zdi da je bilo Prekmurje čisto druga država. Ampak verjetno je to moja subjektivna ocena.
Glede Primorske mi pa znanje zagotovo fajn šepa.