Na današnji dan 100 let nazaj...

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.596
14.282
113
...se je končala 1. svetovna vojna :cheer:

"Celotne pokrajine in dežele so se spremenile, saj so postale nova »domovina« premešane vojske mož, ki so govorili različne jezike, dialekte, bili različnih ver, nosili raznovrstne uniforme; postale so križišče vojaških cest in železnic, postaj in taborov. Velika vojna je presegla meje domišljijskega sveta – velika zato, ker se krvava drama ni odvijala le na bojnem polju, temveč je prizadela tudi človeška čustva, izkušnje, postavila mišljenjsko ločnico med starim in novim, spremenila odnos do smrti. Postala je tako vsakdanja, da skoraj ni več povzročala bolečine.
11. novembra 1918 je svet prevzemalo veselje, radost ob zmagi v poslednji vojni. Svet je praznoval premirje, nato zmago; medtem je vojska diplomatov oblikovala podobo prihodnjega sveta, družbo narodov, in podpisovala pogodbe, ki naj bi svetu zagotovile stoletni mir. "

http://www.100letprve.si/i_svetovna_vojna/
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.596
14.282
113
Zanimiv članek:

Polja smrti slovenskih fantov

V prvi svetovni vojni je padlo najmanj 35 tisoč slovenskih vojakov. Toda kljub temu ti padli vojaki niso dobili zaslužnega prostora v slovenskem kolektivnem zgodovinskem spominu.

Pred stotimi leti je na stari celini – mesec dni po tem, ko so v Sarajevu 28. junija 1914 umorili avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda − izbruhnila prva svetovna vojna. Slovenski vojaki se bojujejo na strani centralnih sil Spopadla sta se dva tabora – antantne sile (Francija, Velika Britanija, Rusija, Italija, Srbija …) in centralne sile (Nemčija, Avstro-Ogrska, Turčija in Bolgarija).
Slovenci so se kot del Avstro-Ogrske bojevali na strani centralnih sil (razen Beneških Slovencev in Rezijanov, ki so od leta 1866 spadali pod Italijo in so se bojevali pod italijansko zastavo). Najmanj 35 tisoč padlih slovenskih vojakov Po ocenah zgodovinarjev naj bi padlo najmanj 35 tisoč oziroma od 30 do 40 tisoč slovenskih vojakov. Te žrtve niso bile nikoli tako pomemben del slovenskega kolektivnega spomina, kot so bili na primer v drugih državah – Franciji, Veliki Britaniji … − njihovi padli vojaki.
Razlogi za potiskanje padlih slovenskih vojakov v ozadje so naslednji: slovenski vojaki so se bojevali za poraženo Habsburško monarhijo, po prvi svetovni vojni pa je slovenska politika – ki je bila pred letom 1918 kar precej zvesta cesarju − skušala pokazati, da nima nič z razpadlo Avstro-Ogrsko...

Nadaljevanje: https://siol.net/novice/slovenija/polja-smrti-slovenskih-fantov-382833
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Ampak kukooo če smo mi nastal šele 9 . maja 45 :p
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Ne pozabite tudi na 100.000 beguncev iz Posočja, pa na džamijo v Logu pod Mangartom.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.596
14.282
113
Tole knjigo sem nazadnje prebral o soški fronti..katastrofa, kaj so delali.

PS-vidim, da nehote delam reklamo za Družino :valjamse:

A y3bat ga, kdaj tudi oni kaj pametnega skup' spravijo :D

Drugače imamo kar ene par zelo luštnih knjih na to temo ja, takšnih kronološko informativnih plus fenomenalne "klasike" ala Doberdob Prežihovga Voranca in druge. In potem ti postane jasno kakšno sranje je to bilo....
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz pa sem danes čistozmeden. Jeli bila prva prva ali je bil prvi Sv. Martin?

Pri nas je 11.11. ob 11:11 že leta največji "državni" praznik in sedaj se sem zraven nekaj "štuli" konec WW1. :oops1:

No ja, saj "padlih borcev" je tudi danes skor tolko kot na Soški. ;)
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
zanimivo mi je, da so srbi takrat ponudili roko sovražnemu hrvaškemu in slovenskemu narodu, namesto, da bi se vrnili nazaj na svoje meje, ali pa zasedli ozemlje.
srbi so sanjali, da so osvobodili bratske slovane, a slovenci in hrvati so to videli kot okupacijo.
zanimivo mi je še, da se govori o slovenski pomladi, pa letu 1848, itd, sedaj pa tukaj nekdo piše o slovenski politiki zvesti cesarju. mene se je še učilo, da so slovenci hoteli ven in so rušili monarhijo.
skratka zgodovina se menja, budale ostajamo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz pa sem danes čistozmeden. Jeli bila prva prva ali je bil prvi Sv. Martin?

Pri nas je 11.11. ob 11:11 že leta največji "državni" praznik in sedaj se sem zraven nekaj "štuli" konec WW1. :oops1:

No ja, saj "padlih borcev" je tudi danes skor tolko kot na Soški. ;)

:aplauz: , Bravo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

zanimivo mi je, da so srbi takrat ponudili roko sovražnemu hrvaškemu in slovenskemu narodu, namesto, da bi se vrnili nazaj na svoje meje, ali pa zasedli ozemlje.
srbi so sanjali, da so osvobodili bratske slovane, a slovenci in hrvati so to videli kot okupacijo.
zanimivo mi je še, da se govori o slovenski pomladi, pa letu 1848, itd, sedaj pa tukaj nekdo piše o slovenski politiki zvesti cesarju. mene se je še učilo, da so slovenci hoteli ven in so rušili monarhijo.
skratka zgodovina se menja, budale ostajamo.

Meni je to, glede novodobne zgodovine slovenstva, usoden čas. Seveda nikakor ne vem pravih razmer in vzdušja, ker sem premlad in nisem doživljal, iz zgodb mojih dedov in generacije pa sklepam, da so bili izredno srečni, da so se rešili jarma (monarhije). Niso se pa zavedali, da so se istočasno šenkali (zastonj prodali) drugi monarhiji, t.j. srbom. :bonk: (kje je smeško "vislice"?) .

ZAKAJ takrat Slovenija ni imela korajže ostati samostojna? Prekleta cerkev in Korošec in njegova zalega!

Zaradi vse te polomije, katere so se normalni ljudje še kako zavedali, je dobila ideja o komunizmu tako velik zalet. Pri nas smo se kasneje šli socializem, ki je še vedno malce utopičen ... zato je pa juga pogrnila. Malce diktature vseeno ne škodi. Ne pa tolikšne diktature, kot sta jo zahtevali monarhija in cerkev istočasno, z roko v roki !
 
Nazadnje uredil moderator:

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Meni je to, glede novodobne zgodovine slovenstva, usoden čas. Seveda nikakor ne vem pravih razmer in vzdušja, ker sem premlad in nisem doživljal, iz zgodb mojih dedov in generacije pa sklepam, da so bili izredno srečni, da so se rešili jarma (monarhije). Niso se pa zavedali, da so se istočasno šenkali (zastonj prodali) drugi monarhiji, t.j. srbom. :bonk: (kje je smeško "vislice"?) .

ZAKAJ takrat Slovenija ni imela korajže ostati samostojna? Prekleta cerkev in Korošec in njegova zalega!

Zaradi vse te polomije, katere so se normalni ljudje še kako zavedali, je dobila ideja o komunizmu tako velik zalet. Pri nas smo se kasneje šli socializem, ki je še vedno malce utopičen ... zato je pa juga pogrnila. Malce diktature vseeno ne škodi. Ne pa tolikšne diktature, kot sta jo zahtevali monarhija in cerkev istočasno, z roko v roki !
balkan rabi malce diktature. in joža je vedel koliko. je pa problem cerkve in njenega podpihovanja nestrpnosti, skrbi za lastno blaginjo. in na koncu finalni udarec zahoda z željo po privatizaciji dobrega. temu se človek pač ne more upreti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

balkan rabi malce diktature. in joža je vedel koliko. je pa problem cerkve in njenega podpihovanja nestrpnosti, skrbi za lastno blaginjo. in na koncu finalni udarec zahoda z željo po privatizaciji dobrega. temu se človek pač ne more upreti.

Ja. Točno to je resničnost, ki se je normalen človek pri nas sploh ne zaveda.
Kar se pa Balkana tiče, - tam pa zaleže samo korobač! Tisti, v vsaj tri stremena pleten. Ali pa pet, še bolje. Sicer balkanec ne zastopi ...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Balkan lahko s tako definicijo razširiš na 99% poseljenega planeta z "izleti" v plus in minus. Tisti 1% so prvobitna ljudstva (v zelo majhnem obsegu, večinoma kot razširjene družine) brez rednega stika s t.i. "civilizacijo", kjer je sicer nekdo glavni, ampak zgolj zato, da skrbi, da teče vse kot so se dogovorili.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tokrat, v prav današnjem trenutku, je Slovenija bolj balkanska kot slovenska sploh.
Da me ne bo spet Jagababa vlekla za jajca, bom rekel približno letnico : okoli leta 1989 je Agropop pel hit: "Samo milijon nas še živi". Par let kasneje nas je bilo že kar dva miljona, kar tudi statistika potrjuje.

???
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Tokrat, v prav današnjem trenutku, je Slovenija bolj balkanska kot slovenska sploh.
Da me ne bo spet Jagababa vlekla za jajca, bom rekel približno letnico : okoli leta 1989 je Agropop pel hit: "Samo milijon nas še živi". Par let kasneje nas je bilo že kar dva miljona, kar tudi statistika potrjuje.

???
agropop je pa res verodostojen vir podatkov.
očitno za tiste, ki niso opice :mad:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Agropop in pokojni Kramberger sta v tistih časih govorila in predvidevala točno tisto, kar doživljamo danes.

Mrš !
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in capl