Na današnji dan 100 let nazaj...

I

Izbrisan uporabnik #9334

... da je tisto "razumijem" hrvaško. Menda. Po srbsko je "razumjem".
Če se še prav spomnim ... ker čefurščine nočem klopotat že blizu 30 let. Iz principa!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Tema je zabluzila. Srbi bodo predvsem še dolgo rabili, da bodo spoznali, da so jih njihovi vladarji že v miru prodali za kanon fujter v naslednji vojni, ki so jo imeli v glavi. Prva svetovna vojna je odličen primer zato. Pred tem pa balkanske vojne. Le, ko jim je vladal Hrvat, so imeli daljše obdobje miru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: softi
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ivo Andrič je napisal, da se te zadeve dogajajo tu na vsakih 50 let ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Vsaki generaciji je treba dati priložnost, da krvavi za svoje vladarje in pokaže svoje junaštvo.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
... da je tisto "razumijem" hrvaško. Menda. Po srbsko je "razumjem".
Če se še prav spomnim ... ker čefurščine nočem klopotat že blizu 30 let. Iz principa!

razumem ubistvu. lahko obračaš, dejstvo pa ej da ne znaš, rad bi pa posloval in zaposloval. njih preziraš, nemcu ga pa vlečeš v isti situaciji.

pač tipičen janez. na tisoče vas srečam.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Če se vrnemo na temo. Zakaj je po I. svetovni vojni lahko nastala SHS? Verjetno predvsem zato, ker so hoteli zmagovalci dovolj oslabiti poražence in jim odvzeti del kanon fujtra za naslednjo vojno in hkrati narediti sosede dovolj močne, da se bodo same branile pred njimi. Tudi Jerič piše, da je med prizadevanji, da Prekmurje namesto novi državi Madžarski pripade SHS igral pomembno vlogo tudi njegov izračun, da je poleg madžarskih mest edino Prekmurje tako gosto poseljena pokrajina, da bi iz njega lahko naredili tako in tako vojaško enoto. Eden od srbskih diplomatov pa naj bi po besedah vodičke v Beogradu s pogajanj po prvi svetovni vojni sporočil nekaj takega: "dragi kralju o ničemu mi ne odlučujemo".
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Nekje sem zasledil, pa sedaj ne najdem, da je bila ob koncu 1. svetovne vojne še živa ideja o združitvi vseh slovanskih narodov, ki s bili pod AO v eno državo - torej Država SHS + Češko-Slovaška. Ne vem koliko so bile te ideje resne, so bile pa precej kratkega življenja, ker ni uspelo zagotoviti koridorja med enim in drugim območjem.
Glede bosanskih borcev v severnem Posočju - večkrat se poudarjajo njihovi bojni dosežki, čeprav ne odstopajo od drugih na tej fronti. Čisto vsi možje so se, glede na slab materialni položaj AO vojske, na tej fronti fenomenalno borili. Od Slovencev na Krasu, Madžarov na Tolminskem, Korošcev na Bovškem, Tirolcev, Čehov... Fenomenalen je, na primer, preboj Korošcev čez Polovnik v prvi noči 12. ofenzive.
Mogoče so Bosanci bolj izpostavljeni, ker se od njih ni pričakovalo, da se bodo borili za cesarja, pod katerega so ravno prišli. Tudi ne vem, če so jih mobilizirali na vzhodno fronto, ki se je najprej odprla. Večina slovenskih fantov je že l. 1914 odšla v Galicijo, tako da se jih na Soči ni borilo veliko - večinoma na Krasu, kjer pa je bilo težišče italijanskih ofenziv. Iz teh časov izhaja reklo in pesem:"Doberdob, slovenskih fantov grob."
Na dlib.si se dobi scane Bojevnika, glasila Zveze bojevnikov, slovenskih veteranov 1. svetovne vojne iz trifesetih let 20. stoletja. Zanimivo branje o dogajanjih na fronti in v ujetništvu, pa tudi o dogodkih v Jugoslaviji in Evropi med obema vojnama - razprtije med Srbi in Hrvati, vzpon fašizmov v Evropi (kamor promptno prištevajo tudi komunizem), politične razprtije in polarizacija v Sloveniji in tudi znotraj same Zveze bojevnikov...
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Panslavizem je bil živ že v času avstrijskega cesarstva, v AO pred vojno pa se je močno povečal vpliv slovanskih narodov na Dunaju. Tako da tudi brez vojne bi se nekaj zgodilo v smeri bodisi nekakšne federacije AO ali pa izstopa določenih narodov iz tega koncepta. Je pa treba vedet da se je v tem času tudi AO močno trdila da bi jo slovani vzeli za svoje, koneckonecev je prav AO omogočila zlato dobo industrializacije pri nas, še bolj pa recimo pri čehih. Ne pozabimo tudi na infrastrukturo, stavbe ipd. ki še danes stojijo in so dober pokazatelj moči takratne AO.

Tako da pred vojno ne velja da so bili slovenci "konjski hlapci", vsaj bolj izobraženi so kar lepo profitirali in uživali pod AO. Raja pa je tudi povečini imela občutek da pripada AO. Tako da nekih teženj po osamosvojitvi vsaj pred vojno ni bilo, zato so tudi slovenski fantje in možje vstopali v vojno "v čast cesarju" in dejansko čutili pripadnost enotni AO.

To kar naša zgodovina danes posplošuje o slabem odnosu AO do slovanov (slovencev) je daleč od resnice. Je pa res da s polno ritjo je lahko srat in precej intelektualcev se je v zlati dobi tudi malo "radikaliziralo" v smeri nacionalnih idej. Te se danes postavlja v prve vrste kot domoljube ipd. dejansko so bili pa v manjšini že med intelektualci, za povprečnega kmeta je bila pa "avstrija" itak vse kar so poznali.

Nastanek SHS pa tudi recimo češkoslovaške je čisto uradno sprožila potreba po oslabitvi velike sile v centralni evropi. Nemčiji ki je bila dokaj enotna so pa vzeli en kup ozemlja pa dali precej veliko vojno odškodnino .. iz istega razloga. Zanimiv je tudi razpad carske rusije kjer je tudi "zahod" malo pomagal da se je odvijala revolucija iz katere je SZ prišla precej šibka + s pomočjo istega zahoda so nastale nacionalne države (finska, baltske države) kot tamponska cona do zahoda.

Uradno so jasno vse te države nastale kao zaradi "prebujenih" nacionalnih gibanj, neuradno pa je bila zdaj samo potreba določenih drugih držav po vzpostavitvi ravnovesja. Ker zgodovina priznava samo zmagovalce se potem učimo en kup bedarij v šolah (pa ne velja samo za nas, velja tudi za druge narode).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

razumem ubistvu. lahko obračaš, dejstvo pa ej da ne znaš, rad bi pa posloval in zaposloval. njih preziraš, nemcu ga pa vlečeš v isti situaciji.

pač tipičen janez. na tisoče vas srečam.

Ubistvu se samo delaš da razumeš. "Razumješ ti moj k ... " , se je to takrat v vojski reklo.
Lej, pa nisem vedno bil takšen. In še vedno imam precej znancev in prijateljev, nekaj srbov, enega makedonca, nekaj bosancev, s hrvati smo pa bolj "znanci". Imam razloge za svoje mnenje, nekaj sem jih tudi že tule navajal, nekaj jih pa imam v rezervi.

Komu vlečem ali fafam, je pa točno toliko, kot mi plača. Torej sem nekakšna prostitutka :fredi: . Tisti ki bi pa rad mene vlekel za prašnike in nič plačal - mu pa to običajno še pravočasno preprečim in v nadaljevanju preziram. Največkrat rata, tu in tam pa tudi ne ... pa kaj čem sedaj, mislim da nisem edini takšen nesrečnik.

In zakaj imam raje zahod kot pa balkan : Šolski primer. Pred kakimi 25 leti so mi holandci montirali posebno opremo. Ko smo se dogovarjali za posel, je bilo seveda ogromno dogovarjanj in usklajevanj, ko smo prišli do spektrofotometra (prav zapomnil sem si tisto situacijo in je ne bom zlepa pozabil), bi mi lahko holandec prodal karkoli bi hotel in kasiral v 3pm ... - toda : "Lej, sedajle moram pa prav svetovati, ker sicer grešim ! " ( :eek: !!! )
Povej odkrito, kaj bi v tisti situaciji balkanec naredil z menoj?