Muskulfiber

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Kako omilit muskulfiber? Če npr. veš, da boš imel v četrtek ornk trening in pričakuješ muskulfiber, kaj vse lahko narediš, da omiliš zadevo?

Predvidevam, da pravilna prehrana, veliko vode, ogrevanje in raztezanje...kak magnezij, vitamini? Še kaj?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
"musklfiber" povzročajo načeloma natrgana mišična vlakna in tega se ne da preprečit, če misliš pretiravat...
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Kako pa to, da boli šele 24 -48 ur po treningu? Človek bi pričakoval, če kaj natrgaš, da se bo takoj poznalo
smile-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
to ni natrganje mišice ampak malih vlaken

pa saj začne že prej bolet, samo ponavadi večina nekaj dela do zvečer, potem pa spat, zjutraj pa si cel trd in boleč
 

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
Če imaš v mislih tisti "klasični musklfiber" kjer ne gre za natrganje česarkoli, priporočam konkretno raztezanje mišic takoj po treningu. Dela čudeže.
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
Veliko se posveti razteznim vajam in pripravi se na drugi dan, takrat je najhujš.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Se ogrejem in med serijami raztegujem. Zgleda se moram spet ulaufat. Včasih sem kakih 5-6 let kvihtal, zdaj par let ne...

Se pa že začenja muskulfiber
grin1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

"Klasični muskelfieber"?

Mišica je najbolj občutljiva, če nanjo v trenutku, ko se skrči, prične delovati sila, ki jo razteguje. Primer: kvadriceps (štiriglava stegenska mišica) pri hoji navzdol.

Pri tem se namreč ne trgajo mišična vlakna v fizičnem smislu, ampak nastajajo mikropoškodbe na molekularni ravni, ko se poškodujejo molekule miozina:

nj251933fig1.jpg


To posledično sproži vnetje, ki pritisne na mišične ovojnice, in povzroči bolečino, ki še dodatno naraste ob vsaki nadaljnji uporabi te mišice. To je tudi razlog, da človeka ne boli takoj po treningu, ampak še malce kasneje.

Napisano pač pride v vseh možnih variantah, od blažjih do hujših.

Je pa omenjeni mehanizem še vedno malce pod vprašajem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_onset_muscle_soreness


Vsekakor pa raztezanje NE POMAGA pri tem.

http://www2.cochrane.org/reviews/en/ab004577.html

(to je tudi mene precej presenetilo, čeprav ko prebereš še razlago, it makes sense)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Enkrat sem ujel da naj bi tableta Aspirina pomagala... Je kaj na tem? Poizkusil nisem nikoli... Sem vedno raje zobe stisnil...
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Nikka pravi:
Če imaš v mislih tisti "klasični musklfiber" kjer ne gre za natrganje česarkoli, priporočam konkretno raztezanje mišic takoj po treningu. Dela čudeže.

Lepo ti piše da se začne po 24 urah....
smirk-1.gif


Mlečna kislina tukaj nima veze.

LP
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
Enkrat sem ujel da naj bi tableta Aspirina pomagala... Je kaj na tem? Poizkusil nisem nikoli... Sem vedno raje zobe stisnil...
Jaz sem večkrat probal, pa bi rekel, da delno pomaga. Musklfiber je še vedno prisoten, vendar ga je precej manj. Aspirin sem vedno vzel ko sem bil še ogret. Lahko da je tudi placebo efekt, težko pa je primerjati kako bi bilo, če ga ne bi vzel.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Najbolj (po mojih izkušnjah) pomaga, da se fajn raztegneš po treningu (tudi če na Wikipediji piše, da to ne pomaga), ampak res toliko, da že kar malo boli.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik Nikka pravi:
Če imaš v mislih tisti "klasični musklfiber" kjer ne gre za natrganje česarkoli, priporočam konkretno raztezanje mišic takoj po treningu. Dela čudeže.

na podlagi česa pa ti to priporočaš? to se je delalo nekoč, ampak tudi klasični musklfiber so mikropoškodbe mišičnih vlaken in konkretno raztezanje mišic naredi več škode kot koristi...raztezanje mišic je fino narediti, ampak lepo ueasy in po pameti