Kaj prej, TČ ali sončne kolektorje?

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Vprašam še tukaj, ker več glav več ve. Glave okoli mene namreč hvalijo vsak svojo izbiro in idejo, večina pa ima izkušnje z novogradnjami, kar moja ni.

Želim rešitev "na ključ", menja pa se ogrevanje hiše. Ustavilo se je v bistvu že na začetku kaj nabaviti prej.

Trenutno ogrevanje na olje deluje brezhibno. Porabi se ga ne prav veliko (precej pod 2000l), v hiši in kleti imamo dve veji, ena s talnim gretjem, druga radiatorji. Hiša ima 30cm izolacije. Ni pasivna. Okna troslojna.

Trenutno nimamo za investicijo v TČ + sončne kolektorje, lahko pa investiramo v eno od teh stvari. Sam sem za TČ, saj bi letno plačal precej manj za ogrevanje (upam). Če najprej postavim kolektorje, pravih porabnikov še en čas ne bom imel in mi investicija več ali manj stoji? Ne verjamem preveč v rezervacije vrste za postavitev in ukinitev telemeteringa. Če se to zgodi, bo pač zaton teh sistemov in se ne bom po glavi tolkel, kak sem na streho dal.

Drugo vprašanje pa je, katere so top izbire za TČ zrak - voda danes? Tega je toliko na trgu, da je nemogoče izbrat. In pa, če kdo priporoči tudi firmo za dobavo/montažo s prebojem vred. Če imajo še kolektorje, toliko bolje, se bomo zmenili za oboje lahko. Kakšne so sploh kaj cene kompletne postavitve TČ danes?
 
Vprašam še tukaj, ker več glav več ve. Glave okoli mene namreč hvalijo vsak svojo izbiro in idejo, večina pa ima izkušnje z novogradnjami, kar moja ni.

Želim rešitev "na ključ", menja pa se ogrevanje hiše. Ustavilo se je v bistvu že na začetku kaj nabaviti prej.

Trenutno ogrevanje na olje deluje brezhibno. Porabi se ga ne prav veliko (precej pod 2000l), v hiši in kleti imamo dve veji, ena s talnim gretjem, druga radiatorji. Hiša ima 30cm izolacije. Ni pasivna. Okna troslojna.

Trenutno nimamo za investicijo v TČ + sončne kolektorje, lahko pa investiramo v eno od teh stvari. Sam sem za TČ, saj bi letno plačal precej manj za ogrevanje (upam). Če najprej postavim kolektorje, pravih porabnikov še en čas ne bom imel in mi investicija več ali manj stoji? Ne verjamem preveč v rezervacije vrste za postavitev in ukinitev telemeteringa. Če se to zgodi, bo pač zaton teh sistemov in se ne bom po glavi tolkel, kak sem na streho dal.

Drugo vprašanje pa je, katere so top izbire za TČ zrak - voda danes? Tega je toliko na trgu, da je nemogoče izbrat. In pa, če kdo priporoči tudi firmo za dobavo/montažo s prebojem vred. Če imajo še kolektorje, toliko bolje, se bomo zmenili za oboje lahko. Kakšne so sploh kaj cene kompletne postavitve TČ danes?

kje maš lociarno hišo? koliko veliko streho maš? Maš kak zalogovnik? Kolega novogradnja, peč na drva (etažno gretje) + kolekotrji + zalogovnik...bomba
Kolektorji vs TČ...cenovno Kolektor ti zna polegi greti sanitarno vodo,l pozimi pa mogoče malo dogrevati, je pa cena napram TČ fajn bolj ugodna
kakšno TČ...hja več dejavnikov. Glej tiste, za katere maš servis dost blizu in so preverjen brand. Potem dalje (kakšna moč itd)

pri teh nakupih/investicijah se pozanimaj na ekoskladu kako je s to rečjo (sredstva krediti)

če daš TČ ne rabš kolektorjev oz so bolj kot ne brez veze..pače greš v TČ kak priklop imaš doma (moč)? Zna za sabo potegniti tudi malce renoviranja el napeljave

PS jaz na tvojem mestu..če si fajn zadovoljen s pečjo na nafto bi pogledal zgolj za kolektorji za recimo ogrevanje sanitarne vode v poletnem času, morda bi dodal še kak zalogovnik, če bi kolektorjem tako ali drugače (sploh kak zismki čas) uspelo kaj toplote napraskat..

TČ je p apotem druga zgodba, razen če ne greš v projekt TČ za sanitarno vodo
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
kje maš lociarno hišo? koliko veliko streho maš? Maš kak zalogovnik? Kolega novogradnja, peč na drva (etažno gretje) + kolekotrji + zalogovnik...bomba
Kolektorji vs TČ...cenovno Kolektor ti zna polegi greti sanitarno vodo,l pozimi pa mogoče malo dogrevati, je pa cena napram TČ fajn bolj ugodna
kakšno TČ...hja več dejavnikov. Glej tiste, za katere maš servis dost blizu in so preverjen brand. Potem dalje (kakšna moč itd)

pri teh nakupih/investicijah se pozanimaj na ekoskladu kako je s to rečjo (sredstva krediti)

če daš TČ ne rabš kolektorjev oz so bolj kot ne brez veze..pače greš v TČ kak priklop imaš doma (moč)? Zna za sabo potegniti tudi malce renoviranja el napeljave

PS jaz na tvojem mestu..če si fajn zadovoljen s pečjo na nafto bi pogledal zgolj za kolektorji za recimo ogrevanje sanitarne vode v poletnem času, morda bi dodal še kak zalogovnik, če bi kolektorjem tako ali drugače (sploh kak zismki čas) uspelo kaj toplote napraskat..

TČ je p apotem druga zgodba, razen če ne greš v projekt TČ za sanitarno vodo
Gorenjska.
Streha je dovolj velika za elektrarno slabih 12kwp moči, ponudbo imam eno na mizi. Cenovno blizu 15.000 eur.
Ogrevanje sanitarne vode preko par starih kolektorjev imam pa že.
Trofazno elektriko bi moral še pripeljat v kotlovnico.

Sam sem računal, da bi menjal olje na TČ, recimo, da me pride komplet TČ okoli 10.000 eur, letno pa bi moral privarčevati vsaj polovico, torej okoli 1000 eur.

Če bi šla elektrika gor in dobim v hiši dodatne porabnike (elektro avto,...), bi razmišljal še o sončnih kolektorjih na strehi.
 
Gorenjska.
Streha je dovolj velika za elektrarno slabih 12kwp moči, ponudbo imam eno na mizi. Cenovno blizu 15.000 eur.
Ogrevanje sanitarne vode preko par starih kolektorjev imam pa že.
Trofazno elektriko bi moral še pripeljat v kotlovnico.

Sam sem računal, da bi menjal olje na TČ, recimo, da me pride komplet TČ okoli 10.000 eur, letno pa bi moral privarčevati vsaj polovico, torej okoli 1000 eur.

Če bi šla elektrika gor in dobim v hiši dodatne porabnike (elektro avto,...), bi razmišljal še o sončnih kolektorjih na strehi.
uporabnik header je iz tvojih koncev mislim da je lani jeseni šel v prjket TČ, sončno elektrarno pa tud mislim da ma planirano. Obrni se na njega, boš dobil info iz prve roke okrog porabe, pote pa primerjaj to s kurilce da vidiš kje si
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Ce ti kaj pomaga: jaz sem tč vs unp plin na radiatorjih notri prinesel v manj kot 4. letih. tega z el. na strehi ne mores. k9liko zdaj das na leto za kurilca? ce bos na el, bos verjetno na 1000 do max. 1500 na leto... slednje je res ekstrem.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Ce ti kaj pomaga: jaz sem tč vs unp plin na radiatorjih notri prinesel v manj kot 4. letih. tega z el. na strehi ne mores. k9liko zdaj das na leto za kurilca? ce bos na el, bos verjetno na 1000 do max. 1500 na leto... slednje je res ekstrem.
Za olje damo okoli 1500 letno. Trenutne cene recimo. Je že bilo pa tudi precej dražje. Prodajalci trdijo malo po svoje, a obljubljajo vsaj pol nižjo ceno letno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.327
5.845
113
pri taščici
Koliko sedaj porabis elektrike.
Ce cena elektrike dolgorocno ostane na cca 10c, se zagotovo splaca SE pri porabi vsaj 10mwh letno. (Poloznici 150e, kar je prinogrevanju s tc zagotovo
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.327
5.845
113
pri taščici
Za olje damo okoli 1500 letno. Trenutne cene recimo. Je že bilo pa tudi precej dražje. Prodajalci trdijo malo po svoje, a obljubljajo vsaj pol nižjo ceno letno.
Ce tc dela tako kot pred nakupom zagotavljajo prodajalci potem je to res. Nekateri nimajo te srece. Ali so izbrali napacno, ali pa napacnega monterja
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Mislim, da govori o SE... Tukaj je pac še en faktor. Racunica se bo kaj kmalu spremenila. Se lovi netmetering ali ne?
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ja saj zato je fajn da ve o čem govori, ker če tako sprašuje za ponudbe, ni čudno da je čisto zmeden.

Moja izkušnja:
- iz "objestnosti" oz. ker lahko sem počil SE na streho;
- ker sem do prejšnjega mesca pridelal elektrike za celotno predhodno leto (in več pred njim) porabe sem začel "razmetavat" z elektriko;
- kupil sem jacuzzi za 24/7/365;
- kupil sem Vaillant 12 kW električno peč za 750€ (manjše niso več imeli na zalogi, nove dobave pa so cca +30%€);
- naslednji nakup bo električni kombiniran bojler in montaža vsega skupaj, vzporedno z obstoječo Vaillant plinsko CK, ki pretočno ogreva tudi vodo;
- ko bo Musk 115ić pocenil Yko pa pride še ta na vrsto.

PS: TČ mi po vseh preračunih ne pade na kraj pameti - tolko ubrisan pa spet nisem. ;)
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: sad in tony

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Ja saj zato je fajn da ve o čem govori, ker če tako sprašuje za ponudbe, ni čudno da je čisto zmeden.

Moja izkušnja:
- iz "objestnosti" oz. ker lahko sem počil SE na streho;
- ker sem do prejšnjega mesca pridelal elektrike za celotno predhodno leto (in več pred njim) porabe sem začel "razmetavat" z elektriko;
- kupil sem jacuzzi za 24/7/365;
- kupil sem Vaillant 12 kW električno peč za 750€ (manjše niso več imeli na zalogi, nove dobave pa so cca +30%€);
- naslednji nakup bo električni kombiniran bojler in montaža vsega skupaj, vzporedno z obstoječo Vaillant plinsko CK, ki pretočno ogreva tudi vodo;
- ko bo Musk 115ić pocenil Yko pa pride še ta na vrsto.

PS: TČ mi po vseh preračunih ne pade na kraj pameti - tolko ubrisan pa spet nisem. ;)
Govorim o sončni elektrarni, ki bi bila na vrsti po TČ. Ne bom lovil konca leta, ker ne verjamem, da bo kasneje kaj dosti drugače, saj bi ubili zeleni prehod. Lahko bi obdržal še kolektorje za vodo, ki jih že imam, saj delujejo precej dobro.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
mhm, ponavadi se gre na bolje za Janeza na koncu vrste pri teh zadevah...
bi pa jaz ubrala samoizolirančevo rešitev, če je možnost. Enako velja za soforumaša iz sosednje teme, ki želi geosondo pri mali porabi. Ozko grlo je priključna moč preko zime in pametna porazdelitev porabnikov po fazah.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Meni osebno je ta novi način "gospodarjenja" precej mimo. Da si narediš sončno elektrarno, potem pa znoriš s porabniki, več je, bolje je. Ni bolje zmanjševati svojo porabo najprej (tudi ogrevanje) saj si na dolgi rok na boljšem, če se politika obrne in sončne ne bodo več tako rentabilne, cene elektrike pa v nebo?
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.731
2.345
113
Pomurje
Ja saj zato je fajn da ve o čem govori, ker če tako sprašuje za ponudbe, ni čudno da je čisto zmeden.

Moja izkušnja:
- iz "objestnosti" oz. ker lahko sem počil SE na streho;
- ker sem do prejšnjega mesca pridelal elektrike za celotno predhodno leto (in več pred njim) porabe sem začel "razmetavat" z elektriko;
- kupil sem jacuzzi za 24/7/365;
- kupil sem Vaillant 12 kW električno peč za 750€ (manjše niso več imeli na zalogi, nove dobave pa so cca +30%€);
- naslednji nakup bo električni kombiniran bojler in montaža vsega skupaj, vzporedno z obstoječo Vaillant plinsko CK, ki pretočno ogreva tudi vodo;
- ko bo Musk 115ić pocenil Yko pa pride še ta na vrsto.

PS: TČ mi po vseh preračunih ne pade na kraj pameti - tolko ubrisan pa spet nisem. ;)

Toliko neznank se imaš, da tvoj odgovor bolj malo koristi uporabnikom.
Imaš pasivno gradnjo?
100m2 ali 300m2?

Pridružujem se mnenju Janez40
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
sončne so na letnem netmeteringu do konca svojega obratovanja, razen če se lastnik premisli. elektrika lahko gre kamor hoče v tem primeru. cena elektrike je stvar, ki ni treba, da končnega uporabnika skrbi vkolikor je SE dovolj velika, da pokriva potrebe. Ta del ni težaven praviloma. SE je lahko tudi večja od maksimalne moči oddaje v omrežje.

Ozko grlo bo priključna moč zaradi porabnikov in prerazporeditev le teh po fazah. Obesiš grelec 3 kW po fazi, pa nekje indukcijo prižgeš, pa nekje savno ali pa jakuzzi, pa še avto, pa se bo slednji bolj malo filal na dinamični polnilnici, na navadni bo pa vse ven zabrisalo.

po 2024 pa bo seveda tvoja bolj veljala. vse kar boš iz omrežja ven potegnil, boš plačal. Obračun mesečni. Ko bo TČ delala, SE ne bo. Ko bo šla eletrika tako v nebo, da se bo to splačalo, se bodo vse ogrevalne naprave na štrom ven metale. Na dolgi rok se porabo niža tako, da bajta manj rabi (deka, okna), ne z izbiro energenta in marginalne razlike v porabi znotraj enega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.327
5.845
113
pri taščici
Meni osebno je ta novi način "gospodarjenja" precej mimo. Da si narediš sončno elektrarno, potem pa znoriš s porabniki, več je, bolje je. Ni bolje zmanjševati svojo porabo najprej (tudi ogrevanje) saj si na dolgi rok na boljšem, če se politika obrne in sončne ne bodo več tako rentabilne, cene elektrike pa v nebo?
Ce bo cena elektrike v nebo, bodo soncne se bolj rentabilne. Sploh pri netmeteringu ce bo obstal