Geotermalna vrtina za zemlja - voda sistem

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Odločam se za menjavo obstoječega ogrevanja montažne hiše. Trenutno porabim do 1400l olja letno za ogrevanje 180m2 hiše, delno se ogreva tudi klet a ne v celoti.
Na strehi so mali kolektorji samo za ogrevanje sanitarne vode. Hiša je dobro izolirana, okna so troslojna (razen strešnih), ni pa pasivna s svojim prezračevanjem ali kaj podobnega.

Cenovno me torej pride ogrevanje na letni osnovi med 1400 eur in 1800 eur (gibanje cen olja v zadnjih par letih). Dodatno plačujem elektriko letno okoli 900 eur.

Na mizi imam ponudbo izvedbe geotermalne vrtine s prebojem in kotlovnico od Kronoterma, model WPG-10E-2. Model WPG-07E-2 naj bi bil preslaboten za moj objekt.
Poleg izvedbe je opcija dobiti tudi subvencijo v višini 4.000 eur.

Kar me zanima je, kako se v praksi obnese taka vrsta ogrevanja, kakšne stroške lahko pričakujem in ali so za vogalom kakšna presenečenja? Je notranja enota res čisto tiha in ne oddaja kakšnih zvokov, ki se prenašajo potem po celi hiši, itd.?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Zadeva je fantasticna, vendar pa je tudi cena. Olje daj na /3 da dobis kWh (moras se pomnožiti z 10 seveda). Po koliko je strom, ves. Notranja enota je ali pa ni glasna. Potem so tresljaji, ki se jih da ali pa ne dobro umiriti. Cela zadeva je notri. Ce je to v kurilnici, ni tezav, ce imas na hodniku zraven dnevnih prostorov - no, to pa ne bi zelela.

Jaz ti predlagam, da das izdelati ponudbe se za alternativno moznost. Vzames zrak/voda, kjer bo poraba za plato pira do dva letno višja in SE, dokler je se moznost letnega netmeteringa in si pokrivas se ostalo elektriko. Investicija bo tam tam, ne bi bila presenecena, ce celo nizja. V vsakem primeru pa na tem svet ni racunice, da se geosonda splača, ker je vrtina predraga. Pol se pa spara na sondi pa močnejse TC notri deva, kar sploh ne vem kateri logiki sluzi, ker je ozko grlo sonda, ne mašina.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Zadeva je fantasticna, vendar pa je tudi cena. Olje daj na /3 da dobis kWh (moras se pomnožiti z 10 seveda). Po koliko je strom, ves. Notranja enota je ali pa ni glasna. Potem so tresljaji, ki se jih da ali pa ne dobro umiriti. Cela zadeva je notri. Ce je to v kurilnici, ni tezav, ce imas na hodniku zraven dnevnih prostorov - no, to pa ne bi zelela.

Jaz ti predlagam, da das izdelati ponudbe se za alternativno moznost. Vzames zrak/voda, kjer bo poraba za plato pira do dva letno višja in SE, dokler je se moznost letnega netmeteringa in si pokrivas se ostalo elektriko. Investicija bo tam tam, ne bi bila presenecena, ce celo nizja. V vsakem primeru pa na tem svet ni racunice, da se geosonda splača, ker je vrtina predraga. Pol se pa spara na sondi pa močnejse TC notri deva, kar sploh ne vem kateri logiki sluzi, ker je ozko grlo sonda, ne mašina.
Cenovno je tako, da me sončna (samo kolektorji) pride enako kot izvedba kompletnega ogrevanja z vrtino (geotermalna in odšteta subvencija). Oboje je okoli 14k.
Pri sončni je torej izvedba ogrevanja potrebno še dodatno računat, ne vem pa koliko pride potem še TČ zrak ogrevanje. Pri tej izvedbi me zelo moti zunanja enota, ker zanjo pametnega prostora nimam, ne maram tudi njenega ropotanja in vibracij.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Lahko to ponudbo vidim? Za 14k€. Lahko tu ali na ZS, osebne podatke seveda pobrises...

Drugo kar je. Masina ni ozko grlo pri projektiranju geosond, ampak je geosonda oziroma vrtina sama. Tu se pa spara, ker je to drago.

Razlika v porabi. Pri porabi olja je to 1400L, koliko je olje, ne vem. Pri TČ zrak/voda bo to 4,5-5000kWh. Pri geosondi pa, bom radodarna, jurja manj. 1000kWh/leto bos pa sam zracunal, koliko znese in svetujem da pridobis se kako ponudbo za zrak/vodo za obcutek, koliko casa bos notri prinašal. Na udobju ogrevanja ae ne pozna NIKJER med tema dvema opcijama. Pri geosondi bos imel ropot, kar ga bo znotrja hise, pri zrak voda pa zunaj. Danes se veliko poudarka daje na tihost teh masin, niso več motece. Izbira pri zrak/voda je tudi vecja.

Se enkrat, nic narobe seveda, ce se odlocil za predlagano resitev. Bo delala in bos zadovoljen. Apeliram samo, naj bo to informirana odlocitev. Glede na to, da se na koncu marsikdo, ko se malo pozanima glede drugih moznih variant, odloči drugače, morebiti ni tako dobra kot na prvi mah izgleda. Se pa tudi, seveda. Vazno je, da clovek sploh ve, kaj ima na izbiro.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Cenovno je tako, da me sončna (samo kolektorji) pride enako kot izvedba kompletnega ogrevanja z vrtino (geotermalna in odšteta subvencija). Oboje je okoli 14k.
Pri sončni je torej izvedba ogrevanja potrebno še dodatno računat, ne vem pa koliko pride potem še TČ zrak ogrevanje. Pri tej izvedbi me zelo moti zunanja enota, ker zanjo pametnega prostora nimam, ne maram tudi njenega ropotanja in vibracij.
Imam 3kW TČ na geosondo in notri kompresor brni na nivoju hladilnika. Zapreš vrata in ga praktično ne slišiš več nikamor, če pa rekuperacijo pojačaš pa ga tisto celo preglasi. Ne vem pa koliko glasnejši so močnejši kompresorji.

Je pa tako da pri geosondah moraš le-to pravilno dimenzionirati glede na sestavo tal, kar ti določi geolog in tudi uredi vse potrebne papirje (rudarsko dovoljenje ipd.). Jaz imam 80m globoko sondo in je po izračunih dovolj dobra za 5kW toplotno, tako da je kar precej predimenzionirana. Pri 10kW pa rabiš 2 vrtini ali pa 1 precej bolj globljo.

Računaj da pri geotermalnih nimaš defrostinga in tudi COP je višji, tako da direktnih primerjav z zrak-zrak TČ ne moreš delati. Tam se večinoma precej zadeve predimenzionirajo ravno zato da se kompenzira ta vremenski "vpliv". Tu te potrebe ni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Lahko jo, smotrno in pametno pa pac to ni, še manj, da bi bilo treba. Res pa je, da se vecinoma to dela, ker "dajmo raje malo vec, da bo za ziher" je vedno projekt, ki se pri nas kupi
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
Odločam se za menjavo obstoječega ogrevanja montažne hiše. Trenutno porabim do 1400l olja letno za ogrevanje 180m2 hiše, delno se ogreva tudi klet a ne v celoti.
Na strehi so mali kolektorji samo za ogrevanje sanitarne vode. Hiša je dobro izolirana, okna so troslojna (razen strešnih), ni pa pasivna s svojim prezračevanjem ali kaj podobnega.

Cenovno me torej pride ogrevanje na letni osnovi med 1400 eur in 1800 eur (gibanje cen olja v zadnjih par letih). Dodatno plačujem elektriko letno okoli 900 eur.

Na mizi imam ponudbo izvedbe geotermalne vrtine s prebojem in kotlovnico od Kronoterma, model WPG-10E-2. Model WPG-07E-2 naj bi bil preslaboten za moj objekt.
Poleg izvedbe je opcija dobiti tudi subvencijo v višini 4.000 eur.

Kar me zanima je, kako se v praksi obnese taka vrsta ogrevanja, kakšne stroške lahko pričakujem in ali so za vogalom kakšna presenečenja? Je notranja enota res čisto tiha in ne oddaja kakšnih zvokov, ki se prenašajo potem po celi hiši, itd.?
Glede na opis hiše bi rekel, da so ti predlagali premočno TČ v kombinaciji s premajhno (poddimenzionirano) geosondo. Model WPG-07E-2 je skoraj gotovo dovolj za tvojo bajto, zelo verjetno pa je predlagana geosonda premajhna, vsaj glede na skupno ceno investicije 14k sklepam, da je tako. Kaj imaš pod bajto? Najbolj toplotno prevodna sta apnenec in dolomit, še boljši naj bi bil granit. Če imaš pa slučajno suh pesek ali prod, lahko na geosondo kar pozabiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Glede na opis hiše bi rekel, da so ti predlagali premočno TČ v kombinaciji s premajhno (poddimenzionirano) geosondo. Model WPG-07E-2 je skoraj gotovo dovolj za tvojo bajto, zelo verjetno pa je predlagana geosonda premajhna, vsaj glede na skupno ceno investicije 14k sklepam, da je tako. Kaj imaš pod bajto? Najbolj toplotno prevodna sta apnenec in dolomit, še boljši naj bi bil granit. Če imaš pa slučajno suh pesek ali prod, lahko na geosondo kar pozabiš.
Cena je 18.800 eur. 4000 je subvencije.
Napisano imam izvedbo vrtine Muovitech 240m (2xfi 45mm). Kaj je pod bajto nimam pojma.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Glede na opis hiše bi rekel, da so ti predlagali premočno TČ v kombinaciji s premajhno (poddimenzionirano) geosondo. Model WPG-07E-2 je skoraj gotovo dovolj za tvojo bajto, zelo verjetno pa je predlagana geosonda premajhna, vsaj glede na skupno ceno investicije 14k sklepam, da je tako. Kaj imaš pod bajto? Najbolj toplotno prevodna sta apnenec in dolomit, še boljši naj bi bil granit. Če imaš pa slučajno suh pesek ali prod, lahko na geosondo kar pozabiš.
Sestava tal je dosti bolj pomembna pri horizontalnem kolektorju kot pa pri geosondi. Jaz sem na Dravskem polju in je tu bolj pesek/prod in sploh ni težav - te zadeve se upoštevajo pri izvedbi geosonde in je to to. Je pač globlja.

Da pa ti nekdo da pavšal X metrov in reče "to bo dovolj" pa moraš z rezervo jemati.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
Za geosondo je sestava tal zelo pomembna. Pri dimenzioniranju sonde je vedno potrebno upoštevati geološke karte. V slabi zemljini mora biti sonda tudi več kot dvakrat daljša kot v primeru dobre.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
Cena je 18.800 eur. 4000 je subvencije.
Napisano imam izvedbo vrtine Muovitech 240m (2xfi 45mm). Kaj je pod bajto nimam pojma.
Torej dve zanki po 120 metrov. To bi znalo zadoščati tudi v primeru slabše zemljine. Vseeno pa mislim, da so ti predlagali premočno toplotno črpalko. Dvomim, da dobra nizkoenergijska hiša tvoje velikosti potrebuje več kot 6 kW moči pri projektni temperaturi.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Kaj pomeni dobro izoliran objekt? Če to pretvoris v številke (debelino izolacije).

Ker če je res dobro izoliran ne pottebuješ več od 6 kW močnega modela. Ob taki pottebni moči je vseeno če vzameš opcijo zrak/voda za polovico tvoje investicije. Z razliko v ceni se boš grel 13 do 15 let 'brezplačno'.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ko sem se jaz informativno zanimal za voda zrak so mi naracunali 3x90 m vrtine, toplotna, delo.. je bilo na koncu nekih 35.. po eni drugi ponudbi pa 45k€.
meter vrtanja mislim, da je bil 50€(?).
ogrevat sem zelel cca 250kv.

Na konc sem se odlocil za zrak voda - kronoterm adapt 7 serija.. montazo se cakam.