Mleti murni in črički

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Dober tek :bruh:



IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/5
z dne 3. januarja 2023
o odobritvi dajanja na trg delno razmaščenega prahu iz Acheta domesticus (hišnih murnov) kot
novega živila in o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2017/2470

(6) Agencija je 23. marca 2022 v skladu s členom 11 Uredbe (EU) 2015/2283 sprejela znanstveno mnenje o varnosti
delno razmaščenega prahu iz Acheta domesticus (hišnih murnov) kot novega živila v skladu z Uredbo (EU)
2015/2283 (9).
(7) V svojem znanstvenem mnenju je ugotovila, da je delno razmaščen prah iz Acheta domesticus (hišnih murnov) varen
pod predlaganimi pogoji uporabe in pri predlaganih ravneh uporabe. Zato je v navedenem znanstvenem mnenju
dovolj dokazov za ugotovitev, da delno razmaščen prah iz Acheta domesticus (hišnih murnov), kadar uporablja
v kruhu in štručkah iz več vrst žit, krekerjih in krušnih palčkah, žitnih ploščicah, suhih premiksih za pekovske
izdelke, piškotih, suhih polnjenih in nepolnjenih proizvodih na osnovi testenin, omakah, predelanih proizvodih iz
krompirja, jedeh na osnovi metuljnic in zelenjadnic, picah, proizvodih na osnovi testenin, sirotki v prahu, mesnim
izdelkom podobnih izdelkih, juhah in koncentratih juhe ali praških, prigrizkih na osnovi koruzne moke, pivu
podobnih pijačah, čokoladnih konditorskih izdelkih, oreških in oljnicah, prigrizkih, razen čipsa, in mesnih
pripravkih, namenjenih splošni populaciji, izpolnjuje pogoje za dajanje na trg v skladu s členom 12(1) Uredbe (EU)
2015/2283.


1673553374227.png

1673553455436.png



 
  • Ljubezen
Reactions: Ginginova

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Če uredbo pozorno prebereš, vidiš, da je to podjetje dobilo cele ekskluzivne pravice nad prodajo.

Družba Cricket One Co. Ltd (v nadaljnjem besedilu: vložnik) je 24. julija 2019 pri Komisiji v skladu s členom 10(1)
Uredbe (EU) 2015/2283 vložila vlogo za odobritev dajanja delno razmaščenega prahu iz Acheta domesticus (hišnih
murnov) na trg Unije kot novega živila. V vlogi je bilo zahtevano, da se delno razmaščen prah, pridobljen iz celih
Acheta domesticus (hišnih murnov), uporablja v kruhu in štručkah iz več vrst žit, krekerjih in krušnih palčkah, žitnih
ploščicah, suhih premiksih za pekovske izdelke, piškotih, suhih polnjenih in nepolnjenih proizvodih na osnovi
testenin, omakah, predelanih proizvodih iz krompirja, jedeh na osnovi metuljnic in zelenjadnic, picah, proizvodih
na osnovi testenin, sirotki v prahu, mesnim izdelkom podobnih izdelkih, juhah in koncentratih juhe ali praških,
prigrizkih na osnovi koruzne moke, pivu podobnih pijačah, čokoladnih konditorskih izdelkih, oreških in oljnicah,
prigrizkih, razen čipsa, in mesnih pripravkih, namenjenih splošni populaciji.

Vložnik je izjavil, da je imel v času vložitve vloge v skladu z nacionalno zakonodajo lastninske in izključne pravice do
sklicevanja na znanstvene študije in podatke o podrobnem opisu proizvodnega postopka, rezultatih približnih
analiz, analiznih podatkih o onesnaževalih, rezultatih študij stabilnosti, analiznih podatkih o mikrobioloških
parametrih in rezultatih študij prebavljivosti beljakovin ter da tretje osebe ne morejo zakonito dostopati do teh
podatkov in študij, jih uporabljati ali se nanje sklicevati.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
pred leti je bil SLO startup z mokarji - da ne govorimo, koliko manj vode itd gre za isto količino beljakovin;
izdelovali so beljakovinske ploščice, meni so bile na kolesu zelo okusne, mi je nekdo prinesel demo ene par kosov

 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Zgodba o žužkih v prehrani je stara cca 10 let ali celo več.
V tujini se take proizvode že kr nekaj časa da kupit. Pri nas pa zakonodaja ni dopuščala. Zato so mislim, da morali odpreti podjetje v UK. Čisto na začetklu sem celo bil na pijači z idejnim vodjo. Vem, da je doma v garaži gojil črve mokarje al neki tazga. Tudi probal sem protein bar iz črvov. Okus in vse čisto normalno.

Sam nimam zadržkov. Raje to, kot hrenovke, paštete.., kjer boljš, da ne veš kaj je not.
Sam gledam na to, ko samo še ena žival. Proizvod pa verjetno še bolljši kot kar že obstaja. Zrezkov iz njih sigurno ne bodo delal. proteinske čokoladke pa sigurno.

edit: govoril sem o tem, kar je Hondi prilepil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Tudi jaz nimam zadržkov. 3/4 sveta se prehranjuje z žuželkami že od pamtiveka, mi smo pa bolj papežki od papeža.
Naj se vsak prehranjuje s čimer se hoče.

Čričkov zelo verjeno ne bo nihče filal z antibiotiki in steroidi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
mene ne moti dokler mi ne bo hrustalo pa se nekaj cedilo pod zobmi ali pa bognedaj da bi se kakšne nogice kje zatikale :D

če pa iz žužkov naredijo nekakšno moko in potem predelajo v karkoli okusnega... podpiram
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
V dnevniku je bilo, da je to že tretje EU prehransko dovoljenje za žuželke.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Sam nimam zadržkov. Raje to, kot hrenovke, paštete.., kjer boljš, da ne veš kaj je not.
Sam gledam na to, ko samo še ena žival. Proizvod pa verjetno še bolljši kot kar že obstaja. Zrezkov iz njih sigurno ne bodo delal. proteinske čokoladke pa sigurno.

Pri hrenovkah morda bolje, da ne veš, kaj je notri - ampak načeloma veš.
Vložnik je izjavil, da je imel v času vložitve vloge v skladu z nacionalno zakonodajo lastninske in izključne pravice do
sklicevanja na znanstvene študije in podatke o podrobnem opisu proizvodnega postopka, rezultatih približnih
analiz, analiznih podatkih o onesnaževalih, rezultatih študij stabilnosti, analiznih podatkih o mikrobioloških
parametrih
in rezultatih študij prebavljivosti beljakovin ter da tretje osebe ne morejo zakonito dostopati do teh
podatkov
in študij, jih uporabljati ali se nanje sklicevati.
Tukaj dejansko ne veš.

Zakaj naj bi bil ta proizvod verjetno boljši od obstoječih, tudi ni jasno. Možno je, ampak možno je tudi, da ni. Je pa cenejši za pridelavo (sicer se s tem ne bi ukvarjali).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Pri hrenovkah morda bolje, da ne veš, kaj je notri - ampak načeloma veš.

Tukaj dejansko ne veš.

Zakaj naj bi bil ta proizvod verjetno boljši od obstoječih, tudi ni jasno. Možno je, ampak možno je tudi, da ni. Je pa cenejši za pridelavo (sicer se s tem ne bi ukvarjali).
Gled drugega citata; tako globko se nisem spuščal točno v ta primer. Govoril sme na splošno kot žužki v prehrani.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Ljudje smo praktično vsejedi, ampak žuželke nam evropejcem pač niso šle v slast. Najbrž tudi zaradi tega, ker nam je lahko katera hrana v kateri se v naših klimatskih pogojih že zaredijo žuželke, nevarna za zdravje. Potem pa se v prazgodovini naseli strah v človeka. Podobno, kot nas večina čuti strah pred kačami, čeprav jih je večina nenevarnih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

igi

Guru
13. okt 2007
5.372
999
113
Celje
Obišči stran
Mah, lani je to postalo moderno v pasji/mačji hrani in smo se že na sejmu pogovarjali, da je samo vprašanje časa kdaj bodo odobrili tudi za prehrano ljudi. Pač potrebno se je znebiti predsodka in potem gre :). Je pa dejstvo, da so cene hrane nabite v nebo, sedaj bodo pa proizvajalci še dodatno privarčevali na drugačnih sestavinah.

In obstaja še ena uredba iz 5.1.2023, kjer pa se dovoljuje mokarje:
https://eur-lex.europa.eu/legal-con...2023.005.01.0010.01.SLV&toc=OJ:L:2023:005:TOC

Bo pa to dejansko vsepovsod:
žitne ploščice
kruh in štručke
ovsena kaša
premiksi (suhi) za pekovske izdelke
proizvodi na osnovi sušenih testenin
proizvodi na osnovi polnjenih testenin
sirotka v prahu
juhe
jedi na osnovi žit, testenin
jedi na osnovi pice
rezanci
prigrizki, razen čipsa
krekerji in krušne palčke
arašidovo maslo
slani sendvič, pripravljen za uživanje
mesni pripravki
mesnim izdelkom podobni izdelki
mleku in mlečnim izdelkom podobni izdelki
čokoladni konditorski izdelki
prehranska dopolnila, kot so opredeljena v Direktivi 2002/46/ES, za odraslo populacijo
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/58


z dne 5. januarja 2023


o odobritvi dajanja na trg ličink Alphitobius diaperinus (malega mokarja) v zamrznjeni obliki, obliki paste, posušeni obliki in obliki prahu kot novega živila ter o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2017/2470




Dva mokarja sta!
Že leto prej (kako je bila korona prikladna...)


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/169

z dne 8. februarja 2022

o odobritvi dajanja na trg zamrznjenih, posušenih in praškastih oblik ličink mokarja (Tenebrio molitor) kot novega živila v skladu z Uredbo (EU) 2015/2283 Evropskega parlamenta in Sveta ter o spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2017/2470

 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.995
113
Mah, lani je to postalo moderno v pasji/mačji hrani in smo se že na sejmu pogovarjali, da je samo vprašanje časa kdaj bodo odobrili tudi za prehrano ljudi. Pač potrebno se je znebiti predsodka in potem gre :). Je pa dejstvo, da so cene hrane nabite v nebo, sedaj bodo pa proizvajalci še dodatno privarčevali na drugačnih sestavinah.

In obstaja še ena uredba iz 5.1.2023, kjer pa se dovoljuje mokarje:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2023.005.01.0010.01.SLV&toc=OJ:L:2023:005:TOC

Bo pa to dejansko vsepovsod:
žitne ploščice
kruh in štručke
ovsena kaša
premiksi (suhi) za pekovske izdelke
proizvodi na osnovi sušenih testenin
proizvodi na osnovi polnjenih testenin
sirotka v prahu
juhe
jedi na osnovi žit, testenin
jedi na osnovi pice
rezanci
prigrizki, razen čipsa
krekerji in krušne palčke
arašidovo maslo
slani sendvič, pripravljen za uživanje
mesni pripravki
mesnim izdelkom podobni izdelki
mleku in mlečnim izdelkom podobni izdelki
čokoladni konditorski izdelki
prehranska dopolnila, kot so opredeljena v Direktivi 2002/46/ES, za odraslo populacijo

Kaj so nori? Zakaj tiščat to v kruh, testenine, juhe ipd... Boš pojedel kos kruha in imel občutek, da si jedel meso? Ali čemu? Kila žužkov cenejša kot kila moke? O bože, včasih si človek misli, da bi mogel Putin potegnit črto do Portugalske. Vsaj kar se tega tiče. Civilizacija gre v maloro. Zadnje stoletje je kmetijstvo brez problema preživelo človeka. Od danes naprej pa ne gre več. Ne me basat.