MleKo

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Slabo umiješ zobe, pa te cuker v ustih matra
grin1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Fosforna kislina? (sam naj kdo prosim ne meče spet zakisanosti naprej...)

Čeprav po mojem si ti bolj primeren za ugibanje o tovrstnih zadevah.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Mmmmmm mleko ... Kolko sem ga pojedel kot otrok, s kmetov ... Vsako jutro, vsako večer, vsak dan ... od čokolina, kruha, močnika, mlečnega riža, grijesa do napolitank - ja, tudi napolitanke sem metal v mleko. Še danes sem zdrav kot riba (upam) pa mi nič ni.

Seveda, to je bilo domače in frišno mleko ... danes je pa bolj vprašanje kako je kaj s tem, ko mleko drži po mesec dni v tisti pakungi ... če pogledamo, da se domače mleko po dveh dneh začne že kisati ...

Moje mnenje je, da mleko s štacune - alpsko mleko, na primer - in ostala vsa mleka, sploh niso zdrava. V njem so neke kemikalije, da se mleko ne pokvari. Ampak tako pa spet ne škodi, da bi zaradi tega ljudje imeli trajne posledice lahko ... dajte no ... Potem bi nas od vode, soka in še česa tudi pobralo, ker je povsod dodana neka kemija.

Sem premagal raka, vem, da je vedno več raka zaradi te kemije v hrani ... ampak to še ne pomeni, da zdaj vseeno ne bom smel ničesar več jesti.
wink-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Mojster, alpskem mleku NI nobenih kemikalij.

Če bi v šolo hodil zaradi česa drugega kot tega, da si doma prišparal kurjavo, bi tam kdaj slišal za pasterizacijo.

Resnično živimo v času, kjer se ljudje še ponašajo s svojo nevednostjo.
smirk-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.319
113
Citat:
Uporabnik Rekreativni_kolesar pravi:
Mmmmmm mleko ... Kolko sem ga pojedel kot otrok, s kmetov ... Vsako jutro, vsako večer, vsak dan ... od čokolina, kruha, močnika, mlečnega riža, grijesa do napolitank - ja, tudi napolitanke sem metal v mleko. Še danes sem zdrav kot riba (upam) pa mi nič ni.

Seveda, to je bilo domače in frišno mleko ... danes je pa bolj vprašanje kako je kaj s tem, ko mleko drži po mesec dni v tisti pakungi ... če pogledamo, da se domače mleko po dveh dneh začne že kisati ...

Moje mnenje je, da mleko s štacune - alpsko mleko, na primer - in ostala vsa mleka, sploh niso zdrava. V njem so neke kemikalije, da se mleko ne pokvari. Ampak tako pa spet ne škodi, da bi zaradi tega ljudje imeli trajne posledice lahko ... dajte no ... Potem bi nas od vode, soka in še česa tudi pobralo, ker je povsod dodana neka kemija.

Sem premagal raka, vem, da je vedno več raka zaradi te kemije v hrani ... ampak to še ne pomeni, da zdaj vseeno ne bom smel ničesar več jesti.
wink-1.gif

Pa raka so zdravili s kemijo. Ti grda kemija ti.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.019
5.727
113
blizu močvirne prestolnice
Sam kar nekaj mleka spijem ali pa pojem, se pa smejim folku ko pravi ja saj otrok mora spiti tolk mleka, ko pa rataš star pa Bog ne daj, ker se ti bo telo začelo kisati
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Mojster, alpskem mleku NI nobenih kemikalij.

Če bi v šolo hodil zaradi česa drugega kot tega, da si doma prišparal kurjavo, bi tam kdaj slišal za pasterizacijo.

Resnično živimo v času, kjer se ljudje še ponašajo s svojo nevednostjo.
smirk-1.gif


Res žalostno...

Še malo pa bodo ljudje pozabili na Newton-a (če že niso) in bo spet aktualno, da Luna magično lebdi nad Zemljo.... Flat Earth anyone?
bonk.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Pa raka so zdravili s kemijo. Ti grda kemija ti.


Ampak potem smo spet pri zablodah, da raka sploh ne bi blo in the first place, če ne bi blo "kemije". Ah ja...
bonk.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Evo prjatu, pogledal še enkrat članek in je zraven link na site od avtorja (Walter Last, ki je memegrede upokojeni biokemik in najbrž ve kaj piše, vsaj ko gre za mlečni cukr ...), tako da mi ne bo treba skenirat članka. Razen, če ga kdo želi v bratskem jeziku hrčkov ....

Članek je tule

Aja, pozabil sem se posut s pepelom; bolj učeno ime za sluzno kislino je galaktarna kilsina. Tegale imena se včeraj nisem mogel spomnit, pa če bi me tepel. Najdi si ne ve o tem pojmu nič, če pa v tvoje priljubljeno orodje vtipkaš galactaric acid, pa dobiš kar nekaj zadetkov, od katerih je večina (na prvi uč) podatkov o kemikaliji.

Evo, še nekaj prekopiranih odstavkov:

Lactose or milk-sugar consists of one molecule each of glucose and galactose linked together. Glucose, of course, is our main muscle fuel. Babies need galactose as an important building block of the brain, the central nervous system and several proteins. Because of our bigger and more complex brain mother's milk is even higher in lactose than animal milk to ensure that the baby obtains sufficient galactose.

In later life, very little galactose is needed and this can easily be synthesized from other sugars. Therefore, most of the ingested galactose is converted to glucose in the liver and used as body fuel. However the amount that can be converted is rather limited, even in a healthy liver.

This conversion is a slow and complex process requiring four different enzymes. One of these enzymes is sometimes missing from birth, giving rise to a condition known as galactosaemia. In this case continued milk-feeding leads to a build-up of galactose in the baby and causes cataracts, cirrhosis of the liver and spleen, and mental retardation.

If the liver is not healthy or fully functional, it is even less able to convert galactose.

Unfortunately, under normal conditions only part of the galactose is expelled with the urine. If there is a deficiency of protective antioxidants, then the rest is mainly oxidized to galactaric acid, commonly known as mucic acid. Mucic acid is dangerous to health because it is insoluble. The body cannot let it build up in vital areas and block organ functions or blood circulation. Therefore, it forms the mucic acid into a sticky suspension in water, called mucus.

Thus mucic acid is a main component of pathogenic (disease-producing) mucus. This is very different from endogenous mucus which the body secretes to protect the surface of its mucous membranes, or which is produced in response to the irritation caused by microbes and inflammations. Mucus can also be produced due to high fat levels in the lymph fluid, and may be noticed as a 'lump' in the throat. But none of these have the acid-irritating properties of mucic acid.

The really important difference between mucic acid and endogenous mucus is as follows: endogenous mucus is produced on the outside of the mucous membranes to protect them from damaging environmental influences, while mucic acid is dissolved in the lymphatic fluid. It accumulates on the inside of the mucous membranes and wants to get out.

It is the chief function of the lymphatic system to remove a dangerous substance such as mucic acid from areas of vital importance and transport it to the organs of elimination. It is too dangerous to dispose of through the kidneys, or with bile through the liver, as it would block their outlets, but it has a special affinity for the mucous membranes that line the insides of our body openings. Of prime importance, are the lungs, the respiratory tract and the hollow head spaces, the sinuses and the Eustachian tube (a passage between the mouth and the inner ear).

Mucic acid may also accumulate in these hollow spaces and block their outlets until external factors help to sensitize the mucous membranes sufficiently to allow the mucus to pass through. This is relatively easy in young individuals and those who are over-acid or with a poor sugar metabolism as they have high levels of histamine and inflammatory adrenal hormones. Even minor irritations of the mucous membranes, be it from cold air, dust, air pollution, pollen or germs, will sensitize these to let some of the mucic acid flow out.

Such mucus cleansing may be experienced periodically as a cold, hay fever, wet cough or running nose. In others, the accumulation of mucus, which provides a favourable breeding ground for germs, causes chronic infections in specific areas such as the sinuses, the middle ears, the respiratory tract and the lungs. This may result in a permanent trickle of mucus through the affected mucous membranes.

With a high lactose intake, the lymph channels and lymph glands are usually congested with mucic acid as well. This allows influenza and other infections to spread from the sensitized mucous membranes into the mucus-filled hollow head spaces and into the lymphatic system, causing lymph gland swellings and inflammations.


Možakar viške sluzi (prehladi, sinusi) zdravi z navadnim cukrom. Sprobam takoj ko bom imel viške sluzi.
In ne trdim, da ima možakar prav. Se pa tole njegovo izvajanje sklada s spoznanji holističnih zdravilcev. Pa če je to ravna zemlja pač prav. Jaz s tem komot živim.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Mojster, alpskem mleku NI nobenih kemikalij.

Če bi v šolo hodil zaradi česa drugega kot tega, da si doma prišparal kurjavo, bi tam kdaj slišal za pasterizacijo.

Resnično živimo v času, kjer se ljudje še ponašajo s svojo nevednostjo.
smirk-1.gif

Prjatu, če bi ti hodil v šolo še za kaj drugega kot gret se (dobra tale, si jo bom sposodu) bi vedel, da alpsko NI pasterizirano. Je pa res, da v njem (vsaj v originalni verziji, zdaj dobiš tudi medicirane verzije - t. i. funkcionalno živilo (recimo z dodatkom Ca ali vitamina D
stupid-1.gif
), kar je vredno teme zase) ni kemikalij. Niso niti potrebne, ker postopek mleko spremeni tako, da je za običajne vrste bakterij in glivic, ki ga "kvarijo" neprebavljiv. Zato tudi ima pošten rok trajanja celo na sobni temperaturi.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
dejansko lahko delno potrdim izjavo SamSvoj-a

ampak ne v pomenu zasluzi, ker ta beseda po mojem sploh ne obstaja, ampak dejansko nekatera hrana/pijača poveča izločanje sluzi, pa tud poveča viskoznost sline

recimo meni je to najbolj opazno pri potapljanju, če npr prejšnji dan pijem koka kolo, potem imam drug dan po dveh urah v vodi ogromno sluzi v ustih, če pa pijem vodo, pa tudi po petih urah teh težav nimam

(če ima mleko enak vpliv pa nebi vedel, ker ga ne popijem dovolj)

Se strinjam z Jernejem. Najverjetnejši krivec je ortofosforna, čeprav je v koki dovolj drugih pizdarij (jo pijem tudi sam
grims-1.gif
). Če pa piješ dietno varianto pa je potencialnih krivcev kolikor hočeš ...
Sem pa porajtal, da imam podobne težave z nabiranjem goste sline tudi sam (brez potapljanja) ko uporabljam FFS. Moj brat tudi ...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Mojster, alpskem mleku NI nobenih kemikalij.

Če bi v šolo hodil zaradi česa drugega kot tega, da si doma prišparal kurjavo, bi tam kdaj slišal za pasterizacijo.

Resnično živimo v času, kjer se ljudje še ponašajo s svojo nevednostjo.
smirk-1.gif

Prjatu, če bi ti hodil v šolo še za kaj drugega kot gret se (dobra tale, si jo bom sposodu) bi vedel, da alpsko NI pasterizirano. Je pa res, da v njem (vsaj v originalni verziji, zdaj dobiš tudi medicirane verzije - t. i. funkcionalno živilo (recimo z dodatkom Ca ali vitamina D
stupid-1.gif
), kar je vredno teme zase) ni kemikalij. Niso niti potrebne, ker postopek mleko spremeni tako, da je za običajne vrste bakterij in glivic, ki ga "kvarijo" neprebavljiv. Zato tudi ima pošten rok trajanja celo na sobni temperaturi.

Kar je pomembno, je princip UHT. Je kje tukaj kemija? Ne, ni.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Mojster, alpskem mleku NI nobenih kemikalij.

Če bi v šolo hodil zaradi česa drugega kot tega, da si doma prišparal kurjavo, bi tam kdaj slišal za pasterizacijo.

Resnično živimo v času, kjer se ljudje še ponašajo s svojo nevednostjo.
smirk-1.gif

Prjatu, če bi ti hodil v šolo še za kaj drugega kot gret se (dobra tale, si jo bom sposodu) bi vedel, da alpsko NI pasterizirano. Je pa res, da v njem (vsaj v originalni verziji, zdaj dobiš tudi medicirane verzije - t. i. funkcionalno živilo (recimo z dodatkom Ca ali vitamina D
stupid-1.gif
), kar je vredno teme zase) ni kemikalij. Niso niti potrebne, ker postopek mleko spremeni tako, da je za običajne vrste bakterij in glivic, ki ga "kvarijo" neprebavljiv. Zato tudi ima pošten rok trajanja celo na sobni temperaturi.

Odpri alpsko mleko in ga pusti dan ali dva odprtega. Ravno tako se bo skisal, kot navadno mleko, samo malo kasneje. Na sobni temperature je pa obstojen samo, dokler je zaprt. UHT (ultra hight temperature) postopek (1-2 sekundi nad 135C) mleka nič ne spremeni, ampak samo učinkovito pobije glivice, ki so prisotne v mleku.

Edina razlika do navadnega mleka je manj vitamina C (ki ga v mleku itak ni veliko), vitamina B12 in tiamina
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Ne bo držalo, vsaj ne popolnoma.
1. Postavi zaprto flašo navadnega pasteriziranega mleka na sobno T. Kaj se zgodi v relativno kratkem času? Bog ne daj da postaviš odprto flašo...
2. Seveda je bilo mišljeno originalno zaprto alpsko. Ampak če ga odpreš in pustiš na sobni se ne skisa, dobiš eno neužitno smrdečo brozgo, ki s kislim mlekom nima skupnega nič drugega kot izgled. Pa še to ne vedno ...
3. UHT postopek na eni strani raztrga maščobne kapljice (eni pravijo da je to problem, ne bi vedel zares), na drugi pa spremeni strukturo beljakovin na drugačen način kot normalno segrevanje mleka. Kot jaz razumem stvari je jedro problema tu, ker ga normalne mlečnokislinske bakterije ne morejo porabit za hrano ...

Se pa najdejo junaki, ki alpsko uporabljajo za pripravo kefirja. Pošteno me zanima kaj pride ven ... Nič, bom probal
cool-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
UHT s homegenizacijo nima pravzaprav nič. Je pa alpsko vso homogenizirano in je zato homogenizacija del postopka predelave mleka, tako kot UHT. Nisem se dobro izrazil, se opravičujem
redface-1.gif

Tole o denaturizaciji beljakovin (ker tudi meni nekaj ne gre skupaj) pa zdajle iščem že nekaj časa, pa se bojim, da so mi pujsi zadevo umaknili v knjigo. Ki pa je nimam ... Sicer pa poglej razliko:
- pasterizacija je (relativno) počasno dviganje temperature na 73 stopin (ali tu nekje)
- UHT je par sekundno pregrevanje mleka na 142 stopinj. S tem, da se mleko v tanki plasti/curkih poliva po pregretih ploščah ...

Definitivno ne more bit isti učinek na sestavine mleka ...

(bom ob priliki - ko najdem - nalepil tole o UHT)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Ne bi se rad zapenjal ob podrobnosti, ki so brez pomena in po moje je bilo vsakomur jasno, kaj sem hotel povedati.

Kdor hoče mešati ****, ga bo pa itak vedno dovolj našel.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
ksz....

...mah dejte no, ne pustite se medijem in lobijem, naj vsak ki verjame v to da je mleko škodljivo (ok verjetno je, v takih količinah ki jih ne moreš niti popiti), pove za enega ki ga pozna da je zbolel za kakšno boleznijo zato ker je pol litra mleka na dan spil oz. da je kakšen dan manj živel. Ista fora je z vodo iz plastične flaše v sorodni temi na Alterju. Sej smrtno nevarno je tudi slab zrak dihat, pa a so kakšno tovarno v takšnih krajih v SLO že zaprli?? pa ljudje dokazano bolj zbolevajo. Pijte in jejte v mejah normale in uživajte življenje ter se ne obremenjujte z vsakim sranjem ki se ga prebere na netu.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Ne ne ... Kupi obojno mleko, ki ga lahko kupiš v trgovini (vem za mercator),kjer lahko kupiš Alpsko mleko, na primer, in potem mleko, ki je tudi v pakungi, pa drži samo 2 dni ... to mleko odpri in v dobrem dnevu bo mleko fuč ... V hladilniku domače mleko drži 2-3 dni, kupljeno pa skoraj cel teden ... Zagotovo, da neka kemija vpliva na življensko dobo ... in ne mi z nekimi prekuhavanji itd ... dobro vem, da če domače mleko skuhaš ali ne, je hin v 2. dneh, tudi če vodo notri vliješ .... če pa kupljeno, pa drži preveč dolgo ...