MleKo

claro

Pripravnik
20. apr 2011
63
0
6
Torej... Mleko.. Je za odraslega človeka mleko zdravo ali škodljivo? Sam popijem ali pojem kar nekaj mleka, tast pa mi predava o tem, kako zelo je to škodljivo.. Je res, ni res?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
V velikih količinah je itak vse škodljivo.
Pri večjih količinah mleka imaš lahko na dolgi rok probleme, saj se ti kalcij nalaga na stene žil.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Že nekaj časa nazaj sem nekje bral, da naj bi bila večja dnevna količina škodljiva za prostato. Ne spomnim pa se razlage.
Z njo bomo pa že tako ali tako imeli čez par let vsi probleme, ni treba da jo še pospešimo.
uf-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Eni mojstri pravijo da zasluzuje telo. Pred par dnevi sem bral razlago enega od mojstrov, da je za to kriva galaktoza (sestavina laktoze), ki (če je v preveliki dozi in je jetra ne zmorejo predelati) se spremeni v sluzno kislino(?), ta pa povzroča nabiranje sluzi na nepravih mestih. A se poje preveč mleka (in izdelkov iz njega, posebej problematično je mleko v prahu - torej razni kakavi iz avtomatov) je torej relativno lahko ugotoviti po pogostosti zmašenih nosov, sinusov ipd. Fant predlaga tudi hudo enostavno rešitev
grims-1.gif

Seveda pa je "varna" količina mleka hudo različna od človeka do človeka.
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Manjši vnos ali nevnos mlečnih izdelkov pomaga proti napihnjenosti in nasploh naj bi bilo črevesje potem bolj mirno, tko da če imate težave s tem ga je dobro omejiti na minimum, drugače pa v zmernih količinah ni škodljivo, tako kot ni nobena druga stvar. Koliko je zmerno ...pomojem največ 3-4dcl dnevno :=)

lp
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.568
2.417
113
Varilci, ga par litrov na dan spijejo, da na sebe veže vse strupe katerim so izpostavljeni.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Eni mojstri pravijo da zasluzuje telo. Pred par dnevi sem bral razlago enega od mojstrov, da je za to kriva galaktoza (sestavina laktoze), ki (če je v preveliki dozi in je jetra ne zmorejo predelati) se spremeni v sluzno kislino(?), ta pa povzroča nabiranje sluzi na nepravih mestih. A se poje preveč mleka (in izdelkov iz njega, posebej problematično je mleko v prahu - torej razni kakavi iz avtomatov) je torej relativno lahko ugotoviti po pogostosti zmašenih nosov, sinusov ipd. Fant predlaga tudi hudo enostavno rešitev
grims-1.gif
A so ti "mojstri" pred razlago snifali lepilo?
confused-1.gif

Zasluzi telo?
stupid-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Ti se smeješ sam sebi? Se mi je zdelo ...
(uporabi lasten nasvet, ne boli. in predalčkanje je jeba ...)
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Mah, vprašal sem zato, ker se tebi tale "smejalni" refleks sproži vedno, ko kaka stvar preseže tvoj mentalni okvir (da ne napišem omejitve). Prav simptomatično je že.

Ne bi napisal kaj na temo mleka?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Jp, imam alergijo na očitne neumnosti. Le zakaj se največkrat ustavim prav pri tebi
evil.gif



Kdor nima znižane tolerance na mleko, ne bo imel težav pri pitju.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Latovščina na delu! Kaj pa pomeni znižana toleranca na mleko?

Pri meni se pa ustaviš ker imaš problem s predalčkanjem in nesposobnost pogledat izven naučenega. Si pač odličen material za šlosarja.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Daj razloži meni, bogemu nevednežu... Kako se telo zasluzi? Kaj je to sluzna kislina? Ker si tako zelo razsvetljen in "odprte glave" ti to ne bo problem. Če ne znaš sam, pa še kakšnega svojega guruja prosi za pomoč
evil.gif


Pri starejših se zmanjša količina encima laktaza. Če ga je premalo, se laktoza v mleku ne more presnavljati. To je ta mlečna netoleranca
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Dobiš material za smejanje (me prav zanima pri katerem stavku se boš ustavil tokrat). Jutri; če ne bo šlo drugače bom preskeniral članek.
Lahko si misliš, da to ne bo iz Medical Jurnal ...

(pri starejših? ko to vidim dobim pred oči čičota pri 70-tih ...)
cool-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Eni mojstri pravijo da zasluzuje telo. Pred par dnevi sem bral razlago enega od mojstrov, da je za to kriva galaktoza (sestavina laktoze), ki (če je v preveliki dozi in je jetra ne zmorejo predelati) se spremeni v sluzno kislino(?), ta pa povzroča nabiranje sluzi na nepravih mestih.


Za tole se bom kar povsem strinjal z jest5-om. Še ena v seriji alter neumnosti. Niti ni nenavadno, kateri uporabnik jo je natvezil. Manjka samo to, da te "ZAKISA".
bonk.gif
Nekaj časa so bile ideje, da disperzija maščob v homogeniziranem mleku povzroča aterosklerozo, sedaj je pač v modi "zakisanost" in raznorazne "sluzi", za kateri itak nihče ne, kaj naj bi sploh bile.

Mleko je odličen in predvsem raznolik vir hranil. Glavna težava so njegovi ogljikovi hidrati. Za razgradnjo laktoze ima namreč človek samo en encim, ki je pri nekaterih bolj, pri nekaterih manj aktiven. Če po uživanju mleka nimaš težav v smislu napenjanja ali driske, ga mirno zaužiješ, kolikor ti paše (oziroma pač ne pretiravaš v smislu prekomernega vnosa maščob in/ali kalorij).
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Tjah, ne bom preveč pameten. Povem kar preberem. In kar preizkusim na sebi. Oboje striktno ločim. Tole o zasluzenju sem prebral. In pač delim. Če se vidva znalca strinjata ali ne je pač vajina stvar.
Ideja zasluzenje z mlekom vleče korenine iz tradicionalne vzhodnjaške medicine. Indijske ali kitajske, ne vem natančno. Ampak ker druga izvira iz prve predpostavljam da je vir indijska. Ta pa je stara ohoh tisoč let in je zgrajena na izkušnjah. In zato deluje kjer pač deluje. Ideja o zakisanju ima enak izvor.
Preventiva pred obema stanjema odpravi precej kroničnih bolezni. Zdaj pa ti meni povej kdo je neumen
confused-1.gif

In kot rečeno, jutri prilimam članek pa presodita.
Jaz osebno nimam težav z mlekom, ne s sluzjo. Očitno sem potomec pastirjev ...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Preventiva pred obema stanjema odpravi precej kroničnih bolezni. Zdaj pa ti meni povej kdo je neumen.

Žal bom moral reči, da ti, če dejansko verjameš tovrstnim zgodbicam.

Sploh govoriti o "kroničnih boleznih" kar tako na splošno, je FAIL prav posebne vrste...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
dejansko lahko delno potrdim izjavo SamSvoj-a

ampak ne v pomenu zasluzi, ker ta beseda po mojem sploh ne obstaja, ampak dejansko nekatera hrana/pijača poveča izločanje sluzi, pa tud poveča viskoznost sline

recimo meni je to najbolj opazno pri potapljanju, če npr prejšnji dan pijem koka kolo, potem imam drug dan po dveh urah v vodi ogromno sluzi v ustih, če pa pijem vodo, pa tudi po petih urah teh težav nimam

(če ima mleko enak vpliv pa nebi vedel, ker ga ne popijem dovolj)